Όταν είσαι η "άλλη"κοπέλα"
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 76
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    22

    Όταν είσαι η "άλλη"κοπέλα"

    Είναι η πρώτη φορά που γενικά κάνω μια ανάρτηση με σκοπό να ζητήσω απόψεις από αγνώστους ή και συμβουλές.Η κατάσταση που θα περιγράψω,γνωρίζω ότι είναι λίγο πολύ κοινή.
    Είχα 3 χρόνια σχέση,εκ των οποίων τα 2 συζούσαμε,με ένα φανταστικό παιδί,το οποίο αγαπούσα πολύ αλλά δεν ήμουν ερωτευμένη μαζί του.Αυτό σημαίνει ότι στον σεξουαλικό τομέα λειτουργούσα τελείως μηχανικά,σχεδόν έκανα σεξ με το ζόρι, αλλά όταν είχε να κάνει με τρυφερότητα του έδινα τα πάντα.Τον έβλεπα σαν τον καλύτερο μου φίλο που μέναμε μαζί.Ενώ έβλεπα την κατάσταση,δεν χώριζα καθώς έλεγα στον εαυτό μου ότι το σημαντικότερο σε μια σχέση δεν είναι το πάθος,καθώς αυτό έρχεται και φεύγει,ενώ η συντροφικότητα,η επικοινωνία και η αγάπη είναι πολύ πιο σημαντικά.Κοινώς εθελοτυφλούσα,καθώς σαφώς η υγιής σεξουαλική ζωή είναι από τα πιο σημαντικά επίσης.
    Στα 3 χρόνια σχέσης μου λοιπόν,μια μέρα εντελώς ξαφνικά,φιλήθηκα σε μια έξοδο με έναν συνάδελφό μου,τον οποίο μέχρι πρότινος δεν τον συμπαθούσα καν!
    Αυτός έχει 5 χρόνια σχέση και γνώριζα από πριν ότι έχει προβλήματα με την κοπέλα του. Ότι τον ζηλεύει πολύ, ότι τον πιέζει, ότι είναι κρεμασμένη πάνω του και πολλά άλλα τέτοια.Αυτά να σημειώσω ότι τα γνώριζα, πριν κάνω κάτι μαζί του.
    Από την ημέρα λοιπόν εκείνη που φιληθήκαμε,ξεκινήσαμε να βλεπόμαστε μέρα παρά μέρα στα κρυφά,προσπαθώντας και οι 2 να βρούμε δικαιολογίες για να φλομώσουμε ο καθένας το ταίρι του και να βγούμε μαζί.
    Εκείνος μου είπε για την κοπέλα του ότι την αγαπάει μεν και ότι παρά τα 5 χρόνια σχέσης υπάρχει ακόμα πάθος μεταξύ τους και ότι έχουν ακόμα πολύ καλή σεξουαλική ζωή.Αλλά δεν αντέχει ότι η κοπέλα του είναι τόσο ζηλιάρα και πιεστική και ότι τσακώνονται συνέχεια καθώς αυτή είναι ένα ηφαίστειο,όπως την χαρακτήρισε,κάθε φορά που καυγαδίζουν και αυτό εκείνος λέει πως δεν το αντέχει.
    Βγαίναμε λοιπόν μαζί κάποιες καθημερινές,μετά το γραφείο,με πήγαινε για φαγητό,με πρόσεχε,ήταν απίστευτα τρυφερός μαζί μου και κάποια στιγμή συνειδητοποιώντας ότι αρχίζω και την "πατάω" μαζί του,προσπάθησα να βάλω ένα τέλος σε όλο αυτό.Αυτός τρελάθηκε,μου είπε ότι δε με βλέπει σαν παιχνίδι και ότι είμαι κάτι διαφορετικό στη ζωή του και ότι τον χαλαρώνω,τον ηρεμώ και τον κάνω να ξεχνιέται.
    Με τα πολλά,η παράνομη σχέση μας συνεχίστηκε,με τη διαφορά ότι κάνοντας έρωτα μαζί του για πρώτη φορά και βιώνοντας όλο αυτό το πάθος που εμένα έλειπε από τη σχέση μου,συνειδητοποίησα τι έχανα τόσα χρόνια και χώρισα τον δικό μου φίλο.
    Αυτή ήταν και η πιο σωστή απόφαση που έχω πάρει ποτέ.
    Από τότε που χώρισα έχουν περάσει 3 μήνες και έχω κάνει 4-5 απόπειρες να βάλω ένα τέρμα σε αυτή τη κατάσταση λέγοντας του ότι δεν το αξίζω όλο αυτό που συμβαίνει και ότι θέλω να προχωρήσω τη ζωή μου με κάποιον που θα έρχομαι πρώτη στη ζωή του και όχι δεύτερη.Εκείνος κάθε φορά που το ακούει,κάνει τα πάντα για να με κάνει να αλλάξω γνώμη.Μου είπε πως όταν ξεκίνησε η σχέση μας το έβλεπε σαν ενθουσιασμό αλλά τώρα βλέπει πως τελικά δεν είναι έτσι και οτι η κατάσταση έχει σοβαρέψει.
    Μου είπε επίσης πώς δεν ξέρει τι να κάνει,γνωρίζει ότι είναι λάθος όλο αυτό αλλά όταν είναι μαζί μου νιώθει καλά.
    Πλέον,μένει στο σπίτι μου μια με δύο φορές την εβδομάδα,και εδώ να πω ότι εκείνος δε συζούσε ποτέ με τη κοπέλα του.Πράγμα το οποίο σημαίνει οτι στα 31 του δεν έχει πάρει καν την απόφαση ότι αυτή η κοπέλα είναι η γυναίκα της ζωής του.
    Το πρόβλημα μου είναι ότι πλέον είμαι πολύ ερωτευμένη μαζί του,και ενώ στην αρχή ήμουν χαλαρή,πλέον έχω κολλήσει άσχημα.Οι μέρες μου και η διάθεση μου,εξαρτώνται από εκείνον. Παρασκευή,Σάββατο,Κυριακή και κάποιες καθημερινές είμαι συνέχεια μόνη μου γιατί είναι μαζί της.Μια δυο φορές που έτυχε να βγούμε Σάββατο,μου έκανε εντύπωση πώς την άφησε για μένα και μετά κατάλαβα ότι είχαν τσακωθεί άσχημα οπότε βρήκε ευκαιρία να είναι μαζί μου.
    Του μίλησα ανοιχτά ότι είμαι ερωτευμένη μαζί του και για άλλη μια φορά έδωσα ένα τέρμα εκείνη τη μέρα.Και για άλλη μια φορά με έπεισε να μην τον αφήσω.Μου είπε "ας το ζήσουμε,ξέρω ότι μπορεί να σε πληγώνω αλλά μπορεί να βγει και σε καλό όλη αυτή η ιστορία
    Και κάπου εδώ τελειώνω το θέμα μου,λέγοντας ότι σαφώς ξέρω ότι αυτό που κάνω είναι τραγικό.Να μπαίνω δηλαδή ανάμεσα σε ένα ζευγάρι και να έχω κι όλας την ελπίδα να χωρίσουν.Ξέρω ότι είναι άσχημο αλλά ειλικρινά επειδή δεν είμαι τέτοιος χαρακτήρας,αν ήξερα ότι έχουν μια υγιή σχέση δεν θα έκανα ποτέ τίποτα. Αλλά ξέροντας ότι η σχέση τους είναι κατά τεράστιο βαθμό ελαττωματική και βλέποντας πόσο καλά τα πάμε μαζί,θεώρησα ότι θα μπορούσα να είμαι μαζί του εγώ.
    Δεν ξέρω πώς να το χειριστώ,έρχονται Χριστούγεννα και παθαίνω αμόκ ξέροντας ότι θα είμαι μόνη μου και όχι μαζί του..
    Επίσης,έχω χάσει κάθε αξιοπρέπεια έχοντας προσπαθήσει τόσες φορές να το τερματίσω και εκείνος να καταφέρνει πάντα να μου αλλάζει γνώμη.
    Το κακό είναι ότι δεν μπορώ απλά μια μέρα να εξαφανιστώ καθώς τον βλέπω κάθε μέρα στο γραφείο.
    Γι'αυτό και χρειάζομαι μια άποψη-συμβουλή..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Πολυ δυσκολη η θεση σου κοριτσι μου...αμα τον βλεπεις υποχρεωτικα καθε μερα...:(

    ολα αυτα που ξερεις για την σχεση του...φανταζομαι οτι δεν τα γνωριζεις απο πρωτο χερι αλλα απο τα δικα του λεγομενα...βεβαια φαινεται μεν ειλικρινης αλλα κι απο την αλλη ...ισως αν ειχες την ευκαιρια να γνωρισεις την κοπελα του και την σχεση τους ισως να διαπιστωνες οτι μπορει και να μην ειναι ακριβως τα πραγματα οπως τα περιγραφει....

    οκ...στον καθενα μπορει να συμβει αυτο...χωρις να εχει σκοπιμοτητα να μπει μεσα σε μια σχεση ....ισως θα επρεπε να το ειχες κοψει απο νωρις προτου δεθεις και ερωτευτεις τοσο...αλλα οι αδυναμιες ειναι ανθρωπινες....

    το θεμα ειναι τι να κανεις τωρα....εσυ ησουν πολυ ενταξει κατα την γνωμη μου...αφου χωρισες τον δικο σου συντροφο...αλλα εκεινος...;αν πραγματικα ειναι ερωτευμενος μαζι σου...οσο σκληρο κι αν ειναι θα πρεπει αργα ή γρηγορα να παρει μια αποφαση...οπως πηρες κι εσυ....


    μη καθεσε..παντως για πολυ σε τετοιες καταστασεις...ειναι εξαιρετικα ψυχοφθορες..αν θες την γνωμη μου...θεσε τα ορια σου και ζητα του ξεκαθαρα να αποφασισει ποια απο τις δυο σας θελει...αλλιως αυτο μπορει να κρατησει για παρα πολυ....ξερω περιπτωση κοπελας...που δυστυχως κρατησε 12 χρονια....και ειναι εντελως βασανιστικο...
    σου ευχομαι δυναμη....
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    22
    Σε ευχαριστώ πολύ και μόνο που μπήκες στη διαδικασία να μου γράψεις τη γνώμη σου.Δεν είμαι συνηθισμένη να γράφω σε forums και με χαροποιεί που κάποιος άγνωστος θα θελήσει να βοηθήσει με ένα δύο λόγια.
    Δεν θα καθίσω άλλο,παρόλο που με λυπεί αυτό.Δεν ήθελα ποτέ να μπω στο τριπάκι και να του πω "διάλεξε",δεν είναι του χαρακτήρα μου.Ήθελα να επιλέξει απο μόνος του.Προφανώς για να μην χωρίζει,ενώ έχει το πάτημα να το κάνει,πάει να πει ότι είτε δεν είναι τόσο ερωτευμένος μαζί μου όσο νομίζει,είτε ότι είναι ανασφαλής να αφήσει 5 χρόνια σχέση για μια κοπέλα που μόλις ξεκίνησε κάτι μαζί της.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    η γνωστη κατασταση..
    εκεινος βολευεται...εσυ δεν εισαι καλυμενη με ολο αυτο,αλλα εχεις συναισθηματα και δεν θες να φυγεις μπλα-μπλα-μπλα..
    ακου γλυκεια μου..αν δεν τον χωρισεις στα αληθεια για ποιο λογο να διαλεξει??καλα περναει και με τις δυο σας..αυτο για την καταπιεση και τα σχετικα ξανασκεψου το..αν πριν απο εσενα ειχε αλλες πεντε,και η αλλη ειναι λιγο ευστροφη και το εχει αντιληφθει,ειναι λογικο να του κανει σκηνες ζηλοτυπιας..
    σκεψου και το αλλο,με αυτα τα στοιχεια του συγκεκριμενου χαρακτηρα,ακομη και αν χωρισει πιστευεις θα ειναι ολοκληροτικα πιστοςν σε εσενα??
    κατα την γνωμη μου,τελειωσε το,μην ακουσεις τιποτα,τελειωσε το και φυγε..εκει θα φανει τι θα υπερισχισει,εσυ η η αλλη κοπελα..βαλτον να διαλεξει..ειναι ενα ρισκο,αλλα και αυτο που περνας ειναι ψυχοφθορο!!ενα κι ενα κανουν δυο,απλα ειναι κουκλα
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    ειναι σωστο κι αυτο που λες....και νομιζω το βλεπεις πολυ ωριμα.....
    οπως και να χει...εσυ φαινεσε απο τα λεγομενα και τις πραξεις σου...ενας πολυ ξεκαθαρος ανθρωπος....και νομιζω πως σου αξιζει και μια αναλογη συμπεριφορα..
    θα ειναι δυσκολο βεβαια...αλλα νομιζω πρεπει να κανεις αυτο που μακροπροθεσμα θα ειναι καλυτερο για σενα..οσο κι αν σε ποναει τωρα....
    ευχομαι ξανα να εισαι δυνατη και να τα καταφερεις.....γιατι δεν ειναι και τοσο απλο...οταν πρεπει να τον συναναστρεφεσε καθε μερα.....
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    22
    Secretly,ισχύει αυτό που λες,αν και ο ίδιος μου είπε πως δεν είναι βολεμένος με αυτή την κατάσταση,ούτε θεωρεί τον εαυτό του μάγκα για να χρησιμοποιήσω τα δικά του λόγια,που έχει παράλληλη σχέση.Είχαμε κάνει μια συζήτηση και μου είπε πως δεν περίμενε να εξελιχθούν έτσι τα πράγματα μεταξύ μας.Πως πίστευε στην αρχή οτι ήταν απλά ο ενθουσιασμός.Προφανώς όμως δεν είναι έτσι και αυτό που με ενοχλεί είναι ότι θεωρούσα τον εαυτό μου έξυπνη κοπέλα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    rhiannon....οταν εμπλεκεσε συναισθηματικα σε μια κατασταση...οσο εξυπνη κοπελα και να εισαι...ειναι δυσκολο...στην αρχη τουλαχιστον να δεις τα πραγματα ξεκαθαρα...
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Πολυ μπροστα ο τυπος! Ρεσπεκτ τρελο απο μενα! Ετη φωτος μπροστα! Πρεπει να τον γνωρισω...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    22
    Χαχαχαχα,kerasi,αυτός είναι όντως πολλά έτη φωτός μπροστά!!Εγώ είμαι αυτή που έχει μείνει πίσω!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Κοπελια..
    Χωρις να σε ξερω δεν φαινεσαι και πολυ εξυπνο ατομο...
    Χωρις παρεξηγηση βεβαια...
    Αν πραγματικα σε ηθελε και σε αγαπουσε θα ηθελε να ειναι παντα μαζι σου ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ..
    Οταν αγαπας δεν συμβιβαζεσαι με ημιμετρα...


    Ειπες οτι βγηκε ενα σαββατο μαζι σου και σου εκανε εντυπωση αλλα μετα καταλαβες οτι ειχε τσακωθει με την αλλη...

    Παρολα αυτα ομως πηρε την καβατζα τηλεφωνο και περασε καλα...
    Σκεψου λιγακι και παρε τις αποφασεις σου....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Και εχω και μια αλλη απορια....
    Εσυ εφοσον αυτη τη στιγμη ΑΠΟΤΕΛΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΒΑΤΖΑ πως αυτον τον ανθρωπο για τον οποιο τρεφεις αισθηματα θα τον εμπιστευτεις μετεπειτα;;;

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    22
    Ναι,είναι λογικά όλα αυτά που μου απαντάτε.Κι εγώ αν παρατηρούσα όλη την κατάσταση όντας έξω απο αυτή,τα ίδια θα ρωτούσα,τα ίδια θα συμβούλευα. Αλλα ξεχνάς πως όταν ο άνθρωπος είναι ερωτευμένος,εθελοτυφλεί ίσως μπροστά σε κάποιες καταστάσεις ή και ακόμα τρέφει ελπίδες!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μαλλον σου κανει οτι εκανες εσυ στον πρωην σου.
    Ενα αλλο ερωτημα που θελω να σου κανω ειναι γτ καθοσουνα σε μια σχεση οπου δεν υπηρχε το παθος? αυτη η λαχταρα ας πουμε, αυτο το κατι. Βεβαιως υπηρχε αγαπη αλλα γτ να μην αποδεσμευσεις τον πρωην σου κ σενα και να ψαξεις να βρεις καποιον με τον οποιο να υπαρχουν και τα 2 στοιχεια, και η αγαπη και αυτο το κατι. 3 ετη ειναι πολλα, γτ λοιπον το καθοσουνα?
    Και ενα ακομα, πως το πηρε ο πρωην το χωρισμο? Πως αντεδρασε? Και για ποιο λογο του πες σε χωριζω?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by Rhiannon View Post
    Ναι,είναι λογικά όλα αυτά που μου απαντάτε.Κι εγώ αν παρατηρούσα όλη την κατάσταση όντας έξω απο αυτή,τα ίδια θα ρωτούσα,τα ίδια θα συμβούλευα. Αλλα ξεχνάς πως όταν ο άνθρωπος είναι ερωτευμένος,εθελοτυφλεί ίσως μπροστά σε κάποιες καταστάσεις ή και ακόμα τρέφει ελπίδες!
    Παιζει ρολο το ποσο ισχυρος χαρακτηρας εισαι και το ποσο πολυ θελεις να εισαι αξιοπρεπεις ανθρωπος..

    Εγω θεωρω τον εαυτο μου πολυ ασχημο παρολα αυτα καποια στιγμη στην ζωη μου ειχα διπλα μου μια ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ομορφη κοπελα...
    Παρολα αυτα υποψιαζομουνα οτι κι αυτη εκανε παρομοια πραγματα με εσενα οποτε και την σουταρα!!!
    Την ηθελα...
    Αλλα ηθελα και την αξιοπρεπεια μου παρολο που ηξερα οτι λογω του οτι δεν ειμαι εμφανισιμος δυσκολα θα ξαναεκανα σχεση και ειδικα με τοσο ομορφη κοπελα και σε συνδιασμο με τις λιγοστες εμπειριες της ζωης μου με τις κοπελες..... Αστα να πανε...Πολυ αγχος...
    Ωστοσο ενιωσα δυνατος και ειπα...
    Καλυτερα ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ...

    Αυτο οχι για να σου αποδειξω κατι φυσικα αλλα για να σου δειξω οτι πρεπει να παιρνουμε σωστες αποφασεις ειτε αυτες μας ευχαριστουν ειτε οχι...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    22
    Όταν χώρισα με τον πρώην φίλο μου του είπα τον αληθινό λόγο. Ότι δεν ήμουν ερωτευμένη μαζί του κι ότι τον έβλεπα σαν τον καλύτερο μου φίλο.Αν και είναι ακόμα ερωτευμένος μαζί μου,το δέχτηκε.Μου πήρε καιρό να τον χωρίσω γιατί σκεφτόμουν (λανθασμένα) ότι είναι φρόνιμο να έχω μια ήρεμη και flat σχέση ακόμα και αν λείπει το πάθος.
    Και αυτή τη στιγμή με τον συνάδελφο μου ζώ ίσως όλο αυτό το πάθος και την ένταση που στερήθηκα 3 χρόνια με τον πρωην φίλο μου.Γι'αυτο δυσκολέυομαι τόσο να αποδεσμευτώ απο αυτη τη κατάσταση.Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.Με κοροϊδεύει,έχει άλλη,τον αφήνω και τέλος..Δεν είναι τόσο απλό.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. Πως συνεχίζει κανείς όταν έχει χάσει και τα "ρέστα" και τα δανεικά σε μια σχέση ;
    By MakeItSo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 15-04-2012, 12:23
  3. Φοβάμαι να κοιμηθώ, φαινόμενα παράλυσης και βουητό όταν "περνάς" στον ύπνο...
    By sapsalo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 15-07-2011, 21:36
  4. Άντρας/γυναίκα στην "άλλη"τους πλευρά
    By RainAndWind in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 66
    Last Post: 16-01-2010, 14:04
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •