Ανάλυση του dna για καθορισμό σωστής δοσολογίας φαρμάκων;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219

    Ανάλυση του dna για καθορισμό σωστής δοσολογίας φαρμάκων;

    Λοιπόν παιδία εχω δοκιμασει 5 διαφορετικα αντικαταθλιπτικά σε ενα διάστημα 5 ετών περίπου και δεν έχω δει βελτίωση στην κατάσταση μου.Μπορεί μεν οι πανικοί μου να είναι ανύπαρκτοι αλλα υποφέρω απο αγοραφοβία σε μεγάλο βαθμό.Δηλαδή δεν πάω πουθενά χωρίς να έχω κάποιο δικό μου άνθρωπο μαζί.Για να μην σας τα πολυλογώ ηρθα σε επαφή με ενα ψυχίατρο στην αθήνα και μου είπε πως αφού δεν με πιάνουν τα χάπια σημαίνει οτι δεν πέρνω τις σωστές δοσολογίες ανάλογα με το σώμα μου και πώς θα πρέπει να κάνω ανάλυση του dna και απο εκεί και έπειτα να καθορίσει αυτός το φάρμακο και την δοσολογία που αρμόζει σε μένα.

    Η κατάσταση μου ειδικά τον τελευταίο χρόνο είναι τραγική καθώς όλο μου τον χρόνο τον περνάω κλεισμένος μέσα στο σπίτι και όπως καταλαβαίνεται στερούμε βασικά πράγματα.Ειλικρινά δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψουν την απόγνωση μου.

    Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι αν ξέρετε κάτι για αυτην την εξέταση.Γιατί έχω κουραστεί να πηγαίνω σε γιατρούς και αποτελέσματα να μην έχω.Έχει βάση αυτή η εξέταση και γιατί να μην με πιάνει κανένα χάπι;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Shifter δεν το εχω ξανακουσει αυτο που λες , ψαξ το λιγο μην ειναι καμια καινουργια παπαρια για να παιρνουν μιζες οι γιατροι.
    Παντως μου φαινεται περιεργο κατι τετοιο .
    Σου ειπε οντως εξεταση dna? Aν σου ελεγε πχ μια απλα εξαταση αιματος για να δει ποσο γρηγορα μεταβολιζεις το φαρμακο θα το καταλαβαινα , αλλα dna μου ακουγεται πολυ κουλο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Κάτσε betel να σου στείλω το λίνκ με u2u να διαβάσεις περισσότερα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Shifter αυτα που λεει στο αρθρο στεκουν , αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μπορει να βρει την σωστη δοση .
    Απλα θα αποκλεισει καποια φαρμακα Πχ αποκλειει ssri και δινει snri .
    To εψαξα και λιγο στο νετ , δεν βρηκα πολλες πληροφοριες. Μονο οτι μπορουν να δουν δυο γονιδια τα οποια αν υπαρχουν σημαινει οτι υπαρχει γενετικη προδιαθεση για να μην παραγεται η σωστη ποσοτητα σεροτονινης.

    Αν δεν υπαρχει οικονομικο θεμα δοκιμασε το. Δεν χανεις κατι.


    http://www.ecnp.eu/~/media/Files/ecn...0disorders.pdf

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Εγώ ξέρω ότι αυτα δείχνουν ποιος τύπος φαρμάκου είναι καλά ανεκτός από τον οργανισμό σου αυτός θα δει πιο φάρμακο σ κάθεται καλύτερα τα υπόλοιπα πάλι εμπειρικά θα τα βρει υπάρχει κ ένα τεστ για το μεταβολισμό του φαρμάκου αν είναι αργος χαμηλή δόση αν είναι γρήγορος υψηλή δόση
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Μου φαίνεται υπερβολική αυτή η μέθοδος.Ασε που θα στοιχίζει και ένα σωρό λεφτά.Απο την άλλη όμως δεν μπορω να καταλάβω γιατι δεν με πιάνει κανένα χάπι.Πρακτικά δηλαδή αν λειτουργούσε ενα χάπι θα έβγαινα χωρίς φόβο έξω;

Similar Threads

  1. ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΚΙΝΗΣΕΩΝ ΛΕΞΕΩΝ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΩΝ
    By mariak19 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 09-04-2012, 19:16
  2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΦΑΡΜΑΚΩΝ
    By cec2086 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 02-03-2012, 15:57
  3. αναλυση-ψυρισμα συμπεριφορας των αλλων ...
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 24-08-2011, 19:36
  4. Ανάλυση της αγοραφοβίας
    By Wintertimes in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 28-10-2008, 09:38
  5. παρενέργειες φαρμάκων
    By Martina in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 152
    Last Post: 18-05-2007, 02:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •