ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΟ ΝΑ ΣΙΧΑΙΝΕΣΑΙ ΝΑ ΦΑΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    17

    ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΟ ΝΑ ΣΙΧΑΙΝΕΣΑΙ ΝΑ ΦΑΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ

    Λοιπον ειμαι 15 χρονων , πριν απο λιγες μερες εγγραφηκα για να αναλυσω καποια θεματα που με βασανιζουν χρονια ....... ειμαι 64 κιλα .2,5 χρονια πριν περιπου το γυρισα στην βουλιμια ειχα σιχαθει τα παντα. Σε καποια φαση κιολας ειχα αδυνατισει τοσο πολυ αλλα οι γονεις μου δεν το ειχαν προσεξει Το πιστευετε??????? δεν ειχαν προσεξει οτι η κορη τους ηταν χαλια .... Το προσπερνω λοιπον τις τελευταιες 2 εβδομαδες αρχισα να νιωθω χοντρη και απαισια με κοιταξα στον καθρεπτη και φρικαρα εκλαψα απιστευτα πολυ. Τωρα εχω σταατησει να τρω εδω και 4 μερες με βουλιμικα επεισοδεια..... και γενικα μια απεχθεια για το σωμα μου .Σκευτομαι το φαγητο μου και μου ερχεται αηδια. Τα παιδια στο σχολειο μου νομιζω οτι με κοροιδευουν . νομιζω πως θα ει μαι πιο πολυ ευτυχισμενη αν σταματησω να τρωω ολα θα μου ταιριαζουν γαντι και νοιωθω πως θα μπορω να τα κανω ολα. Αθλουμαι απο μικρη ηλικια.... και τις τελευταιες μερες ακομα πιο πολυ. τρωω ελαχιστα ή και καθολου και θα αδυνατισω γρηγορα........ειμαι σιγουρη..... Θελω τοσο πολυ να εκδικηθω αυτους που με κοιτουν υποτιμητηκα με ενα υπεροχο νεο σωμα..... οπου θα φανε απορριψη ομως να δουν πως ειναι .................Ειστε εμπειροι απο οτι ψιλοβλεπω απο αλλα θεματα καμια βοηθεια......??
    Last edited by NinaXX; 14-12-2012 at 01:10.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1
    Νίνα καλησπέρα,

    Διάβασα αυτό και τα προηγούμενα σου μηνύματα σε αυτό το forum, και πρώτα από όλα
    θέλω να σου επιστήσω την προσοχή σε αυτά που θα διαβάσεις εδώ μέσα.
    Μπορεί οι περισσότερες απαντήσεις να φαίνονται έμπειρες όπως ειπες, σκέψου όμως
    οτι οποιοσδήποτε μπορεί να δημιουργίσει έναν λογαριασμό εδώ μέσα και να αρχίσει να
    δίνει συμβουλές. Φαίνεσαι αρκετά ώριμη για να καταλάβεις ότι τα ερωτήματα σου
    είναι σοβαρά και δεν γίνεται να δεχθούν συμβουλές απο τον οποιονδήποτε. Είναι το
    λιγότερο επικίνδυνο να εμπιστευτείς μια τυχαία γνώμη σε ένα τόσο σοβαρό θέμα.

    Η λύση για ένα υγιές και όμορφο σώμα δεν είναι ούτε η αφαγία, ουτε η λεμαργία.
    Η μέση οδός είναι η λύση. Να τρώς αρκετά μικρα γεύματα μεσα στην ημέρα από όλα
    τα είδη των φαγητών (πρωινό, προγευμα, μεσημεριανό, απογευματινο, βραδυνο) όπου
    κάποια από τα ενδιάμεσα γεύματα μπορεί να είναι ενα φρούτο ή ένα γιαούρτι.
    Μια ισορροπημένη διατροφή συνδιασμένη με σωματική άσκηση μπορεί να σου
    προσφέρει υγεία και ευεξία. Η αφαγία το μόνο που κάνει είναι να εξασθενεί την
    σωματική σου υγεία, δεν προσφέρει κάποιο υγιές και μόνιμο αποτέλεσμα.
    Αυτά μπορεί κάλλιστα να στα πει και ένας διαιτολόγος.

    Το ζίτημα σου όμως μαλλον είναι βαθύτερο και έχει να κάνει με την βαρύτητα
    που δίνεις στην σωματική σου εικόνα. Φαίνεται να συνδιάζεις το σώμα σου
    με την άμεση αποδοχή ή απόριψη από τους γύρω σου. Θα μπορούσα να κάνω
    πολλές υποθέσεις σχετικά με τα αίτια της συμπεριφοράς σου, αλλά θα ήταν το
    λιγότερο ανεύθυνο και επικίνδυνο να λέω πράγματα στον αέρα χωρίς να σε
    ξέρω. Στην περίπτωση που τα προβλήματα σου σε κάνουν να μην μπορείς
    να χαρείς την ζωή σου, το πιο σωστό θα ήταν να επισκεφτείς ένα διατροφολόγο
    και στην περίπτωση που δεν δεις ικανοποιητική βελτίωση να απευθυνθείς
    σε έναν ψυχολόγο για να διερευνίσεις τις αιτίες της συμπεριφοράς σου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    17
    Tωρα οι δικοι μου εμαθαν τα σχεδια μου απο ενα τετραδιο που τα ειχα γραψει με ελεγχουν καθε ποτε παω στην τουαλετα και τι κανω.....με ταιζουν με το ζορι αλλα σου μιλαω για ακραια πραγματα..... μαλλον εχεις δικιο αααααααα και επεσες και μεσα..σε αυτα που εγραψες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ακου την ρετινολη κάτι ξέρει εγώ σαν αθλούμενοσ που κάνει δίαιτα τρώω μετά το γυμναστήριο μεσημεριανό κ το βράδυ βραδινό για αποκατάσταση κ για να εχω ενέργεια το άλλο πρωί που δεν τρώω ΑΛΛΆ εγώ είμαι άντρας πρώτον κ δεύτερον είμαι κ τριαντα χρόνων μάλλον σε σένα ΔΕΝ ταιριάζει το σύστημα που ακολουθώ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    17
    ευχαριστω που ασχολειστε τοσο πολυ... ουαου εκπλησομαι...ισως δω διατροφολογο .. αλλα ποτε δεν κρατησα διαιτα ποτε δεν αντεχα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    βασικα κοριτσακι...πρεπει να εκπαιδευσεις τον εαυτο σου...να σταματησει να σκεφτεται το φαι...ειτε αυτο που θα φας....ειτε αυτο που δεν πρεπει να φας...
    αν το χεις καταλαβει...αυτη την στιγμη εχει γινει το κεντρο ....κατα καποιο τροπο της ζωης σου....το αγχος μη φας κατι παραπανω.....η επιθυμια να φας παραπανω....η αναγκη να το ξερασεις αφου το φας...

    μη σκεφτεσε το φαι...τρωγε κανονικα....και βγαλε απο το μυαλο σου ..και επιθυμιες για υπερβολικες καταχρησεις και διαιτες και στερησεις...
    το φαι πρεπει να το τρωμε και οχι να μας τρωει :)
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    256
    Νina XX, kai Lacrymosa, kai nflu, kai όλες και όλοι εσείς,

    αυτό το τόσο σημαντικό ζήτημα το να αντιμετωπίσουν οι άνθρωποι την διατροφή από πολλές απόψεις δεν το γνωρίζουν και είναι γι αυτούς η αιτία τόσων ανωμαλιών.
    Όταν πρόκειται να φάμε πρώτα πρώτα προσπαθούμε να ηρεμήσουμε γιατί ξέρουμε ότι θα πάρουμε στοιχεία που έχουν ετοιμαστεί στο μεγάλο εργαστήριο της φύσης.
    Συγκεντρώνεσαι, ενώνεσαι με το Θείον και μέσα στην ησυχία και τη σιωπή αρχίζει η διαδικασία της διατροφής.
    Μασάμε την τροφή όσο πιο πολύ μπορούμε μέχρι που να εξαφανιστεί στο στόμα, χωρίς μάλιστα να έχουμε την ανάγκη να την καταπιούμε.
    Το στόμα, που πρώτο αυτό δέχεται την τροφή, είναι το πιο σημαντικό εργαστήρι και το πιο πνευματικό, το στομάχι έρχεται δεύτερο.

    Μέσα στο στόμα πραγματοποιούνται οι πιο λεπτές κατεργασίες, γι αυτό απορροφά τα αιθερικά στοιχεία ενώ τα άλλα, τα πιο χονδρά κατεβαίνουν στο στομάχι.

    Άλλωστε προτού ακόμα η τροφή απορροφηθεί και χωνευθεί και διανεμηθεί στα όργανα,
    ο άνθρωπος νιώθει δυναμωμένος αυτό αποδεικνύει ότι το στόμα απορρόφησε τα αιθερικά στοιχεία που πήγαν και τροφοδότησαν το νευρικό σύστημα.
    Προτού το στομάχι λάβει την τροφή, το νευρικό σύστημα έχει, λοιπόν, ήδη λάβει τα αιθερικά στοιχεία.

    Αν κάποιος-α θέλει, θα προσθέσω γιατί δεν πρέπει να τρώμε πολύ.
    Το: "μη τρώτε ποτέ κατά κόρον".

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    17
    Aπλα ολοι αυτο λενε βαρεθηκα.....με φιλοσοφιες και ετσι.Δεν μπορω να κανω κατι για αυτο εχει ξεκινησει και με ελεγχει για τα καλα και δεν μ αρεσει το φαγητο και πολυ σε μεγαλες μεριδες ουτε καν σε μικρες..........αλλα μου αρεσει ξερετε κατι διοτι τοσα χρονια προσπαθουσα να αδυνατισω ....δεν προκειται να ξαναγινω χοντρη και ας μεινω ετσι που ειμαι .......με τετοια ζωη ..... τουλαχιστον μου αρεσω και δεν πλεονεκτω σαν αλλους... :'(

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Θα σου προτεινα να επισκεφτεις εναν παιδοψυχολογο.. Επισης να μιλησεις στους γονεις σου για το προβλημα σου, θα σε ανακουφισει.. τριτον, να ασχολεισαι οσο μπορεις με πολλα πραγματα, ωστε να μη μενει χρονος πολυς για να σκεφτεσαι τετοια πραγματα.. να διαβαζεις για το σχολειο, να αθλεισαι, να γραφτεις σε καποιο συλλογο, ταινιες, μουσικη, να διαβαζεις εξωσχολικα κ ο,τι αλλο σ αρεσει.. αυτα απο μια πρωην βουλιμικη που εχει καει, εφαγα χρονια ανλυοντας το πως κ το γιατι, κ στην πραξη κολλουσα.. επικεντρωσου στο δια ταυτα λοιπον.. καλη συνεχεια!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    17
    ευχαριστω για τα παραπανω θα τα λαβω υποψη μου :/

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by NinaXX View Post
    ευχαριστω για τα παραπανω θα τα λαβω υποψη μου :/
    Να εισαι καλα αγαπη μου κ καλη επιτυχια στον αγωνα σου. :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΝΤΑ
    By Karmen_30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 13-05-2012, 18:49
  2. Είναι απλά ευγενικός μαζί μου ή έχω κάποια ελπίδα?
    By flower22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 22-10-2011, 16:37
  3. πιστευετε οτι ειναι σωστο να λεει παντα καποιος την αληθεια
    By hornet in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 63
    Last Post: 12-02-2010, 02:55
  4. Πάντα ναι?
    By kallia13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 22-08-2007, 11:38
  5. Φοβος για τα παντα
    By yourgia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 29-06-2007, 04:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •