Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451

    Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη

    Αυτο συνειδητοποιησα τις τελευταιες μερες. Δυστυχως εδω και δεκα μερες εκοψα τα φαρμακα και δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου η αν οντως εχω παρενεργειες αλλα δεν αισθανομαι και πολυ καλα. Ο λογος που τα εκοψα ειναι οτι δε μπορουσα να τα πληρωσω. Βλεπετε, με το νεο συστημα στα φαρμακεια, πρεπει να πληρωνεις ολοκληρο το ποσο πλεον και το ΙΚΑ θα σου δωσει πισω τα χρηματα μετα απο 15 μερες και αν. Ετσι, πολυ κακως βεβαια, σταματησα να τα παιρνω, πιστευοντας οτι πλεον αισθανομαι πολυ καλα. Κι ομως, μαλλον εκανα λαθος. Αισθανομαι ασχημα τα πρωινα και τα βραδια δεν κοιμαμαι πριν τις 6. Σκεφτομαι συνεχεια ποσο μονη ειμαι και ποσους φιλους εχασα τον τελευταιο χρονο και τρελαινομαι. Γυρω στα δεκα ατομα εφυγαν απο τη ζωη μου η μπορει και εγω η ιδια να τα εδιωξα, καθως αποσυρθηκα και κλειστηκα τοο πολυ στον εαυτο μου. Επισης μου βγηκε μια επιθετικοτητα που σε πολλους δεν αρεσε και την κοπανησαν. Κοινως, βρισκομαι στο πατρικο μου μετα απο τοσους μηνες, πισω στην Ελλαδα και δεν εχω σχεδον κανεναν να δω. Στην παραλια περπαταω μονη, στα ψωνια μονη, στον καφε μονη, ακομη και στο φαγητο παλι μονη. Η μονη λυση ειναι να το ριχνω στο διαβασμα και να μη σκεφτομαι οσο γινεται. Ειναι τοσο δυσκολο ομως. Τα βραδια με πιανουν τα δακρυα και αναρωτιεμαι αν ποτε θα φτιαξουν τα πραγματα, αν ποτε θα περναω τις μερες μου με παρεα, η εστω με εναν συντροφο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,777
    Γιατι δεν κοιτας να λυσεις ενα ενα τα θεματα που σε προβληματιζουν και σου δημιουργησαν την καταθλιψη? Δε μπορω να διαβασω τα προηγουμενα θεματα σου γιατι ειναι πολλα, ισως εκει να τα αναλυεις. Αν οχι βαλτα κατω ενα ενα.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    εγω δε θυμαμαι τα θεματα σου, η επιθετικοτητα ομως μου φαινεται ενδιαφερον και καλο ειναι να βγαζεις το θυμο απο μεσα σου. αν και δε περιγραφεις τι ακριβως εννοεις, δαγκωματιες-μπουνιες-ή κατι αλλο ?
    για τη μοναξια τωρα δε μπορω να σου προτεινω τπτ αφου μενεις σαλονικα. κοινωνικοποιησου περισσοτερο εκει οσο αντεχεις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Γιατι δεν κοιτας να λυσεις ενα ενα τα θεματα που σε προβληματιζουν και σου δημιουργησαν την καταθλιψη? Δε μπορω να διαβασω τα προηγουμενα θεματα σου γιατι ειναι πολλα, ισως εκει να τα αναλυεις. Αν οχι βαλτα κατω ενα ενα.

    Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα κερασι....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    εγω δε θυμαμαι τα θεματα σου, η επιθετικοτητα ομως μου φαινεται ενδιαφερον και καλο ειναι να βγαζεις το θυμο απο μεσα σου. αν και δε περιγραφεις τι ακριβως εννοεις, δαγκωματιες-μπουνιες-ή κατι αλλο ?
    για τη μοναξια τωρα δε μπορω να σου προτεινω τπτ αφου μενεις σαλονικα. κοινωνικοποιησου περισσοτερο εκει οσο αντεχεις
    Εννοω κυριως λετικη επιθετικοτητα...εχω πολλα νευρα, ολα με ενοχλουν και πολλες φορες με πειραζουν πολυ απλα και ασημαντα πραγματα....

  6. #6
    Επειδή ούτε εγω θυμαμαι τωρα τα θεματα σου, όταν λες επεστρεψες στην Ελλάδα εννοεις προσφατα από σπουδες στο εξωτερικο? Έπειτα, αυτοι που τους έδιωξες ή απομακρυνθηκες που βρισκονται? (εννοώ στην πολη όπου ζεις κοντα σου δλδ , εκει που σπουδαζες μακρια σου δλδ κλπ).
    Πιστευες ότι κοβοντας τα φαρμακα θα αισθανοσουν πλεον πολύ καλα. Κατα τη διαρκεια που τα επαιρνες εκανες κατι οτιδηποτε να αλλάξει τη ζωη σου ή τη διαθεση σου ή έστω καπου καποια μικρα βηματακια ή τον τροπο σκεψης σου ή απλα περιμενες απ τα φαρμακα?
    Με αυτους που λες πως εχασες επαφη, με καποιους εστω γιατι δε δοκιμαζεις να επανασυνδεθεις? να τους παρεις ενα τηλ., που ξερεις τι διαθεση θα εχουν απεναντι σου? αποκλειεις να χαρουν και να ξαναφτιαξει η παρεα ευκολα? γιατι το προαποκλείεις? όπως εχω ξαναπει εδω η καλη παρεα και γενικα η συναναστροφη με ανθρωπους υποβοηθα στην αντιμετωπιση της καταθλιψης.
    γιάννης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    661
    βρε χάου...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Σπουδαζω εξω ναι και ηρθα λιγες μερες να δω τους δικους μου, αλλα τις περισσοτερες φορες αισθανομαι χειροτερα αντι για καλυτερα. Γιατι οι φιλοι που αφησα στην Ελλαδα αδιαφορουν τελειως. Και γιατι γενικα εχω χασει επαφες, η ζωη μου εχει αλλαξει τελειως. Ετοιμαζομαι για διδακτορικο ενω καποιοι φιλοι μου στην ιδια ηλικια με μενα δεν εχουν παρει το πτυχιο τους, δεν εχουν βγει καν απο τη χωρα ποτε, με συνεπεια να ζουμε σε παραλληλο συμπαν. Το ξερω οι φταιω κι εγω σε μεγαλο βαθμο, καθως το τελευταιο εξαμηνο συνεχως ταξιδευω και αγνοησα πολλες φορες το τι γινοταν πισω στην Ελλαδα, αλλα πραγματικα μου χρειαζοταν. Και ναι, ειμαι πολυ χαρουμενη για οτιεχω καταφερει μεχρι σημερα...αλλα παραλληλα και πολυ μονη. Εκανα πολλες προσπαθειες να τους ξαναβαλω στη ζωη μου, αλλα νιωθω πλεον καθε φορα να τους παρακαλαω για μια κουβεντα. Και αυτο με πληγωνει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,777
    Αρα το προβλημα σου ειναι η κοινωνικη απομονωση τροπον τινα ή αυτο ειναι συνεπεια αλλων γενεσιουργων αιτιων προσωπικων? Τωρα βεβαια καταλαβαινω οτι εχεις φρικαρει και δε σε καιει να αναλυσες το παρελθον, εισαι και σε ενα μεταβατικο σταδιο προσαρμογης, αλλα αν δεν εχω καποια πιο σαφη εικονα δε μπορω να διατυπωσω και μια αποτελεσματικη οπτικη. Αν θες να πεις συνοπτικα θα το δαβασω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Πριν απο εναμιση χρονο παρατησα τις σπουδες μου στο εξωτερικο λογω οικονομικων και αλλων συνθηκων και οταν γυρισα πισω επαθα καταθλιψη. Επι μηνες ημουν στο κρεβατι με αυτοκτονικες τασεις και γενικα σε μια κατασταση πολυ ασχημη. Παιρνω φαρμακα απο τοτε με καποιες μικρες διακοπες στις οποιες ξανακυλουσα στα επειγοντα του ψυχιατρειου, καθως η ιδια αναγνωριζα ποσο χαλια ημουν. Επειτα μου παρουσιαστηκε η ευκαιρια να φυγω παλι με χρηματοδοτουμενες σπουδες και πηρα τα πανω μου. Ετσι και εκανα, εφυγα. Ο χρονος ομως που ημουν πισω σπιτι ηταν καθοριστικος. Εχασα φιλους, χωρισα, απομακρυνα γενικα πολυ κοσμο λογω της αποσυρσης. Τωρα, νιωθω μεγαλη αλλαγη μεσα μου, καθως ενα χρονο πριν ημουν ενα χαλι. Ωστοσο, πλεον που νιωθω καλυτερα οι αλλοι εχουν φυγει. Και λογικο εν μερει, εμενα ομως με ποναει. Γιατι νιωθω απομονωση. Βεβαια ευχαριστω τον Θεο καθε μερα για το γεγονος οτι προχωραω στη ζωη μου , απλα δεν περιμενα τοση μεγαλη αδιαφορια απο ατομα που θεωρουσα πολυ δικα μου. Και οι δικαιολογιες πολλες: εχουν βρει συντροφους και εχουν απομονωσει φιλους, διαβαζουν, δεν εχουν λεφτα, κτλ κτλ. Τιποτα ομως απο αυτα δε με πειθει.

  11. #11
    howtodream8, πολλοί σε ζηλεύουν γι αυτα που πετυχες. Μου αρεσει αυτο που λες, ότι εισαι πολύ χαρουμενη για ότι εχεις καταφερει μεχρι σημερα. Καθηκον σου να κρατησεις τον πύχη εκεί ψηλά.
    Αυτοι που αποκαλεις φιλους ίσως τελικά να μην ηταν φίλοι αλλά γνωστοί ή παρέα γιατι αν ήταν φίλοι αυτοί θα σε αναζητούσαν, θα ενδιαφερονταν για σενα και θα χαιρονταν μαζι σου τις επιτυχίες σου. Αιτια της καταθλιψης που επαθες με το που επεστρεψες ήταν η μοναξια που εννοιωσες? Γιατι δεν επιδιωκεις να κανεις καποια σχέση? Ισως στο χωρο των σπουδων σου να ειχες φιλους, περαγες ωραια μαζι τους και σε πλήγωνε το ότι εκει που ζεις ουσιαστικα δεν εχεις κανενα, αυτη η αποτομη αλλαγη και η απωλεια του ωραιου της φιλιας δλδ.
    γιάννης

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    howtodream8, πολλοί σε ζηλεύουν γι αυτα που πετυχες. Μου αρεσει αυτο που λες, ότι εισαι πολύ χαρουμενη για ότι εχεις καταφερει μεχρι σημερα. Καθηκον σου να κρατησεις τον πύχη εκεί ψηλά.
    Αυτοι που αποκαλεις φιλους ίσως τελικά να μην ηταν φίλοι αλλά γνωστοί ή παρέα γιατι αν ήταν φίλοι αυτοί θα σε αναζητούσαν, θα ενδιαφερονταν για σενα και θα χαιρονταν μαζι σου τις επιτυχίες σου. Αιτια της καταθλιψης που επαθες με το που επεστρεψες ήταν η μοναξια που εννοιωσες? Γιατι δεν επιδιωκεις να κανεις καποια σχέση? Ισως στο χωρο των σπουδων σου να ειχες φιλους, περαγες ωραια μαζι τους και σε πλήγωνε το ότι εκει που ζεις ουσιαστικα δεν εχεις κανενα, αυτη η αποτομη αλλαγη και η απωλεια του ωραιου της φιλιας δλδ.

    Τα εχω σκεφτει ολα αυτα Ιωαννη και πολλες φορες αρνουμαι να τα πιστεψω, αλλα δυστυχως πρεπει...λιγοι χαιρονται με την χαρα σου και πολλοι σε θυσιαζουν για να κερδισουν κατι απο σενα. Δυστυχως οσο περναει ο καιρος συνειδητοποιω οτι κανεναν δε μπορω να εμπιστευομαι. Για παραδειγμα, ο καλυτερος παιδικος μου φιλος, μετα απο χρονια φιλιας με αφησε οταν χωρισε με την κοπελα του, η οποια τυχαινε να ειναι συναδελφος και φιλη μου απο το πανεπιστημιο. Δεν ηθελε λεει να κρατησει επαφες μαζι μου απο τη στιγμη που συναναστρεφομαι μαζι της. Και τελικα κατεληξα να χασω και αυτην, η οποια αρχισε να με ανταγωνιζεται οταν με δεχτηκαν στο μεταπτυχιακο ενω αυτην οχι. Δε μπορω να απολογουμαι ομως για το τι εχω καταφερει, γιατι περασα πολυ δυσκολα επισης για να φτασω μεχρι εδω.

  13. #13
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Τα εχω σκεφτει ολα αυτα Ιωαννη και πολλες φορες αρνουμαι να τα πιστεψω, αλλα δυστυχως πρεπει...λιγοι χαιρονται με την χαρα σου και πολλοι σε θυσιαζουν για να κερδισουν κατι απο σενα. Δυστυχως οσο περναει ο καιρος συνειδητοποιω οτι κανεναν δε μπορω να εμπιστευομαι. Για παραδειγμα, ο καλυτερος παιδικος μου φιλος, μετα απο χρονια φιλιας με αφησε οταν χωρισε με την κοπελα του, η οποια τυχαινε να ειναι συναδελφος και φιλη μου απο το πανεπιστημιο. Δεν ηθελε λεει να κρατησει επαφες μαζι μου απο τη στιγμη που συναναστρεφομαι μαζι της. Και τελικα κατεληξα να χασω και αυτην, η οποια αρχισε να με ανταγωνιζεται οταν με δεχτηκαν στο μεταπτυχιακο ενω αυτην οχι. Δε μπορω να απολογουμαι ομως για το τι εχω καταφερει, γιατι περασα πολυ δυσκολα επισης για να φτασω μεχρι εδω.
    Βαλε μεσα σου μια κοκκινη γραμμη, ένα τοιχο, αναμεσα σε σπουδες, επαγγελματικη καριερα κλπ και διαπροσωπικες σχεσεις, ήτοι μην αφηνεις ειδικα το δευτερο να επηρεάζει το πρωτο. Τη ζημια θα την παθεις αμα αυτα που συμβαινουν με τις διαπροσωπικες σχεσεις, τις απογοητευσεις και τα αισθηματα μοναξιας, λύπης κλπ που αυτες σου σου προκαλούν, τους επιτρεψεις να ριξουν την αποδοση σου πχ να γυροφερνουν στο μυαλο σου και να μην μπορεις να διαβασεις ή να παρατας το διαβασμα χανοντας ασκοπα το χρονο σου με ατομα με τα οποια στην τελικη αναλυση δεν αξιζει τον κοπο να ασχολεισαι παρακαλώντας ανουσια την παρεα τους ή αντι να διαβαζεις να καθεσαι να σκεφτεσαι τι σου ειπε ο ενας ή ο άλλος ή τη μοναξια που νιωθεις. Πεσμενη αποδοση σημαινει λιγοτερα προσοντα και αρα λιγοτερες επαγγελματικες ευκαιριες. Κόκκινη γραμμη λοιπον, σου μιλάω από εμπειρια. Να τα χειριζεσαι δλδ στη σκεψη σου πλήρως ξέχωρα, μην τους επιτρεψεις εστω στο ελαχιστο να γινουν συγκοινωνουντα δοχεια. Βαλε όσο πεισμα, κουραγιο και υπομονη εχεις για να το πετυχεις αυτο που σου προτεινω. Φιλιες μπορεις να ανακαλυψεις και αργοτερα στη ζωη σου, οι επαγγελματικες ευκαιριες και οι ευκαιριες για σπουδες δεν ερχονται συνεχεια.

    Αυτοι που μολις μου περιεγραψες δεν σου ήταν ποτε αληθινοι φιλοι, απλα ήταν μια καλή παρεα, μια καλή συναναστροφη και τιποτα αλλο, κι αν σου συμπεριφερονται με τον τροπο που μου περιγραφεις μάλλον η παρεα τους εφεξης σου ειναι ψυχοφθορα. Ουτε εγω μπορω να πως πως εμπιστευομαι, στην πορεια καταλαβαινω πως κοιτουν το συμφερον τους, δε σε αναζητουν αν δεν τους αναζητησεις, δεν σου μιλουν με ενθαρρυντικα λογια, ισως και να νιωνουν με τα λογι αή την εναντι μου σταση τους, κατω απο το μπραβο υπαρχει ζηλια κα. Το ζητημα ειναι να μην μεινεις με σταυρωμενα χερια. Ψαξε, μεσα από τις καθημερινες σου συναναστροφες ή επεκτεινε τες, μην κλεινεσαι στον εαυτο σου, ώστε να βρεις τα καταλληλα ατομα. Αν ψαξεις, τελικα καποιους θα βρεις, όσο καιρο κι αν διαρκεσει το ψαξιμο αυτο, αλλωστε εχεις την ικανοτητα πλεον να διακρινεις τους καταλληλους για σενα ανθρωπους. Για τους αλλους που περιγραφεις μην επιμενεις, δε φαινεται να ωφελα.
    γιάννης

Similar Threads

  1. εχω καταθλιψη?
    By deleted-member271216 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 27-03-2012, 02:14
  2. Replies: 16
    Last Post: 23-12-2009, 00:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57
  4. Εχω καταθλιψη?
    By maria... in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 01-01-2009, 22:47
  5. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •