Δεν υπάρχει δεν μπορώ υπάρχει δεν θέλω - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 13 FirstFirst ... 910111213 LastLast
Results 151 to 165 of 194
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Μαρικουλα....αυτο που προφανως βλεπουν ολοι οι αλλοι αλλα εσυ δεν μπορεις να το δεις...ειναι οτι το θεμα.."ο θεος μεσα μου" σου εχει γινει εμμονη...
    αληθεια υπαρχει καποια ωρα της ημερας που να χαλαρωνεις και να σκεφτεσε κατι αλλο...ή εστω μεσα απο διαφορετικο πρισμα?

    γνωμη μου ειναι εξ αρχης...οτι την αγαπη ο καλυτερος τροπος για να την διδαξεις...ειναι με τις καθημερινες πραξεις και την συμπεριφορα σου απεναντι στους ανθρωπους και γενικως ολα τα ζωντανα αυτου του κοσμου...
    στην τριβη του με τους ανθρωπους και τα προσωπικα του παθη ο καθε ανθρωπος βρισκει την αληθεια μεσα του και γυρω του...και οχι σε ατελειωτους και δαιδαλωδεις στοχασμους....

    καταλαβαινω οτι πολυ το αγαπας αυτο που κανεις...και γενικως ειμαι τις αποψης να αφηνουμε τους αλλους να κανουν αυτο που αγαπουν οπως αφηνουμε τα παιδακια να παιζουν στην παιδικη χαρα....αλλα πρεπει και συ να καταλαβεις οτι ο καθε ανθρωπος...εχει τραβηξει κι αυτος τους δρομους του και δεν γεννηθηκε ακριβως εχτες...

    οταν δεν αφηνουμε ουτε ενα ανοιχτο παραθυρο σε ενα δωματιο....το πιο πιθανο ειναι πως θα πιασει μουχλα ...αργα η γρηγορα :)
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Αυτό φλου μου , ποσο συμφωνώ....
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Μαρίκα, σε πήρανε χαμπάρι.. Βγάλε το δοκάρι απ' το μάτι.. Μην λες ό,τι νάναι όταν τα βρίσκεις δύσκολα..

    Ευτυχώς, τα γραπτά δείχνουν, ότι έχεις την τάση να διαστρεβλώνεις και τα λόγια του άλλου.

    ..εκτός δηλ. των άλλων.. φανατισμός, θρησκολαγνεία, εμπάθεια κι εγωισμός.. Τί να πεις;
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    χμ..εγώ εδώ βλέπωέναν άνθρωπο με ωραιότατο υποκριτικό ταλεντο κ τρολοσταρ πια του φορουμ..ειναι σίγουρο οτι η σκεψη τριγυρνούσε στο πως να κανω 5-10 ατομα να ασχοληθουν μαζί μου κ ταρατατανννννν ιδού..οι θεσεις γεμάτες κ τα φωτα στο μαρικακι ...σε ρωτάνε συνέχεια αν είσαι χριστιανή ορθόδοξη κ ξεγλυστρας δια της πλαγίας οδού...κ λέω εγώ τώρα (σου κλεινω το ματάκι) μήπως για να συνεχίζετε το εργο (σαν τουρκικο σίριαλ)......το λοιπόν αν απαντήσεις τώρα στο αν είσαι χ.ο η ισλαμίστρια η οτι αλλο παίρνω πισω οτι ειπα κ τα καταπίνω κ να μου κατσουν κ στο λαιμό...αν πεις την τζιζ προταση (εχω απαντήσει) τότε θα σε ονομασω τρολλ ...αν αδιαφορήσεις θα σε φωναζω πονηρούλικο τρολλ....με αγάπη
    Η νίκη επί των παθών μας συνιστά την πρώτη κ ουσιαστικότερη νίκη -Βίκτωρ Ουγκώ

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    256
    Quote Originally Posted by ΗΛΙΑΝΝΑ View Post
    χμ..εγώ εδώ βλέπωέναν άνθρωπο με ωραιότατο υποκριτικό ταλεντο κ τρολοσταρ πια του φορουμ..ειναι σίγουρο οτι η σκεψη τριγυρνούσε στο πως να κανω 5-10 ατομα να ασχοληθουν μαζί μου κ ταρατατανννννν ιδού..οι θεσεις γεμάτες κ τα φωτα στο μαρικακι ...σε ρωτάνε συνέχεια αν είσαι χριστιανή ορθόδοξη κ ξεγλυστρας δια της πλαγίας οδού...κ λέω εγώ τώρα (σου κλεινω το ματάκι) μήπως για να συνεχίζετε το εργο (σαν τουρκικο σίριαλ)......το λοιπόν αν απαντήσεις τώρα στο αν είσαι χ.ο η ισλαμίστρια η οτι αλλο παίρνω πισω οτι ειπα κ τα καταπίνω κ να μου κατσουν κ στο λαιμό...αν πεις την τζιζ προταση (εχω απαντήσει) τότε θα σε ονομασω τρολλ ...αν αδιαφορήσεις θα σε φωναζω πονηρούλικο τρολλ....με αγάπη



    Bρε κορίτσια και Ηλιαννάκι, χ.ο. υπήρξα πάντα,
    ο πατέρας μου ήταν επίτροπος σε εκκλησία της Σαλονίκης
    με στήριξε άριστα, η μάνα, ευεργέτης για μένα, ήρωας,
    πάντα θυσιαστική για τα παιδιά της. Τεσπα..τι είναι κορίτσι μου τρολ;;;
    δεν ξέρω... Ένα μόνο θα πω, αν θυμάστε τον κορυφαίο Παύλο η Σαύλο,
    ήταν κι εκείνος διώκτης, δίωκε τα παιδιά του Θεού.
    Όταν θανάτωναν τον πρωτομάρτυρα Στέφανο
    που πέθανε όπως ο Κύριος χωρίς ίχνος μνησικακίας
    κατά των αξιοκατάκριτων φονέων του, πολλοί μπορεί να ξέχασαν τα λόγια του
    όχι όμως και την εικόνα της σκηνής του θανάτου του,
    ανάμεσα σ’ αυτούς ήταν κι ο Σαύλος ο μετέπειτα Παύλος από την Ταρσό.
    Αυτός λοιπόν ο Παύλος στο δρόμο για τη Δαμασκό είδε ένα φως μέγα
    κι ένα πραγματικό όραμα, όχι όνειρο, που του άλλαξε όλη τη ζωή,
    Τυφλώθηκε πραγματικά, οι ακόλουθοι του άκουσαν φωνή.
    Έμεινε στη Δαμασκό 3 χρόνια και μετά 15 μέρες στην Ιερουσαλήμ.
    Με την επιστροφή του Παύλου η Εκκλησία ησύχασε από τον διωγμό.
    Και από εδώ και εμπρός αυτός ο Παύλος θα ήταν ο στόχος του διωγμού.

    Ας κινηθούμε όλοι συνετά εδώ, που υπάρχει απροσωπία
    ας μην υπάρχει ίχνος επίθεσης για κανέναν, όταν ένας αγαθοποιός Χριστός
    πλήρωσε τα λύτρα για όλους μας.. :)
    Last edited by marika; 11-01-2013 at 17:51.

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    τωρα στο καλο πρεπει να τα καταπιω κ να μου κατσουν στο λαιμό χαχα....αφου εισαι Χ.Ο χαίρομαι ..να ξερεις οτι ολοι ειναι τα καλυτερα παιδια εδω μεσα..αμα σου λεω!!!!απλα πες τα κ εσυ με δυο λεξεις βρε αδερφη μαρια ..απο την αρχη σου το είπα ΜΕ ΔΥΟ ΛΕΞΕΙΣ..δημιουγηθηκε ασχημο κλήμα απο τα κατεβατα ..δείχνεις σαν παραξενος σωτήρας...δηλαδη ολο αυτο το αποτομο μπαμ με το χριστιανισμό κ ολοι να πρεπει να σε κατανοήσουν κ να συμφωνήσουν εφερε κατι διαφορετικό...κ εγω λατρευω το Χριστό κ τους Αγίους αλλα σέβομαι ότι ο θεός αφησε τους πάντες ελεύθερους στο λόγο στα εργα κ στην πίστη....είπες αυτα που ήθελες να πεις ...οκ σεβαστό αλλα φτανει βρε Μαρικάκι μου..πες κ κατι αλλο να σε γνωρίσουμε σε αλλες φασεις της ζωης σου....πιστεύω ..πιστευεις..πιστεύει....ξερε ις πολυ καλα οτι οι τελευταίοι εσονται πρωτοι κ μάντεψε με αυτους που νομίζουν οτι ειναι πρωτοι....καταλαβένεις μαρίκα μου....με διακριση κ απλοική αγαπη μπορεις να βοηθήσεις ... χωρίς να βροντοφωνάζεις εδω Χριστος εκει Χριστός ....ειναι αμαρτια να φερνουμε σε τετοιες καταστασεις τους ανθρώπους...μαλλον εφερες αναποδα αποτελεσματα απο αυτα που περίμενες κ αυτό δεν το θελει ο Θεός....ΑΓΑΠΗ ΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ εκει μπορει να αναρωτηθεί ο αλλος κ να ψαχτεί.....φιλια κ ολα αυτα που σου ειπα ειναι με αγαπη Χριστού
    Quote Originally Posted by marika View Post
    Bρε κορίτσια και Ηλιαννάκι, χ.ο. υπήρξα πάντα,
    ο πατέρας μου ήταν επίτροπος σε εκκλησία της Σαλλονίκης
    με στήριξε άριστα, η μάνα, ευεργέτης για μένα, ήρωας,
    πάντα θυσιαστική για τα παιδιά της. Τεσπα..τι είναι κορίτσι μου τρολ;;;
    δεν ξέρω... Ένα μόνο θα πω, αν θυμάστε τον κορυφαίο Παύλο η Σαύλο,
    ήταν κι εκείνος διώκτης, δίωκε τα παιδιά του Θεού.
    Όταν θανάτωναν τον πρωτομάρτυρα Στέφανο
    που πέθανε όπως ο Κύριος χωρίς ίχνος μνησικακίας
    κατά των αξιοκατάκριτων φονέων του, πολλοί μπορεί να ξέχασαν τα λόγια του
    όχι όμως και την εικόνα της σκηνής του θανάτου του,
    ανάμεσα σ’ αυτούς ήταν κι ο Σαύλος ο μετέπειτα Παύλος από την Ταρσό.
    Αυτός λοιπόν ο Παύλος στο δρόμο για τη Δαμασκό είδε ένα φως μέγα
    κι ένα πραγματικό όραμα, όχι όνειρο, που του άλλαξε όλη τη ζωή,
    Τυφλώθηκε πραγματικά, οι ακόλουθοι του άκουσαν φωνή.
    Έμεινε στη Δαμασκό 3 χρόνια και μετά 15 μέρες στην Ιερουσαλήμ.
    Με την επιστροφή του Παύλου η Εκκλησία ησύχασε από τον διωγμό.
    Και από εδώ και εμπρός αυτός ο Παύλος θα ήταν ο στόχος του διωγμού.

    Ας κινηθούμε όλοι συνετά όλοι εδώ, που υπάρχει απροσωπία
    ας μην υπάρχει ίχνος επίθεσης για κανέναν, όταν ένας αγαθοποιός Χριστός
    πλήρωσε τα λύτρα για όλους μας.. :)
    Η νίκη επί των παθών μας συνιστά την πρώτη κ ουσιαστικότερη νίκη -Βίκτωρ Ουγκώ

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    256
    .....


    Πραγματικά είστε τα καλύτερα παιδιά εδώ Ηλιαννάκι το ένιωσα κι εγώ.
    Ίσως όμως για κάποιο λόγο τα πράγματα εξελίχθηκαν έτσι.
    Για να μάθετε πως ήταν αυτή η ζωή για μένα, θα πω ότι όταν έχασα τα δύο μου παιδιά δεν είχε νόημα η ζωή μου.
    Έμεινα σε μια ημι παράλυτη κατάσταση στο κρεβάτι του πόνου χωρίς δύναμη να πολεμήσω τίποτα.
    Τότε μετά από μεγάλη δοκιμασία θλίψης (σημειώνω ότι δεν πήρα ποτέ ούτε ασπιρίνη,)
    ένα πρωινό, λοιπόν, ένιωθα πάλι ακινητοποιημένη. Ζητούσα όμως, να γίνω καλά.
    Θυμόμουν ότι κάποτε είχα μιλήσει με ένα νέο παιδί, και μου είχε πει:

    Μαρία, μη το βάζεις κάτω, όταν θα πας στο σπίτι να θυμάσαι, ότι έξω απ’ την πόρτα
    (…της καρδιάς μου βέβαια, αλλά τότε νόμιζα την πόρτα του σπιτιού)
    στέκεται ο Κύριος και περιμένει, αν του ανοίξεις, θα έρθει και θα συμφάγει μαζί σου.
    Έτσι απλά, είχα ανάγκη να πιστέψω σ’ αυτό το δεκαπεντάχρονο παιδί.

    Ετοίμαζα λοιπόν το τραπέζι, έβαλα δυο πιάτα, δυο ποτήρια, δυο μαχαιροπίρουνα και περίμενα.
    Εκείνο το βραδάκι βίωσα αυτό με το εκτυφλωτικό φως που ανέφερα και για τον Α. Παύλο. Ήταν σαν άκτιστο Φως!
    Έλαμψε όλος ο χώρος. Το συνταρακτικό για μένα ήταν ότι κάποια στιγμή ένιωσα μέσα μου ένα τεράστιο γκρέμισμα
    σαν να σωριάστηκε μέσα μου και να έγινε συντρίμμια ολόκληρη οικοδομή.

    ..μετά απ’ αυτό τίποτα στη ζωή μου δεν ήταν ίδιο. Είχα βιώσει την Ανάστασή μου!
    Βέβαια δεν είναι σωστό λένε, να ξέρει η δεξιά μας τι ποιεί η αριστερά μας,
    έγραψα όμως αυτή την ομολογία μου με την ελπίδα ότι ίσως γίνει καλό σε κάποια άτομα

    ..κι αυτό ίσως θα έχει την μεγαλύτερη Αξία, γιατί το Καλό όλων, είναι πάνω κι από τη μεγαλύτερη Αλήθεια. :)





    Quote Originally Posted by ΗΛΙΑΝΝΑ View Post
    τωρα στο καλο πρεπει να τα καταπιω κ να μου κατσουν στο λαιμό χαχα....αφου εισαι Χ.Ο χαίρομαι ..να ξερεις οτι ολοι ειναι τα καλυτερα παιδια εδω μεσα..αμα σου λεω!!!!απλα πες τα κ εσυ με δυο λεξεις βρε αδερφη μαρια ..απο την αρχη σου το είπα ΜΕ ΔΥΟ ΛΕΞΕΙΣ..δημιουγηθηκε ασχημο κλήμα απο τα κατεβατα ..δείχνεις σαν παραξενος σωτήρας...δηλαδη ολο αυτο το αποτομο μπαμ με το χριστιανισμό κ ολοι να πρεπει να σε κατανοήσουν κ να συμφωνήσουν εφερε κατι διαφορετικό...κ εγω λατρευω το Χριστό κ τους Αγίους αλλα σέβομαι ότι ο θεός αφησε τους πάντες ελεύθερους στο λόγο στα εργα κ στην πίστη....είπες αυτα που ήθελες να πεις ...οκ σεβαστό αλλα φτανει βρε Μαρικάκι μου..πες κ κατι αλλο να σε γνωρίσουμε σε αλλες φασεις της ζωης σου....πιστεύω ..πιστευεις..πιστεύει....ξερε ις πολυ καλα οτι οι τελευταίοι εσονται πρωτοι κ μάντεψε με αυτους που νομίζουν οτι ειναι πρωτοι....καταλαβένεις μαρίκα μου....με διακριση κ απλοική αγαπη μπορεις να βοηθήσεις ... χωρίς να βροντοφωνάζεις εδω Χριστος εκει Χριστός ....ειναι αμαρτια να φερνουμε σε τετοιες καταστασεις τους ανθρώπους...μαλλον εφερες αναποδα αποτελεσματα απο αυτα που περίμενες κ αυτό δεν το θελει ο Θεός....ΑΓΑΠΗ ΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ εκει μπορει να αναρωτηθεί ο αλλος κ να ψαχτεί.....φιλια κ ολα αυτα που σου ειπα ειναι με αγαπη Χριστού

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    λυπάμε πολύ για οτι σου εχει συμβεί...τραγικό.... χαίρομαι όμως που κρατήθηκες απο την πίστη σου κ συνεχίζεις τον δύσβατο σου δρόμο κρατώντας αυτό το φως ...ελπίζω να σου εδωσα να καταλάβεις ότι πρεπει να σταματήσει όλο αυτό ....να είσαι πάντα καλά ...
    Η νίκη επί των παθών μας συνιστά την πρώτη κ ουσιαστικότερη νίκη -Βίκτωρ Ουγκώ

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    256
    .................................................. ........




    Δεν είναι δύσβατος ο δρόμος μου Ηλιάννα
    τώρα είναι φωτεινός και λαμπερός
    τέλος τα τραγικά.. τα παιδιά τα ξαναβρήκα
    ήρθαν τα λουλούδια στην ποδιά μου
    ήρθαν και μ' αγκάλιασαν
    τα θαυμαστά συνεχίστηκαν
    όμως έχω την αίσθηση
    ότι δεν αντέχεις να ακούσεις άλλο..
    κι εγώ δεν γνωρίζω <<το πρέπει>> σου
    δεν το χρησιμοποιώ πια το πέταξα...
    δεν λέγονται όλα αυτά τα μεγαλεία με δυό λέξεις, κορίτσι μου
    θα μπορούσα να σου μιλώ αιώνες για όλα αυτά και να μην χορταίνεις να ακούς...

    ....Όμως οφείλουν πρώτα να ετοιμαστούν οι καρδιές... ... ...
    Quote Originally Posted by ΗΛΙΑΝΝΑ View Post
    λυπάμε πολύ για οτι σου εχει συμβεί...τραγικό.... χαίρομαι όμως που κρατήθηκες απο την πίστη σου κ συνεχίζεις τον δύσβατο σου δρόμο κρατώντας αυτό το φως ...ελπίζω να σου εδωσα να καταλάβεις ότι πρεπει να σταματήσει όλο αυτό ....να είσαι πάντα καλά ...

  10. #160
    μαρικα, για ποιά μεγαλεία και πόσους αιώνες θα χρειαζόσουν να μιλάς;;; Και ενώ με κάθε τρόπο επιχείρησαν να σε πείσουν να σταματήσεις, με ευγένεια, με παρακαλητό, με αγανάκτηση, με θυμό, εσύ στον κόσμο σου μέσα, δεν σου καίγετε καρφάκι διόλου για τον άλλο και πως νοιώθει. Δεν νοιάζεσαι για τους άλλους με αληθή και γνήσιο αυθεντικό πραγματικό αίσθημα τελικά, και αυτό μπορούν πολλά να το αναδείξουν και αποδείξουν. Όχι, δεν κινείσαι από ευγενή αγαθά αισθήματα. Όχι. Όχι. Με τίποτε. Αποκλειστικά και απόλυτα καλύπτεις δικές σου εγωκεντροπαθητικές ανάγκες. Είναι βέβαιο και ορατό πλέον. Σε κυρίεψε δυστυχώς η αντίθετη του Κάλλους αντίθεση, και το σκοτάδι σου το νομίζεις φως. Και δεν ακούς άνθρωπο, του κεφαλιού σου, δεν ακούς συμβουλή, δεν παρατηρείς τι σου λέει ο άλλος, πως το λέει και γιατί στο λέει. Τράβα πιο πάνω στην μεγάλη δημοσίευση μου, σου έδωσα εκεί μέσα όλα όσα χρειάζεσαι για να εξετάσεις, αναλύσεις, συνδιάσεις, συμπεράνεις, κρίνεις, ταυτοποιήσεις, αναγνωρίσεις και αποφασίσεις, του τρόπου σου και λόγων σου αληθές ή ψευδές.

    Αν πάντως ήθελες τη δική μου γνώμη θα σου έλεγα με κάθε ειλικρινή αμεσότητα και ευθήτητα και με αίσθημα ευθύνης, πως σχεδόν το σύνολο όσων λες, είναι ανυπόστατα, μη όντα, αναληθή, διαστρεβλωμένα, σκοτεινά, ψευδή, φαντασιακά παραμορφωμένα παρανοειδεί, δίχως ίχνος σύγκλησης, ούτε συνέπειας, απόλυτα άνευ ανταποκρινότητας, ούτε με στοιχείο αντιπροσωπευτικότητας σε χαρακτήρες οντοτήτων και υποστατικότητας. Με άλλα λόγια, απόλυτα και ξεκάθαρα, όσα λόγια λες σχεδόν στο σύνολό τους δεν έχουν ουδεμία σχέση και σύνδεση με την πραγματικότητα την οποία προσπαθείς να περιγράψεις.

    Κι αφού αγνόησες το προηγούμενο μου χθεσινό μύνημα το κίνητρο και τον χαρακτήρα του, το οποίο πρέπει να σου σημειώσω πως δεν έγραψα μόνος μου αλλά είχα παρέα τον Μιχαήλ που έγραψε και τα πιο πολλά, υπαγόρευε για την ακρίβεια κι εγώ πληκτρολογούσα, και συνεχίζεις ανεξέλεγκτη ως σαν σε παραφροσύνη, αγνοώντας τις παρακλήσεις και επιθυμίες προσώπων που σου ζήτησαν να φρενάρεις λιγάκι και να εμφανίσεις ένα πιο ήπιο και ανθρώπινο πρόσωπο, δίχως να το λάβεις κι αυτό υπ' όψιν σου βάζοντας άλλη μία φορά τον εαυτό σου και την γνώμη σου μπροστά και πιο πάνω από την επιθυμία άλλων αριθμητικά πολλών προσώπων, με όλα αυτά λοιπόν αβίαστα οδηγούμε στο συμπέρασμα αλλά και ένα βήμα πιό πέρα, στην αναγνώριση και παραδοχή, πως εν αγνοία σου αποτελείς κίνδυνο με τρόπο και λόγο.

    Ο Πανάγαθος Ελεήμων Θεός της Αγάπης να βάλει την δεξιά Του και να σε λυτρώσει καημένη μου.

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    256
    Eξ αρχής ήταν φανερό καλέ μου Γιώργo ότι δεν μιλάς εσύ, πάμπολλοι είστε ..
    Αχ αυτή σου η επίκριση... από ποιον την κληρονόμησες;;;
    πάντως φάρμακο υπάρχει μην αγωνιάς ... κρύψου μόνο....

  12. #162
    Εμ μαρίκα;;; Λογικό είναι. Δεν είναι;;; Τι λες εσύ. Μπορώ να μιλώ μόνος;;; Να βασιστώ και να στηριχτώ με πεποίθηση και εμπιστοσύνη στον εαυτό μου σε θέματα και ζητήματα αναρμόδια για εμένα, και άνευ της απαιτούμενης αλλά έστω και στοιχειώδους εξειδίκευσης, και εκτός κάθε δυνάμενης για πρόσληψη από εμένα στο περιβάλλων των ειδικών συνθηκών και αναγκών που αφορούν στα θέματα και ζητήματα αυτά, των προαπαιτούμενων αναγκαίων αρμόδιων και κατάλληλων ευθυνών και με την από εκμάθηση και πείρα εξειδικευμένων χειρισμών, και εν γένει ένα πλήθος ακόμη αιτιών που με καταστούν ακατάλληλο των θεμάτων και ζητημάτων αυτών, όπου μου δείχνουν, τουλάχιστον ως έναν βαθμό πως είναι φρόνιμο να μην εμπιστεύομαι και στηρίζομαι στον εαυτό μου όσων αφορά στα θέματα και ζητήματα αυτά. Πως μπορεί δηλαδή να γίνει αλλοιώς;;; Μα πως;;;

    Και καλά, ας δεχτώ πως τυφλωμένος από την πύρωση της εγωτοεμπαθομορφοαλογοεπαρ σής μου παραβλέπω την πραγματικότητα, και ασχολούμε με τα θέματα και ζητήματα αυτά. Έστω. Έστω κι έτσι. Αλλά και έτσι ακόμη, να μην ζητήσω βοήθεια και να ακούσω και εμπιστευτώ κάποιον που ξέρω πως κατέχει;;; Εσύ τι λες;;; Να ας πούμε, ας υποθέσουμε, υποθετικά, βοήθεια από εκείνους ή κάποιον τέλος πάντων, από εκείνες τις αυτοτελείς σε ύπαρξη με υποστατικά ιδιώματα και πρόσωπο νοερές ουσίες που ο Δημιουργός Θεός Πατέρας έκτισε και κάλεσε στην Θεία Του υπηρεσία και το Έργο Του μεταξύ της αγάπης Του και των ανθρώπων. Τι λες;;; Να ενεργώ έτσι ή όχι;;; Να βασίζομαι σε εκείνη τη βοήθεια ή όχι;;; Είναι κακό που δεν έχω γνώμη δική μου;;; Είναι κακό που υιοθετώ άλλων γνώμη;;;

    Μα πως;;; Πως μπορεί να γίνει;;;

    Αφού το φρόνημα μου και η κοσμική παιδεία μου, στο ακρογυάλι, στην ακτή που βρίσκομαι τώρα μου επιτρέπουν να μπαίνω στο νερό μόνο έως τους αστράγαλους και τόσο να βρέχομαι μέχρι εκείνο το σημείο, δεν ξέρω και ποτέ δεν έμαθα την ειδική τέχνη του συγκεκριμένου κολυμπίματος, και πιό πέρα από το βάθος που βρίσκονται οι αστράγαλοι μου, εκτείνετε ένας αδιαόρατος και δίχως όρια σε έκταση πλάτος μήκος και βάθος ωκεανός, άπειρων αντιλήψεων, οράσεων, νοημάτων και εννοιών (ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΌ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝΙΣΤΕΙ, ΠΩΣ ΕΣΥ ΜΑΡΙΚΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΣΟΥ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΟΡΑΣΗ, ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΩΣ ΣΥΝΟΛΟ ΟΡΓΑΝΙΚΟ ΤΑ ΜΕΡΗ ΚΑΙ ΥΠΟΣΥΝΟΛΑ, ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ), ένας ωκεανός λέγω, με τα νερά της <<θύραθεν Παιδείας>>, του <<σπερματικού Λόγου>>, των <<Λόγων των Όντων>>, της <<έμφυτης ηθικής Συνείδησης>>, της <<έμφυτης Θεογνωσίας>>, της <<φυσικής Αποκάλυψης>>, της <<υπερφυσικής Αποκάλυψης>>, της <<κατ' Οικονομία Αποκάλυψης>> και άλλων πολλών.

    Για πες μου, πως να βουτήξω και να κολυμπήσω δίχως να κινδυνεύσω αλλά με ασφάλεια και να απολαύσω των δροσερών αυτών νερών ωραιότητα και λαμπρότητα αντιλήψεων, οράσεων, νοημάτων και εννοιών, αφού δεν έμαθα κολύμπι.

    Εσύ έμαθες μαρίκα να κολυμπάς;;; Μπορείς να μου μάθεις κι εμένα να κολυμπώ;;; Εκτός αν δεν έχεις χρόνο, οπότε εντάξει, ίσως βρεθεί άλλη ευκαιρία για εμένα.



    Μα ναι μαρικα, έχω επίγνωση και ειρήνη μέσα μου, ξέρω πως υπάρχει, το πραγματικό με αντι-κείμενο και άμεσο τρόπο, το αρμόδιο κατάλληλο φάρμακο για την κατάσταση μου και σε πληροφορώ είναι καθόλα γλυκήτατο στην γεύση του.

    Δόξα τη Αγαθοεργεί Υπερτέλεια Αγάπη και τα Ελέη του Θεού Πατρός και Δημιουργού κάθε και πάντων Καλών.

    Για την δική σου κατάσταση όμως που δεν υπάρχει φάρμακο πρέπει να αρχίσεις να ανησυχείς και να αγωνιάς.




    ΥΓ. Μην σου περάσει ούτε στιγμιαία ούτε ως δείγμα η αίσθηση και η σκέψη, πως σε ακυρώνω ως πρόσωπο ή με οποιοδήποτε άλλο τρόπο σε ταπεινώνω. Βρίσκομαι στο ίδιο σκαλί που είσαι και εσύ, στο ίδιο δικό σου ύψος είμαι κι εγώ, και δεν λέω ένα σκαλί χαμηλότερα από εσένα και πιό κάτω από το δικός σου ύψος, γιατί κάτι τέτοιο είναι των ένθεων, ενάρετων και αξίων, και τα δικά μου δεδομένα, κατά το <<εκ του καρπού αναγνωρίζεται το δέντρο>>, περισσότερο κλείνουν και φανερώνουν αθεϊα και κάθε ασέβεια που την συνοδεύουν, παρόλες τις εντυπώσεις που προκαλούν τα λόγια μου στους άλλους.
    Last edited by deleted-member-06-05-2016; 12-01-2013 at 14:45.

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Γιώργος Πολίδης View Post
    μαρικα, για ποιά μεγαλεία και πόσους αιώνες θα χρειαζόσουν να μιλάς;;; Και ενώ με κάθε τρόπο επιχείρησαν να σε πείσουν να σταματήσεις, με ευγένεια, με παρακαλητό, με αγανάκτηση, με θυμό, εσύ στον κόσμο σου μέσα, δεν σου καίγετε καρφάκι διόλου για τον άλλο και πως νοιώθει. Δεν νοιάζεσαι για τους άλλους με αληθή και γνήσιο αυθεντικό πραγματικό αίσθημα τελικά, και αυτό μπορούν πολλά να το αναδείξουν και αποδείξουν. Όχι, δεν κινείσαι από ευγενή αγαθά αισθήματα. Όχι. Όχι. Με τίποτε. Αποκλειστικά και απόλυτα καλύπτεις δικές σου εγωκεντροπαθητικές ανάγκες. Είναι βέβαιο και ορατό πλέον.. το σκοτάδι σου το νομίζεις φως. Και δεν ακούς άνθρωπο, του κεφαλιού σου, δεν ακούς συμβουλή, δεν παρατηρείς τι σου λέει ο άλλος, πως το λέει και γιατί στο λέει..
    ..Ο Πανάγαθος Ελεήμων Θεός της Αγάπης να βάλει την δεξιά Του και να σε λυτρώσει καημένη μου.
    Συμφωνώ..
    Και ποιά είσ' εσύ που θα κρίνεις πότε οι καρδιές είν' έτοιμες να δεχτούν? Αυτά που σε δασκάλεψαν.. ισχύουν για σένα κι όχι για όλους, γι' αυτό μην κρίνεις εξ ιδίων τ' αλλότρια
    και πες ό,τι έχεις να πεις χωρίς πολλά-πολλά ακατάλυπτα και κουραστικές λεπτομέρειες για εντυπωσιασμό! Ο άλλος μετά, άμα θέλει θα ψάξει για τα περισσότερα.. που θα του είναι και κατανοητά.
    Σου έχουμε δείξει άλλωστε, πως όσα λες είναι βαρετά, αλλά εσύ το βιολί.. με τους δογματισμούς σου. Περνά άμεσα σε πρακτικές λύσεις και προτάσεις αν έχεις κάτι δλδ να πεις..

    Και για να σου μιλήσω στη γλώσσα που καταλαβαίνεις, το να βλέπεις οράματα, που ερμηνεύεις ως θεόσταλτα και να την έχεις δει φωτισμένη από τη Χάρη..
    και κάτι τέτοιο μάλιστα να το καταθέτεις και δημόσια, είν' επικίνδυνο κι επιρροή του Πονηρού. Κι αυτό αποδεικνύεται από το ότι το παίζεις και Θεός!
    Όλο αυτό το θρησκόληπτο ντελίριο δεν βοηθάει σε τίποτα ειλικρινά σου μιλάω κι ο στόχος δεν είναι ο άλλος να διαβάζει αρλούμπες όλη την ώρα.. αλλά να βγάλει άκρη..

    Και κάτι άλλο: Με ποιόν είσαι τελικά εσύ με τον Πονηρό ή με τον Χριστό? Γιατί αν είσαι με τον Χριστό όπως ισχυρίζεσαι κι έτσι θέλω να πιστεύω, τότε σταμάτα να διαστρεβλώνεις όσα σου
    γράφουν οι άλλοι, γιατί τα γραπτά μένουν.., σταμάτα να επιβάλλεις, προσβάλλεις, να ειρωνεύεσαι και να υποτιμάς τους άλλους.. Ο Χριστός ήταν ταπεινός και χωρίς καθόλου ίχνος εγωισμού..
    Και κοίτα Εκείνος δεν αυξάνεται μέσα σου, αλλά αυτό που αυξάνεται μέσα σου είναι μια υπεροψία, που σε τυφλώνει, σε σημείο να την βαφτίζεις και θεϊκή αποστολή.
    Μην χάνεσαι σε προσπάθειες να μας πείσεις.. δεν μας ενδιαφέρει στη τελική η λογική, του πως εσύ έφτασες στη Νιρβάνα σου, γιατί ο τρόπος που κατηχείς είναι απωθητικός,
    γιατί είναι καιροσκοπικός και βέβαια αναχρονιστικός, ξεπερασμένος, γι' αυτό και προκαλεί αρνητικές αντιδράσεις απ' όλους όσοι συμμετέχουν στο θέμα σου.
    Και κανένας δεν σε πολεμάει, γιατί όσο το βλέπεις έτσι εσύ θα πορεύεσαι με συγκρούσεις. Παλεύεις με τις αντιφάσεις σου, που από τη μια είναι να μακρυγορείς αερολογώντας,
    ενώ απ' την άλλη απαιτείς απ' τον άλλον νάναι σύντομος σ' ό,τι έχει να σου πει κι επί της ουσίας. Εφάρμοσε πρώτα εσύ επιτέλους αυτά που ζητάς! Μην εξαντλίεις σκόπιμα την υπομονή των άλλων.
    Δεν θέλουμε να περιμένουμε άλλο τις βαρύγδουπες δηλώσεις σου, ρίξτες, να δούμε αν έχεις να καταθέσεις και κάτι αποτελεσματικό και μη φοβάσαι ότι θα σου τελειώσουν.. γιατί αν τις ακούσουμε κι αξίζουν θάχεις να λες στον αιώνα τον άπαντα.. και ναι άντε βγάλτα.. Να τελειώνουμε όπως το λες και μόνη σου.. για να μη καταντά και γραφικό..

    Μην το κάνεις σήριαλ εδώ μέσα και μας αφήνεις και καλά σε αγωνία για το τι σημαντικό έχεις να μας πεις στη συνέχεια, γιατί δεν μεταδίδεται με τέτοιες γελοιότητες
    ο λόγος του Θεού.. Εκτός κι αν φοβάσαι να πεις όσα σου υπολείπονται.. και προσπαθείς πρώτα να εδραιώσεις μια εικόνα αποδεκτή.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    256
    .....


    Μιλώ μαζί σου φίλε, Γιώργο,
    δεν πονά η επίκριση, ένας λόγος ισχυρός με στηρίζει:
    << Συγχώρησε τους δεν ξέρουν τι κάνουν...>>
    Έριξες όμως σ’ ένα στόχο το βέλος σου που δεν μπορώ να μην απαντήσω...
    Είπες: <<Μπορείς να μου μάθεις κι εμένα να κολυμπώ;>>
    Εδώ που είμαι μπορούν να φτάσουν όλοι, θα πατούν καλά, δεν θα είναι μετέωρος κανένας.
    Μια λέξη όμως έχει την τιμητική της απόψε: Α Δ Ε Λ Φ Ο Σ Υ Ν Η !
    Η κοινότητα αυτή έχει αγάπη.
    Για το κολύμπι χρειάζεται νερό, συναίσθημα..το νερό βρίσκεται στη γη μας μέσα μας κι έξω,
    Κάθε σταγόνα ενώνεται με τις άλλες, αδελφώνεται, φτιάχνει ωκεανούς αγάπης,
    κι έρχονται και σμίγουν και με άλλα νερά, κι έτσι έρχονται κοντά μας και τα ποτάμια,
    όλα τα νερά ενώνονται και κατανοούνται οι νόμοι που διέπουν αυτή την κοινοπολιτεία.
    Το θέμα είναι στην πορεία να ενωθούν οι υποτελείς με τους κυβερνήτες.
    Για να έρθει όμως η ένωση και η αδελφοσύνη τα πλήθη οφείλουν να νιώσουν
    πως έχουν κοινά συμφέροντα.
    Πως με το σμίξιμο θα επιτευχθεί καλύτερα και ταχύτερα αυτό που επιθυμούν και προσπαθούν.
    Εδώ που βρισκόμαστε δεν χρειαζόμαστε ορατό ηγέτη διότι με Οδηγό μας την Πίστη
    φτάνουμε όλοι να κολυμπούμε με ψυχικές, κ πνευματικές ικανότητες,
    γινόμαστε άτομα που μπορούν να σηκώσουν, να στηρίξουν, ν' ανορθώσουν
    και να τραβήξουν κοντά όσους διστάζουν.
    Η λύση στο πρόβλημα που όλοι έχουμε περιέλθει βρίσκεται στην αδελφοσύνη
    στην ενότητα, αν κάποιος νιώσει ότι γίνεται πόλος έλξης και συνένωσης των άλλων κάντε το,
    συναδελφωθείτε με τους άλλους, δημιουργήστε μαζί τους, ώστε ο ένας να συμπληρώσει
    τις αρετές του άλλου, να γίνετε ένα σώμα δυνατό και ενιαίο.
    Μόνος χωρίς τα αδέλφια του δεν θα πάει κανείς πουθενά.
    Μη δοκιμάσει κανένας να δράσει μόνος.
    Φανείτε δεκτικοί και ενωθείτε..

  15. #165
    Quote Originally Posted by Γιώργος Πολίδης View Post
    Εμ μαρίκα;;; Λογικό είναι. Δεν είναι;;; Τι λες εσύ. Μπορώ να μιλώ μόνος;;; Να βασιστώ και να στηριχτώ με πεποίθηση και εμπιστοσύνη στον εαυτό μου σε θέματα και ζητήματα αναρμόδια για εμένα, και άνευ της απαιτούμενης αλλά έστω και στοιχειώδους εξειδίκευσης, και εκτός κάθε δυνάμενης για πρόσληψη από εμένα στο περιβάλλων των ειδικών συνθηκών και αναγκών που αφορούν στα θέματα και ζητήματα αυτά, των προαπαιτούμενων αναγκαίων αρμόδιων και κατάλληλων ευθυνών και με την από εκμάθηση και πείρα εξειδικευμένων χειρισμών, και εν γένει ένα πλήθος ακόμη αιτιών που με καταστούν ακατάλληλο των θεμάτων και ζητημάτων αυτών, όπου μου δείχνουν, τουλάχιστον ως έναν βαθμό πως είναι φρόνιμο να μην εμπιστεύομαι και στηρίζομαι στον εαυτό μου όσων αφορά στα θέματα και ζητήματα αυτά. Πως μπορεί δηλαδή να γίνει αλλοιώς;;; Μα πως;;;

    Και καλά, ας δεχτώ πως τυφλωμένος από την πύρωση της εγωτοεμπαθομορφοαλογοεπαρ σής μου παραβλέπω την πραγματικότητα, και ασχολούμε με τα θέματα και ζητήματα αυτά. Έστω. Έστω κι έτσι. Αλλά και έτσι ακόμη, να μην ζητήσω βοήθεια και να ακούσω και εμπιστευτώ κάποιον που ξέρω πως κατέχει;;; Εσύ τι λες;;; Να ας πούμε, ας υποθέσουμε, υποθετικά, βοήθεια από εκείνους ή κάποιον τέλος πάντων, από εκείνες τις αυτοτελείς σε ύπαρξη με υποστατικά ιδιώματα και πρόσωπο νοερές ουσίες που ο Δημιουργός Θεός Πατέρας έκτισε και κάλεσε στην Θεία Του υπηρεσία και το Έργο Του μεταξύ της αγάπης Του και των ανθρώπων. Τι λες;;; Να ενεργώ έτσι ή όχι;;; Να βασίζομαι σε εκείνη τη βοήθεια ή όχι;;; Είναι κακό που δεν έχω γνώμη δική μου;;; Είναι κακό που υιοθετώ άλλων γνώμη;;;

    Μα πως;;; Πως μπορεί να γίνει;;;

    Αφού το φρόνημα μου και η κοσμική παιδεία μου, στο ακρογυάλι, στην ακτή που βρίσκομαι τώρα μου επιτρέπουν να μπαίνω στο νερό μόνο έως τους αστράγαλους και τόσο να βρέχομαι μέχρι εκείνο το σημείο, δεν ξέρω και ποτέ δεν έμαθα την ειδική τέχνη του συγκεκριμένου κολυμπίματος, και πιό πέρα από το βάθος που βρίσκονται οι αστράγαλοι μου, εκτείνετε ένας αδιαόρατος και δίχως όρια σε έκταση πλάτος μήκος και βάθος ωκεανός, άπειρων αντιλήψεων, οράσεων, νοημάτων και εννοιών (ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΌ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝΙΣΤΕΙ, ΠΩΣ ΕΣΥ ΜΑΡΙΚΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΣΟΥ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΟΡΑΣΗ, ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΩΣ ΣΥΝΟΛΟ ΟΡΓΑΝΙΚΟ ΤΑ ΜΕΡΗ ΚΑΙ ΥΠΟΣΥΝΟΛΑ, ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ), ένας ωκεανός λέγω, με τα νερά της <<θύραθεν Παιδείας>>, του <<σπερματικού Λόγου>>, των <<Λόγων των Όντων>>, της <<έμφυτης ηθικής Συνείδησης>>, της <<έμφυτης Θεογνωσίας>>, της <<φυσικής Αποκάλυψης>>, της <<υπερφυσικής Αποκάλυψης>>, της <<κατ' Οικονομία Αποκάλυψης>> και άλλων πολλών.

    Για πες μου, πως να βουτήξω και να κολυμπήσω δίχως να κινδυνεύσω αλλά με ασφάλεια και να απολαύσω των δροσερών αυτών νερών ωραιότητα και λαμπρότητα αντιλήψεων, οράσεων, νοημάτων και εννοιών, αφού δεν έμαθα κολύμπι.

    Εσύ έμαθες μαρίκα να κολυμπάς;;; Μπορείς να μου μάθεις κι εμένα να κολυμπώ;;; Εκτός αν δεν έχεις χρόνο, οπότε εντάξει, ίσως βρεθεί άλλη ευκαιρία για εμένα.



    Μα ναι μαρικα, έχω επίγνωση και ειρήνη μέσα μου, ξέρω πως υπάρχει, το πραγματικό με αντι-κείμενο και άμεσο τρόπο, το αρμόδιο κατάλληλο φάρμακο για την κατάσταση μου και σε πληροφορώ είναι καθόλα γλυκήτατο στην γεύση του.

    Δόξα τη Αγαθοεργεί Υπερτέλεια Αγάπη και τα Ελέη του Θεού Πατρός και Δημιουργού κάθε και πάντων Καλών.

    Για την δική σου κατάσταση όμως που δεν υπάρχει φάρμακο πρέπει να αρχίσεις να ανησυχείς και να αγωνιάς.




    ΥΓ. Μην σου περάσει ούτε στιγμιαία ούτε ως δείγμα η αίσθηση και η σκέψη, πως σε ακυρώνω ως πρόσωπο ή με οποιοδήποτε άλλο τρόπο σε ταπεινώνω. Βρίσκομαι στο ίδιο σκαλί που είσαι και εσύ, στο ίδιο δικό σου ύψος είμαι κι εγώ, και δεν λέω ένα σκαλί χαμηλότερα από εσένα και πιό κάτω από το δικός σου ύψος, γιατί κάτι τέτοιο είναι των ένθεων, ενάρετων και αξίων, και τα δικά μου δεδομένα, κατά το <<εκ του καρπού αναγνωρίζεται το δέντρο>>, περισσότερο κλείνουν και φανερώνουν αθεϊα και κάθε ασέβεια που την συνοδεύουν, παρόλες τις εντυπώσεις που προκαλούν τα λόγια μου στους άλλους.



    Να συμπληρώσω επίσης κάτι που μου διέφυγε για τον ωκεανό και την ακτή του, στο ακρογυάλι που βρίσκομαι και στο πρηγούμενο ποστ ανέφερα, και για τον φωτεινό και λαμπερό και καθόλου δύσβατο δρόμο τον οποίο βαδίζεις, και για μεγαλεία άπειρα τα οποία αιώνες χρειάζεσαι να μιλάς για να τα καλύψεις σε αχόρταστες ακοές ακροατών σου, και για ορθόδοξη χριστιανική κοσμοθεώρηση και πίστη, ορθόδοξη χριστιανική βιωματικά αίσθηση, αντίληψη, έκφραση και κάθε άλλη έκφανση έμπρακτης λειτουργικά υγιούς ισορροπημένης εναρμόνισης των στοιχείων που αποτελούν την ορθόδοξη χριστιανική παιδεία, και για συνείδηση και ανώτερη συνείδηση ή αρχηγική συνείδηση, κάπως έτσι την είχες ονομάσει, και αποκατάσταση της ευταξίας μαζί της από εσένα και άλλων σχεσιακών τινών που μετέφεραν τα λόγια σου προβάλωντας, το κατώρθωμα που πέτυχες περισσότερο και μακράν κάθε άλλης σκοπιμότητας για κάλυψη οφειλώμενων ή με άλλο τρόπο αγαθοπρεπώς υφειστάμενων αναγκών, και γενικά για κάθε άλλη προοπτικαγαθολογοδιαμορφο ειδοποιωδιασύνδεση.

    Στο ακρογυάλι αυτό λοιπόν που βρίσκομαι, εκτός των κινδύνων που υπάρχουν για εμένα επειδή δεν γνωρίζω να κολυμπώ εάν τολμήσω να βουτήξω στα νερά, η ορμή της χαράς που νοιώθω και της ανεμελειάς μου (έλλειψη ευθύνης και βαρύτητας της σημασίας και σημαντικότητας του περιβάλλοντος), με παρασέρνει και με καταστά ανίκανο να αντιληφθώ και ανάλογα να πράξω, τους υφειστάμενους κινδύνους της ζημίες και βλάβες, από την αδιάκριτη και ακατάσχετη και υπέρμετρη μου έκθεση στις διάχυτες ακτίνες του υπέρλαμπρου πέρα από το στερέωμα Ήλιου και που ο παντελώς ασύννεφος ουρανός επιτρέπει.

    Και έλα εσύ τώρα στη θέση μου και πες μου τι να κάνω. Πως να προστατέψω τον εαυτό μου. Μιάς και θεωρείς καθόλου δύσβατη αυτήν την πορεία και τον δρόμο. Θα μου πεις εσύ;;;; Ή θέλεις να σου πω εγώ;;;

    Αν θέλεις πάντως να σου πω εγώ, σου υπόσχομαι πως θα προσευχηθώ στον Πατέρα των Φώτων και θα Του ζητήσω άμεση συμπαράσταση με παρουσία δίπλα μου, όποια κι αν η Θεία Του Κρίση αποφασίσει να στείλει, ο Μιχαήλ θα είναι, ο Ίδιος θα είναι, η Κυρία Θεοτόκος και κυρία των αγγέλων και Πλατυτέρα των Ουρανών θα είναι, κάποιος Άλλος θα είναι, δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι πως χωρίς την Δική Του Συμβολή και Παρέμβαση σε αυτά τα ζητήματα και θέματα, και σε πολλά άλλα βέβαια, είμαι χαμένος από χέρι και με εξασφαλισμένη βεβαιότητα 99.9%.

    Ίσως πεις τώρα, καλά τι κάνεις, τι λες, τι είναι αυτά που λες, λέγονται τέτοια πράγματα; Γιατί αυτοπροβάλεσαι εωσφορικά;;; Δηλαδή τι, τόσο ανεβασμένος είσαι πια πνευματικά;;; Τόση μεγάλη και ξεχωριστή ευμένεια έχεις από Τον Θεό;;; Τι δηλαδή, αγίασες;;; Σε τέτοια υψιλά μέτρα έφτασες;;; Και πολλά ακόμη που να με αναιρούν και να με ακυρώνουν. Βεβαίως βεβαίως ευπρόσδεκτα, γιατί εξάντλησα όλα τα δικά μου επιχειρήματα αλλά κι όσων μου εδώθησαν από αλλού, και ίσως είναι ώρα να δεχτώ νέα για να με ενισχύσω.

    Στην πραγματικότητα αυτό που συμβαίνει, δεν είναι τίποτε περισσότερο από εκείνο που χαρακτηρίζει τις ειδικές και αυξημένες φροντίδες του Γονέα που έχει να φροντίζει παιδί με ειδικές ανάγκες. Αυτό γίνετε. Εγώ, όπως ανέφερα παλαιότερα και εδώ μέσα, είμαι από τη φύση εκ γεννητής ανάπηρος ψυχικά και καθυστερημένος διανοητικά και πνευματικά. Δεν το θέλω, δεν μου αρέσει, με δυσκολεύει πολλές φορές και με θλίβει, αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Ε, και πάνω σε αυτό δέχομαι, κατά κάποιο τρόπο, μιά ιδιαίτερη ας την πούμε φροντίδα και τόνωση του ηθικού μου για να αντέχω να γνωρίζω πως είμαι ψυχικά και νοητικά ανάπηρος, από τον Πατέρα της Ζωής. Και πως να το δω διαφορετικά ή επαρμένα ή δεν ξέρω εγώ πως αλλοιώς;;; Θα αλλάξει μήπως την κατάσταση της ψυχονοητοπνευματικής μου αναπηρίας ο τρόπος, όποιος κι αν είναι αυτός, με τον οποίο θα νοιώσω και εκτιμήσω την όποια φροντίδα δέχομαι από Εκείνον;;;



    Δόξα τη Αγία Του Αγάπη και Έλεος!!!

Page 11 of 13 FirstFirst ... 910111213 LastLast

Similar Threads

  1. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 13:44
  2. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 22:33
  3. Replies: 17
    Last Post: 27-05-2011, 16:00
  4. υπαρχει???
    By apaleftos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 19-01-2010, 01:49
  5. Υπαρχει?
    By Ifigeneia24 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 1
    Last Post: 18-09-2006, 22:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •