Οταν σκεφτεσαι και ζηλευεις οσα δεν εχεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300

    Οταν σκεφτεσαι και ζηλευεις οσα δεν εχεις

    Ενας απο τους βασικους λογους για να παθει καποιος καταθλιψη ειναι πιστευω να σκεφτεται (εντονα) οσα ΔΕΝ εχει και να ζηλευει αυτους που τα εχουν και να μην εκτιμαει αυτα που εχει. Να σκεφτεται συνεχεια αυτα που δεν εχει. Συμφωνειτε; Εσας σας συμβαινει αυτο; Θεωρειτε οτι εχει συμβαλει στην κακη σας ψυχολογια;
    Εγω ας πουμε τελευταια σκεφτομαι πολυ το οτι δεν εχω σχεση, ζηλευω πολυ οσους εχουν, ζηλευω πολυ οταν βλεπω ερωτικες ιστοριες στην τηλεοραση και τον κινηματογραφο. Το ξερω ειναι λαθος. Δε θελω να συνεχισω να ζηλευω και να σκεφτομαι οσα δεν εχω γιατι μου κανει πολυ κακο, ειναι πολυ ψυχοφθορο. Αυτο φυσικα εχει να κανει με το οτι δεν τα εχω βρει με τον εαυτο μου.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ταυρος, σκορπιος και λεων τα πιο ζηλιαρικα ζωδια. οποτε και να ηθελα να μην, δε μπορω οταν ειναι στη φυση μου. παλιοτερα μικρος ζηλευα τοσο στις σχεσεις μου, που ηθελα να νιωθω τις κοπελες καταδικες μου, οτι μου δινονται ολοκληρωτικα και μπορω να τις κανω οτι θελω. με το καιρο νομιζω το ξεπερασα καπως, αν και η πολυ ελευθερια δειχνει αδιαφορια κι ουτε αυτο θελουν. σιγουρα παντως το να συγκρινουμε τον εαυτο μας με τους αλλους, δε κανει καλο. αλλα οταν εισαι μονος και κατατρεγμενος ειναι δυσκολο να μην επηρεαστεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by stefanos14587 View Post
    Ενας απο τους βασικους λογους για να παθει καποιος καταθλιψη ειναι πιστευω να σκεφτεται (εντονα) οσα ΔΕΝ εχει και να ζηλευει αυτους που τα εχουν και να μην εκτιμαει αυτα που εχει. Να σκεφτεται συνεχεια αυτα που δεν εχει. Συμφωνειτε; Εσας σας συμβαινει αυτο; Θεωρειτε οτι εχει συμβαλει στην κακη σας ψυχολογια;
    Εγω ας πουμε τελευταια σκεφτομαι πολυ το οτι δεν εχω σχεση, ζηλευω πολυ οσους εχουν, ζηλευω πολυ οταν βλεπω ερωτικες ιστοριες στην τηλεοραση και τον κινηματογραφο. Το ξερω ειναι λαθος. Δε θελω να συνεχισω να ζηλευω και να σκεφτομαι οσα δεν εχω γιατι μου κανει πολυ κακο, ειναι πολυ ψυχοφθορο. Αυτο φυσικα εχει να κανει με το οτι δεν τα εχω βρει με τον εαυτο μου.
    Aυτο ακριβως μου συμβαινει!
    Σκεφτεσαι τι λειπει απο τη ζωη σου!
    Οταν αυτα που σου λειπουν ειναι πολλα χαλιεσαι!
    Οταν τα περισσοτερα απο αυτα που σου λειπουν ξερεις οτι ειναι αδυνατο να τα αποκτησεις τοτε ερχεται η καταθλιψη....
    Οταν βλεπεις οτι τα πραγματα πανε απο το κακο στο χειροτερο τοτε σκεφτεσαι την αυτοκτονια..........

  4. #4
    The story of my life.

    Σε μια βδομάδα κλείνω τα 29.
    Το πιο πιθανό είναι ότι θα τα περάσω ολομόναχη.

    Εχω να κάνω σοβαρή σχέση από τα 18 μου.
    Εκτοτε η ιστορία μου είναι έρωτες χωρίς καμια ανταπόκριση.
    Ενας άνθρωπος με αγάπησε κ μετά τέρμα.

    Φίλους εδώ που είμαι δεν έχω. Αναγκάστηκα να εγκαταλείψω τη ζωή μου στην Αθήνα λόγω ανεργίας.
    Είμαι σε μικρή επαρχιακή πόλη όπου κυκλοφορείς 3 το μεσημέρι κ δε συναντάς ΨΥΧΗ στο δρόμο. Κυριολεκτώ.
    Εχω δουλειά εδώ κ 3 μήνες, της πλάκας, μετά από 2 χρόνια ανεργίας κ σε 2 μήνες λήγει η σύμβασή μου.
    Τα 2 χρόνια ανεργίας που πέρασα, τα πέρασα αφού πήρα πτυχίο, μεταπτυχιακό, προφίσιενσι, σορμπόν, Η/Υ κ προϋπηρεσία 18 μήνες.

    Σήμερα ήταν να βγω αλλά μου είπαν ότι δε χωράω στο αυτοκίνητο, αυτή είναι η καταπληκτική μου παρέα εδώ.
    Δεν έχω κανέναν άλλον, ούτε μεταφορικό μέσο για να πω ότι μπορώ να πάω κάπου αλλού.
    Εχουμε πρόβλημα χώρου στο σπίτι μου κ αναγκάζομαι να κοιμάμαι με τη μαμά μου.
    29 χρονών γαϊδάρα, αντί να κοιμάμαι με έναν άνθρωπο που να με αγαπάει, κοιμαμαι με τη μάνα μου.

    Είμαι ένα όρθιο eating disorder, περνάνε μέρες κατά τις οποίες μπορεί να φάω μισό πιάτο φαϊ και άλλες που μπορεί να κατεβάσω τον άμπακο.

    Δεν έχω σταθερή δουλειά, δεν έχω χρήματα, δεν έχω φίλους, δεν έχω σχέση.

    Κάθε Χριστούγεννα περνάω χειρότερη κατάθλιψη από τα προηγούμενα.
    Κάθε μέρα πάω για ύπνο, βαλαντωμένη στο κλάμα παρακαλώντας να μην έρθει η επόμενη.
    Κάθε μέρα σκέφτομαι να βάλω τέλος στη ζωή μου, γιατί πραγματικά, δε θα λείψω σε κανέναν.
    Έχω αποτύχει στα πάντα στη ζωή μου. Ως εργαζόμενη, ως γυναίκα κ ως άνθρωπος.

    Ζηλεύω τον οποιονδήποτε έχει ένα λόγο να χαμογελάει.

    Οπότε κάθε φορά που σκέφτεστε όλα αυτά τα ψυχοφθόρα, σκεφτείτε ότι υπάρχω εγώ...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Δεν ξερω αν σε παρηγορει αλλα πιστεψε με δεν θες να μαθεις το δικο μου "Story of my life"!!!

    Και που σαι;;
    Μου ριχνεις και 10 χρονακια....

    Παρολα αυτα....
    Παρολο που ειμαι καταδικασμενος πανω σε πολλα πραγματα...

    Εχω λογο να χαμογελω...

    Βγες εξω...
    Ανοιξε το μυαλο σου και το κυριοτερο..
    Αφεσου ελευθερη και χαμογελα...
    Γραψτα ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ...
    Μην αγχωνεσαι για τιποτα...
    Πηγαινε στην Εκκλησια...
    Παρε τη μαμα σου και πηγαιντε μια βολτα τωρα τα Χριστουγεννα...

    Βρισκεσαι σε καλυτερη μοιρα απο αλλους...
    ΜΗΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ...

  6. #6
    Quote Originally Posted by Nocash View Post
    Πηγαινε στην Εκκλησια...
    Παρε τη μαμα σου και πηγαιντε μια βολτα τωρα τα Χριστουγεννα...

    Βρισκεσαι σε καλυτερη μοιρα απο αλλους...
    ΜΗΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ...
    Εκκλησία; Με τη μάνα μου;
    Θες να με στείλεις μια ώρα αρχυτερα στην ταράτσα για να πέσω κάτω;

    Το γεγονός ότι βρίσκομαι σε καλύτερη μοίρα π.χ. από ένα παιδάκι στην Αφρική που πεθαίνει από διάρροια ΔΕΝ βοηθάει.
    Οπως επίσης δε βοηθάει το γεγονός ότι μπορεί να είμαι σε καλύτερη θέση σε σχέση με κάποιον ο οποίος έχει περάσει/περνάει σοβαρό πρόβλημα υγείας.
    Πολύ απλά γιατί ό,τι πρόβλημα έχω, το έχω δημιουργήσει ΕΓΩ στον εαυτό μου, πολλές φορές χωρίς να το καταλαβαίνω κ κυρίως δεν μπορώ να με συγχωρήσω με τίποτα για συνειδητές καταστροφικές επιλογές που έχω κάνει κ με έχουν φέρει σε αυτό το σημείο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Δεν υπαρχει λογος ρε παιδια να ζηλευετε κανεναν....να επιθυμεις ,να θαυμαζεις ναι...αλλα να ζηλευεις γιατι;
    για μενα τα πραγματα ειναι απλα...μηπως αν ο αλλος δεν ειχε αυτο που εχει ...θα το ειχα εγω; οχι...δεν θα το χε ουτε αυτος ...αλλα ουτε κι εγω...και το θεμα ειναι τι εχω εγω....
    οποτε δεν ζηλευω ποτε κανεναν και για τιποτα...η ασκηση και η επαναληψη ειναι μητηρ πασης μαθησεως...καθε φορα που νιωθεις κατι τετοιο ελεγχεις αμεσως τον εαυτο σου....και στο τελος γινεται απλα συνηθεια να μη ζηλευεις
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Κοπελια η λυση στην ζωη σου ειναι καθαρα μια σχεση...
    Εισαι νεα κοπελα δεν ξερω βεβαια αν εισαι εμφανισιμη που επηρεαζει πολυ την αρχη μιας σχεσης ΟΧΙ ομως την πορεια της...
    Ωστοσο δεν πας μπροστα με την καταστροφολογια σου...

    Σου λεω οτι εισαι σε καλυτερη μοιρα απο εμενα που ουτε πειναω ουτε κρυωνω ουτε εχω καποιο προβλημα υγειας...
    Ωστοσο εχω περασει ΠΑΡΑ πολλα στα 19 αυτα χρονια της ζωης μου...
    Δεν σταματω ομως να ελπιζω οτι κατι,καπου καποια μερα μπορει να αλλαξει....
    Μεχρι τοτε θα φροντισω να ειμαι καλος ανθρωπος να βοηθαω τον διπλανο μου και να γεμιζω ζεστασια την καρδια μου....
    Πριν κατι μερες πηρα στροφη 180 μοιρων και αποφασισα να αλλαξω ροτα...

    Κανε το κι εσυ....
    Βγες εξω χαμογελασε γνωρισε κοσμο...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    Δεν υπαρχει λογος ρε παιδια να ζηλευετε κανεναν....να επιθυμεις ,να θαυμαζεις ναι...αλλα να ζηλευεις γιατι;
    για μενα τα πραγματα ειναι απλα...μηπως αν ο αλλος δεν ειχε αυτο που εχει ...θα το ειχα εγω; οχι...δεν θα το χε ουτε αυτος ...αλλα ουτε κι εγω...και το θεμα ειναι τι εχω εγω....
    οποτε δεν ζηλευω ποτε κανεναν και για τιποτα...η ασκηση και η επαναληψη ειναι μητηρ πασης μαθησεως...καθε φορα που νιωθεις κατι τετοιο ελεγχεις αμεσως τον εαυτο σου....και στο τελος γινεται απλα συνηθεια να μη ζηλευεις
    Αγαπητε φιλε!
    Δεν νομιζω οτι το "ζηλευει" το ειπε με την κανονικη εννοια του ζηλευω που ειναι ΠΑΡΑ πολυ κακο πραγμα...
    "Ζηλευω ειναι να πληγωνεσαι γιατι καποιος εχει κατι που εσυ ποθεις και προσπαθεις με καθε τροπο να του το στερησεις..."



    Απλα μαλλον το παιδι εννοουσε οτι ζηλευει και στεναχωριεται που οι φιλοι του εχουνε κοπελες και αυτος ειναι μονος του και νιωθει καταδικασμενος και πληγωμενος...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Quote Originally Posted by Nocash View Post
    Αγαπητε φιλε!
    Δεν νομιζω οτι το "ζηλευει" το ειπε με την κανονικη εννοια του ζηλευω που ειναι ΠΑΡΑ πολυ κακο πραγμα...
    "Ζηλευω ειναι να πληγωνεσαι γιατι καποιος εχει κατι που εσυ ποθεις και προσπαθεις με καθε τροπο να του το στερησεις..."



    Απλα μαλλον το παιδι εννοουσε οτι ζηλευει και στεναχωριεται που οι φιλοι του εχουνε κοπελες και αυτος ειναι μονος του και νιωθει καταδικασμενος και πληγωμενος...
    αλλο ζηλευει...αλλο στεναχωριεται...αλλα και παλι δεν εχει νοημα να συγκρινεις τον εαυτο σου με τους αλλους...
    αν και οι φιλοι του δεν ειχαν κοπελα...σε τι θα τον εκανε αυτο να νιωσει καλυτερα..και να μη στεναχωριεται; σε τιποτα απολυτως.....
    η ουσια ειναι τι κανουμε και τι ειμαστε εμεις....και μονο αυτο...
    δεν ειμαι φιλος....ειμαι φιλη
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    αλλο ζηλευει...αλλο στεναχωριεται...αλλα και παλι δεν εχει νοημα να συγκρινεις τον εαυτο σου με τους αλλους...
    αν και οι φιλοι του δεν ειχαν κοπελα...σε τι θα τον εκανε αυτο να νιωσει καλυτερα..και να μη στεναχωριεται; σε τιποτα απολυτως.....
    η ουσια ειναι τι κανουμε και τι ειμαστε εμεις....και μονο αυτο...
    δεν ειμαι φιλος....ειμαι φιλη
    Εν μερη εχεις δικιο και ειμαι κι εγω αυτης της αποψης...
    Αλλα επειδη ξερω καλα πως ειναι να βγαινεις με τα φιλαρακια σου...
    Και ξαφνου να σκανε μυτη τα κοριτσια τους και εσυ να εισαι "ξεκαρφωτος" λογικο ειναι να αναρωτιεσαι γιατι να εισαι αναγκασμενος να υπομενεις ολα αυτα τα μαρτυρια;;;
    Γιατι να τυρανιεσαι και γιατι να εισαι σε τετοια μοιρα και δεν εχεις κοπελα;;;
    Ωστοσο αυτο δεν ειναι ζηλια οσο αυτο το κρατας για τον εαυτο σου και δεν μπλεκεσαι.....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Kαι στην κοπελα (SeverelyDepressed)
    Nα της πως μονο οτι αυτη σε λιγο θα πεσει για υπνο,εστω και με την μαμα της...
    Εγω ομως κοιμαμαι 2 ωρες την ημερα...
    Το κεφαλι μου ποναει και πινω 3-5 καφεδες την ημερα για να διατηρρω την οξυτητα της σκεψης μου...
    Ωστοσο δεν μπορω να κοιμηθω αν ξαπλωσω...

    Και πιστεψε με οτι αυτο ειναι αμελητεο προβλημα μπροστα σε αυτα τα θεματα που με απασχολουνε......

    Εσυ εχεις και μια δουλεια...
    Εγω ειμαι ανεργος.....
    Επισης αμελητεο μπροστα στα θεματα που με απασχολουνε....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Quote Originally Posted by Nocash View Post
    Εν μερη εχεις δικιο και ειμαι κι εγω αυτης της αποψης...
    Αλλα επειδη ξερω καλα πως ειναι να βγαινεις με τα φιλαρακια σου...
    Και ξαφνου να σκανε μυτη τα κοριτσια τους και εσυ να εισαι "ξεκαρφωτος" λογικο ειναι να αναρωτιεσαι γιατι να εισαι αναγκασμενος να υπομενεις ολα αυτα τα μαρτυρια;;;
    Γιατι να τυρανιεσαι και γιατι να εισαι σε τετοια μοιρα και δεν εχεις κοπελα;;;
    Ωστοσο αυτο δεν ειναι ζηλια οσο αυτο το κρατας για τον εαυτο σου και δεν μπλεκεσαι.....
    σιγουρα...η διαφορα ειναι ομως..οτι στην περιπτωση που περιγραφεις κλαις την δικη σου μοιρα...και οχι την μοιρα των αλλων....
    καλο ειναι παντως να μη μπαινεις σε καταστασεις που σε κανουν να νιωθεις αβολα....
    για να ειμαι ειλικρινης..οταν ημουν μονη μου δεν με απασχολουσε ποτε αν οι φιλες μου ειχαν ή δεν ειχαν συντροφους...το μονο που με απασχολουσε ηταν οτι δεν ειχα εγω αυτον που ηθελε η καρδια μου...κι ολος ο υπολοιπος κοσμος..απλα δεν υπηρχε....
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Tελικα τα καταφερες;;;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Quote Originally Posted by Nocash View Post
    Tελικα τα καταφερες;;;
    αν καταφερα τι? να ξεπερασω την απουσια ολου του υπολοιπου κοσμου απο γυρω μου? χαχα...ναι...τα καταφερα...ολοι το καταφερνουμε στο τελος..κι ας φαινεται αδυνατον σε καποια στιγμη της ζωης μας...βεβαια ο χρονος που χρειαζεται διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο....καταφερα ομως να κερδισω πισω τον εαυτο μου...οτι ειχε απομεινει τελοσπαντων απο αυτον...αν με καταλαβαινεις...και με αυτο το πολυτιμο υπολοιπο συνεχισα
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 21-10-2012, 22:50
  2. Replies: 4
    Last Post: 13-08-2012, 17:44
  3. Όταν δεν έχεις βιώσει κάτι άσχημο,φαντάζεσαι υποθετικά προβλήματα?...
    By Extreme_Ways in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 15-06-2012, 09:36
  4. Οταν εχεις υπερβολικα νευρα κι ορεξη για καβγα
    By deleted-member30-03 in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 59
    Last Post: 22-04-2012, 02:11
  5. Replies: 11
    Last Post: 28-12-2009, 10:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •