διαχείριση θυμού - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 112
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by anitak
    υπάρχουν στο άμεσο οικογενειακό και γεωγραφικό μου περιβάλλον, τουλάχιστον δέκα συγκεκριμένα πρόσωπα που μόνο με την ιδέα τους αρχίζω να γριλίζω από οργή. Η σχέση μου μαζί τους πέρασε διάφορα στάδια, αρχικά εμπιστοσύνης, κατόπιν σύγκρουσης που προκάλεσε πολύ πόνο και τελικά αγιάτρευτη έχθρα και -οσο κι αν κολωνω να το ομολογησω- μίσος. Σίγουρα μεγάλο μέρος του θυμού πηγάζει από τον τρόπο που αισθάνομαι ότι με έχουν πληγώσει και προδώσει. Όμως και σε ενα επόμενο επίπεδο μου γεννούν μέσα μου απέχθεια για το ειδος τους, πιθανως ισοπεδωνω και τα καλα τους και δεν σταματώ να ονειρεύομαι ότι τους σφάζω, τους γκρεμίζω το σπίτι, τους πετάω με κλωτσιές έξω από την πόρτα.. Πέρα από τη σκληρότητα που περιγράφω και την κουβαλώ κάθε στιγμή μέσα μου σαν να έχω τσιμεντώσει τις ευαισθησίες μου, το μεγαλύτερο πρόβλημά μου είναι πως όχι μόνο δεν τους σφάζω ή τους βρίζω, αλλά διατηρώ μια απίστευτα παθητική συμπεριφορά φόβου μπροστά τους. Το επιθετικότερο που μπορώ να κάνω είναι να τους αποφεύγω, ενώ ακόμα και όταν βλέπω να αδικούμαι μπροστά στα μάτια μου, συνεχίζω να το βουλώνω. όσες φορες καταφερα να κανω κατι πιο ενεργητικό (να φωναξω) ένοιωσα αμέσως ενοχές και περισσότερο εκτεθειμένη στην πρόθεσή τους να με βλάψουν. Αν κάνω το τόσο δα, μεταφράζεται ως 100πλασιο από όσο είχα δικαίωμα. Δεν ξερω τι θελω να πω ή να ακουσω. Απλά εχω κουραστει να θελω να αλλαξω την παθητικοτητα μου και να μην μπορώ. Ο θυμός που εχω τώρα μπορεί να ανατινάξει ολόκληρη πόλη κι εγώ τον κρατάω μέσα μου. λέω πως όπου να ναι θα με εξολοθρεψει την ιδια. Ή θα με αλλοιώσει όπως ήδη έχει γίνει. Σκέφτομαι καμιά φορά πως αν έχανα τώρα τον πατέρα μου, δε θα μπορούσα να χύσω ούτε δάκρυ. Είναι ό,τι χειρότερο έχω νοιώσει ποτέ και θέλω να απαλαγώ...
    Ο τρόπος του θυμού σου με εξέφρασε απόλυτα σε όλα του τα επίπεδα.Οραματίζομαι να τους σφάζω αλλά μένω στις απειλές.Γιατί εγώ είμαι πιο μπροστά από εσένα.Το έχω ρίξει σε απειλές.Το έλεγα στον παλιό μου ψυχίατρο \"Γιατρέ θα τον σκοτώσω τον τύπο και θα πάω μέσα.Αλλά θα αθωωθώ.\"και μου έλεγε ο καριόλης ο ψυχίατρος \"Ξέρω ότι δεν πρόκειται ποτέ να το κάνεις.Μόνο απειλείς.\"Και με ισοπέδωνε.Ναι δεν θα μπορούσα ποτέ να το κάνω χωρίς τύψεις.Γι\'αυτό προτιμώ να αδιαφορώ.Δεν γεννηθήκαμε Αννίτα μου όλοι φονιάδες.Άλλοι έχουν το όνομα και άλλοι τη χάρη.Κι επειδή όπως λες σε φθείρει ψυχικά φρόντιζε να αντιμετωπίζεις τους μικρούς σου θυμούς καθημερινά πριν γίνουν μεγάλοι και σε πνίξουν!!!!!!!
    Με κατανόηση η σούπερ φαντασιωτικά εκδικητική.......

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    Originally posted by Existir

    Αν επιτρέπεται, τι σε έκανε να θες να φύγεις απο αυτόν τον γάμο;
    ..άραγε!

    κοντευουν δυο χρονια που προσπαθω να φυγω, έτσι ξεχασα ή αποφευγω να θυμαμαι τους λογους. Σίγουρα είχαμε απομακρυνθει πολυ, μα τα χειροτερα ηταν οσα εγιναν μεσα στη διετια αυτη. Η αντιμετώπισή μου ως ιδιοκτησιας που δεν εχει το δικαιωμα της ανεξαρτησιας. μπλιαχ!

    αλήθεια κάσσι; συγγενης ο υποψηφιος θυμας;
    μια ομορφη και ναρκισσιστικη ερμηνεια μου, ειναι οτι μας χαρακτηριζει εν γενει η παθητικοτητα, οχι αναγκαστικα εκ γενετης, εγω μαλλον εκπαιδευτηκα σε αυτο, και ο θυμός μας που εκφραζεται σε τριτους δεν ειναι παρα η πιεση που εμεις δεχομαστε να μας ασκουν οι αλλοι. ως παθητικα οντα δε θα σκοτωσουμε ποτε (;) αν και ειμαστε ικανοι να βλαψουμε ανεπανορθωτα τον εαυτο μας. Και ενώ το ξερω οτι ισχυει αυτό -με τη λογική- γεννιούνται ενοχές κάθε στιγμή που πιστευω ότι εχω δικιο. με το συναισθημα, δικιο εχουν οι αλλοι. να λοιπον γιατι τα παιρνω κι εγω. που αλλου θα εβρισκαν τετοιο υποτακτικο και τον πετανε στα σκουπιδια..
    συνεπώς, δεν αρκει η επανασταση. Ο λαος (εγω) πρεπει να εκπαιδευτει να μην εχει αρχοντες.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by anitak
    Originally posted by Existir

    Αν επιτρέπεται, τι σε έκανε να θες να φύγεις απο αυτόν τον γάμο;
    ..άραγε!

    κοντευουν δυο χρονια που προσπαθω να φυγω, έτσι ξεχασα ή αποφευγω να θυμαμαι τους λογους. Σίγουρα είχαμε απομακρυνθει πολυ, μα τα χειροτερα ηταν οσα εγιναν μεσα στη διετια αυτη. Η αντιμετώπισή μου ως ιδιοκτησιας που δεν εχει το δικαιωμα της ανεξαρτησιας. μπλιαχ!

    αλήθεια κάσσι; συγγενης ο υποψηφιος θυμας;
    μια ομορφη και ναρκισσιστικη ερμηνεια μου, ειναι οτι μας χαρακτηριζει εν γενει η παθητικοτητα, οχι αναγκαστικα εκ γενετης, εγω μαλλον εκπαιδευτηκα σε αυτο, και ο θυμός μας που εκφραζεται σε τριτους δεν ειναι παρα η πιεση που εμεις δεχομαστε να μας ασκουν οι αλλοι. ως παθητικα οντα δε θα σκοτωσουμε ποτε (;) αν και ειμαστε ικανοι να βλαψουμε ανεπανορθωτα τον εαυτο μας. Και ενώ το ξερω οτι ισχυει αυτό -με τη λογική- γεννιούνται ενοχές κάθε στιγμή που πιστευω ότι εχω δικιο. με το συναισθημα, δικιο εχουν οι αλλοι. να λοιπον γιατι τα παιρνω κι εγω. που αλλου θα εβρισκαν τετοιο υποτακτικο και τον πετανε στα σκουπιδια..
    συνεπώς, δεν αρκει η επανασταση. Ο λαος (εγω) πρεπει να εκπαιδευτει να μην εχει αρχοντες.
    Ανίτα τα είπες ωραία.Δεν νομίζω πως οι παθητικοί δεν σκοτώνουν αλλά αυτοί που είναι καλοί στο βάθος.(Τα σιγανά ποταμάκια άλλωστε να φοβάσαι.Αυτοί που είναι παθητικοί.Θυμάσαι ένα έργο που λεγόταν Διαχείρηση θυμού ή κάτι τέτοιο με τον Τζακ Νίκολσον;Θυμάμαι κάτι του έλεγε και με έκανε να καταλάβω ότι η ηρεμία μπορεί πολλές φορές να κρύβει ένα ηφαίστειο που βράζει έτοιμο να εκραγεί....)Πού θα βρεθεί άλλος μαλάκας σαν κι εμέ;Είναι η απορία μου.....Για να μη φαίνεται η καλοσύνη και η αφέλειά μου την πασπαλίζω με κιλά κακίας αλλά σπάω καμιά φορά.Κοίτα να σε σκοτώσω δεν μπορώ αλλά μπορώ να σε πληρώσω με το ίδιο νόμισμα όταν μου δοθεί η ευκαιρία.Δεν πιστεύω με τίποτα ότι είμαι παθητική.Οι παθητικοί υπομένουν.Εγώ φεύγω.Δεν μπορώ να σε αντιμετωπίσω λόγω καταστάσεων αλλά δεν σε υπομένω για πολύ....Το θύμα όχι δεν θα ήταν συγγενής.Ήταν ένας τύπος κολλημένος μαζί μου-μάλλον ψυχωτικά κολλημενος-που με είχε ταράξει στις φάρσες,στις απειλές και όταν ήμασταν στο ίδιο μέρος μου είχε κάνει τη ζωή κόλαση.Ε,δεν άντεχα η κακομοίρα.Δεν ήθελα να με βρουν σε σακούλα κι είπα να τον βάλω εγώ πρώτη...χαχα......

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Originally posted by anitak
    . που αλλου θα εβρισκαν τετοιο υποτακτικο και τον πετανε στα σκουπιδια..
    συνεπώς, δεν αρκει η επανασταση. Ο λαος (εγω) πρεπει να εκπαιδευτει να μην εχει αρχοντες.
    Να και η αιτία του θυμού σου.

    Αν δεν μίλαγες με τέτοια λόγια για τον εαυτό σου, δεν θα είχες φαντασιώσεις φόνων.


    Γιατί να μην βάλεις εσένα στην θέση των αρχόντων; Γιατί να μη δώσεις μια φορά στον εαυτό σου τα σκήπτρα των αρχόντων; Αναρωτιέμαι...

    Για φαντασιώσου το λιγάκι πως εσύ είσαι ο Άρχοντας...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Originally posted by Existir
    Originally posted by anitak
    . που αλλου θα εβρισκαν τετοιο υποτακτικο και τον πετανε στα σκουπιδια..
    συνεπώς, δεν αρκει η επανασταση. Ο λαος (εγω) πρεπει να εκπαιδευτει να μην εχει αρχοντες.
    Να και η αιτία του θυμού σου.

    Αν δεν μίλαγες με τέτοια λόγια για τον εαυτό σου, δεν θα είχες φαντασιώσεις φόνων.


    Γιατί να μην βάλεις εσένα στην θέση των αρχόντων; Γιατί να μη δώσεις μια φορά στον εαυτό σου τα σκήπτρα των αρχόντων; Αναρωτιέμαι...

    Για φαντασιώσου το λιγάκι πως εσύ είσαι ο Άρχοντας...

    [align=center]Ναταλια, γραφεις! http://homepage.eircom.net/~bray/em/mssmile4.gif[/align]

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    Originally posted by Existir

    Να και η αιτία του θυμού σου.

    Αν δεν μίλαγες με τέτοια λόγια για τον εαυτό σου, δεν θα είχες φαντασιώσεις φόνων.


    Γιατί να μην βάλεις εσένα στην θέση των αρχόντων; Γιατί να μη δώσεις μια φορά στον εαυτό σου τα σκήπτρα των αρχόντων; Αναρωτιέμαι...

    Για φαντασιώσου το λιγάκι πως εσύ είσαι ο Άρχοντας...
    νομιζω οτι τα παω καλα σε αυτο... ειναι ομως πολυ λεπτη η εννοια του αρχοντα. Ονομάζω έτσι τους σημαντικούς άλλους που ολοι εχουμε. Πρεπει -και το χω κανει σε μεγαλο βαθμο- να τους αντικαταστησω απο αλλους \"αλλους\"! Είναι ωραίο να τα καταφερνεις και μονη. σε μενα ομως υπαρχει ο κινδυνος να χασω την οποια ανθρωπια μου. δηλαδη γινομαι σκληροτερη. Σκοπος μου ειναι να μπορώ καί χωρις άλλους σε περιπτωση αναγκης. θελω να με εχουν και να εχω αναγκη καποιον.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Merci, kanena. Να σαι καλά. Ό,τι μπορώ, κάνω (σκέφτομα).

    Ανίτα, αν και δεν πιάνω τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου, έχω να σου πω το εξής: δεν ήταν όλοι οι άρχοντες της ιστορίας πάντα σκληροί. Ίσα ίσα που κάποιοι απο αυτούς ήταν γενναιόδωροι και μακρόθυμοι. Όσο για την ανάγκη που έχεις να σε έχουν ανάγκη και να τους έχεις ανάγκη, είναι μια φυσιολογική ανθρώπινη ανάγκη για ανθρώπινη επαφή και διάδραση. Όμως δεν θα πρέπει αυτό να γίνεται με όρους ανθρωπιάς; Τι νόημα έχει αλλιώς; Μήπως φοβάσαι να μείνεις μόνη και \"ένας εναντίον όλων\"; Κανείς δεν είπε οτί είναι εύκολο. Σε φοβίζει αυτό γιατί έχεις την αίσθηση οτί θα χάσεις την ανθρωπινη πλευρά σου εκείνη που μετουσιώνεται μέσα απο τις ανθρώπινες σχέσεις. Αλλά όπως είπες κι εσύ, οι άνθρωποι δεν χάνονται ποτέ όταν εσύ ξέρεις να διατηρήσεις την ανθρωπιά σου ακέραιη. Μπορεί να υπάρχει ένα διάστημα που θα το περάσεις ως ερημίτισσα, όμως στο βάθος αυτού του δρόμου, υπάρχει η σοφία, η ανακτημένη δύναμη και η συνάντηση με τους σημαντικούς Άλλους, εκείνους που θα γίνουν σημαντικοί όχι εξ\'αιτίας του ρόλου τους, αλλά εξ\'αιτίας της ουσίας τους.

    Μμμ, τι λες;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Originally posted by anitak
    Originally posted by Existir

    Να και η αιτία του θυμού σου.

    Αν δεν μίλαγες με τέτοια λόγια για τον εαυτό σου, δεν θα είχες φαντασιώσεις φόνων.


    Γιατί να μην βάλεις εσένα στην θέση των αρχόντων; Γιατί να μη δώσεις μια φορά στον εαυτό σου τα σκήπτρα των αρχόντων; Αναρωτιέμαι...

    Για φαντασιώσου το λιγάκι πως εσύ είσαι ο Άρχοντας...
    1. ειναι ομως πολυ λεπτη η εννοια του αρχοντα. Ονομάζω έτσι τους σημαντικούς άλλους που ολοι εχουμε.

    2. Είναι ωραίο να τα καταφερνεις και μονη. σε μενα ομως υπαρχει ο κινδυνος να χασω την οποια ανθρωπια μου. δηλαδη γινομαι σκληροτερη.

    3. Σκοπος μου ειναι να μπορώ καί χωρις άλλους σε περιπτωση αναγκης.

    4. θελω να με εχουν και να εχω αναγκη καποιον.
    1. Ρε αμιτα (ιμε απιθανος στα καλαμπουργια!) κ μονο που ονομαζις τις Σημαντικες Αλλες οσ \"αρχοντεντες\" ινε ενδιχτικο. Αφτο σου λεη η ασιχτιρ! Κι Εγω εχο Σιμαντικες Αλες μα ινε ι κικι, ι κακα κι ουτο καθεξις. Βλεπις τι διαφορα;

    2. Δλδ;;;;; Πως ΑΚΡΙΒΩΣ θα χασεις τιν ανθροπια σου αν γινεις ανεξαρτητη;;;; Μιπος κανις \"ιπερνιαξιμο\";

    3. Αφτο τορα δεν ερχεται σε αντιφασι με το μολις προηγουμενο;; http://homepage.eircom.net/~bray/em/mswhat.gif

    4. Κι αφτο με τι σιρα του δεν ερχετε σε αντιφασι με το μολις προηγουμενο;;

    υγ δε μπορο εσας τις φελολογες! http://homepage.eircom.net/~bray/em/msooh.gif

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    aman re kanenas!
    τολμησα να κανω εναν παραλληλισμο. όσο εγώ είμαι ο λαος τοσο οι αλλοι ειναι αρχοντες. ξέρεις, στις παραβολες χρησιμοποιουμε μερος της σημασιας και οχι ολοκληρες εννοιες! μα τι να ξερεις συ απο ερμηνευτική....

    \"συνεπώς, δεν αρκει η επανασταση. Ο λαος (εγω) πρεπει να εκπαιδευτει να μην εχει αρχοντες.\"

    μη φανταστει κανεις οτι γινομαι και χιτλερ.. όμως δυσκολευομαι οταν γινομαι σκληρη να μπω στη θεση του αλλου. όλων των \"αλλων\". αυτο το θεωρω προβλημα.

    εξιστιρ, σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον που εχεις δειξει. Ναι, τελικα ο κυκλος μου γινεται ολο και πιο πολυ ασχετος με τον οικογενειακο. χανεται φυσικα η ψευδαισθηση της ασφαλειας τύπου \"το αιμα νερο δε γινεται\", αλλα το οφελος ειναι θεορατο: δημιουργουνται σχεσης πραγματικες που δε σε νοιαζει μονο τι προσφερει ο αλλος, μα εισαι σε διαρκή εγρήγορση για το τί προσφερεις εσύ.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by anitak
    δημιουργουνται σχεσης πραγματικες που δε σε νοιαζει μονο τι προσφερει ο αλλος, μα εισαι σε διαρκή εγρήγορση για το τί προσφερεις εσύ.
    Ανίτα ο παλιός μου γιατρός μου έλεγε ο αλτρουισμός είναι ένας μύθος.Δεν υπάρχει αλτρουισμός.Δίνεις και περιμένεις να πάρεις.Και αυτό είναι και το σωστό.Αν οι πράξεις σου δεν έχουν αναγνώριση πώς θα τροφοδοτήσεις τις μπαταρίες του εαυτού σου;;Η σχέση λέγεται έτσι γιατί θέλει αμοιβαίο πάρε-δώσε αλλιώς θα αποτελούταν από ένα άτομο.Για εμένα η πιο σημαντική θεωρία στη ζωή μου και αυτή που φαίνεται να κινεί τα νήματα είναι αυτή της δράσης-αντίδρασης......

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    εχω χασει πολλα επεισοδια στο θεμα!εξεπλαγην!(για να πω κ εγω μια ηχηρη ελληνικη λεξη!)

    ενα καταλαβα οτι οταν οι γονεις προσπαθουν να κανουν το καλο για το παιδι τους χωρις να ξερουν ουσιαστκα ποιο ειναι το καλο του..ειναι καταστροφικοι!βαρια ξεραρια λεξη δεν σεβονται τιποτα κ εκατο χρονωνω να γινει το παιδι τους παραμονο την επαναφορα του στο δικο τους καλο δρομο!ο οποιος για το παιδι μπορει να ειναι και καταστροφικος!
    κι εκει ξυπναει ο Τσε μεσα μου!η μανα μου με αποκαλει κακτο κ ετσι μου ρχεται να την τσιμπισω!!!!με τα αγκαθια μου!κλεινω την πορτα του δωματιου μου!ντιπ σεβασμος λες κ εχω ταμπελα open απο εξω!τρεμω κ μιλαει...η απομακρυνση σου απο το Θεο...
    ολοι οσοι μεγαλωσαμε anitak ανεξαρτητου θρησκειας κοντα σε θρησκοληπτους γονεις βγηκαμε ΕΝΟΧΙΚΟΙ!με το θελω κοντρα στο πρεπει.2 δυναμεις εξισου δυνατες να συγκρουονται μεσα σου κι υποσεινηδητα να γεμιζεις ενοχες...που πληγωνεις το Θεο μιας κ δεν ξεφευγεις ευκολα απο αυτο που γαλουχηθηκες!εκει κατα τη γνωμη μου ειναι η ριζα του να εισαι ενοχικος!
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Κι εμένα Ιωάννα οι γονείς θρησκόληπτοι.Ταιριάζουμε σε ένα ακόμα σημείο.Προσπαθώ να βρω αν κοινό πάνω κάτω παρελθόν φταίει για τη συγκεκριμένη διαταραχή....

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    γεννιεσαι με την προδιαθεση κι απο κει και περα αν το οικ.περιβαλλον ειναι ευφορο κλιμα καταληγεις αρρωστος ψυχικα.ετσι απλα κ κατανοητα
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Originally posted by interappted
    που πληγωνεις το Θεο μιας κ δεν ξεφευγεις ευκολα απο αυτο που γαλουχηθηκες!εκει κατα τη γνωμη μου ειναι η ριζα του να εισαι ενοχικος!
    Σέβομαι τη πηγή αυτή της ενοχής αλλά να πω ότι δεν είναι αποκλειστικά από εκεί. Πολλά πράγματα μπορούν να σε κάνουν ενοχικό. Για παράδειγμα το γεγονός ότι μεγάλωσα χωρίς να έχω πατέρα με είχε κάνει επί μακρώθεν πολύ ενοχικό. Ότι φταίω εγώ δηλαδή. Και θρησκόληπτοί δεν ήταν καθόλου οι δικοί μου. Το αντίθετο, σχεδόν άθεοι. Το χειρότερο όλων για μένα είναι οι ενοχές. Και δεν ξεπερνιούνται εύκολα δυστυχώς.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    Originally posted by alexandros3
    Σέβομαι τη πηγή αυτή της ενοχής αλλά να πω ότι δεν είναι αποκλειστικά από εκεί. Πολλά πράγματα μπορούν να σε κάνουν ενοχικό. Για παράδειγμα το γεγονός ότι μεγάλωσα χωρίς να έχω πατέρα με είχε κάνει επί μακρώθεν πολύ ενοχικό. Ότι φταίω εγώ δηλαδή. Και θρησκόληπτοί δεν ήταν καθόλου οι δικοί μου. Το αντίθετο, σχεδόν άθεοι. Το χειρότερο όλων για μένα είναι οι ενοχές. Και δεν ξεπερνιούνται εύκολα δυστυχώς.
    πώς συνδέεις την απουσία του πατέρα σου με τις ενοχές;
    και οι αθεοι θρησκοληπτοι ειναι. εννοω οτι δεν εχει σημασια σε τι ειναι δογματικοι οι γονεις. Όταν η ιδεολογια μπαινει πανω απο την αγαπη, τοτε υπαρχουν μονο απαιτησεις και απαιτησεις και απαιτήσεις... αν το παιδι δεν ανταποκριθει σε αυτες, διακυβευεται η αγαπη των γονιων. Και φυσικά πακέτο και οι ενοχές. Βλέπεις, σου περνανε απο πολυ μικρό ότι \"εσυ φταις που δε σ\' αγαπάμε, ενώ εμείς θέλαμε τόσο πολύ\"
    Θεέ μου, τί εγκλήματα. Είναι να μη θέλω να ......

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •