σχιζοφρενεια γιατροι και φαρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272

    σχιζοφρενεια γιατροι και φαρμακα

    χαιρετω το φορουμ ειμαι ο αρης ειμαι 31 εχω μια ιστορια με τη σχιζοφρενεια λοιπον αρχισα στα 18 με 20 χρηση κανναβης η αρχικη δοκιμη ηταν ευχαριστη και αποφασισα να συνεχισω εφτασα σε ενα σημειο να πινω 2 γραμμαρια τη μερα η ξερω γω 5 με 6 τσιγαρα η ολη μου ζωη ηταν φυσιολογικη ειχα το χομπι μου τους φιλους μου τις κοπελες μου ωσπου μετα απο διακοπη χρησης για κανα μηνα γυρνωντας σπιτι απο τη σχολη με επιασε μια συγχυση μια συγκινηση,εκλαιγα, και μια καποια αδυναμια να επεξεργαστω δεδομενα κυριως στο διαβασμα.
    επελεξα να μη τραβηχτω στη πορτα μου και να ζητησω ιατρικη συμβουλη με τη βοηθεια της μητερας μου πηγαινουμε σε ενα ψυχιατρο-νευρολογο απεφανθει στη διαγνωση οτι ολο το επεισοδιο ηταν εξαιτιας της χρησης μου εδωσε zyprexa 5 mg και μου συνεστισε να κοψω τη κανναβη.
    το παιρνα το κουμπι χαλαρα δε με ενοχλουσε συνεχιζοντας τις σπουδες μου τελειωνοντας αλλα πανω στο εξαμηνο ξαναηπια.ολα καλα ολα ωραια μετα ομως απο λιγους μηνες δεν ημουν παλι καλα και μου δινει ο γιατρος 2 ladoze καψουλες δε θυμαμαι mg πρωι βραδυ σε τρεις μερες ειχα γινει τουρμπο δε μπορουσα να κοιμηθω και ως κερασακι τη τουρτα παω το πρωι να βαλω ραδιοφωνο και αντι να ακουσω τον εκφωνητη ακουω μια αλλη φωνη η οποια ελεγε αν θελεις να πεθανεις... εκει το κλεισα το ραδιο και σταματησε η φωνη ναι αλλα εγω το πηρα γραμμη οτι ηταν στο κεφαλι μου και παιρνω το γιατρο στο κινητο το απογεμα ερχεται η μητερα μου μου φερνει 2 seroquel των 400 και ενα stilnox τα παιρνω και κοιμηθηκα τρεις μερες σερι ο κολητος μου ανυσηχησε.
    συνεχισα τα seroquel και σταματισα τη χρηση και αρχισα παλι κανονικα πηγα ξενη γλωσσα και εκανα και τη πρωτη μεγαλη μου σχεση η οποια ηταν εναντια στα ναρκωτικα και ετσι ηθελα δεν ηθελα δεν επινα και κρατησε ολο αυτο 2 χρονια.
    μια παρενθεση εδω ειναι και το θεμα τι κανει καποιος με τον συντροφο του εγω ζουσα με αυτο το μυστικο εκεινη διακριτικη μου αφηνε περιθωρια δεν επηρεαζε τη ζωη μας ομως μετεπειτα αρχισε να εξελισεται η σχεση αλλιως εμπαινα σπιτι με τους γονεις της μεναμε μαζι το συναισθημα ειχε διαρκεια και αλλη υφη ηταν εντονο δε μου περνουσε την αγαπουσα εκει τι πρεπει να κανεις
    σε καποια φαση χωρισαμε τα seroquel τα παιρνα αλλα δε τη παλευα μια πηγα στο γιατρο μου δινει κατι minitran αρχισα τα περνα συν αλκοολ μια μερα σταματησα να ανταποκρινομαι δεν απαντουσα και καθομουνα σε μια καρεκλα σκαει σπιτι ο γιατρος μου δινει ζυπρεξα δε το παιρνω και λεει στη μανα μου να με βαλει κλινικη αλλη μαλακια εκει μπαινουμε το ιδιο βραδυ και ηταν η χειροτερη νοσηλεια μου μου βαζουνε εναν ορο και μου λενε αραξε.
    το επομενο πρωι και μεχρι 2 βδομαδες δε θυμαμαι τιποτα ξυπνησα δεμενος στο κρεβατι με πλακωνανε στο αλοπερντιν και κατι επαιζε με το ακινετον δε με εποιανε και ειχα ακαθησια δε μπορουσα να κατσω ηθελα να προχωραω μετα απο ενα διμηνο βγαινω αφου πρωτα μου πατησανε 12 ηλεκτροσπασμοθεραπειες, ηλεκτροσοκ δηλαδη.
    ο γιατρος της κλινικης ειχε αποφανθει ψυχωση παω στο γριβα μου λεει κοψτα ολα τα φαρμακα και μου δωσε κατι φυτικα.
    περναω ενα διαστημα 3 χρονια περιπου χαλαρα χωρις φαρμακα πιωματα ιστοριες κανω και 2 σχεσεις δουλευα κιολας αλλα παλι ξανα με επιασε και παλι φαρμακα πηγα και σε αλλους γιατρους οι μισοι λενε δεν εχω τιποτα οι αλλοι μιση λενε ψυχωση σχιζοφρενεια παρανοια μπηκα και τωρα που μιλαμε ενω περιπου 4 χρονια ειχε παγωσει η φαση και εβγαλα και δευτερη σχολη κανονικα σπουδασα διαβαζα ελαχιστα ολα τα επιανα στη παραδοση μνημη αντιληψη ολα ξερω γω μια χαρα αλλα τωρα εχω ενα μηνα που βγηκα απο σταυρουπολη και εχω ξενερωσει τερμα δουλευα κιολας εχασα τις δουλειες και τωρα φτου καιι απο την αρχη
    το θεμα ειναι οτι οι γιατροι μου λενε εκ διαμετρου αντιθετα πραματα ο ενας λεει εχεις ο αλλος δεν εχεις και μενα μου τη βαρεσε τα χω κοψει ολα τα φαρμακα και δυσκολευομαι και στον υπνο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206
    Γεια σου Αρη! Χωρις να ειμαι ειδικος διαβαζοντας αυτα που γραφεις νομιζω οτι η αληθεια ειναι καπου στη μεση... Δηλαδη, ενω μπορεις να λειτουργεις μεσα σε σχεσεις, φιλιες, δουλειες και απο οτι καταλαβαινω εισαι και εξυπνος ανθρωπος, εχεις καποιες "κακες" στιγμες, οπου απλα αντιλαμβανεσαι λιγο διαφορετικα τα πραγματα... Κατα τη γνωμη μου δε πρεπει να σταματησεις τα φαρμακα αλλα πρεπει να τα συνδυασεις με ψυχαναλυση ωστε να μπορεις να χειριζεσαι σωστα το θεμα... Να προσπαθεις να εχεις μια ηρεμη ζωη, να μη πινεις, γιατι αυτο σε πειραζει, να κανεις πραγματα που σε ηρεμουν και σε χαλαρωνουν, και ανθρωπους που νοιαζονται για σενα και σε βοηθανε... Σου ευχομαι το καλυτερο, μην τα παρατας, ειναι η ζωη σου και πρεπει να το παλευεις και να μην απογοητευεσαι απο τις κακες στιγμες:)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Ενδιαφέρουσα η ιστορία σου Αρη ,εχεις τραβήξει πολλα ...
    δεν καταλαβα ,διατυπωνεις καποια ερωτηση ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    δεν τιθονται ξεκαθαρα ερωτηματα αλλα προκυπτουν ευλογα αποριες. εγω παραθεσα την ιστορια-ιστορικο για να βρω κοινα σημεια με αλλους να μου πουν την εμπειρια τους και τη γνωμη τους.
    πρωτα απο ολα πως γινεται οι γιατροι οι μισοι να λενε εχεις αυτο και οι αλλοι να λενε τιποτα αν οι διαγνωσεις μπορουν και διαφερουν τοσο πολυ τοτε πως μου χορηγουν φαρμακα τα φαρμακα αυτα σε πρωτη φαση βλαπτουν λειτουργικα τη καθημερινοτητα η και σε δευτερη την ιδια την υγεια
    καποιοι γιατροι μου ειπαν επισης οτι ειναι αδυνατον ο ψυχωσικος να εχει φυσιολογικη ζωη σε φαση δουλεια ανθρωπινες σχεσεις και κυριως μαθηση λενε οτι πεφτουν οι γνωσιακες λειτουργιες αλλοι παλι λενε οτι υπαρχουν διαφοροι τυποι ασθενων
    λενε επισης για τα αντιψυχωσικα οτι σαν φαρμακα δεν προκαλουν εθισμο αλλα ακουγεται στα ορια της εναλακτικης πληροφορισης και συνωμοσιολογιας οτι εθιζουν εγω τωρα που τα χω σταματησει βλεπω οτι ναι μεν εχω ενεργεια αλλα αυτο καποιες φορες αργει να πιασει ταβανι δηλαδη ανεβαινω και ανεβαινω συνεχως και αυτο με βαζει στο τριπακι οτι το μυαλο προσαρμοζεται και γινονται αναγκη τα φαρμακα η συνηθεια
    καποιοι γιατροι λενε οτι τα θετικα συμπτωματα απαξ και εμφανιστουν δεν υποχωρουν ποτε πραγματικα και οτι το μονο που μπορουν να επεμβουν εινια το συναισθημα με τα φαρμακα εγω ομως η ιδεοληψιες που εχω εξαφανιζονται μετα απο 1 με 2 βδομαδες γνωστος μου εχει ακουστικες παραισθησεις ομως που δεν του περνανε ποτε οτι φαρμακο σε οτι δοση και αν το παρει
    αναφερω και χρηση ουσιων που σχετιζονται στη περιπτωση μου με την εναρξη ψυχωσικων επεισοδιων να και αλλο θεμα επισης εχω απορια πως παρουσιαζουμε στους ανθρωπους που ειναι στη ζωη μας το προβλημα
    τωρα θα μου πει καποιος μετα απο 10 χρονια μεσα σε ολα αυτα θα μπορουσες να απαντησεις μονος σου στον εαυτο σου αλλα εδω οι ιδιοι οι γιατροι ψαχνονται οποτε ψαχνω αλλα ατομα να διασταυρωσω εμπειριες

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16
    παιδια καλησπερα και συγνωμη για το ασχετο της κουβεντας ειμαι καινουργιο εδω και θελω να γραψω και εγω το προβλημα μου αλλα δεν ξερω πως ανεβαινει στο τσατ για κουβεντα παρακαλω βοηθεια και συγνωμη για το σπαμ

Similar Threads

  1. Γιατροί
    By broken horse in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 18-09-2011, 22:58
  2. Replies: 7
    Last Post: 01-07-2011, 15:20
  3. Αρρωστοφοβία, γιατροί και διαγνωστικές
    By vasilianna85 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 8
    Last Post: 06-10-2010, 02:32
  4. TEST PAP ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΙ-ΤΙ ΤΡΑΒΗΞΑ
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 28-11-2009, 00:10
  5. Γιατροί στη Θεσσαλονίκη
    By gus1973 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-02-2007, 00:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •