2 καλα λογια.... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    129
    Λοιπαμαι πολυ που σας κουραζω αλλα δεν εχω σε ποιον να τα πω...
    εχω φιλες αλλα οταν τους λεω αυτα που σκεφτομαι φρικαρουν.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,227
    Θα μας πεις η θα σ παρακαλαμε:-)
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Θα μας πεις η θα σ παρακαλαμε:-)
    τι να πω καλε? απαντησα σε οτι με ρωτησαν

  4. #19
    Quote Originally Posted by void View Post
    Sublime...πρέπει να ωριμάσεις νομίζω.
    Δε γίνεται να φταίει μόνο αυτός, κάτι κάνεις λάθος..
    ..
    Βρε void, αν ειναι βιαιος χαρακτηρας σε τι φταιει η κοπέλα? Θα του κανει τον ψυχολογο μπας και κάποτε τον αλλάξει ή θα προσαρμόσει τη συμπεριφορα της στις διαθεσεις του ώστε να τρωει λιγοτερο ξύλο? Η ίδια φταιει από την αποψη ότι επιμενει να ειναι μαζι του. Αν θελει να τα υπομενει όλα αυτα μια ζωη για εναν ανθρωπο δικαιωμα της, μπορει ήδη να το χει συνηθισει κι εκτος αυτου δεν εβαλε τη σκεψη της να δουλεψει στο ότι καπου αλλου θα ναι πολυ καλύτερα. Η ωριμότητα θα ναι να καταλαβει αυτο το τελευταιο. Καπου η ιδια ειπε πως τον εχει σαν ναρκωτικο...
    γιάννης

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Βρε void, αν ειναι βιαιος χαρακτηρας σε τι φταιει η κοπέλα? Θα του κανει τον ψυχολογο μπας και κάποτε τον αλλάξει ή θα προσαρμόσει τη συμπεριφορα της στις διαθεσεις του ώστε να τρωει λιγοτερο ξύλο? Η ίδια φταιει από την αποψη ότι επιμενει να ειναι μαζι του. Αν θελει να τα υπομενει όλα αυτα μια ζωη για εναν ανθρωπο δικαιωμα της, μπορει ήδη να το χει συνηθισει κι εκτος αυτου δεν εβαλε τη σκεψη της να δουλεψει στο ότι καπου αλλου θα ναι πολυ καλύτερα. Η ωριμότητα θα ναι να καταλαβει αυτο το τελευταιο. Καπου η ιδια ειπε πως τον εχει σαν ναρκωτικο...
    Γιάννη μου, αν διαβάσεις και τα άλλα θέματα της sublime, θα διαπιστώσεις ότι και οι δύο διατηρούν μια σχέση αρρωστημένη.
    Το ξύλο, δεν είναι στη φάση "κάθομαι σε μια γωνιά και τις τρώω από τον άνδρα μου που είναι βίαιος και πολλά βαρύς".
    Τουλάχιστον έτσι το έχω εισπράξει εγώ.
    Και οι δυο τους φαίνεται σα να μη μπορούν να διαχειριστούν τα πράγματα, και ναι είναι και οι δυο τους βίαιοι.
    Σε ένα άλλο θέμα η sublime λέει ότι τον χτύπησε και περιγράφει διάφορες άλλες αντιδράσεις της..
    Της λέω λοιπόν να ωριμάσει και ότι ναι κάνει λάθος.
    Γιατί για μένα κάνει λάθος που διατηρεί μια σχέση τόσο αρρωστημένη τόσα χρόνια και δεν έχει καταφέρει να χαλιναγωγήσει τον εαυτό της να μην λειτουργεί τόσο ακραία και επιθετικά.
    Η επιθετικότητα και η βία σε αυτή τη σχέση όπως την έχω διαπιστώσει εγώ, εννοείται ότι μπορεί να μην έχω καταλάβει καλά, δεν είναι προνόμιο μόνο του φίλου της...είναι και της sub.
    Και όταν λέω να ωριμάσει εννοώ να ωριμάσει σαν άνθρωπος για να μην έχει ανάγκη να κάθεται σε μια σχέση αρρωστημένη, ούτε να έχει ανάγκη αυτοτραυματισμούς για να είναι στο επίκεντρο ή για να τη λυπάται ο άλλος για να είναι μαζί της.
    Διαιωνίζουν μια άσχημη κατάσταση..θα της έλεγα να αποστασιοποιηθεί και να χωρίσει αλλά είμαι σίγουρη ότι και σε μια επόμενη σχέση θα έκανε τα ίδια, διότι μέσα της δεν είναι ώριμη συναισθηματικά.
    Λειτουργεί σαν ένα παιδί και όχι σαν ενήλικας.
    Εννοείται πως δεν τα λέω με διάθεση επίκρισης.
    Αλλά επειδή ας πούμε ότι έχω περάσει μια πιο λαιτ μια αντίστοιχη κατάσταση, στο πρώτο χρόνο της τωρινής μου σχέσης με τη διαφορά ότι δεν είχαμε πιαστεί στα χέρια, έχω καταλάβει ποια ήταν τα λάθη μου και που οφειλόταν η συμπεριφορά μου. Έκανα σα μωρό. Και πάντα μου έβρισκα δικαιολογίες. "μου είπε αυτό, μου είπε εκείνο"...ας λέει ό,τι θέλει ο άλλος.
    Αν είσαι μάγκας χωρίζεις, απλά πράγματα.
    Εάν είσαι τόσο εξαρτημένος διαιωνίζεις μια αρρωστημένη κατάσταση αλλά μετά κανείς δεν μπορεί να σε βοηθήσει και να σε βγάλει από τον κυκεώνα που επέλεξες να είσαι.
    Και υπάρχει και η εκδοχή του να σταματήσεις να αντιδράς ακραία στα πάντα, να ωριμάσεις και τότε θα δεις και η σχέση αν θα διαφοροποιηθεί και να αξίζει να την κρατήσεις.
    Η sublime επιλέγει τον τρόπο με τον οποίο της συμπεριφέρεται ο φίλος της.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Sublime View Post
    δεν εχω σε τι να παω.
    ουτε κ θελω να παω σε κατι...
    Απλα να σταματησει ο πονος θελω.
    Για να σταματήσει ο πόνος πρέπει πάρεις την απόφαση να γιατρευτείς. Και αυτό μπορεί να είναι για ένα διάστημα επώδυνο, όμως μετά θα είσαι καλά.
    Για την ώρα, προτιμάς να ξεγελάς τον πόνο με παυσίπονα, περιμένοντας να περάσει από μόνος του.
    Είναι πιθανόν να γίνει κι αυτό κάποτε όμως είναι εξίσου πιθανόν στο μεταξύ να "πεθάνεις". Και τελικά να έχεις ζήσει μέσα στον πόνο.
    Κρίμα δεν είναι;

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ειμαι καλα αλλα δε θελω να ειμαι καλα γιατι βαριεμαι
    By favvel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 17-09-2012, 13:12
  2. Σοφά Λόγια
    By Sad in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 631
    Last Post: 03-09-2012, 16:29
  3. ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ
    By Lacrymosa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 33
    Last Post: 16-12-2011, 23:09
  4. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ!!!
    By elenkouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 03-11-2011, 22:29
  5. Καλά παιδιά/καλά κορίτσια
    By Nora in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 15-12-2008, 10:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •