Δεν υπάρχει δεν μπορώ υπάρχει δεν θέλω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 13 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 194
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    256

    Δεν υπάρχει δεν μπορώ υπάρχει δεν θέλω

    Κι εγώ θέλω. Άρα και μπορώ, μ’ αυτό θα ασχοληθώ με τον πολλαπλασιασμό. Το να ευτυχείς μαθαίνεται όπως μαθαίνεται η προπαίδεια. Εργάσου γι αυτό όπως όταν ήσουν στη Δευτέρα δημοτικού και προσπαθούσε η δασκάλα να σου μάθει πολλαπλασιασμό.
    Μ’ αυτές τις σκέψεις γύρω στα δεκαοκτώ πέταξα την κατάθλιψη.
    Από τότε που άρχισα να κάνω αυτές τις σκέψεις το όραμα ήταν η ευτυχία της ανθρώπινης κοινωνίας. Από παιδί ήθελα να είμαι χρήσιμος άνθρωπος κι έλεγα μήπως το να βοηθώ τους άλλους σημαίνει να τους ποτίζω χαρά, ενθουσιασμό και ευτυχία;

    Τι ωραία που θα ήταν αν όλοι ένιωθαν ασφαλείς κι ευτυχισμένοι! Δηλαδή να το θελήσει ο καθένας ξεχωριστά. Πολύ δύσκολο. Υπάρχουν και εκείνοι που θα ήθελαν αλλά δεν ξέρουν. Ε! Αυτούς να τους μάθουμε. Γιατί όσο περισσότεροι είναι οι ευτυχισμένοι άνθρωποι, τόσο περισσότερο θα μπολιάζεται και η κοινωνία με ευτυχία. Και στο τέλος θα παρασύρει και αυτούς που δεν θέλουν. Άρα οφείλουμε να πολλαπλασιάσουμε τους ξυπνητούς ανθρώπους. Εργασία λοιπόν, ας εργαστούν όσοι μπορούν.

    Αλλά επειδή η ευτυχία του συνόλου εξαρτάται από κείνη της μονάδας άρχισα τις εργασίες από τον ίδιο μου τον εαυτό κι έδωσα υπόσχεση σε μένα και στο σύμπαν που με περιβάλλει ότι θα είμαι χαρούμενη και ευτυχής. Ευτυχής δεν σημαίνει χωρίς προβλήματα, σημαίνει να μπορείς να βλέπεις την ομορφιά της ζωής ακόμα και μέσα στις δυσκολίες. Να είσαι ερωτευμένος με τη ζωή και να την φροντίζεις, όχι να κρέμεσαι από πάνω της γιατί φοβάσαι το θάνατο.

    Η ευτυχία είναι Τρόπος Σκέψης, Τρόπος Ζωής που αν θες τον επιλέγεις. Αν το βάλεις σε εφαρμογή και αλλάξεις πρώτα απ’ όλα τον δικό σου τρόπο σκέψης ύστερα μπορείς να σκεφτείς ότι σου αρέσει, φτιάξε ότι εικόνα θέλεις βάλε σε μια ζυγαριά ότι θέλεις, για μένα η ζυγαριά έγειρε προς το δεύτερο δίσκο της μοναχικότητας. Έχει και τα καλά της και τα κακά της μια τέτοια απόφαση. Η ζυγαριά έγειρε και αυτό ακολούθησα. Πάει και τελείωσε. Πήρα την απόφαση και έπειτα χαλάρωσα.
    Τι λέτε μπορούμε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    ..άμα θέλουμε!! :)
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    256
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    ..άμα θέλουμε!! :)
    Mε την συγκατάθεσή σας..βεβαίως..βεβαίως!!:)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    256
    [QUOTE=marika;414751]Mε την συγκατάθεσή σας..βεβαίως..βεβαίως..:) .

    Mη περιμένετε άλλο! δείτε τον παρακάτω διάλογο!
    Ένας φίλος μας έλεγε την ιστορία του θείου του..
    Ο θείος περπατούσε ένα πρωί σε ένα γνωστό δρόμο του Παρισιού.
    Τον σταματάει ένας γνωστός του και του λέει:

    -Ξέρεις πως βασανίζει ο διάολος στην κόλαση τους ανθρώπους;
    -Όχι, του λέει ο θείος.
    -Τους αφήνει να περιμένουν..
    Κόκαλο ο Παριζιάνικος θείος!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Όλα χρειάζεται να γίνονται την κατάλληλη στιγμή και χωρίς πιέσεις! Ψυχαναγκασμό, βγάζει το παράδειγμά σου Μαρίκα! Φτάνει η πρέσα! Δεν αντέχουμε άλλο!
    Και τί εννοείς τους αφήνει να περιμένουν;.. Εσύ δηλ. τί έχεις να προτείνεις;
    Last edited by μαρκελα; 18-12-2012 at 19:55.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    256
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Όλα χρειάζεται να γίνονται την κατάλληλη στιγμή και χωρίς πιέσεις! Ψυχαναγκασμό, βγάζει το παράδειγμά σου Μαρίκα! Φτάνει η πρέσα! Δεν αντέχουμε άλλο!
    Και τί εννοείς τους αφήνει να περιμένουν;.. Εσύ δηλ. τί έχεις να προτείνεις;
    :-) .. Ένα αστείο ήταν μόνο, όταν το είπα στα παιδιά μου λύθηκαν στα γέλια...
    δεν αγαπώ την πίεση... λίγο με γνώρισες...βιάζεσαι ...δεν πειράζει....

    ...τους αφήνει να περιμένουν...
    είναι απλό θα το καταλάβεις...
    κάποιοι δεν θέλουν μασημένη τροφή.. το είπαν...το διάβασες;...:-);

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Το άλλο το ξέρεις; Δεν είναι καλό να παλεύεις όλη την ώρα με δαίμονες; Δηλ. μας φτάνουν όλα τα κακά που ζούμε καθημερινά.. μη προσθέτουμε κι άλλα, κρίμα είναι!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by marika View Post
    :-) .. Ένα αστείο ήταν μόνο, όταν το είπα στα παιδιά μου λύθηκαν στα γέλια...
    δεν αγαπώ την πίεση... λίγο με γνώρισες...βιάζεσαι ...δεν πειράζει....

    ...τους αφήνει να περιμένουν...
    είναι απλό θα το καταλάβεις...
    κάποιοι δεν θέλουν μασημένη τροφή.. το είπαν...το διάβασες; ...:-);
    μπα δεν μπορώ να μπω στη λογική του διαβόλου.. γίνε πιό σαφής! Ιδέα δεν έχω τι εννοείς μ' αυτό που σου τόνισα.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    256
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Το άλλο το ξέρεις; Δεν είναι καλό να παλεύεις όλη την ώρα με δαίμονες; Δηλ. μας φτάνουν όλα τα κακά που ζούμε καθημερινά.. μη προσθέτουμε κι άλλα, κρίμα είναι!
    Δεν μπορεί κανένας να παλέψει με δαίμονες, δεν γνωρίζει το δρόμο για να φτάσει στην παλαίστρα!.. αναπαύου λοιπόν, και ειρήνευε..:-)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    256
    πόσο πιο σαφής; δεν είσαι μόνη σου εδώ, δεν οφείλουμε να σεβόμαστε αυτό που λένε και οι άλλοι;
    άλλωστε δεν χρειάζεται να μπεις σε καμιά λογική διαβόλου που λες, ...είναι χιλιο ειπωμένο ..να μην "κολλάμε" έτσι δεν λένε όλοι; "το κόλλημα έχει κόλαση"...αυτά..:-)

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    δε νιωθω ασφαλεια, και σε καμια περιπτωση ευτυχια.
    θελω δουλεια αλλα ποιος θα μου τη δωσει ? οταν πανω απο 3000 αυτοκτονησαν γι'αυτο το λογο και οι πιο τυχεροι φευγουν στο εξωτερικο ?
    θελω σταθερη σχεση αλλα ποια θα με αντεξει ? οταν οι περισσοτερες κοιτανε τη παρτη τους, και καλα κανουν γιατι αλλιως δεν επιβιωνουν.
    ειμαι στο περιμενε, μια ζωη στη παγωμαρα. αντε μετα να μη σε πιασει και η σιχαμαρα (για τους ανθρωπους).

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    256
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    δε νιωθω ασφαλεια, και σε καμια περιπτωση ευτυχια.
    θελω δουλεια αλλα ποιος θα μου τη δωσει ? οταν πανω απο 3000 αυτοκτονησαν γι'αυτο το λογο και οι πιο τυχεροι φευγουν στο εξωτερικο ?
    θελω σταθερη σχεση αλλα ποια θα με αντεξει ? οταν οι περισσοτερες κοιτανε τη παρτη τους, και καλα κανουν γιατι αλλιως δεν επιβιωνουν.
    ειμαι στο περιμενε, μια ζωη στη παγωμαρα. αντε μετα να μη σε πιασει και η σιχαμαρα (για τους ανθρωπους).

    Έχεις προβλήματα Κενό, όλοι έχουν, τι γεννούν όμως όλα αυτά και χάνεις την καλή σου διάθεση;
    Ας δούμε πρώτα για όλα αυτά και μετά θα δούμε για όλα τα άλλα..
    Δες πόσο απλό είναι. Από τα πρώτα που αντιλαμβανόμαστε είναι ότι εμείς δεν είμαστε η θλίψη το άγχος ο φόβος...κλπ.
    Αρά δεν απειλούμαστε από αυτά, κι αν κάτι είναι παρόν δεν μας καταβάλλει αφού δεν ταυτιζόμαστε μαζί του, δεν το τρέφουμε, δεν το πολεμάμε, δεν του αντιστεκόμαστε, ούτε τρέχουμε για να ξεφύγουμε από αυτό. Το αποδεχόμαστε ολοκληρωτικά έτσι όπως είναι και του επιτρέπουμε να κινείται όπως θέλει. Δεν κερδίζουμε ούτε χάνουμε τίποτε από την παρουσία του ή την απουσία του, απλά το παρακολουθούμε να έρχεται και να φεύγει.
    Επομένως αφού δεν ταυτιστήκαμε μαζί του, για την ριζική διάλυσή του αρκεί απλά η <<απόσυρση>> μας από αυτό.
    Αφού όλα αυτά θλίψη, φόβος...κλπ. δεν είναι ο πραγματικός μας Εαυτός δεν υπάρχει λόγος να ταυτιστούμε μαζί τους να προσκολληθούμε επάνω τους ή να επιτρέψουμε να μας δεσμεύσουν.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    η αληθεια ειναι...οτι οταν παψεις να επιθυμεις τα πραγματα που η ελλειψη τους σου προκαλει δυστυχια...αποσυρεται και ο λογος της δυστυχιας σου...
    οταν μιλαμε ομως για αμεσες ανθρωπινες αναγκες...αυτο ειναι εξαιρετικα δυσκολο...
    λες ας πουμε ...δεν εχω δουλεια...δεν εχω να φαω...οκ μπορω να γινω ευτυχισμενος και με ενα κομματι ψωμι που θα μου δωσει καποιος...
    αλλα αυτο ειναι εξαιρετικα δυσκολο να το πετυχεις...πρεπει να αποβαλεις πολλα...περηφανια,εγωισμο,α πληστια...κτητικοτητα...αυτα ρεσκεια και πολλα αλλα...
    καπως ετσι λειτουργει σε ολα τα πραγματα...
    ευκολο να το λες...δυσκολο να το κανεις...
    βασικα πιστευω...οτι οσο αφαιρεις ...επιθυμιες...τοσο πιο ευτυχισμενος γινεσε...
    τωρα για αυτο που λεγεται....δεν υπαρχει δεν μπορω αλλα δεν θελω....δεν ξερω...το χω σκεφτει πολλες φορες....καποια πραγματα απλα δεν μπορουμε να τα θελουμε...
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    256
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    η αληθεια ειναι...οτι οταν παψεις να επιθυμεις τα πραγματα που η ελλειψη τους σου προκαλει δυστυχια...αποσυρεται και ο λογος της δυστυχιας σου...
    οταν μιλαμε ομως για αμεσες ανθρωπινες αναγκες...αυτο ειναι εξαιρετικα δυσκολο...
    λες ας πουμε ...δεν εχω δουλεια...δεν εχω να φαω...οκ μπορω να γινω ευτυχισμενος και με ενα κομματι ψωμι που θα μου δωσει καποιος...
    αλλα αυτο ειναι εξαιρετικα δυσκολο να το πετυχεις...πρεπει να αποβαλεις πολλα...περηφανια,εγωισμο,α πληστια...κτητικοτητα...αυτα ρεσκεια και πολλα αλλα...
    καπως ετσι λειτουργει σε ολα τα πραγματα...
    ευκολο να το λες...δυσκολο να το κανεις...
    βασικα πιστευω...οτι οσο αφαιρεις ...επιθυμιες...τοσο πιο ευτυχισμενος γινεσε...
    τωρα για αυτο που λεγεται....δεν υπαρχει δεν μπορω αλλα δεν θελω....δεν ξερω...το χω σκεφτει πολλες φορες....καποια πραγματα απλα δεν μπορουμε να τα θελουμε...


    Φλου λες:<<...οτι οταν παψεις να επιθυμεις τα πραγματα που η ελλειψη τους σου προκαλει δυστυχια...αποσυρεται και ο λογος της δυστυχιας σου...>>


    Kάποιοι άλλοι λένε: <<Αν ενόσω ζεις πεθάνεις, δεν θα πεθάνεις, όταν έρθει η ώρα σου να πεθάνεις >>.
    Εδώ το <<πεθάνεις>> έχει την έννοια, ότι πεθαίνουν επιθυμίες, θέλω, τα πάντα, ακόμα πεθαίνεις και ως προς τον κόσμο, και ο κόσμος πεθαίνει ως προς εσένα.
    Αυτό όμως που δεν συνέλαβαν οι πολλοί είναι ότι: αυτό δεν θα το <<πετύχουμε εμείς >>!
    Πόσες γενιές ανθρώπων έπεσαν υπέρ πίστεως προσπαθώντας μόνοι τους να αποβάλλουν τα πάθη και τις κακές τους έξεις.

    Είναι αδύνατο να το πετύχουμε εμείς αυτό, αν το πετυχαίναμε εμείς θα ήταν νεκρή η ΧΑΡΗ!
    ΧΑΡΗ γίνεται σε μας, είμαστε σε μια φυλακή και θα έπρεπε να βγούμε σε χίλια χρόνια κι έρχεται ο Μεγάλος και σου λέει:
    <<Σου κάνω Χάρη, θα βγεις << σήμερα >> από τη φυλακή σου>> που είναι η δυσκολία; Δεν υπάρχει! Γιατί; Διότι γκρεμίστηκε κάθε λάθος παραδοχή μας!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Δεν ξερω....εξαρταται απο που αντλει δυναμη ο καθε ανθρωπος...
    αλλοι την αντλουν απο την πιστη τους σε κατι...κι αλλοι μηδενιζοντας μεσα τους τα παντα....
    σε αλλους ειναι απλα θεμα χαρακτηρα....
    πολλοι ανθρωποι καταφεραν μονοι τους να αποβαλουν κακες εξεις....τουλαχιστον καποιες....εξαρταται απο τον ανθρωπο....

    βασικα ...πρεπει να ξεφορτωνεσε και να πετας συνεχεια...βαρη...σαν το αεροστατο που για να ανεβει ολο και πιο ψηλα ...πεταει κατω οτι βαρος κουβαλαει...καπως ετσι...
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

Page 1 of 13 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ποιά διαφορά υπάρχει ανάμεσα στη φράση "κάνω έρωτα " και "κάνω σεξ" ή δεν υπάρχει?
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 25-12-2011, 14:44
  2. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 23:33
  3. Replies: 17
    Last Post: 27-05-2011, 17:00
  4. υπαρχει???
    By apaleftos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 19-01-2010, 02:49
  5. Υπαρχει?
    By Ifigeneia24 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 1
    Last Post: 18-09-2006, 23:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •