Αυτοκτονία...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Athina
    Posts
    2

    Αυτοκτονία...

    Καλησπέρα σας.
    Μόλις μπήκα σε αυτό εδώ το site και βέβαια ο λόγος δεν είναι καλός.
    Έχω μόλις μίλήσει με τον σύντροφό μου ο οποίος είναι μόλις 21 χρόνων...συνέχεια πιστεύει πως του λέω ψέμματα και τον κοροιδεύω και σε μια μεγάλη μας διαμάχη με αποχαιρέτησε με την απειλή της Αυτοκτονίας.

    Τον φόβο για κάτι τέτοιο τον είχα γιατί πίστευα πως θα νόμιζε πως αυτός είναι ένας καλός τρόπος για να με κρατήσει κοντά του... όμως δε γνώριζα πως στα 15 του είχε κάνει και πάλι απόπειρα και τον πρόλαβε η μητέρα του...

    Σίγουρα λοιπόν θέλω να επισκεφτούμε κάποιον ψυχολόγο και το μόνο που θα ζητήσω πολύ σοβαρά απ' όλους σας θα είναι το να μου συστήσετε κάποιον διότι δεν έχω καμία γνώση επι του θέματος. Κάποιον κατάλληλο γι αυτό το θέμα.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά! ..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Καλησπέρα και σε σε σενα!
    Εγώ προσωπικά θέλω να σε ρωτήσω τα εξής:Γιατί σε ζηλεύει τόσο πολύ ο φίλος σου?μήπως φταις κι εσύ κάπου?Θα σου πρότεινα πρώτα να συζητήσεις μαζί του για οτιδήποτε σας απασχολεί και πιστεύεις οτι μπορεί να επηρρεάζει την ψυχολογία του και κατ\'επέκταση την σχέση σας και μετά να ψάξετε για ψυχολόγο. Ο καλύτερος \"ψυχολόγος\"στην συγκεκριμένη περίπτωση,μπορεί να είσαι εσύ!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....ο συντροφος σου εχει παρει ποτε φαρμακευτικη αγωγη;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Athina
    Posts
    2

    Κι όμως..

    1.Όχι δε νομίζω πως έχει πάρει φαρμακευτική αγωγή.
    Και βέβαια δε μιλάμε για έναν τρελό ανθρωπο...
    Μιλάμε όμως για ένα παδί| που πιστεύει πως με ένα τέτοιου είδους και μεγέθους \"παιχνίδι\" θα τραβήξει και θα κρατήσει το ενδιαφέρον.


    2. Το να \"τον κάνω εγώ\" να ζηλεύει θα ήταν η πιο εύκολη ερμηνεία.... αλλά? Ακόμα κι εώ να ήμουν ο χειρότερος άνθρωπος επάνω στη Γη...αυτή θα ήταν μία αποδεκτή αντίδραση?.. Θέλω να πιστεύω και να ελπίζω πως όχι.

    Θα ήθελα ο άνθρωπος μου, αυτός που είμαι μαζι του σε συγκατοίκηση σχεδόν 2 χρόνια και του \"δίνω τα φώτα\" μου (όσο μπορώ κι γώ βέβαια...) γιατί ήταν στα 19 μόλις... να έχει το χαρακτήρα ακόμα και να είμαι λάθος στη σχέση να σταθεί στα πόδια του και να πει με πείσμα \"Ε δε θα πεθάνω για \'σένα!!\" και όχι \"Αν μ\' αφήσεις θα πεθάνω και θα σ αγαπώ απ\' όπου κι αν είμαι\"........

    Νομίζω πως σας δίνω να καταλάβετε τι εννοώ.
    Και εννοείται πως κάνουμε κάτι πολύ κουραστικό..... κάνουμ ε 2 χρόνια.........τις ίδιες συζητήσεις....... με τα ίδια αποτελέσματα.........κάθε.....μέ ρα......
    Ίσως λοιπόν να μην είμαι κι εγώ με τη σειρά μου ικανός να δώσω σ\' αυτόν τον άνθρωπο τα 5 πράγματα που θέλω να δώσω και απ\' τη στιγμή που η οικογένειά του δεν ενδιαφέρεται (δεν καταλαβαίνει κάτι καν) νομίζω πως μια συζήτηση με έναν ειδικό (κάτι το οποίο πριν ένα περίπου χρόνο ο ίδιος μου είχε αναφέρει.........) θα είναι ό,τι πιο κατάλληλο για την περίπτωση.

    Και πάλι ευχαριστώ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    φιλε Λιουν συμφωνω μαζι σου,

    1. η ασκηση (ψυχολογικης) βιας ειναι απαραδεκτη σε οποιαδηποτε σχεση. κανις κ καμμια δεν εχει τετοιο δικαιωμα, ουτε υπαρχουν δικιολογιες.

    2. δεν μπορεις να προσφερεις σε καποιον κατι που ο ιδιος δεν ειναι διατεθειμενος να αποδεχτει ή να καταλαβει. το ενδιαφερον ειναι δικο σου, η αποφαση ομως δικη του.

    3. μια σχεση απαρτιζεται απο 2 ατομα. ποτε 1.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189
    Originally posted by Lewn25
    Καλησπέρα σας.
    Μόλις μπήκα σε αυτό εδώ το site και βέβαια ο λόγος δεν είναι καλός.
    Έχω μόλις μίλήσει με τον σύντροφό μου ο οποίος είναι μόλις 21 χρόνων...συνέχεια πιστεύει πως του λέω ψέμματα και τον κοροιδεύω και σε μια μεγάλη μας διαμάχη με αποχαιρέτησε με την απειλή της Αυτοκτονίας.

    Τον φόβο για κάτι τέτοιο τον είχα γιατί πίστευα πως θα νόμιζε πως αυτός είναι ένας καλός τρόπος για να με κρατήσει κοντά του... όμως δε γνώριζα πως στα 15 του είχε κάνει και πάλι απόπειρα και τον πρόλαβε η μητέρα του...

    Σίγουρα λοιπόν θέλω να επισκεφτούμε κάποιον ψυχολόγο και το μόνο που θα ζητήσω πολύ σοβαρά απ\' όλους σας θα είναι το να μου συστήσετε κάποιον διότι δεν έχω καμία γνώση επι του θέματος. Κάποιον κατάλληλο γι αυτό το θέμα.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά! ..
    Το ότι έχει κάνει απόπειρα ατοκτονίας στα 15 του είναι πολύ σοβαρό και θέλει προσοχή. Αλλά οι περισσότερες απειλές αυτοκτονίας δεν πραγματοποιούνται ποτέ. Δυο πράγματα που με θυμώνουν πολύ είναι τα εξής. Οι τηλεοπτικές απειλές αυτοκτονίας, ξέρεις, αυτοί που ανεβαίνουν σε μια ταράτσα, καλούν τα κανάλια κι ύστερα αρχίζουν τις απειλές ότι θα αυτοκτονήσουν επειδή δεν τους κάνει αύξηση το αφεντικό τους ή χώρισαν ή ή.. Κάτι άλλο που βρίσκω εξίσου κακό είναι η φράση που έχει ψωμοτύρι η ελληνική οικογένεια : \'\'Θα τον πεθάνεις τον πατέρα σου\'\', \'\'Θα την πεθάνεις τη μητέρα σου\'\', \'\'Θα με πεθάνεις\'\' κλπ κλπ (ό,τι σχετικό με απειλή θανάτου). Υπάρχουν πολλοί γονείς που ξεστομίζουν με μεγάλη ευκολία ότι θα πεθάνουν όταν βλέπουν ότι δεν γίνεται το δικό τους πάνω σε εντάσεις με τα παιδιά τους. Σε αυτές τις περιπτώσεις φέρονται σαν κακομαθημένα παιδιά οι ίδιοι. Η λύση σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να τους πεις πολύ ψυχρά \'\'Πέθανε λοιπόν ! Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σ\'αυτό\'\'. Το έχω δοκιμάσει κι από τότε δεν μου το είπε ποτέ. \'Υστερα έφυγα από το σπίτι και οι σχέσεις μας βελτιώθηκαν.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Lewn25
    1.Όχι δε νομίζω πως έχει πάρει φαρμακευτική αγωγή.
    Και βέβαια δε μιλάμε για έναν τρελό ανθρωπο...
    Μιλάμε όμως για ένα παδί| που πιστεύει πως με ένα τέτοιου είδους και μεγέθους \"παιχνίδι\" θα τραβήξει και θα κρατήσει το ενδιαφέρον.

    Γιατί θέτεις το γεγονός του να παίρνει φαρμακευτική αγωγή σε συνδυασμό με το να είναι τρελός;;;Για να έχει κάνει απόπειρα αυτοκτονίας τότε σίγουρα από κάτι έπασχε και όχι ελαφρύ.......Δεν μιλάμε για ένα παιδί που σου κάνει παιχνίδι όπως εσύ το αποκαλείς αλλά για ένα άτομο που έχει πρόβλημα........Μάλλον σε απόγνωση βρίσκεται και δεν θέλει να παίξει μαζί σου...Ελπίζω να την αντιμετωπίσεις πλέον λίγο διαφορετικά την κατάστασή της και να την πας ή να πάει η ίδια σε ειδικό........


    2. Το να \"τον κάνω εγώ\" να ζηλεύει θα ήταν η πιο εύκολη ερμηνεία.... αλλά? Ακόμα κι εώ να ήμουν ο χειρότερος άνθρωπος επάνω στη Γη...αυτή θα ήταν μία αποδεκτή αντίδραση?.. Θέλω να πιστεύω και να ελπίζω πως όχι.

    Θα ήθελα ο άνθρωπος μου, αυτός που είμαι μαζι του σε συγκατοίκηση σχεδόν 2 χρόνια και του \"δίνω τα φώτα\" μου (όσο μπορώ κι γώ βέβαια...) γιατί ήταν στα 19 μόλις... να έχει το χαρακτήρα ακόμα και να είμαι λάθος στη σχέση να σταθεί στα πόδια του και να πει με πείσμα \"Ε δε θα πεθάνω για \'σένα!!\" και όχι \"Αν μ\' αφήσεις θα πεθάνω και θα σ αγαπώ απ\' όπου κι αν είμαι\"........

    Νομίζω πως σας δίνω να καταλάβετε τι εννοώ.
    Και εννοείται πως κάνουμε κάτι πολύ κουραστικό..... κάνουμ ε 2 χρόνια.........τις ίδιες συζητήσεις....... με τα ίδια αποτελέσματα.........κάθε.....μέ ρα......
    Ίσως λοιπόν να μην είμαι κι εγώ με τη σειρά μου ικανός να δώσω σ\' αυτόν τον άνθρωπο τα 5 πράγματα που θέλω να δώσω και απ\' τη στιγμή που η οικογένειά του δεν ενδιαφέρεται (δεν καταλαβαίνει κάτι καν) νομίζω πως μια συζήτηση με έναν ειδικό (κάτι το οποίο πριν ένα περίπου χρόνο ο ίδιος μου είχε αναφέρει.........) θα είναι ό,τι πιο κατάλληλο για την περίπτωση.

    Και πάλι ευχαριστώ.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •