Όταν είσαι η "άλλη"κοπέλα" - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 76
  1. #31
    κερασι καλα τα λες, απλως νομιζω(ριανον διορθωσε με αν κανω λαθος) οτι η ριανον (οπως και οι περισσοτερες-αν οχι ολες- γυναικες) δυσκολευεται να ξεχωρισει τελειως την απολαυση του σεξ απο την καλλιεργεια βαθιων συναισθηματων για το ατομο αυτο και ισως φοβαται το ποσο περισσοτερο θα πληγωθει/πονεσει αν τα συναισθηματα της αναπτυχθουν κι αλλο και η καταληξη ειναι κατι που γνωριζε εξαρχης: αυτος τη χωρισει για να παραμεινει με τη σχεση του... Αν κανω λαθος διορθωσε ριανον...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Ναι δεν εννοω να απολαυσεις το σεξ μονο, γενικα το χρονο που περνατε μαζι. Αφου δε σ ενοχλει που πηδιεται κ με την αλλη ποιο ειναι το προβλημα?

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    22
    Ashley.δεν κάνεις καθόλου λάθος.Αν ήθελε μόνο σεξουαλική ικανοποίηση θα ήμασταν όλοι χαρούμενοι.Ούτε αυτό αποζητά εκείνος καθώς είναι πολλές οι φορές που δεν θα έρθει σπίτι μου ενώ μπορεί, αλλά θα προτιμήσει να με βγάλει έξω για φαγητό ή να με πάει για ποτό κ.τ.λ.

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    22
    Kerasi πώς να με ενοχλήσει όταν εγω ειμαι αυτή που μπήκε ανάμεσα σε μια σχέση;Αν ειχα και το θράσος να με ενοχλέι που κοιμάται με την κοπέλα του τότε θα είχα πρόβλημα!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Εσυ μπηκες στη σχεση? μη με τρελενεις μεσημεριατικα...

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    22
    Εγώ δε μπήκα??Με εβαλε αυτός αλλα μπήκα κι εγώ!

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Rhiannon… μπορεί ο φίλος σου να είναι ειλικρινής, μπορεί φυσικά να έχει τα συναισθήματα που περιγράφει και δείχνει και για τις δυο σας, είναι όμως και πολύ, μα πάρα πολύ ανασφαλής… Ξέρεις, όλοι θα θέλαμε τα συναισθήματα κάποιου για εμάς να είναι μοναδικά και τόσο έντονα που να τον κάνουν να πάρει και την αντίστοιχη απόφαση. Όμως ο φίλος σου είναι αφενός διχασμένος, αφετέρου εισπράττει αυτό ακριβώς που έχει ανάγκη μέσα από αυτή την παράλληλη κατάσταση. Οπότε δεν ξέρω αν έχει νόημα ένα οποιοδήποτε παιχνίδι διεκδίκησης, ιδίως τη στιγμή που ένα τέτοιο παιχνίδι του δίνει μεγαλύτερη επιβεβαίωση απ’ όση θα του έδινε κάθε σχέση ξεχωριστά.

    Λες ότι η άλλη σχέση είναι προσκολλημένη, κτητική, χωρίς φίλους, όμως υπάρχει πάθος, έχει μια παιδικότητα και μια ευστροφία που τον κάνουν να μένει. Λάθος…. δεν μένει για αυτά τα ‘θετικά’, αλλά και για τα υποτιθέμενα ‘αρνητικά’. Γιατί είναι κι εκείνος ίδιος και γιατί τα χρειάζεται. Σωστά νομίζω επισημαίνεις ότι ίσως του δημιουργείς ανασφάλεια, ενώ η άλλη τον έχει σαν θεό. Εσύ αυτή τη στιγμή είσαι κολλημένη σε αυτή την κατάσταση λόγω έρωτα… για εκείνον όμως και για εκείνη, η προσκόλληση είναι πυρηνικό τους χαρακτηριστικό.

    Βλέπεις πόσο πολύ ζητά να εξασφαλίσει ότι θα είσαι μαζί του αν χωρίσει. Βλέπεις επίσης πόσο δυσκολεύεται και να χωρίσει αλλά και να σε αφήσει να φύγεις. Κι επίσης, μπορεί με εσένα να είναι ‘ειλικρινής’ (μπορούσε αλήθεια να είναι κι αλλιώς? Αφού η κατάσταση σου ήταν γνωστή εξαρχής), αλλά στην άλλη σχέση η ειλικρίνεια του έχει πάει περίπατο… Οπότε, δεν θα του δώσουμε και παράσημο ε? :p Παρότι δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να είναι ‘καλό παιδί’ όπως λες, αυτό όμως δεν λέει κάτι… απλά σε δυσκολεύει περισσότερο να του πεις ‘άντε γεια’, καθότι δεν είναι κακοπροαίρετος. Κυρίαρχος όμως δεν είναι ο έρωτας, αλλά ο φόβος, η εξάρτηση, οι αδυναμίες.

    Οπότε το μπαλάκι είναι σε εσένα και πάλι. Σου κάνει σαν άνθρωπος, όχι με βάση τη συμπεριφορά του απέναντί σου, αλλά και με βάση όσα δίνεις και παίρνεις, αλλά και σαν προσωπικότητα συνολικά? Θεωρείς ότι σου μοιάζει, ταιριάζετε? Εσύ τι θέλεις, ποιες είναι οι δικές σου ανάγκες?

  8. #38
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Rhiannon… μπορεί ο φίλος σου να είναι ειλικρινής, μπορεί φυσικά να έχει τα συναισθήματα που περιγράφει και δείχνει και για τις δυο σας, είναι όμως και πολύ, μα πάρα πολύ ανασφαλής… Ξέρεις, όλοι θα θέλαμε τα συναισθήματα κάποιου για εμάς να είναι μοναδικά και τόσο έντονα που να τον κάνουν να πάρει και την αντίστοιχη απόφαση. Όμως ο φίλος σου είναι αφενός διχασμένος, αφετέρου εισπράττει αυτό ακριβώς που έχει ανάγκη μέσα από αυτή την παράλληλη κατάσταση. Οπότε δεν ξέρω αν έχει νόημα ένα οποιοδήποτε παιχνίδι διεκδίκησης, ιδίως τη στιγμή που ένα τέτοιο παιχνίδι του δίνει μεγαλύτερη επιβεβαίωση απ’ όση θα του έδινε κάθε σχέση ξεχωριστά.

    Λες ότι η άλλη σχέση είναι προσκολλημένη, κτητική, χωρίς φίλους, όμως υπάρχει πάθος, έχει μια παιδικότητα και μια ευστροφία που τον κάνουν να μένει. Λάθος…. δεν μένει για αυτά τα ‘θετικά’, αλλά και για τα υποτιθέμενα ‘αρνητικά’. Γιατί είναι κι εκείνος ίδιος και γιατί τα χρειάζεται. Σωστά νομίζω επισημαίνεις ότι ίσως του δημιουργείς ανασφάλεια, ενώ η άλλη τον έχει σαν θεό. Εσύ αυτή τη στιγμή είσαι κολλημένη σε αυτή την κατάσταση λόγω έρωτα… για εκείνον όμως και για εκείνη, η προσκόλληση είναι πυρηνικό τους χαρακτηριστικό.

    Βλέπεις πόσο πολύ ζητά να εξασφαλίσει ότι θα είσαι μαζί του αν χωρίσει. Βλέπεις επίσης πόσο δυσκολεύεται και να χωρίσει αλλά και να σε αφήσει να φύγεις. Κι επίσης, μπορεί με εσένα να είναι ‘ειλικρινής’ (μπορούσε αλήθεια να είναι κι αλλιώς? Αφού η κατάσταση σου ήταν γνωστή εξαρχής), αλλά στην άλλη σχέση η ειλικρίνεια του έχει πάει περίπατο… Οπότε, δεν θα του δώσουμε και παράσημο ε? :p Παρότι δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να είναι ‘καλό παιδί’ όπως λες, αυτό όμως δεν λέει κάτι… απλά σε δυσκολεύει περισσότερο να του πεις ‘άντε γεια’, καθότι δεν είναι κακοπροαίρετος. Κυρίαρχος όμως δεν είναι ο έρωτας, αλλά ο φόβος, η εξάρτηση, οι αδυναμίες.

    Οπότε το μπαλάκι είναι σε εσένα και πάλι. Σου κάνει σαν άνθρωπος, όχι με βάση τη συμπεριφορά του απέναντί σου, αλλά και με βάση όσα δίνεις και παίρνεις, αλλά και σαν προσωπικότητα συνολικά? Θεωρείς ότι σου μοιάζει, ταιριάζετε? Εσύ τι θέλεις, ποιες είναι οι δικές σου ανάγκες?
    μαρινα,υποκλινομαι!:)

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    22
    Μαρίνα,υποκλίνομαι κι εγώ μαζί με την Ashley!Δεν θα μπορούσες να πέφτεις πιο μέσα!Όλο αυτό με την ανασφάλεια που λές,είναι συνέχεια μέσα στο μυαλό μου γι'αυτό και δεν τον αφήνω. Κατά κάποιο τρόπο ίσως τον λυπάμαι κι ολας που είναι τόσο ανασφαλής..Πολλές φορές με τον τρόπο του μου ζητάει επιβεβαίωση για αυτά που νιώθω,ειδικά στην αρχή πριν μαθε οτι ειμαι ερωτευμένη μαζί του.Απο την στιγμή που το έμαθε σαν να δείχνει πλέον πιο σίγουρος για τον εαυτό του και όταν του λέω να το τερματίσουμε,εκεί φρικάρει τελείως!!!Δεν είναι ο τύπος του μάγκα που θα το πάρει πάνω του,ίσα ίσα,αλλα ισχύει οτι αυτή η κατάσταση πιθανόν του καλύπτει κενά.Ανασφάλειες και τα σχετικά.Γι'αυτο και δεν την αφήνει καθώς την έχει σίγουρη,ενώ εμένα όχι..Και θέλω να τον κάνω να καταλάβει οτι δεν έχω τα μυαλά μου πάνω απο το κεφάλι μου επειδη χωρισα ευκολα με τον πρωην φίλο μου.Αυτο τον φόβισε θεωρώ.Σκέφτηκε ίσως οτι είμαι ασταθής χαρακτήρας..

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Ειναι λογικο να το σκεφτει ριανον. Ησουν για 3 ετη σε μια σχεση που δε σε καλυπτε και τελικα χωρισες. Νομιζω θα ταν καλυτερα να μη χωριζες για να μη δειχνεις αυτη την ασταθεια στον αλλον. Πως να σε εμπιστευτει τωρα ο συναδερφος? Δε βλεπεις οτι και αυτος συνεχιζει με τη γκομενα του γιατι αν τη χωρισει θα τον περασεις για ασταθη και οτι εχει το μυαλο πανω απ το κεφαλι? Και ποιος μου λεει εμενα οτι αμα τη χωρισει τη γκομενα του και εισαστε μαζι, μετα απο λιγο μπορει να τον χωρισεις εσυ? Νομιζω κακως χωρισες. Ξερεις εμεις οι οικονομολογοι βλεπουμε μπροστα και τα υπολογιζουμε ολα.
    Ενδεχεται να εχει περασει και οικογενειακα προβληματα ή να εχει πληγωθει απο προηγουμενες σχεσεις του. Γι αυτο και οι ανασφαλειες.
    Τελικα μερικοι αντρες ειναι πολυ τυχεροι....βασικα ο τυπος ειναι καποια ετη φωτος μπροστα, τοσο πολυ που νομιζω θα συνδεεται με χιουστον για να μιλησει....

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Rhiannon View Post
    .. Γι'αυτο και δεν την αφήνει καθώς την έχει σίγουρη,ενώ εμένα όχι..
    Μα η αλήθεια είναι πως αν ήταν ικανοποιημένος απ' τη σχέση του δεν θάψαχνε το υποκατάστατό της. Εσύ δηλ. για κείνον είσαι ότι δεν του προσφέρει η σχέση που ήδη έχει.
    Μ' άλλα λόγια αν η άλλη, του πρόσφερε όσα ήθελε.. τότε δεν θα σε χρειαζόταν στη ζωή του. Είναι σκληρό αυτό για σένα, αλλά αυτή είναι κι η πραγματικότητα.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    22
    Έχω πλήρη επίγνωση του τί ειμαι για τον συγκεκριμένο άνθρωπο,απλά είχα και την ελπίδα ότι πιθανόν θα χώριζε καθώς έβλεπε ότι περνάει μαζί μου καλύτερα.
    Απ'ότι φαίνεται για να μην χωρίζει,τα πράγματα με την κοπέλα του δεν είναι τόσο τραγικά όσο νόμιζα.

  13. #43
    RHIANNON καλησπέρα, το θέμα σου με έκανε να γίνω μέλος γιατί έχω ζήσει ακόμη μεγαλύτερο βαθμό την ίδια κατάσταση με σένα. ήμουν .... ο άλλος!
    ένα πράγμα θα σου πω για αρχή. ΜΗΝ ΔΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Rhiannon View Post
    Έχω πλήρη επίγνωση του τί ειμαι για τον συγκεκριμένο άνθρωπο,απλά είχα και την ελπίδα ότι πιθανόν θα χώριζε καθώς έβλεπε ότι περνάει μαζί μου καλύτερα.
    Απ'ότι φαίνεται για να μην χωρίζει,τα πράγματα με την κοπέλα του δεν είναι τόσο τραγικά όσο νόμιζα.
    Και μάλλον δεν θα χωρίσει, γιατί κυρίως και συναισθηματικά απ' όσα έχεις αναφέρει ανήκει σε κείνη. Άσε, που σ' αυτές τις περιπτώσεις η επιλογή
    είναι πολύ δύσκολη, για να φύγει δηλ. κάποιος απ' τη σχέση, που ήδη έχει κι όταν το μόνο, που ίσως ζητάει είναι αυτοεπιβεβαίωση.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  15. #45
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    22
    Proxoraomprosta,υπήρξες δηλαδή ο τρίτος σε μια σχέση?
    Μαρκέλα μου,και εγώ προς τα εκεί κλίνω,οτι δηλαδή δε θα χωρίσει..Θα το είχε κάνει άν ήταν.Πάντως απο αύριο σκοπεύω να εξαφανιστώ.Εκτός γραφείου βέβαια.Θέλω να δώ πώς θα το χειριστεί..

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. Πως συνεχίζει κανείς όταν έχει χάσει και τα "ρέστα" και τα δανεικά σε μια σχέση ;
    By MakeItSo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 15-04-2012, 12:23
  3. Φοβάμαι να κοιμηθώ, φαινόμενα παράλυσης και βουητό όταν "περνάς" στον ύπνο...
    By sapsalo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 15-07-2011, 21:36
  4. Άντρας/γυναίκα στην "άλλη"τους πλευρά
    By RainAndWind in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 66
    Last Post: 16-01-2010, 14:04
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •