καρδιά ή λογική?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369

    καρδιά ή λογική?

    εσείς τι βάζετε πρώτο, καρδιά ή λογική???????με τη αποφασίζετε??????

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    καρδια. και να θες να αποφασιζεις με τη λογικη, οταν βρισκομαστε σε παραλογη χωρα, ειναι δυσκολο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    αμα μπει στην μεση το συναισθημα..δυστυχως η λογικη παει περιπατο..
    θα ηθελα ομως να μπορω να αποφασιζω συμφωνα με την λογικη..
    βλεπεις οταν αποφασιζεις με την λογικη κανεις αυτο που ειναι καλυτερο για τον εαυτο σου...μακροπροθεσμα
    αν αποφασιζεις με την καρδια..συνηθως παιρνεις τις αποφασεις που κανουν καλο στους αλλους αλλα ταλαιπωρουν εσενα...μια χρυση τομη ισως ειναι το καλυτερο...
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    εγω ψηφιζω καρδια/ψυχη Με εχει προδωσει ,αλλα επειδη ειμαι πολυ μαζοχ γενικα .Αντε και αλλη μια, τι θα παθω ? τα μονοπατια τα ξερω νομιζω :)
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  5. #5
    Εγω βλεπω αυτους που βαζουν πρωτα την καρδια να ναι πιο αυθορμητοι και πιο ευτυχισμενοι απ αυτους που εμαθαν να ζουν με τη λογική. Η πολλή λογική εγκλωβίζει και προκαλεί δυστυχία.
    γιάννης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Εγω βλεπω αυτους που βαζουν πρωτα την καρδια να ναι πιο αυθορμητοι και πιο ευτυχισμενοι απ αυτους που εμαθαν να ζουν με τη λογική. Η πολλή λογική εγκλωβίζει και προκαλεί δυστυχία.
    χμμμ...λες ε? δεν ξερω βρε Τζωνυ...πραγματικα...αν εισαι και πολυ συναισθηματικος..καποια πραγματα δεν μπορεις να τα δεις ξεκαθαρα..και ριχνεις μονος σου τον εαυτο σου σε παγιδες συναισθηματικες που σε καταπονουν χωρις λογο...οτι δεν λυνεται κοβεται...και η λογικη απλα κοβει..εκει που το συναισθημα ψαχνει και ξαναψαχνει την λυση....
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Εγω βλεπω αυτους που βαζουν πρωτα την καρδια να ναι πιο αυθορμητοι και πιο ευτυχισμενοι απ αυτους που εμαθαν να ζουν με τη λογική. Η πολλή λογική εγκλωβίζει και προκαλεί δυστυχία.
    αυθορμητοι μπορει, ευτυχισμενοι δε θα το λεγα. ποσο ευτυχισμενος να ειναι κανεις οταν τρωει τα μουτρα του ? μεχρι που μαθαινει να προσεχει, και καταληγει με παγωμαρα λογο λογικης που προειδοποιει μη τα ξαναφαει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Οσο και αν δε μας αρέσει, όλοι αποφασίζουμε με βάση το συναίσθημα. Κι αυτό το γνωρίζουν οι σύμβουλοι διαφίμησης και οι εταιρείες μάρκετινγκ. Ο ρόλος της λογικής είναι να φιλτράρει το συναίσθημα και όχι να το υποκαθιστά...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Δεν είναι απαραίτητο αυτά τα δύο να συγκρούονται. Μπορεί μια χαρά το ένα να συμπληρώνει το άλλο και έτσι θα έπρεπε.
    Κάποιες αποφάσεις πρέπει να στηρίζονται περισσότερο στη λογική και άλλες στο συναίσθημα. Αν κάποιος έχει καταφέρει να βρει τη σωστή ισορροπία ανάμεσα στα δύο, τότε σίγουρα ζει με γαλήνη, αρμονία και είναι ευτυχισμένος.
    Αν πάλι, συνεχώς αυτά τα δύο συγκρούονται, θα πρέπει να εξετάσουμε γιατί συμβαίνει αυτό, πού κάνουμε λάθος.
    Κανένας ισορροπημένος άνθρωπος δεν μπορεί να ζει στηριζόμενος μόνο στο συναίσθημα ή μόνο στη λογική, άσχετα αν συχνά υπερισχύει το ένα έναντι του άλλου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    122
    ειμαστε ανθρωποι,,και η πολυπλοκοτητα μας ειναι μοναδικη,,δεν σκεφτομαστε ποτε απολυτα λογικα χωρις να μας επιρρεαζει το συναισθημα,απλα σε καποιους υπερυσχυει της λογικης,,,

    με τη λογικη ομως δεν μπορουμε να εξηγησουμε και να σκεφτουμε τα παντα π.χ.ο ερωτας ,η θρησκεια,η αγαπη,στιχοι τραγουδιων,μουσικη,


    γι αυτο λοιπον δεν ειμαστε ουτε μηχανες ουτε ζωα αλλα ανθρωποι......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    άκουσα την καρδιά μου κ έκανα το πιο σωστό λάθος μου......

  12. #12
    Βάζω λογική στην καρδιά και καρδιά στην λογική και όλα πάνε καλά... χοχοχο... χεχεχε... χιχιχι...

Similar Threads

  1. λογική και συναίσθημα
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 14-12-2011, 13:33
  2. Λογική ή συναίσθημα ?
    By Renia29 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 22-09-2010, 00:20
  3. Εκει που τελειωνει η λογικη...
    By Agnosti_x509 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 43
    Last Post: 22-08-2008, 09:52
  4. Δειλία ή λογική;
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 09-03-2008, 11:39
  5. λογικη-παρανοια μονολογος
    By interappted in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 37
    Last Post: 25-06-2007, 02:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •