Ανυσηχω για την μητερα μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1

    Ανυσηχω για την μητερα μου

    Γεια σας και καλες γιορτες να εχουμε! τους τελευταιους 6 μηνες η μητερα μου εχει γινει επιθετικη και τσιριζει συνεχεια πχ την ρωτας ''τι κανεις εισαι καλα?'' και σου λεεει ''ανακριση μου κανεις?'' προσπαθω να της πιασω την κουβεντα και να την βοηθεισω ψυχολογικα αλλα παντα καταληγει σε φασαρια.Μου λεει οτι εχουν σπασει τα νευρα της γιατι δεν εχει χρηματα (οι γονεις μου ειναι ανεργοι και τα βγαζουν περα με 360 ευρω το μηνα απ'το ταμειο ανεργιας) δυστηχως οικονομικα δεν μπορω να τους βοηθησω γιατι και εγω ειμαι ανεργη και ο αντρας μου.Η απορια μου ειναι η εξης ειναι δυνατον να νοσησει ψυχολογικα ενας ανθρωπος επειδη δεν εχει χρηματα?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    μηπως φταιει και η εμμηνοπαυση ?

  3. #3
    Ειναι 58 χρονων.Εμμηνοπαυση ειχε περασει στα 45.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Όχι, αλλά μπορεί κάλλιστα να είναι η αφορμή για να αρρωστήσει.

    Γενικώς, τώρα που ο κόσμος σαπίζει μπροστά στην τηλεόραση και δεν διοχετεύει τον
    θυμό του ή άγχος του αλλού, συνεχώς όλοι εμφανίζουν ψυχοσωματικά.

    Μου θυμίζει ας πούμε την ιστορία με την νοσοκόμα στη Βρετανία. Αποκλείεται να ήταν
    η φάρσα ο λόγος που αυτοκτόνησε, μάλλον υπήρχαν σοβαρότερα αίτια από πίσω αλλά
    εκείνο ήταν το straw που έσπασε την πλάτη της καμήλας, ιφ γιου νοου γουατ αι μιν...

  5. #5
    Το ιδιο πιστευω και εγω για την νοσοκομα.Κριμα παντως ηταν νεα γυναικα.

  6. #6
    φυσικά και μπορεί να φταίει το οικονομικό
    εγώ είμαι 49
    και ζω περίπου τα ίδια
    όχι με 360
    με περισσότερα
    όμως μπροστά στα έξοδα τα έσοδα είναι μηδαμινά
    δεν φωνάζω στους άλλους όμως φωνάζω και ξεσπάω την οργή και το θυμό μου όταν είμαι μόνη
    και τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις?
    οι γονείς είναι άνθρωποι οι οποίοι παντρεύτηκαν νέοι ,αγωνίστηκαν,
    μεγάλωσαν τα παιδιά τους
    τα σπούδασαν
    και ονειρεύονταν ότι θα έρθει καιρός να ξεκουραστούν και να ζουν σαν άνθρωποι
    να πάρουν τη σύνταξη τους για την οποία δούλευαν και πλήρωναν μια ζωή
    και να αρχίσουν τα ταξιδάκια,τα ταβερνάκια με τους φίλους και ότι συνεπάγεται η απόλαυση των κόπων μιας ζωής
    και ξαφνικά βρέθηκαν άνεργοι χωρίς φράγκο να ξεχρεώνουν τα κλεψιμαίικα
    και όλα τους τα όνειρα συντρίμια
    και εσύ αναρωτιέσαι γιατί η μητέρα σου έχει γίνει υστερική
    διότι της έκλεψαν τα όνειρα και τη ζωή
    γι'αυτό
    και δεν είναι 20 χρονών για να πολεμήσει εκ νέου
    είναι 58 και λέγεται απόμαχος
    έχει αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση
    στα 30 λες
    έχω άλλα 50 χρόνια περίπου
    στα 58 απλά δεν ξέρεις πλέον πόσα έχεις
    και όταν σου κλέβουν το παρόν νοιώθεις νεκρός διότι δεν ξέρεις αν έχεις μέλλον
    οπότε προσπάθησε να καταλάβεις τη μανούλα σου και βοηθησέ την
    όχι οικονομικά
    πήγαινε την σε ένα ψυχολόγο
    οι περισσότεροι δήμοι διαθέτουν δωρεάν
    πες της μια γλυκιά κουβέντα
    έτσι για να μετριάσεις την πίκρα της

  7. #7
    lilly64 τα ειπες ολα τελεια! δεν εχω να πω κατι εγω.Σ'ευχαριστω παρα πολυ!

  8. #8
    χαίρομαι που σε βοήθησα λιγάκι
    καλές γιορτές

  9. #9
    Εχθες πηγα να επισκεφθω τους γονεις μου και δυστηχως καταλαβα οτι για την κακη ψυχολογια της μητερας μου φταιει και ο πατερας μου.Ο πατερας μου ψυχολογικα δεν μου φαινεται να εχει κατι ομως σαν χαρακτηρας ειναι περιεργος.Δημιουργει προβληματα χωρις να ηπαρχουν και τσακωνεται με τους παντες και τα παντα,με λιγα λογια ειναι λιγακι στριμμενος.Τσακωθηκα μαζι του και σκεφτομαι να μην του ξαναμιλησω,η συμπεριφορα του με κουραζει,δεν μου αρεσει ο χαρακτηρας του.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Καλά επειδή τσακώθηκεσ με τον πατέρα σ δε θα του ξαναμίλησεισ;ο δικός σου χαρακτήρας αρέσει στον πατέρα σου;δε νομίζω αυτό που λες μοιάζει με ανωριμότητα αισχύστου είδους να ξέρεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Σκεφτομαι να μην του ξαναμιλησω για να αποφυγουμε της φασαριες.Ειλικρινα δεν ξερω τι κανω για να μην γινονται φασαριες.Καθε συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη.

  12. #12
    Σημερα πηρα τηλ. στον πατερα μου 2 φορες για να μιλησουμε και δεν απαντησε στο κινητο του και της 2 φορες.Δεν μου μιλαει.Δεν ξερω πως να συμπεριφερθω για να τελειωσει αυτη η ιστορια.Δεν εχω ορεξη για φασαριες.Τι να κανω?

  13. #13
    εγώ δεν μπορώ να σου πω τι θα κάνεις με τον πατέρα σου
    εσύ τον γνωρίζεις εμείς όχι
    ήταν παράξενος ανέκαθεν?
    ή έγινε και αυτός τώρα?
    διότι κανείς δεν μπορεί να σου πει τι να κάνεις
    μπορεί όμως να σου πει τι θα έκανε εκείνος
    αυτό για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους
    εγώ ας πούμε αν ο πατέρας μου ήταν ένας άνθρωπος από τον οποίο είχα συσσωρευμένα παράπονα,κακό παρελθόν ή και βία
    θα φρόντιζα να απομακρύνω τη μητέρα μου από αυτόν και δε θα ήθελα να τον ξέρω
    αυτό ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΚΡΑΙΕΣ συμπεριφορες
    αν ήταν απλά ένας ιδιότροπος άνθρωπος
    ε,εντάξει τι να κάνουμε,ανεχόμαστε τους άλλους όπως κι αυτοί εμάς άλλωστε
    από εκεί και πέρα πατέρας σου είναι αν δεν υπάρχει κακό παρελθόν παρέβλεψε λιγάκι

  14. #14
    lilly64 ο πατερας μου ειναι ιδιοτροπος και κυκλοθυμικος δεν υπαρχει κακο παρελθον,ειναι ενας πολυ καλος πατερας και παντα μας προσφερε οτι μπορουσε.Η αληθεια ειναι οτι με τον πατερα μου τα βρισκουμε καλυτερα δυστηχως με την μητερα μου εχει ξεφυγει η κατασταση.Συμπεριφερεται περιεργα,τσιριζει,δεν την ενδιαφερει η εμφανιση της.Εχω καταθλιψη αλλα εγω δεν ειχα τετοια συμπτωματα(φυσικα δεν ειμαι γιατρος για να κανω διαγνωση στην μητερα μου)εγω ειχα ανορεξια,ανηδονια,θλιψη αλλα δεν ειχα νευρα ουτε τσιριζα.Εδω και 4 μηνες ακολουθω φαρμακευτικη αγωγη και ειμαι πολυ καλα,προσπαθω να πεισω την μητερα μου να δει εναν γιατρο αλλα δεν θελει.Πιστευει οτι αν εχει λεφτα θα γινει καλα και ολα θα φτιαξουν.

  15. #15
    Ξεχασα να αναφερω ενα περιστατικο μια μερα η μητερα μου εκλαιγε και μετα απο κανα τεταρτο γελουσε σαν να μην συνεβει τιποτα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σαν την μητέρα ΚΑΝΕΙΣ!!!!!!
    By marouba in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 54
    Last Post: 29-11-2012, 00:28
  2. Η μητέρα μου
    By neveragain in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 27-05-2011, 17:42
  3. Πως να βοηθήσω την μητέρα μου;
    By deletedmember170918 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 31-12-2010, 05:23
  4. ΝΕΥΡΩΤΙΚΗ ΜΗΤΕΡΑ
    By fly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 23-07-2007, 12:16
  5. ΑΝΥΣΗΧΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΜΟΥ
    By dream84 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 15
    Last Post: 06-06-2007, 23:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •