Όνειρο ή πραγματικότητα;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    52

    Όνειρο ή πραγματικότητα;

    Καλημέρα σε όλες/ους και Χρόνια σας Πολλά!

    Την τελευταία εβδομάδα μου συμβαίνει κάτι που με έχει προβληματίσει λίγο και μου έχει κινήσει την περιέργεια και σε περίπτωση που κάποιος από εσάς γνωρίζει περί τίνος πρόκειται (αν είναι κάτι ανησυχητικό ή όχι) θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας :)
    Να σας ξεκαθαρίσω πρώτα ότι δεν έχω κανένα ιστορικό διαταραχών γενικά.

    Έχουν συμβεί μερικά πολύ μικρά και ασήμαντα σχεδόν περιστατικά τα οποία έχω κατά κάποιο τρόπο στο μυαλό μου σαν αναμνήσεις αλλά με τέτοιο τρόπο ώστε να μην είμαι σίγουρη αν τα έχω ζήσει ή τα έχω δει στον ύπνο μου.
    Πχ. 1. Πριν μια εβδομάδα είχα πάει με φίλες μου για ψώνια όπου και αγόρασα ένα μαύρο παλτό. Την επόμενη μέρα είχα την ανάμνηση ότι το μαγαζί διέθετε το ίδιο παλτό σε γκρί και καφέ όμως δε θυμόμουν όσο ήμουν εκεί να το είχα προσέξει και σκέφτηκα πως ίσως το ονειρεύτηκα. Τελικά σε μια κουβέντα που είχα με μια φίλη μου που ήταν μαζί μου στο κατάστημα μου είπε πως όντως το είχε και σε αυτά τα χρώματα.

    2. Τις προάλλες που κάναμε έρωτα με το φίλο μου έχω την αίσθηση πως σε κάποια στιγμή μου είχε κλείσει το στόμα (για να μη μας ακούσουν στο διπλανό δωμάτιο). Πάλι όμως δεν είμαι σίγουρη γι'αυτό: συνέβη όντως ή το ονειρεύτηκα; Ξέρω, δεν είναι κάποιο σπουδαίο γεγονός και τη δεδομένη στιγμή καμιά φορά είναι λίγο δύσκολο να προσέχουμε όσα ακριβώς γίνονται αλλά με προβληματίζει το ότι δεν είμαι σίγουρη αν συνέβη ή όχι. Αν και μάλλον συνέβη.

    3. Σήμερα το πρωί η αδερφή μου άνοιξε το ψυγείο και είδε ότι έλειπε η μακαρονοσαλάτα που αγόρασε χθες και ρώτησε αν την έφαγα. Δεν την άγγιξα (γι'αυτό είμαι βέβαιη!), προφανώς την έφαγε η μητέρα μας, απλά προς στιγμήν κόλλησα γιατί ενώ είχα την εντύπωση πως χθες βράδυ που άνοιξα το ψυγείο είδα ένα τέτοιο πιάτο μέσα, και πάλι δεν το θυμάμαι ξεκάθαρα, το θυμάμαι λιγάκι σαν να έγινε σε όνειρο.

    Αυτά είχα να σας πω, να ανησυχώ;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να ασχοληθεί! :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μηπως απλα επειδη σου ετυχε μια φορα κολλησε το μυαλο σου εκει?
    Πχ εμενα μου τυχαινει καμια φορα να μιλησω Γερμανικα ενω πρεπει να μιλησω Ελληνικα και κολλαει το μυαλο μου και ξανακανω το ιδιο λαθος.
    Αλλα πιστευω πως φταιει το οτι εγω το σκεφτομαι συνεχεια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    Καλησπέρα! Το εχω πάθει κ εγώ αυτό κ μάλιστα αρκετές φορές, δε θυμάμαι αν έζησα κάποιες καταστάσεις η τις μπερδευω με κάποιο έντονο όνειρο. Δε το εχω συζητησει ούτε με τη ψυχολόγο μου γιατί το ξεχνάω. Δε ξέρω τι είναι,ίσως άγχος! Κάποια έντονη ημέρα?!! Ίσως όντως να το σκεφτομαστε πολύ κ να το προκαλούμε..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by VickyK View Post
    Καλησπέρα! Το εχω πάθει κ εγώ αυτό κ μάλιστα αρκετές φορές, δε θυμάμαι αν έζησα κάποιες καταστάσεις η τις μπερδευω με κάποιο έντονο όνειρο. Δε το εχω συζητησει ούτε με τη ψυχολόγο μου γιατί το ξεχνάω. Δε ξέρω τι είναι,ίσως άγχος! Κάποια έντονη ημέρα?!! Ίσως όντως να το σκεφτομαστε πολύ κ να το προκαλούμε..
    Oι Γάλοι το λένε και ,, ντε ζα βού !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    les??? kalo einai kai auto mou kanei!!! :)

Similar Threads

  1. ζωή σαν όνειρο
    By Anonymous in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 05-10-2011, 10:17
  2. Σαν να ζω σε ονειρο
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 18-09-2011, 00:14
  3. Σχεση- εμποδιο στο ονειρο μου...
    By pegky in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 07-08-2011, 15:16
  4. ζωη σαν ονειρο..
    By kyknos25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 29-06-2011, 18:27
  5. ΖΩΗ ΣΑΝ ΟΝΕΙΡΟ
    By λίτσα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 103
    Last Post: 26-03-2009, 18:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •