δεπυ και βαθμολογια - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 41 of 41
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Αννα πολυ βασικο ειναι η ενθαρρυνση κ να εχει το παιδι ενα κινητρο! Καλα κανεις εσυ κ το επιβραβευεις κ προσπαθεις να δωσεις ωθηση κ συγχαρητηρια, αλλα η σταση της δασκαλας του παιδιου με το να μν το επιβραβευει κ να μην ακολουθει τις οδηγιες που της δωσανε δυσχαιρενει την ολη υποθεση. Διοτι το σχολειο παιζει πολυ μεγαλο ρολο κ αυτο π θα ακουσει απο εκει κ ποσο μαλλον μπροστα στα αλλα 20 παιδια της ταξης θα το επηρεασει περισσοτερο απο ενα "μπραβο" π θα του πεις εσυ.. Η ζημια οπως λες εκει γινεται.. Εγω πιστευω στη συνεργασια γονεων και εκπαιδευτικων παντως.. Οταν υπαρχει σωστη συνεργασια κ ειλικρινεια κ διαθεση για βοηθεια, ολα μπορουν να υπερνικηθουν.. Αμα ειναι μονοπλευρο ειναι πολυ πιο δυσκολο.. Για αυτο θα σου προτεινα να μιλησεις στη δασκαλα.. Να πας στις ωρες π αναγραφονται π δεχεται η δασκαλα της ταξης τους γονεις κ να το συζητησεις.. Μπορει να μν εχει παρει το θεμα στα σοβαρα, μπορει να βαριεται να ασχοληθει, μπορει να μην ξερει κιολας αλλα εφοσον της εχουν δοθει φυλλαδια οφειλει αν μη τι αλλο να τα μελετησει..
    Με τους βαθμους πως τα πηγατε?? :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16
    Με τη δασκαλα εχω συζητησει το θεμα.Δεν δειχνει ομως καποιο ενδιαφερον και βιαζεται να κλεισει οπως οπως τη συζητηση.Νομιζω πως δεν συμμεριζεται την αποψη του ΚΕΔΥΥ.Θεωρει οτι το παιδι τεμπελιαζει μεσα στην ταξη και αφαιρειται σκοπιμα.Με τους βαθμους παντος τα πηγαμε καλα.Του ανεβασε το βαθμο στα θρησ.,στη γεωγ.και στη Φυσικη σε 9 και εκεινος ειναι ενθουσιασμενος.Εχθες διαβασαμε με ορεξη και χαρα.Αυτο λεω.Φτανουν απλα και μικρα βηματα για να του αλλαξουν την ψυχολογια και για να συνεχισει να προσπαθει.Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Τίποτα γλυκιά μου, προσπαθώ απλά στο μέτρο των δυνατοτήτων μου να βοηθήσω και να πω μια γνώμη ίσως!! :)
    Χαίρομαι πολύ για την πρόοδο στους βαθμούς, και όπως είδες κι εσύ αυτό έδωσε στο παιδί κίνητρο ώστε να διαβάζει πιο ευχάριστα πλέον, αφού βλέπει επιβράβευση! Εύχομαι να συνεχίσει αυτό το θετικό κλίμα και η ενίσχυση!!
    Το θέμα με τη δασκάλα που δεν δίνει τη δέουσα σημασία πράγματι χωλαίνει την όλη κατάσταση. Αν ήταν συνεργάσιμη και πρόθυμη να βοηθήσει και δεν επεδίωκε να κλείσει όπως-όπως τη συζήτηση, σίγουρα η όλη κατάσταση θα ήταν πολύ διαφορετική. Αλλά εφόσον της έχεις μιλήσει τόσες φορές και δεν προτίθεται να κάνει κάτι, τότε κάνεις εσύ ό,τι μπορείς από την πλευρά σου! Καλή συνέχεια και δύναμη και φιλιά στο μικρό!! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Aννα71, γεια κι από μένα.
    Χωρίς να είμαι ειδήμων στις μαθησιακές δυσκολίες,
    αλλά κάνοντας ξενόγλωσσο μάθημα
    κάποιες φορές και σε παιδιά με διάσπαση ή δυσλεξία,
    θα σου έλεγα ότι δεν υπάρχουν ούτε κανόνες ούτε μέθοδοι
    που να εγγυώνται κάποιο αποτέλεσμα
    και ότι τα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες,
    όπως και όλα τ' άλλα,
    είναι εντελώς διαφορετικών ταχυτήτων και δυνατοτήτων.
    Επίσης, επειδή δυσλεκτικά μου τυχαίνουν κυρίως, όχι με διάσπαση,
    έχουν δυσλεξία σε εντελώς διαφορετικό βαθμό,
    (δεν ξέρω αν αυτό είναι που διαφοροποιεί τόσο την απόδοσή τους).
    Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι οι γονείς που πήραν
    το πιστοποιητικό από τα ΚΔΑΥ (ΚΕΔΔΥ)
    που τα απαλλάσσει από τις γραπτές εξετάσεις στα θεωρητικά μαθήματα
    σε γυμνάσιο - λύκειο,
    μετάνιωσαν πολύ.
    Όταν τα παιδιά έφτασαν σε γυμνάσιο - λύκειο,
    απλά είχαν βολευτεί σε μια κατάσταση, είχαν γίνει νωθρά
    και δεν απέδιδαν αυτό που μπορούσαν να αποδώσουν.
    Αντίθετα τα λίγα που δε βολεύτηκαν με το πιστοποιητικό,
    παιδεύτηκαν παραπάνω, έκαναν ορθογραφικά λάθη,
    μάθαιναν πιο αργά από τ' άλλα,
    αλλά κάποια κατάφεραν και μπήκαν και σε πανεπιστήμιο.
    Δεν μπορούν να τα καταφέρουν όλα,
    αλλά σημασία έχει να καταφέρει να βρει σιγά σιγά τις ισορροπίες του.
    Μιλάω για τα δυσλεκτικά πάντα,
    δεν ξέρω τι ισχύει στην πιστοποιημένη διάσπαση.
    Και όσον αφορά τα 2 πλέον αναγνωρισμένα και επίσημα πτυχία ξένων γλωσσών,
    δεν απαλλάσσονται από καμία εξέταση απολύτως
    (και πολύ καλά κάνουν),
    απλά τους δίνουν περισσότερο χρόνο στη γραπτή εξέταση από τους υπόλοιπους,
    αλλά στα ίδια ακριβώς θέματα.

    ΥΓ: Δεν ξέρω αν έχεις τελειώσει με τα ΚΕΝΤΡΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ,
    αν όχι και μένεις κοντά στην Αθήνα,
    μπορώ να σου προτείνω αυτά που δεν έχουν τεράστιο χρόνο αναμονής.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Αννα νομιζω σ ειχα στειλει σε πμ ενα κεντρο πολυ καλο, πηγατε εγινε τιποτα? Μπορει να γινει καλη δουλεια εκει κ καλη συνεργασια, τον καθηγητη τον ξερω κ εχω παρακολουθησει αρκετες διαλεξεις του, ειναι αψογος σε θεματα μ/δ γενικα! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16
    Joann,γεια σου.Τα παιδια με διασπαση δεν παιρνουν απαλλαγη απο γραπτες εξετασεις.Αυτο που γραφουν στη δικη μας γνωματευση ειναι "να του δινεται περισσοτερος χρονος,συνεχης καθοδηγηση,επιεικης αξιολογηση των σχολικων δοκιμασιων ωστε να μπορει να ανταποκρινεται και να ενθαρρυνεται".Καταλαβαινω παντος πως σε μια ταξη 20 παιδιων ειναι δυσκολο για μια δασκαλα να δινει περισσοτερο χρονα σε καποιο παιδι κλπ.Στα Αγγλικα του φροντιστηριου η καθηγητρια εφαρμοζει αυτη την τακτικη και το παιδι τα παει πολυ καλυτερα απο οτι στο σχολειο. Lacrymosa το κεντρο που μου γραφεις το ξερω.Και τον καθηγητη τον εχω ακουσει στην τηλεοραση .Πηγαιναμε σε καποιο κεντρο απο τα νηπια εως και την γ δημ.Καναμε λογοθεραπεια,εργοθεραπεια, ειδικη διδ.Μας ελεγαν πως εχει αδυναμη μνημη ,μας μιλουσαν για δυσλεξια χωρις να ειναι αρμοδιοι για να κανουν τετοια διαγνωση.Σιγουρα αυτο που μου γραφεις ειναι πολυ καλυτερο.Δυστηχως ομως τα χρηματα που πρεπει να ξοδεψει κανεις ειναι πολλα και οταν δεν υπαρχουν τα πραγματα δυσκολευουν.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Αννα εγώ δε ξέρω από διάσπαση γενικά σ λέω ότι αμα το θέλεις πολύ να γίνει καλά το παιδί πρέπει να γίνεις γκουρού δηλαδή να διαβάσεις πολύ κ να εκπαιδευτείσ να αναγνωρίζεις τα συμπτώματα και να δίνεις τις κατάλληλες λύσεις κάθε στιγμή σε λίγα χρόνια θα έχει εκπαιδευτεί κ θα τα κάνει μόνος του
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Aννα71, γεια σου και πάλι.
    Απ' ό,τι έχεις γράψει προηγούμενα
    για το τικ του μικρού στο μάτι, την αδύναμη μνήμη που σου είπαν
    (ενδεχομένως ισχύει, μπορεί και όχι),
    σχημάτισα χοντρικά μια εντύπωση από την όποια εμπειρία έχω.
    Αν ήμουν στη θέση σου, θα ασχολούμουν με το παδί προσωπικά εγώ.
    Θα περνούσα πολύ χρόνο διαβάζοντάς το,
    παρατηρώντας την απόδοσή του και τις αδυναμίες του η ίδια
    και θα προσπαθούσα να το βελτιώσω εξαντλώντας όλους τους τρόπους.
    Δες την ικανότητά του απομνημόνευσης στην ιστορία και στην εκμάθηση λεξιλογίου
    (μάλλον το έχεις κάνει ήδη).
    Κάνε του επαναλήψεις.
    Μαθαίνει καλύτερα γράφοντας κάτι (αμφιβάλλω)
    ή επαναλαμβάνοντας και ακούγοντας,
    σπάζοντας μεγάλα κείμενα σε μικρά κομματάκια;
    Τι δυνατότητα έχει σε πιο σύνθετες ασκήσεις, εκτός της απομνημόνευσης;
    Στα μαθηματικά τι γίνεται;
    Πόσο δεκτικό είναι το παιδάκι στην πίεση για διάβασμα
    ή στην πίεση γενικότερα;
    Μόνη σου θα καταλάβεις καλύτερα.
    Ο δάσκαλος στην τάξη των 20 παιδιών στο σχολείο
    και των 15 στο φροντιστήριο είναι αδύνατον να δώσει στο κάθε παιδί
    την προσοχή που χρειάζεται ατομικά. Δεν είναι υπεράνθρωπος.
    Ούτε οι ειδικοί είναι μάγοι.
    Γι αυτό μη στενοχωριέσαι που δεν μπορείς να τον βάλεις σε ακριβό κέντρο
    για μαθησιακές δυσκολίες.
    Υπάρχουν και δημόσια και νομίζω και κάποια κάλυψη από τα ασφαλιστικά ταμεία,
    δεν ξέρω αν με τα γενικότερα χάλια της οικονομίας ισχύει ακόμη.
    Και βέβαια υπάρχει και η λύση των δασκάλων
    με μεταπτυχιακό σε συγκεκριμένες μαθησιακές δυσκολίες
    που παραδίδουν ιδιαίτερα μαθήματα
    και συμφωνείς έναν περιορισμένο αριθμό ιδιαίτερων μαθημάτων
    και τη συχνότητα ανάλογα με την οικονομική σου δυνατότητα.
    Και πάλι μην περιμένεις θαύματα.
    Ο αριθμός των μαθημάτων που χρειάζονται είναι περιορισμένος
    και από κει και πέρα το αποτέλεσμα έγκειται
    στο πόσο θα δουλέψει το παιδί αυτά που θα του πει ο δάσκαλος.
    Από τον κύκλο των γνωστών, δυσλεκτικά παιδιά δασκάλων
    (με μεταπτυχιακά στη δυσλεξία ο γονιός),
    δεν υπήρξε σχεδόν καμία πρόοδος.
    Επικεντρώνουν στο να είναι επιμελείς και όχι αδιάφοροι και αποστασιοποιημένοι μαθητές,
    με αρνητική αντιμετώπιση.
    Να είναι μέσα στο "παιχνίδι".
    Είναι δύσκολη και περίπλοκη η κατάσταση,
    αλλά δεν υπάρχει λόγος να αποθαρρύνεσαι.
    Το ότι είναι φιλότιμο παιδί είναι πολύ καλό στοιχείο.
    Προσπάθησε να είσαι ρεαλιστική όσον αφορά τις προσδοκίες σου από το παιδί
    και πάνω απ' όλα για μένα
    το θέμα δεν είναι να σπουδάσει αν αυτή δεν είναι η κλίση του.
    Μια χαρά υδραυλικός μπορεί να γίνει
    και να βγάζει πιο πολλά λεφτά από τους πτυχιούχους.
    Το θέμα είναι να είναι γερό, ισορροπημένο και καλό παιδί.
    Και τέλος να καταφέρει στις συναναστροφές του να μην είναι ουραγός κανενός,
    που απλά ακολουθεί κάποιον,
    αλλά να μάθει να επιβάλλει τους όρους του στις φιλίες του ισότιμα.
    Εύχομαι καλή δύναμη, επιμονή και αισιοδοξία.

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16
    ,Μακαρι να ειχαμε συναντησει εκπαιδευτικους σαν εσας που μου απαντατε.Πραγματικα εχω βρει τροπους να μελεταμε με πολυ κοπο και πολυ ψαξιμο.Μαθαινει σπαζοντας την υλη σε μικρα κομματια,δεν μαθαινει τιποτα γραφοντας.Βγαζουμε σχεδιαγραμματα,σημειωνουμ� � με χρωματιστους μαρκαδορους,κανουμε παιχνιδια με το χρονομετρο και αλλα πολλα.Για το θεμα της συμπεριφορας εχουμε επιβραβευση με θετικους ή αρνητικους ποντους,αυτοκολλητακια κ.α.Στον τομεα αυτο τα παμε καλα.Δεν ξερω αν οφειλεται σε εμας ή στο γεγονος οτι μεγαλωνει και ωριμαζει.Μαλλον στο δευτερο.Οσο για τη μνημη,δινει την εντυπωση οτι ειναι πολυ αδυναμη.Ομως το παιδι ειναι και μουσικος.Στον τομεα αυτο κανει θαυματα.Μαθαινει με απιστευτη ευκολια μεγαλα μουσικα κομματια,τα οποια παιζει απο μνημης .Παιζει απο μνημης ολα τα κομματια που εχει διδαχτει εως σημερα.Διαβαζει χωρις λαθος παρτιτουρες ,ενω κανει πολλα λαθη οταν διαβαζει ενα γραπτο κειμενο.Και οταν παιζει μουσικη ,νομιζεις οτι χανεται ο κοσμος γυρω του .Το ονειρο του ειναι να γινει μουσικος.Για να γινει αυτο ομως θα πρεπει να δωσει εξετασεις σε πολυ δυσκολα θεωριτικα και δεν νομιζω να τα καταφερει.
    Last edited by Aννα71; 27-03-2013 at 23:07.

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16
    Συγνωμη,το προηγουμενο μηνυμα μου δεν βγηκε ολοκληρο.Μαλλον εκανα καποιο λαθος.Η μνημη του παιδιου πραγματικα δειχνει αδυναμη και μαθαινει με δυσκολια τα θεωρητικα μαθηματα.Δεν συμβαινει ομως το ιδιο με τη μουσικη.Μαθαινει με απιστευτη ευκολια μεγαλα και δυσκολα για την ηλικια του μουσικα κομματια.Παιζει μαλιστα απο μνημης κομματια που εχει διδαχτει πριν απο δυο ή τρια χρονια.Οσο για την συγκεντρωση που ειναι το βασικο του προβλημα,οταν παιζει μουσικη παυει να ειναι προβλημα.Οσο για τα ιδιαιτερα σκεφτομαι του χρονου να ξεκινησει .Δεν ξερω αν ειναι προτιμοτερο να ξεκινησει με καποια φιλολογο για να συνεχισει μαζι της και στο γυμνασιο ή με δασκαλα που γνωριζει καλυτερα την υλη του δημοτικου.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    αννα εγω να σ ξαναπω τι θα κανα στη μουσικη εχει ενα ταλεντο περπαταει μονο του μην κανεισ τιποτα δυναμωσε τον στα αλλα σου ειπε τουσ τροπουσ η αλλη κοπελα αυτα που σου ειπε ειναι καλα αμα μπορεσεισ κ βρεισ γιατι συγκεντρωνεται στη μουσικη κ οχι στο διαβασμα θα σαι αστερι
    εγω που μαι παλαβοσ θεοπαλαβοσ θα του τα λεγα τραγουδιστα να δω τι θα γινει δεν ξερω πιανει δεν πιανει δεν ξερω γιατροσ δεν ειμαι θα σ πω εγω τι κανω παρατηρω πολυ παρα πολυ κ βλεπω τι με βοηθαει κ τι οχι κανω οτι μου περασει απο το μυαλο να δω αν με βοηθαει οτι ομωσ οσο παλαβο κ να ναι δε με νοιαζει αρκει να δουλευει ειτε αυτο γινεται κατα λαθοσ ειτε επιτηδεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. ΔΕΠΥ
    By evanioan in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 5
    Last Post: 16-10-2012, 13:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •