Αγχωδης διαταραχη και γενικευμενη φοβια σημαινει μοναξια στην προσωπικη ζωη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    115

    Αγχωδης διαταραχη και γενικευμενη φοβια σημαινει μοναξια στην προσωπικη ζωη?

    Καλησπερα σε ολους.
    Μετα απο αρκετο καιρο ξαναεπεστρεψα εδω που διαβασα λεξεις και φρασεις που ηταν σα να τα ειχα γραψει εγω. Πολλες φορες εδω μεσα ενιωσα οτι δεν ειμαι η μοναδικη υπαρξη στονπλανητη γη που παιδευεται χρονια. Καταλαβα οτι υπαρχουν κι αλλοι ανθρωποι σαν εμενα, ανθρωποι που μπορουνε να καταλαβουν οτι γραψω. Αυτην την φορα ομως δεν μπηκα για να γραψω για συμπτωματα, δυσκολιες στην κα
    θημερινοτητα και την συνεχομενη παλη με το αορατο θηριο. μπηκα γιατι θελω να γνωρισω καποιον που να ξερει τι ειναι η αγχωδης διαταραχη, οι κρισεις πανικου και να μην με κανουν πλεον να νιωθω σαν το μαυρο προβατο η να εξαφανιζονται οταν το ακουνε, λες και εχω κατι μεταδοτικο. Με εχουνε κανει να νιωσω ασχημα αρκετες φορες και δεν θελω να το νιωσω ξανα. Ομως η μοναξια δεν μου αρεσει, δεν βοηθαει στο προλημα αλλα το χειροτερευει. Αν υπαρχει καποιος που θελει να γνωριστουμε ασ μου στειλει πριβε. Ειμαι απο θεσσαλονικη. Αυτα απο μενα προς το παρον. Ευχομαι καλη δυναμη σε ολους μας γιατι μονο εμεις ξερουμε ποση ψυχικη δυναμη χρειαζεται καθημερινα.
















    .

  2. #2
    Πρωτα, εξάντλησες τα περιθώρια στο δικό σου χωρο?
    Η φοβια μας κανει να φαινομαστε στα ματια των αλλων ως απομακροι, κλειστοί χαρακτήρες, ανθρωποι που δεν εχουν κατι θετικο για να μοιρασουν αφου φοβομαστε να μιλησουμε και μενουμε σιωπηλοι, ανθρωποι που δεν τους αρεσει η διασκεδαση κι η πλάκα της παρεας, κι όλα αυτα τους διωχνουν ή η σχεση τους μαζι μας καταντα συμπόνοια/γνωριμία και όχι φιλία. Διοτι δεν εχουν παρομοια βιωματα με σενα για να αναγνωρισουν ότι το προβλημα σου ειναι φοβια όσο ενταξει ατομα κι αν ειναι.
    Το να φτιαξεις γνωριμίες με ατομα με τα ιδια χαρακτηριστικα θα σου καλύπτει μεν το κενο παρεας που νιωθεις δε θα σε βοηθησει όμως να βελτιωθεις, να λύσεις το πρόβλημα διοτι δε θα σου δινει τα αναλογα ερεθίσματα.
    γιάννης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    115
    Ιωαννη κάποιες φορές είναι καλό να δεχόμαστε την πραγματικότητα μας για να μην περιμένουμε να συμβούν πράγματα που είναι απίθανα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Το ζητούμενο είναι να εκτίθεσαι συνεχώς σε αυτά που "φοβάσαι"... Σταδιακά θα νιώθεις όλο και καλύτερα με καταστάσεις που ως τώρα σε φόβιζαν... Όποια κι αν πιστεύεις ότι θα ναι η αντίδραση σου, ότι κι αν σκέφτεσαι για το πως φαίνεσαι εκείνη την στιγμή (για το αν η φοβία σου είναι προφανής) προκάλεσε τον εαυτό σου... Οι πρώτες φορές δεν θα ναι οι καλύτερες και δεν θα φτάσεις μονομιάς στο σημείο που θέλεις...

    Όσον αφορά την παρέα έχεις δίκιο... Ένα απροβλημάτιστο σχετικά άτομο (με την έννοια του προβλήματος και όχι του προβληματισμού ως στοχαστική φύση) δεν έχει δεχθεί τα ερεθίσματα και δεν μπορεί "να σε καταλάβει". Είναι πιο εύκολο να μιλήσεις με "ομοιοπαθείς", να βγάλεις και να μοιραστείς ότι νιώθεις... Βέβαια αυτό δεν σημαίνει οτι δεν αναζητούμε άλλα άτομα. Παρέα σημαίνει πολλά πράγματα. Θα έχεις πολλές φορές την επιθυμία να πεις τον πόνο σου σε κάποιον αλλά δεν όλοι πρόθυμοι αλλά και "κατάλληλοι" να τον ακούσουν.

    PS: (Κάπως έτσι επικοινωνείς και με τα προσωπικά μηνύματα.)
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    115
    Τι είναι η γρήγ?ορη απάντηση

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    115
    Διαβάζοντας τα διάφορα θέματα και τις συζητήσεις ένιωσα ότι κανένας άλλος δεν είναι τόσο χάλια που είμαι εγω. Όλοι μπορείται λίγο πολύ να κάνετε πράγματα,

  7. #7
    κανεις καποια θεραπεια?εγω κανω και ειδα λιγο φως,!δεν εισαι η μονη ολοι ετσι αρχησαμε να μη μπορουμε να κανουμε τιποτα!εγω φοβομουν να γυρισω το κεφαλι μου και επαιζα ωρες ατελιωτες με psp για να ξεχαστω αλλα τιποτα!ζαλαδα φοβος τρομος ολα μαζι!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    115
    Μπίλι μακάρι να ήμουνα στην αρχή, θα είχα ψυχική δύναμη να το αντέξω αλλά επί 15 χρόνια υποφέρω και παίρνω φάρμακα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    115
    Κάθε μέρα το ίδιο χάλι. Που πάνε τόσα φάρμακα που παίρνω? Εχω βαρεθεί κ εχω κουραστεί. Δεν αντεχετε όλη μέρα να νιώθεις ζαλαδα-αστάθεια, σα να είσαι μ'ένα μπουκάλι αλκοόλ στο χέρι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    115
    Δ Ε Ν Α Ν Τ Ε Χ ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ+ΩΩΩΩΩΩΩΩ� �ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ� �ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ� �ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ� �ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ� �ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ� �ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ� �ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

  11. #11
    [QUOTE=silveroula;423166]Δ Ε Ν Α Ν Τ Ε Χ ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ+ΩΩΩΩΩΩΩΩ� �ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ� �ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ� �ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ� �ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ� �ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ� �ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ� �ΩΩΩΩΩΩ γιατι σιλβερουλα αντεχω εγω???τοσα χρονια περιμενω την λυτρωση να ζησω σαν ανθρωπος!!που ειναι η θεραπεια??υπαρχει η μας πουλανε παραμυθη?αν ειχα την δυναμη να το κανω μονος μου η να κανω τεραστια προσπαθεια θα το ειχα κανει χωρις γιατρους και φαρμακα...!δεν ειναι ζωη αυτο παντως και το εχει καταλαβει μονο η ψυχουλα μου και κανεις αλλος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Similar Threads

  1. οταν το αγχος ερχεται διχως αιτιο τοτε ειναι γενικευμενη αγχωδης διαταραχη?
    By valleron2009 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-07-2012, 15:15
  2. Γενικευμένη Αγχώδη Διαταράχη....είναι πολύ ύπουλη η ρουφιάνα!!!!!
    By Joan1983 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 22-05-2011, 12:23
  3. Πρόσφατα κάτοικος εξωτερικού, αγχώδης κατάθλιψη, νοσοφοβία, μοναξιά
    By Τριαντάφυλλος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 11-03-2011, 01:59
  4. Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή (Γ.Α.Δ)
    By PETRAN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 28-09-2009, 02:19
  5. Replies: 7
    Last Post: 11-10-2007, 16:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •