Κατάθλιψή ή αγγίζω και την ψύχωση;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Κατάθλιψή ή αγγίζω και την ψύχωση;

    Ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα σε σάς που περνάτε το βάσανο της ψύχωσης. Έχω συζητήσει με την ψυχαναλύτρια μου το θέμα της ψύχωσης στη δική μου περίπτωση και με διαβεβαίωσε ό,τι αφού έχω αίσθηση ό,τι οι σκέψεις που με κατακλύζουν και έχω εμμονές και πεποιθήσεις κλπ και καταλβαίνω ό,τι είναι προβληματικές και όχι αληθινές δεν έχω ψύχωση.

    Και το ερώτημα είναι το εξής :Εσείς απ' ό,τι βλέπω μια χαρά επίγνωση της κατάστασης σας έχετε. Πως μπορώ να καταλάβω ό,τι οι πεποιθήσεις που έχω είναι απ' την κατάθλιψη και δεν εμπλέκεται και η ψύχωση μέσα;

    Ερώτημα :το ladose είναι αντιψυχωτικό;

  2. #2
    το ladose ειναι αντικαταθλιπτικο δεν ειναι αντιψυχωτικο.εχω επιγνωση της καταστασης γιατι παιρνω φαρμακα που βοηθουν να πιασεις την πραγματικοτητα οπως ειναι, με καποιες φορες με λιγες αποκλισεις π.χ. αν εισαι πολυ αγχωμενος,εχεις να κοιμηθεις μερες,καταναλωνεις αφθονο αλκοολ παρεμβαινει στην ομαλη λειτουργια του εγκεφαλου.δυστυχως ενα μεγαλο ποσοστο απο τα ατομα με ψυχωση κοντα στο 60% δεν εχει επιγνωση της καταστασης τους(νομιζουν πως δεν νοσουν απο τιποτα)και κοβουν τα φαρμακα με συνεπεια επαναλαμβανομενες νοσηλειες.τωρα αμα σου πω οτι πριν παθω το μεγαλο μπαμ νομιζα οτι ημουν μια χαρα και ας εκανα περιεργα πραγματα και ολοι να μου λενε οτι κατι τρεχει με μενα και εγω το χαβα μου.τωρα που επανηλθα μετα την ιστορια αυτη καθομαι και σκεφτομαι ποσο δικιο ειχαν οι συγγενεις μου και ποσο παραλογος γινομουν οσο ειχα το προβλημα αλυτο και ημουν στην φαντασια μου θεωρουσα οτι δεν ειχα τιποτα.με τα φαρμακα συνειδητοποιεις την αληθεια που ποναει πολλες φορες γιατι δεν θελεις να το αποδεχτεις.

  3. #3
    επιπλεον αν ειχες ενεργη ψυχωση δεν θα μπορουσες να συγκεντρωθεις,να κοιμηθεις,θα σου κοβοταν η ορεξη,θα απομακρυνονταν οι φιλοι σου, θα ειχες αποτομες εναλλαγες διαθεσης με κυριαρχο στοιχειο τις ενοχες και δεν θα ησουνα σε θεση να μιλησεις λογικα.πολλοι εχουν ιδεες περιεργες αλλα δεν ξεφευγουν(εννοω οτι δεν τρελαινονται) απλα βασανιζονται με το αγχος.και πολυ σωστα σου ειπε η ψυχαναλυτρια οταν εχεις ενεργη ψυχωση και δεν παιρνεις φαρμακα κανεις πραγματα που δεν θα κανες ποτε οπως να βγεις στους δρομους και να φωναζεις και οτι ιδεα εχεις να πιστευεις οτι ειναι αληθινη.ελπιζω να σε βοηθησα δεν ξερω τι αλλο να σου πω καλες γιορτες σου ευχομαι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by Θεολόγος View Post
    Ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα σε σάς που περνάτε το βάσανο της ψύχωσης. Έχω συζητήσει με την ψυχαναλύτρια μου το θέμα της ψύχωσης στη δική μου περίπτωση και με διαβεβαίωσε ό,τι αφού έχω αίσθηση ό,τι οι σκέψεις που με κατακλύζουν και έχω εμμονές και πεποιθήσεις κλπ και καταλβαίνω ό,τι είναι προβληματικές και όχι αληθινές δεν έχω ψύχωση.

    Και το ερώτημα είναι το εξής :Εσείς απ' ό,τι βλέπω μια χαρά επίγνωση της κατάστασης σας έχετε. Πως μπορώ να καταλάβω ό,τι οι πεποιθήσεις που έχω είναι απ' την κατάθλιψη και δεν εμπλέκεται και η ψύχωση μέσα;

    Ερώτημα :το ladose είναι αντιψυχωτικό;
    Παρε και μια δευτερη γνωμη απο εναν αλλον γιατρο ...

  5. #5
    Ευχαριστώ που ασχοληθήκατε με το θέμα μου και για τις απαντήσεις σας! Τώρα που θα δω την ψυχαναλύτρια και τον ψυχίατρο μετά τις γιορτές θα θέσω το θέμα εκ νέου!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Το ladose ειναι αντικαταθλιπτικο της κατηγοριας των ssri, επισης χορηγειται κ για ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη, νευρογενη βουλιμια, κ διαταραχη πανικου.. Οσο για το αλλο εχω να σου πω, οτι οσο ψαχνεσαι τοσο περισσοτερο μπερδευεις τα πραγματα στο μυαλουδακι σου, μην σκεφτεσαι μηπως το ενα μηπως το αλλο γιατι μετα τα κανεις αχταρμα.. οσο μπορεις να εισαι ρεαλιστης κ να κοιτας το παρον.. αμα παθεις ψυχωση θα στο πει ο γιατρος σου don't worry.. σαν να ρωταει ο αλλος μηπως παθω καρκινο πχ.. ε αμα παθεις καποια στιγμη θα το μαθεις, οποτε ζησε το τωρα κ μην μου αγχωνεσαι!! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Κατάθλιψη μετά απο ψύχωση
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 03-04-2012, 23:43
  2. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ VS ΨΥΧΩΣΗ
    By Gypsy Cello in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 53
    Last Post: 23-06-2011, 16:53
  3. Κατάθλιψη πριν από ψύχωση;
    By researcher in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 29-01-2010, 17:34
  4. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  5. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •