δεπυ και βαθμολογια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16

    δεπυ και βαθμολογια

    Ο γιος μου εχει διαγνωστει με δεπυ απο την α δημοτικου. Τωρα βρισκεται στην Ε δημ.Εδω και χρονια καταβαλλει φιλοτιμες προσπαθειες για να τα καταφερνει στο σχολειο.
    Ομως το αποτελεσμα ειναι ,οπως φαινεται ,δυσαναλογο των προσπαθειων του.Τα δυσκολα ερχονται καθε τριμηνο που παιρνουμε τους βαθμους του."θυελλα τα κλαματα".
    Φετος πηρε 8 παντου.Δεν θελει να προσπαθει αλλο.Κουραστηκε.Το προβλημα ειναι οτι κουραστηκα κι εγω.Το ερωτημα μου ειναι¨Πρεπει τα παιδια με μαθησιακες δυσκολιες να βαθμολογουνται αυστηρα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Πρέπει ναι έχει ένα πρόβλημα πρέπει να μάθει να το παλεύει κ πρέπει τώρα που είναι μικρός να μάθει να ζει με αυτό θα τ κάνει καλό εσυ με την εμπειρία σ πρέπει να τον εκπαιδεύσεισ αφού καταλάβεις τι έχει αν δεν μπορείς αστον μόνο του θα βρει μια κάποια άκρη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16
    Να μαθει οτι θα προσπαθει πολυ αλλα θα αμοιβεται ελλαχιστα?Το εχει παρει το μηνυμα.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Φυσικά και δεν πρέπει να βαθμολογούνται αυστηρά!!! Επιβάλλεται να υπάρχει ευαισθητοποίηση από την πλευρά των δασκάλων και μετέπειτα των καθηγητών.
    Η εξέταση πώς γίνεται στα άτομα με δεπυ; Γραπτά ή προφορικά;
    Επίσης, εδώ να σημειώσω ότι είχα ελαφριάς μορφής δεπυ και το έμαθα μόλις πέρισυ. Παρόλαυτα προσπάθησα πααααρα πολύ μαζί με τη μανούλα μου που πάντοτε ήταν στο πλευρό μου. Μαζί διαβαζαμε, μαζί ξενυχτούσαμε και τώρα είμαι φοιτήτρια σε μια σχολή που αγαπώ. :)
    Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο Άννα, αρκεί να στηρίζουμε και να παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο. Λίγη υπομονή χρειάζεται. Δυστυχώς ή ευτυχώς η ζωή δεν είναι εύκολη. :/

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Quote Originally Posted by Aννα71 View Post
    Να μαθει οτι θα προσπαθει πολυ αλλα θα αμοιβεται ελλαχιστα?Το εχει παρει το μηνυμα.
    με τον καιρο μαθαινει τον τροπο ποθ πρεπει να προσπαθει κ πωσ να ρυθμιζει τον εαυτο του θα φαει τωρα το ζορι πεντε εξι χρονια κ μετα μια ζωη θα ναι καλα εσυ πρεπει να του πεισ οτι οι βαθμοι ειναι μια μαλακια στη ζωη μετρανε αυτα που ξερει κ τι ανθρωποσ ειναι εσυ θα τον προετοιμασεισ για τη ζωη οχι για το σχολειο δε θα γινει καθηγητησ πανεπιστιμιου αυτο πρεπει να το δεχτεισ κ πρεπει να δωσεισ βαρυτητα στο πωσ θα τα καταφερει στη ζωη του το σχολειο ειναι κλαιν μαιν οι κοινωνικεσ σχεσεισ παιζουν ρολο κ η ικανοτητα στην εργασια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by elis View Post
    με τον καιρο μαθαινει τον τροπο ποθ πρεπει να προσπαθει κ πωσ να ρυθμιζει τον εαυτο του θα φαει τωρα το ζορι πεντε εξι χρονια κ μετα μια ζωη θα ναι καλα εσυ πρεπει να του πεισ οτι οι βαθμοι ειναι μια μαλακια στη ζωη μετρανε αυτα που ξερει κ τι ανθρωποσ ειναι εσυ θα τον προετοιμασεισ για τη ζωη οχι για το σχολειο δε θα γινει καθηγητησ πανεπιστιμιου αυτο πρεπει να το δεχτεισ κ πρεπει να δωσεισ βαρυτητα στο πωσ θα τα καταφερει στη ζωη του το σχολειο ειναι κλαιν μαιν οι κοινωνικεσ σχεσεισ παιζουν ρολο κ η ικανοτητα στην εργασια
    Εχεις δικιο,ομως για ενα 10χρονο παιδι,το σχολειο ειναι σημαντικο.Εκει χτιζει τις κοινωνικες του σχεσεις και την αυτοπεπηθεση του.Οτι και να του πω εγω,εχει μικροτερη βαρυτητα απο το αισθημα της αποτυχιας που βιωνει καθημερινα.Ευχαριστω παντος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Quote Originally Posted by Aννα71 View Post
    Εχεις δικιο,ομως για ενα 10χρονο παιδι,το σχολειο ειναι σημαντικο.Εκει χτιζει τις κοινωνικες του σχεσεις και την αυτοπεπηθεση του.Οτι και να του πω εγω,εχει μικροτερη βαρυτητα απο το αισθημα της αποτυχιας που βιωνει καθημερινα.Ευχαριστω παντος.
    σωστο αυτο που λεσ θα μαθει κ να χανει να κραταει το μυαλο του καθαρο κι οταν ειναι απο κατω να μην του χαλαει η ψυχολογια με μια κουβεντα που θα του πουνε ουτε με δυο ουτε με τιποτα παντα ψηλα αυτο πρεπει να του μαθεισ κ παντα να κανει οτι καλυτερο μπορει οπωσ το κρινει αυτοσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by elis View Post
    σωστο αυτο που λεσ θα μαθει κ να χανει να κραταει το μυαλο του καθαρο κι οταν ειναι απο κατω να μην του χαλαει η ψυχολογια με μια κουβεντα που θα του πουνε ουτε με δυο ουτε με τιποτα παντα ψηλα αυτο πρεπει να του μαθεισ κ παντα να κανει οτι καλυτερο μπορει οπωσ το κρινει αυτοσ
    Μακαρι να βγει δυνατος απ ολα αυτα.
    Αλκμηνη τα ατομα με δεπυ εξεταζονται κανονικα γραπτα.Δεν μας εχει πει κανεις κατι διαφορετικο.
    Χρονια πολλα και καλα Χριστουγεννα σε ολους!!!!!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16
    Σημερα πηραν την βαθμολογια ενος επαναληπτικου τεστ Ιστοριας.Γι αυτο το τεστ διαβασαμε περιπου 4 ωρες.Καναμε σχεδιαγραμματα,βγαλαμε ερωτησεις,αριθμισαμε κλπ.Δεν καταφερε να απαντησει σε δυο ερωτησεις και οι υπολοιπες ηταν κακογραμμενες.Υπογραφη!!!!!!� �νακοινωσε η δασκαλα στην ταξη.Και ξεκινησε και παλυ η καζουρα απο τους συμμαθητες του.Μου πηρε τηλεφωνο να τον παρω απο το σχολειο γιατι δεν ενιωθε καλα.
    Οχι, δεν ειναι δυνατος.Δεν ξερω πως θα τα καταφερουμε να ολοκληρωσουμε το δημοτικο.Ξεκινησαν εντονα τικ στα ματια του,και εμμετοι τα βραδυα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    εγω αν ημουν στη θεση σου θα τον μαθαινα να γραφει καλα αυτο ειναι βασικο για ολη του τ ζωη επισησ θα με ενοιαζε κ αν τα ξερει αυτα που διαβασατε αν τα ξερει κ δεν εχει κενα πασ παρακατω υπομονη θελει να φθασει μεχρι την τριτη λυκειου χωρισ κενα κ ασ μην περνει βαθμουσ κ στην τριτη θα πρεπει να γαμηθει εν τω μεταξυ μπορει να χουν ερθει τουμπα ολα μεχρι τοτε οποτε υπομονη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16
    Τι εννοεις ,να χουν ερθει τουμπα ολα? Να αλλαξει το εκπαιδευτικο μας συστημα?Να ευαισθητοποιηθουν οι εκπαιδευτικοι ? Το παιδι μου θα εχει ΔΕΠΥ σε ολη του τη ζωη.Αυτο δεν αλλαζει.Ηδη απεκτησε ενα εντονο τικ στα ματια του,το οποιο στις διακοπες ειχε σταματησει και τωρα επανηλθε.Οι συμμαθητες του τον περιγελουν και διασκεδαζουν μ αυτο.Ειναι ευαισθητο παιδι και δεν εχω το μαγικο ραβδι για να τον κανω δυνατο.Προσπαθω παντος.Ευχαριστω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Quote Originally Posted by Aννα71 View Post
    Τι εννοεις ,να χουν ερθει τουμπα ολα? Να αλλαξει το εκπαιδευτικο μας συστημα?Να ευαισθητοποιηθουν οι εκπαιδευτικοι ? Το παιδι μου θα εχει ΔΕΠΥ σε ολη του τη ζωη.Αυτο δεν αλλαζει.Ηδη απεκτησε ενα εντονο τικ στα ματια του,το οποιο στις διακοπες ειχε σταματησει και τωρα επανηλθε.Οι συμμαθητες του τον περιγελουν και διασκεδαζουν μ αυτο.Ειναι ευαισθητο παιδι και δεν εχω το μαγικο ραβδι για να τον κανω δυνατο.Προσπαθω παντος.Ευχαριστω.
    τουμπα ολα ενοοω να αλλαξει το παιδι εσυ πρεπει να τον προετοιμαζεισ για τη ζωη κ αν τον πειραζουν οι συμμαθητεσ του αυτο μεσ στη ζωη ειναι κ πρεπει να το μαθει ηρεμησε τον κ εξηγησε του οτι δεν πειραζουν μονο αυτον αλλα ολουσ τουσ πειραζουν απλα αυτον λιγο παραπανω κ δεν θα τον κανεισ δυνατο με το να τ μιλασ πρεπει να δει εμπρακτα ηρεμια δεν με νοιαζει τι κανουν οι αλλοι οτι κ να σ λενε εσυ θα κανεισ τη δουλεια σου κ τετοια πρεπει να ειναι λογικοσ να μην ψαρωνει απο τισ μαλακιεσ που του λενε δεν θελει κοπο θελει τροπο συζητα με ενα γιατρο τι να τ πεισ κ τι να τ δειξεισ γτ αυτοσ μαθαινε9ι απο αυτα που βλεπει οχι απο αυτα που τ λεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Πραγματικα διαβαζω αυτα που γραφτηκαν απο "ειδημονες" του γυμνασιου κ μου ρχεται να βαλω τα γελια.. ζητημα να ξερουν οι μισοι καν τι ειναι δεπυ.. το θεμα δν ειναι οτι απλα εκτιθενται λογω της αγνοιας τους, αλλα οτι παραπλανουν κοσμο που ενδεχομενως να πιστεψει τις μπουρδες τους.. φιλη μ που ανοιξες το θεμα σου στελνω προσωπικο μηνυμα να σου πω καποια πραγματα γτ εδω δν βγαζεις ακρη, απλα σου λεω οτι ξεκινησα προσφατα πρακτικη σε δημοτικο σχολειο κ εχω στην ταξη 2 μαθητες με δεπυ... λεπτομερειες με πμ.. Θα ανοιξω καποια στιγμη ενα θεμα σχετικα με μαθησιακες δυσκολιες (δυσλεξια, δυσαριθμησια, δεπυ κτλ) οποιος ενδιαφερεται να μαθει 5 πραγματα σωστα, οι υπολοιποι ας ανοιξουν "πως να μαζευετε ελιες" και "πως να βαζετε τρεσσα στα μαλλια".. αιντε..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16
    Ευχαριστω πολυ.Περιμενω με αγωνια το μηνυμα σου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Πραγματικα διαβαζω αυτα που γραφτηκαν απο "ειδημονες" του γυμνασιου κ μου ρχεται να βαλω τα γελια.. ζητημα να ξερουν οι μισοι καν τι ειναι δεπυ.. το θεμα δν ειναι οτι απλα εκτιθενται λογω της αγνοιας τους, αλλα οτι παραπλανουν κοσμο που ενδεχομενως να πιστεψει τις μπουρδες τους.. φιλη μ που ανοιξες το θεμα σου στελνω προσωπικο μηνυμα να σου πω καποια πραγματα γτ εδω δν βγαζεις ακρη, απλα σου λεω οτι ξεκινησα προσφατα πρακτικη σε δημοτικο σχολειο κ εχω στην ταξη 2 μαθητες με δεπυ... λεπτομερειες με πμ.. Θα ανοιξω καποια στιγμη ενα θεμα σχετικα με μαθησιακες δυσκολιες (δυσλεξια, δυσαριθμησια, δεπυ κτλ) οποιος ενδιαφερεται να μαθει 5 πραγματα σωστα, οι υπολοιποι ας ανοιξουν "πως να μαζευετε ελιες" και "πως να βαζετε τρεσσα στα μαλλια".. αιντε..
    εχεισ πιασει ολα τα θεματα κ απαντασ απο πισω μου κ με αναγκαζεισ να ασχοληθω μαζι σου ενταξει περασεσ στο πανεπιστημιο εισαι επιστημονασ μπραβο σου λοιπον κουκλιτσα μι9α κουβεντα θα σου πω γτ εγω δε μαλωνω
    κανεισ δεν ασχολειθηκε με τη δεπυ που εχει το παιδι εγω τησ ειπα να το προετοιμασει για τη ζωη δεν ασχοληθηκα εγω με τη δεπυ ουτε πηγα να κανω τον ειδημονα γτ εγω ενασ απλοσ αγροτησ ειμαι κ αν ειμαι κι αυτο συνεχιζω λοπον κ σου λεω η αννα ξερει απο ζωη για να ειναι μητερα θα εχεισ ζησει καποια πραγματα κ αυτα θεωρω εγω οτι πρεπει να πει στο παιδι τησ κ να του τα μαθει τωρα που ειναι μικρο γτ εκτοσ απο το προβλημα πρεπει να εχει ενα υγιεσ σκεπτικο για να αντιδραει καλα κ να τ παλευει αυτα κουκλιτσα κ αμα ωριμασεισ ποτε στη ζωη σου ελα να ξανασυζητησουμε εγω ο αποφοιτοσ λυκειου κ εσυ του πανεπιστημιου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΔΕΠΥ
    By evanioan in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 5
    Last Post: 16-10-2012, 13:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •