ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    πειραιάς
    Posts
    85

    ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ

    Καλησπέρα και πάλι. Θα ήθελα να μιλήσω για ένα νέο ψυχοσωματικό σύμπτωμα που μου έχει παρουσιαστεί εδώ και δυο μέρες. Νιώθω ένα εσωτερικό τρέμουλο, αν μπορώ να το πώ τρέμουλο, σε διάφορα σημεία του σώματος μου.Δεν είναι συνεχόμενο απλά όταν παρουσιάζεται με τρομάζει.Βασικά είναι σαν να κάνουν συσπάσεις οι μύες εσωτερικά. έχω περάσει όλα τα συμπτώματα των κρίσεων πανικού και των διαταραχών άγχους, από ζαλάδες ,ναυτίες, δύσπνοια, ταχυπαλμία κ.λ.π, αλλά αυτό είναι κάτι πρωτόγνωρο. έχω αρχίσει και πανικοβάλομαι πάλι.Εντωμεταξύ, έχει πέσει πολύ και η διάθεση μου. Δεν ξέρω τι να κάνω. Να πάω στο νοσκομείο για αυτό ενώ δεν έχω πάει ποτέ εως τώρα ,ακόμα και όταν με έπιαναν οι μεγάλες κρίσεις. έχεις κανείς παρόμοια εμπειρία? Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές γιορτές εύχομαι σε όλους. Μακάρι το 2013 να μας βρει όλους απαλλαγμένους από τα περίεργα και δύσκολα που μας συμβαίνουν.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Χμ οι μυες σου συσπωνται. Το παθαινω και εγω οταν εχω πολυ αγχος.
    Βεβαια το χειροτερο ειναι οταν συμβαινει στο προσωπο γιατι τοτε το βλεπουν και οι αλλοι.

    Δεν νομιζω να χρειαζεται να πας στο νοσοκομειο, αλλα αν πιστευεις πως αυτο θα σε εκανε να ηρεμησεις μπορεις να κανεις μια επισκεψη σε εναν γιατρο.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    πειραιάς
    Posts
    85
    ευχαριστώ betelguese.μάλλον οι συσπάσεις ήταν προεόρτια της σημερινής μου κατάστασης. Εχω ξυπνήσει και είμαι σαν ζόμπι. Τρέμουλο,αποπραγματοποίησ� �,ταχυπαλμία και όλα αυτά τα καλά. Δεν μπορώ να το εξηγήσω. Γαμώτο ,και πήγαιναν τόσο καλά οι συνεδρίες ψυχανάλυσης.ήμουν χωρίς κρίση εδώ και 2 μήνες.Τώρα τι έγινε πάλι? Θέλω να κλαίω συνέχεια.δεν θα το ξεπεράσω ποτέ? Δεν ξέρω πια τι πρέπει να κάνω. Νιώθω ότι θα τρελλαθώ. και θα με πιάσει αμόκ.Βοήθεια!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by katpir View Post
    ευχαριστώ betelguese.μάλλον οι συσπάσεις ήταν προεόρτια της σημερινής μου κατάστασης. Εχω ξυπνήσει και είμαι σαν ζόμπι. Τρέμουλο, αποπραγματοποίηση , ταχυπαλμία και όλα αυτά τα καλά . Δεν μπορώ να το εξηγήσω . Γαμώτο , και πήγαιναν τόσο καλά οι συνεδρίες ψυχανάλυσης . ήμουν χωρίς κρίση εδώ και 2 μήνες .Τώρα τι έγινε πάλι ? Θέλω να κλαίω συνέχεια . δεν θα το ξεπεράσω ποτέ ? Δεν ξέρω πια τι πρέπει να κάνω . Νιώθω ότι θα τρελλαθώ . και θα με πιάσει αμόκ.Βοήθεια!
    Eδω και ποσο καιρο κανεις ψυχαναλυση?
    Εγω αρχισα ψυχοθεραπεια τελη νοεμβρη , και οταν πηρα την αποφαση να ξεκινησω , αρχισα παλι να εχω τα γνωστα. Μεχρι στιγμης εχω κανει 4 συνεδριες και δεν μπορω να πω οτι αισθανομαι ανακουφισμενη.
    Και ημουν περιπου 2 χρονια καλα.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    πειραιάς
    Posts
    85
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Eδω και ποσο καιρο κανεις ψυχαναλυση?
    Εγω αρχισα ψυχοθεραπεια τελη νοεμβρη , και οταν πηρα την αποφαση να ξεκινησω , αρχισα παλι να εχω τα γνωστα. Μεχρι στιγμης εχω κανει 4 συνεδριες και δεν μπορω να πω οτι αισθανομαι ανακουφισμενη.
    Και ημουν περιπου 2 χρονια καλα.
    Εκανα 4 χρόνια ψυχοθεραπείας με έναν ψυχολόγο που όπως φάνηκε ήταν επιχειρηματίας και όχι επαγγελματίας.με την νέα ψυχολόγο κάνω ψυχανάλυση από το Σεπτέμβριο.έχω δει μεγάλη βελτίωση και τώρα ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλονται όλα αυτά.εκείνη πάντως μου είπε ότι θα μου παρουσιάζονται συμπτώματα λόγω των αναδρομών και της εκ βάθους ανάλυσης μέχρι να "δυναμώσω".το ίδιο μου έχουν πει κι άλλοι που έκαναν ψυχανάλυση.εμένα πάντως με ταράζουν όλα αυτά που μου συμβαίνουν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    104
    Quote Originally Posted by katpir View Post
    Εκανα 4 χρόνια ψυχοθεραπείας με έναν ψυχολόγο που όπως φάνηκε ήταν επιχειρηματίας και όχι επαγγελματίας.με την νέα ψυχολόγο κάνω ψυχανάλυση από το Σεπτέμβριο.έχω δει μεγάλη βελτίωση και τώρα ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλονται όλα αυτά.εκείνη πάντως μου είπε ότι θα μου παρουσιάζονται συμπτώματα λόγω των αναδρομών και της εκ βάθους ανάλυσης μέχρι να "δυναμώσω".το ίδιο μου έχουν πει κι άλλοι που έκαναν ψυχανάλυση.εμένα πάντως με ταράζουν όλα αυτά που μου συμβαίνουν.
    τελικα ΠΟΤΕ θα νιωσουμε καλα κανεις δεν ξερει..και εγω αναρωτιεμαι συχνα ΠΟΤΕ?? δεν ειναι καθε μερα ιδια ..κανε υπομονη και

    αν θες ψαξε τεχνικες χαλαρωσης στο youtube - λογω οτι σιογυρα εχεις πιασμενους μυες

    απτον στρες και μονο - ολοι καθονται σφιγμενοι
    If I could start again A million miles away
    I would keep myself - I would find a way....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    εδω και 15 χρονια νιωθω αυτο το εσωτερικο τρεμουλο..δεν εχω παθει τιποτα οποτε μην ανησυχεις..απλα μου προκαλει ενα αισθημα ασταθειας-ζαλης και μια υπερκινητικοτητα..βασικα αυτο ειναι το βασικο μου και μονιμο συμπτωμα αγχους///αν βρεις λυση πες και σε μενα KATPIR

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    κ γω πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο, δεν νομίζω να ειναι κάτι το τόσο σημαντικό αφού έχεις περάσει κ χειρότερα..αν ήταν κάτι σοβαρότερο θα σου συνιστούσα κ
    γω να πας στο νοσοκομείο.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Similar Threads

  1. ενα συμπτωμα παραξενο
    By chesire in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 16-08-2013, 00:02
  2. ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ
    By giannisrou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-10-2012, 16:10
  3. ψυχωτικο συμπτωμα?
    By beauty in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 16-05-2011, 16:52
  4. ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ;
    By ortimo in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 02-01-2011, 01:43
  5. "ανεξηγητο" αγχος.....παραμενει
    By IASWN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 17-12-2009, 20:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •