Οταν σκεφτεσαι και ζηλευεις οσα δεν εχεις - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 36
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Οχι εννοω αν καταφερες να αποκτησεις αυτον που ηθελες...;;

  2. #17
    Quote Originally Posted by Nocash View Post
    Κοπελια η λυση στην ζωη σου ειναι καθαρα μια σχεση...
    Εισαι νεα κοπελα δεν ξερω βεβαια αν εισαι εμφανισιμη που επηρεαζει πολυ την αρχη μιας σχεσης ΟΧΙ ομως την πορεια της...
    Ωστοσο δεν πας μπροστα με την καταστροφολογια σου...

    Βγες εξω χαμογελασε γνωρισε κοσμο...
    Πολύ εμφανίσιμη είμαι.

    Καταστροφολογία;
    Ξέρεις πόσα χρόνια μοναξιάς/απόρριψης έχω περάσει για να υποφέρω κ να εκφράζομαι κατ' αυτό τον τρόπο;
    Το μεγαλύτερο μέρος της ενήλικης ζωής μου.
    Από τα 21 μου μέχρι σήμερα.

    Πέρνα εσύ χρόνια ολόκληρα σε χωριό που περπατάς μισή ώρα κ συναντάς μόνο γάτες.
    Χωρίς σταθερή δουλειά που να σε γεμίζει και να μπορείς να θέτεις χειροπιαστούς στόχους.
    Χωρίς χρήματα για να μπορέσεις να αλλάξεις παραστάσεις.
    Χωρίς κανέναν να σε καταλαβαίνει ουσιαστικά.
    Χωρίς ούτε καν οι γονείς να καταλαβαίνουν τι περνάς γιατί για αυτούς δεν υφίστανται προβλήματα πέρα από τη σωματική υγεία.

    Δεν ξέρω λοιπόν αν έχει διαφορά η καταστροφολογία από την ολική καταστροφή.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Aφου εισαι πολυ εμφανισιμη τοτε δεν ειναι αυτο που στεκεται προβλημα στις σχεσεις σου..
    Ισως ειναι κατι αλλο που κανεις λαθος...


    Quote Originally Posted by SeverelyDepressed View Post
    Χωρίς σταθερή δουλειά που να σε γεμίζει και να μπορείς να θέτεις χειροπιαστούς στόχους. Την στιγμη που ανεργια στην χωρα σου ειναι τεραστια να εισαι ευχαριστιμενη που βγαζεις ενα μεροκαματο
    Χωρίς χρήματα για να μπορέσεις να αλλάξεις παραστάσεις.Εκει τιθεται θεμα διαχειρησης...Οταν λες να αλλαξεις παραστασεις;;;
    Χωρίς κανέναν να σε καταλαβαίνει ουσιαστικά.Αυτο θα στρωσει μολις βρεις ενα καλο παιδι να σε νοιαζεται και να σε σκεφτεται...
    Χωρίς ούτε καν οι γονείς να καταλαβαίνουν τι περνάς γιατί για αυτούς δεν υφίστανται προβλήματα πέρα από τη σωματική υγεία.Πιστεψε με εχεις πολυ καλυτερους γονεις απο τους δικους μου.........

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Quote Originally Posted by Nocash View Post
    Οχι εννοω αν καταφερες να αποκτησεις αυτον που ηθελες...;;
    οχι .... δεν τα καταφερα...
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    οχι .... δεν τα καταφερα...








    ..........

  6. #21
    ^ Οταν λέω να αλλάξω παραστάσεις, εννοώ να πάω μια εκδρομή π.χ.

    Δε μπορώ να είμαι ευχαριστημένη με 3 ευρώ την ώρα μισθό για 5 μήνες κ κανείς δε θα έπρεπε να είναι.
    Το γεγονός ότι βρήκα δουλειά για 5 μήνες μετά από 2+ χρόνια ανεργίας προσφέρει μόνο σε κάποιες πολύ βασικές ανάγκες όπως ρούχα, παπούτσια από τα οποία δεν είχα σχεδόν τίποτα κ κυκλοφορούσα με κουρέλια. Α, κ λογαριασμούς. Οπότε δεν τίθεται θέμα διαχείρισης γιατί τα χρήματα είναι ούτως ή αλλως πολύ λίγα για να πεις ότι ξεφεύγεις με ντόλτσε βίτα.

    Οσο για το θέμα των σχέσεων είναι προφανές ότι μάλλον εγώ κάνω κάτι λάθος.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Νταξει εχεις δικιο οτι ειναι ΠΟΛΥ δυσκολα τα πραγματα και ο μισθος ειναι εξευτελιστικος...

    Ωστοσο σου λεω ξανα οτι αν κανεις μια σχεση θα δεις με αλλο ματι την καθημερινοτητα σου...
    Παλεψε το..
    Με την παρεα σου γιατι δεν τα πηγαινεις καλα;;;

  8. #23
    Quote Originally Posted by Nocash View Post
    Με την παρεα σου γιατι δεν τα πηγαινεις καλα;;;
    Από κάποιους φίλους που είχα από το σχολείο ελάχιστοι έμειναν εδώ.
    Δεν έχω μεγάλο κύκλο γνωριμιών.
    Από τους 2-3 πολύ φίλους, όλοι είναι σε σχέση κ κανείς δε βγαίνει τα βράδια.
    12 η ώρα κοιμούνται όλοι.

    Οι άλλοι με έγραψαν κανονικά. Αφού σήμερα κανόνισαν χωρίς εμένα κ όταν τους έστειλα μήνυμα ότι είμαι έτοιμη, ντυμένη, παρφουμαρισμένη κλπ, μου είπαν ότι δε χωράω στο αυτοκίνητο κ ότι θα με έπαιρναν μετά, για κλαμπ. Οσο μίλησαν με σένα άλλο τόσο μίλησαν κ με μένα.
    Ντρέπομαι φοβερά, αλλά είναι η αλήθεια.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by SeverelyDepressed View Post
    Από κάποιους φίλους που είχα από το σχολείο ελάχιστοι έμειναν εδώ.
    Δεν έχω μεγάλο κύκλο γνωριμιών.
    Από τους 2-3 πολύ φίλους, όλοι είναι σε σχέση κ κανείς δε βγαίνει τα βράδια.
    12 η ώρα κοιμούνται όλοι.

    Οι άλλοι με έγραψαν κανονικά. Αφού σήμερα κανόνισαν χωρίς εμένα κ όταν τους έστειλα μήνυμα ότι είμαι έτοιμη, ντυμένη, παρφουμαρισμένη κλπ, μου είπαν ότι δε χωράω στο αυτοκίνητο κ ότι θα με έπαιρναν μετά, για κλαμπ. Οσο μίλησαν με σένα άλλο τόσο μίλησαν κ με μένα.
    Ντρέπομαι φοβερά, αλλά είναι η αλήθεια.
    Μηπως εχεις κανει κατι που δεν εισαι αυτο που λεμε "αρεστη" στην παρεα;;

    Να σου δωσω να καταλαβεις εγω θεωρω οτι ειμαι ασχημος...
    Αλλα εχω τις παρεες μου και εχω κερδισει τον σεβασμο...

    Γιατι δεν ψαχνεις στο facebook καποιον απο εκει κοντα να γνωριστειτε σιγα σιγα να κανεις και καμια καινουρια παρεα και να διευρυνεις λιγακι τον κοινωνικο σου περιγυρο;;;

    Απλα αυτο που θα πρεπει να ξερεις που πιστευω οτι γνωριζεις λογω του οτι εισαι 29 χρονων ειναι αν δεις οτι κατι παει να γινει με καποιο παιδι να μην ανοιχτεις και να μη του "δωθεις" αμεσως γιατι γενικα δινεις την εντυπωση απο τα γραφομενα σου οτι εισαι "ταλαιπωρημενη" ψυχολογικα και δειχνεις ευαλωτη...

  10. #25
    Quote Originally Posted by Nocash View Post
    Μηπως εχεις κανει κατι που δεν εισαι αυτο που λεμε "αρεστη" στην παρεα;;

    Δεν ξέρω. Αλλά φαντάζομαι πως κάτι δεν πάει καλά. Εγώ πάντως δεν πρόκειται να τους ξαναμιλήσω.

    Απλα αυτο που θα πρεπει να ξερεις που πιστευω οτι γνωριζεις λογω του οτι εισαι 29 χρονων ειναι αν δεις οτι κατι παει να γινει με καποιο παιδι να μην ανοιχτεις και να μη του "δωθεις" αμεσως γιατι γενικα δινεις την εντυπωση απο τα γραφομενα σου οτι εισαι "ταλαιπωρημενη" ψυχολογικα και δειχνεις ευαλωτη...

    Ταλαιπωρημένη; Ράκος.
    Ειλικρινά νιώθω να μην έχω δυνάμεις.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Εγω λεω να μιλησεις στην παρεα σου και να τους ρωτησεις στα ισια τι ειναι αυτο που πρεπει να αλλαξεις..
    Ετσι και θα τους φερεις λιγακι πιο κοντα αλλα το κυριοτερο ειναι οτι θα δεις τι κανεις λαθος...
    Δοξα το θεο φαινεσαι ατομο που εχει την προθεση να αλλαξει...

  12. #27
    Ισως κ να είναι έτσι, δεν ξέρω. Είμαι τόσο κουρασμένη κ τόσο απογοητευμένη.

    Εχουμε βγει αρκετά οφφ τόπικ, οπότε εγώ σας αφήνω.

  13. #28
    Quote Originally Posted by Nocash View Post
    Μηπως εχεις κανει κατι που δεν εισαι αυτο που λεμε "αρεστη" στην παρεα;;

    ...
    Το αν ειναι αρεστή στην παρεα θα το καταλαβει απο το αν αυτοί ψαχνουν να την βρουν (πχ προσκλησεις, τηλέφωνα, επισκεψεις) με δικη τους πρωτοβουλία. Αν η επαφη γινεται αποκλειστικα μονοπλευρα τότε δεν ειναι στην παρεα τους, απλα συμβαινει να πηγαινει καπου μαζι τους.
    γιάννης

  14. #29
    Quote Originally Posted by Nocash View Post
    ...
    Δοξα το θεο φαινεσαι ατομο που εχει την προθεση να αλλαξει...
    Το ζητημα δεν ειναι απλά να θελεις να αλλάξεις, αλλά οι εξωτερικες σου περιστασεις (πχ τοπος που ζεις - αλλες ευκαιρες εχει το χωριο κι αλλες η πολη -, οικονομικά, συνθηκες ζωης σου) και κυριως οι ανθρωποι που σε περιβαλλουν να σου δινουν μεσα απο την ολη σταση τους εναντι σου την ευκαιρια να εκδηλωθεις με τον τροπο που συνιστα την αλλαγη. Αλλιως η μη ανταποκριση όπως και η ελλειψη των καταλληλων ευκαιριων θα σε απογοητευσει.
    γιάννης

  15. #30
    Quote Originally Posted by stefanos14587 View Post
    Ενας απο τους βασικους λογους για να παθει καποιος καταθλιψη ειναι πιστευω να σκεφτεται (εντονα) οσα ΔΕΝ εχει και να ζηλευει αυτους που τα εχουν και να μην εκτιμαει αυτα που εχει. Να σκεφτεται συνεχεια αυτα που δεν εχει. Συμφωνειτε; Εσας σας συμβαινει αυτο; Θεωρειτε οτι εχει συμβαλει στην κακη σας ψυχολογια;
    .................Δε θελω να συνεχισω να ζηλευω και να σκεφτομαι οσα δεν εχω γιατι μου κανει πολυ κακο, ειναι πολυ ψυχοφθορο. Αυτο φυσικα εχει να κανει με το οτι δεν τα εχω βρει με τον εαυτο μου.
    Το ότι καποιος ζηλευει δεν σημαινει ότι δεν τα εχει βρει με τον εαυτο του. Ζηλευω σημαινει ότι μεσα μου εχω κατασταλάξει στο τι θελω στη ζωη μου, και μαλιστα με ακριβεια. Αρα τα εχω βρει με τον εαυτο μου ως προς το τι θελω. Όμως ταυτοχρονα ζουν και βασιλευουν μεσα μου όλες εκεινες οι αρνητικες ψυχολογικες καταστασεις (για τις οποιες καθημερινα συζηταμε εδω στο φορουμ) οι οποίες με στερουν από το να αποκτησω. Σ αυτο το τελευταιο εγκειται το προβλημα.
    Την εντονη ζηλια μετατρεψε την σε εντονη προσπαθεια να αποκτησεις αυτα που σου λειπουν.
    γιάννης

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 21-10-2012, 21:50
  2. Replies: 4
    Last Post: 13-08-2012, 16:44
  3. Όταν δεν έχεις βιώσει κάτι άσχημο,φαντάζεσαι υποθετικά προβλήματα?...
    By Extreme_Ways in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 15-06-2012, 08:36
  4. Οταν εχεις υπερβολικα νευρα κι ορεξη για καβγα
    By deleted-member30-03 in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 59
    Last Post: 22-04-2012, 01:11
  5. Replies: 11
    Last Post: 28-12-2009, 09:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •