πως να ξεφύγω απο αυτή τη σχέση;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    52

    πως να ξεφύγω απο αυτή τη σχέση;

    Είμαι 18 ετών και πάω τρίτη λυκείου.Έχω ή μάλλον είχα δεσμό με ένα αγόρι 2,5 χρόνια,μαλώναμε συνεχώς και αυτό ήταν πολυψυχοφθόρο και για τους 2 μας οπότε συμφωνήσαμε να χωρίσουμε,ένιωσα οτι έφυγε ένα βάρος...δεν μιλούσαμε καθόλου για 2-3 μέρες,ώσπου με πήρε ενα βράδυ τηλέφωνο και έκανε σαν τρελός,έκλεγε και με παρακαλούσε να επιστρέψω,μου έδινε όρκους οτ δεν θα είναι όπως πριν και οτι θα είμαστε καλά.Δεν ήθελα να τα βρούμε με τίποτα διότι ήταν πολύ άσχημα όταν τα είχαμε,οπότε τον αρνήθικα ευγενικά,έκανε σαν τρελός όμως...το πράμα συνεχίστικε και είπαμε να μείνουμε φίλοι,αν και του ξεκαθάρισα τα αισθήματα απο την πλευρά μου,επέμενε.Το πράμα πήγαινε σιγά-σιγά,άρχησε να γίνεται ευγενικός μαζί μου,να με ακολουθεί συνεχώς,να με παρηγορεί όποτε με έβλεπε χάλια (είμαστε στο ίδιο σχολείο και στο ίδιο τμήμα) και ξαναδεθήκαμε χωρίς καλά καλά να το καταλάβω,ήθελα να του κόψω τη φόρα αλλα μόλις κατάλαβε οτι ήθελα να φύγω έγινε απότομος και άρχησε τις απειλές (οτι θα κάνει κακό στον εαυτό του).Έτσι όπως πήγαν τα πράγματα δεν ξέρω πως να ξεφύγω.Δεν είναι κακός άνθρωπος,δεν τον κατηγορώ για κάτι,απλός μέσα στη σχέση δεν είμασταν καλά και δεν μπορεί να ξεκολλήσει τώρα διότι είναι ακόμα ερωτευμένος.Έκανα και εγώ λαθος που είπα ναι στο να μείνουμε φίλοι,εφόσον αυτό το πράμα μονο φιλία δεν θα ήταν.
    Δεν ξέρω ποια θα είναι η επομενη μου κίνηση,φοβάμε οτι οτι κάνω είναι λάθος,είμαι ακόμα ανώριμη...ήταν η πρώτη μου σχέση και πρώτος χωρισμός και δεν ξέρω πως να το αντιμετοποίσω.
    Θα ήθελα όσοι είστε πιο έμπειροι ή εχετε ζήσει κάτι παρόμοιο να με συμβουλέψετε σχετικά.Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Ποσο καιρο τα ειχατε πριν αρχισουν οι καβγαδες?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μην του ξαναδωσεις σημασια και φροντισε να μην τον συναντας εκτος σχολειου.
    Δεν προκειται να κανει κακο στον εαυτο του ,αυτα τα λεει για να σε κανει οτι θελει.
    Και ενημερωσε τους γονεις σου για την κατασταση.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    52
    kerasi τον πρωτο ενάμησι χρόνο ήταν όλα τέλεια!Μετά άρχησαν οι καβγάδες

    betelgeuse δεν του πολυδίνω εγώ σημασία,στην αρχή είχα απομακρυνθεί τελείως και μετά αυτός άρχησε να με πλησιάζει και να μου δίνει σημασία.Δεν τον συναντάω εκτός σχολείου γιατί αυτος μένει σε πόλη και εγώ σε ένα χωριό λίγο πιο παρακάτω.Τα Σαββατοκύριακα που κατεβαίνω θέλω δεν θέλω τον συναντάω διότι είμαστε στην ίδια παρέα. (ξέχασα να το αναφαίρω αυτό)
    έχω μιλήσει βεβαίως στους γονείς μου και μου λένε τα ίδια με σένα,οτι το λέει για να με κάνει ότι θέλει,όσο να ναι όμως αυτό μόνο που το ακούς απο το στόμα σου σε επιρεάζει κάπως.

    ευχαριστώ παρα πολυ για τις απαντήσεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Γιατι χωρισατε μυρμηγκι? Τι πηγε στραβα?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    52
    κερασι χωριαμε διοτι δεν πηγαινε αλλο το πραγμα.Μαλωναμε με το παραμικρο,δηλαδη και απο το πιο μικρο πραγμα καταλιγαμε μαλωμενοι,ζηλευε ο ενας τον αλλον,ειχαμε πολλες απαιτησεις και αυτη η κατασταση εμενα με ειχε κουρασει και ξενερωσει,και πιστευω και αυτον το ιδιο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Μαλιστα, απο δω κι επειτα πιο ειναι το ζητουμενο σου? τι σχεση και τι επαφη θες με τον τεως αγαπητικο?...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    52
    Θελω να με ξεπερασει...οσο μου λεει οτι ειμαι μοναδικη για αυτον και οτι θα με αγαπαει για παντα ερχομαι σε τοσο δυσκολη θεση και δεν ξερω τι να κανω και τι να πω.Σχεση και επαφες με αυτον θελω "ηπιες"...οπως εχει καθε χωρισμενο ζευγαρι,να μη γινουμε εχθροι (γιατι μονο που παει το θεμα σε απομακρινση ή καταλαβαινει οτι τον αγνοω το παιρνει πολυ αποτομα και εχθρικα)να απομακρυνθουμε πολιτισμενα και να συνεχισει ο καθενας το δρομο του.Το ξερω οτι ζηταω πολλα,αλλα οπως ειπα μονο που παω λιγο να απομακρυνθω και το αντιλαμβανετε αρχιζει και το παιρνει εχθρικα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Στο ιδιο σχολειο πατε? Ιδια ταξη?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Mυρμηγκακι απλα δεν γινεται να κρατησεις φιλικες σχεσεις με αυτο το ατομο γιατι δεν ειναι διατεθειμενος για κατι τετοιο.
    Αν ηταν δεν θα γινοταν επιθετικος , ουτε θα σε απειλουσε με αυτοκτονια.
    Κρατα τον σε αποσταση και μην ανησυχεις σε λιγους μηνες θα τελειωσεις το σχολειο και δεν θα τον ξαναδεις.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    52
    Το ξερω μα φοβαμε και να απομακρυνθω διοτι κανει κακο στον εαυτο του και γινεται εχθρικος.Συνεχως μου λεει οτι θα με αγαπαει για παντα και οτι δεν παψει ποτε να προσπαθει να ξαναειμαστε μαζι...
    θα προσπαθησω να απομακρινθω και οτι γινει.Ευχαριστω πολυ και τους 2!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Κοιτα μη σου δωσει κανα ξυλο γτ δε θελει κ πολυ το μυαλο να παρει αναποδες...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    52
    κερασι ναι ειναι επιθετικος.δεν σκοπευω να του πω τιποτα γιατι απο οτι εχω καταλαβει ο διαολογος δεν ειναι λυση...θα προσπαθισω να απομακρυνθω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Μαλλον κι αυτος μικρος πρεπει να ναι, χωρις μεγαλη εμπειρια γτ αλλωστε δε βλεπω πως με αυτο τον πιεστικο τροπο θα σε ξαναφερει πισω, το αναποδο μαλιστα πετυχαινει. Αλλα επειδη στους χωρισμους εχουν γινει πολλα, να σαι προσεκτικη. Καλη η προθεση σου να μην υπαρχει ενταση και να λες και ενα γεια, αλλα δεν ειναι εφικτο στην πραξη. Αντε, δωστον ενα ακυρο πανηγυρικο και κοιτα τα μαθηματα σου γτ ο καιρος περναει σαν το νερακι....

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    52
    με παιρναει 1 χρονο (εχει χασει χρονια για αυτο ειμαστε συμμαθητες),εχεις δικιο ετσι οπως κανει μονο με απομακρινει.Εννοειτε πως θα προσεχω.Ευχαρστω!!

Similar Threads

  1. AΞΙΖΕΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΧΕΣΗ???
    By katerinanina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 13-07-2012, 14:53
  2. Δε μπορώ να ξεφύγω από τους δαίμονες μου...
    By regenmacher in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 13-06-2012, 00:12
  3. Κρατάς αυτή τη σχέση?
    By Κούτς in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 03-06-2012, 23:37
  4. Τι να κάνω με αυτή τη σχέση; Πιστεύεται ότι είναι φιλία;;;
    By tech13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 17-04-2008, 09:38
  5. ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΦΥΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ??
    By zouzou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 05-12-2006, 03:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •