υπομονη ή τελος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    7

    υπομονη ή τελος?

    Βοήθεια παιδιά..προσπαθώ να περιγράψω σύντομα.μετά από 18 χρόνια γάμου, που χάρη στην υπομονή μου κρατιόταν μάλλον,και δυο παιδιά γνώρισα κι ερωτεύθηκα έναν <<άλλον>>πριν 5 χρονια.δεν ειμαι ανθρωπος των περιπετειων.μετά απο πολλα και αφου εγω εφτασα σε διασταση για μεγαλο χρονικο διαστημα περιμενα να κανει το ιδιο με τον γαμο του..τελικα δεν το εκανε εγω πιστεψα οτι ελεγε ψεματα και κατω απο οικογενειακη πιεση δεχτηκα τον συζυγο πισω και επειδη παντα στον αλλον ελεγα αληθεια του ειπα και οτι καναμε σεξ..δυστυχως εκανα λαθη κι εγω ξερετε πως γινεται συνηθως σ αυτες τις καταστασεις..ολα χαλια..τωρα αυτος ειναι σε φαση διαζυγιου μου λεει μ αγαπαει,ειναι ερωτευμενος, αλλα λεει δεν θελει να κανει βιαστικες κινησεις και οτι δεν θελει να κανουμε ερωτα γιατι δεν εχει ξεπερασει την προδοσια μου ακομη..και να κανω υπομονη..απο την μια νιωθω οτι μ αγαπαει απο την αλλη οτι παιζει με τα νευρα μου....εγω ειμαι χαλια ψυχολογικα...συνεχεια κλαιω..δεν μου λεει ουτε τελος, ουτε υποσχεται τιποτε.μπορει να εχει πιεση λογω διαζυγιου το καταλαβαίνω .νιωθω οτι καταρεω μερικες φορες..με πιανει φοβερο αγχος οτι δεν θα προλαβω κατι.πως να το παλεψω?τι θελω ξερω...πρεπει να ηρεμησω ομως.και να κανω υπομονη.υπαρχει τροπος??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    συγνωμη αλλα ετσι οπως τα γραφεις δεν καταλαβαινω τιποτα. Σιγουρα νιωθεις πανικοβλημενη και τα γραφεις οπως σου ερχονται στο μυαλο αλλα ηρεμησε και δωσε μας να καταλαβουμε.... αν θελεις τη γνωμη μας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    καταλαβα νομιζω...
    το αν εκανες ερωτα η οχι με τον αντρα σου ή με οποιονδηποτε, ειναι δικο σου προβλημα. αν εσυ το ξεπερνας πού κολλαει ο αλλος; τί προδωσες καλέ; εκεινος σε προδωσε πρωτα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Μήπως αυτό με την προδοσία το χρησιμοποιεί σαν δικαιολογία γιατί δεν ξέρει κι αυτός τι θέλει?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    7
    καλησπέρα και παλι...κάπως καλύτερα είμαι τώρα..αλλά σε λιγη ώρα δεν ξέρω..το προβλημα μου είναι οτι τον αγαπω πολυ...και νιώθω οτι είναι μπερδεμενος και δεν ξερει τι θέλει..απο την μια λεει οτι μ αγαπαει και απο την αλλη μου καταλογιζει τα παντα...αλλες φορες είναι τρυφερος..ξέρω οτι ειχε περάσει στα όρια της καταθλιψης για λιγο...πως να τον βοηθησω να μην βγαζει κακια σε μενα???κι εγω πως θα συνέρθω ρε παιδια??και τωρα που σκεφτομαι και γραφω με πιανουν κλαματα..έχω χάσει τρια κιλα και την ορεξη μου.ειλικρινα κάνω προσπαθεια να βρισκω κατι ενδιαφερον..δεν βρίσκω ευχαριστηση σε τιποτε εχω νευρα με ολους ή ειμαι αδιαφορη αν και ημουν κεφατος ανθρωπος και ολα τα κάνω μηχανικα..με το ζορι γυμναζομαι για να κανω κατι..τι εχω παθει?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    εισαι ακομη με τον αντρα σου; εστω στο ιδιο σπιτι.
    επισης, αν επιτρεπεται, ποσο χρονων εισαι;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    7
    ειμαι ακομη αλλα τυπικα..οι σχεσεις μας μπροστα στα παιδια ειναι πολυ καλες.δεν εχω ξεχασει τιποτε αλλα ειμαστε μαζι λογω οικονομικων κυριως εγω κι αυτος απο ανασφαλεια.σε τρεις μηνες θα μπορω να φυγω μαλλον.38 ειμαι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    χμ... δεν νομιζω οτι ειναι και ωριμη σταση αυτη.. σκεφτηκες μηπως ολο το παθος που νοιωθεις γιγαντωνεται μεσα στη συμβατικοτητα της καθημερινοτητας σου;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    4
    Aν είναι μπερδεμένος απομακρύνσου και άφησέ τον ήσυχο.
    Αν κάααποτε ξεμπερδευτεί και καταλάβει τι θέλει είναι σίγουρο ότι θα μπορέσει να σε βρει για να στο πει.
    Όσο είναι μπερδεμένος όμως το μόνο που καταφέρνει είναι να μπερδεύει και τη δική σου ζωή και είναι κρίμα, γιατί εσύ ξέρεις τι θέλεις. Ή μήπως όχι?

    Εμένα όμως που είμαι υποψιασμένη (από ίδια πείρα) όλα αυτά μου φαίνονται καλές δικαιολογίες για να συνεχιστεί αυτή η βολική (για κείνον) κατάσταση επ\'άπειρο. Μη μασήσεις! Συνέχισε τη ζωή σου όπως εσύ τη θέλεις ανεξάρτητα από κείνον. Αλλιώς σε βλέπω να γίνεσαι το δεκανίκι του. Και πίστεψέ με, όσο χρήσιμο κι αν είναι ένα δεκανίκι κανείς δε μπορεί να ισχυριστεί ότι το \"αγαπάει\".

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    7
    anitak & liubi ευχαριστώ πολύ.μπερδεμένη δεν ειμαι συναισθηματικά, ξέρω τι θέλω πια.anitak δεν υπάρχει θέμα πάθους που να βγάζει απ την ρουτίνα δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.βαθύ συναίσθημα υπάρχει και δυστυχως και για τους δυο ο αλλος ειναι το αλλο μισο.Ομως εχει μια τάση εκδικητικότητας.
    .liubi νομίζω οτι μάλλον έχεις δίκιο..μια φίλη που ξέρει ολη την ιστορια λεει το ιδιο με σενα..ισως κατα βάθος κι εγω αυτο φοβάμαι (οτι ειμαι δεκανίκι) και να μη θέλω να το πιστέψω.Το θέμα είναι οτι οταν λέω να συζητήσουμε και να δοθεί μια οριστική λύση ένα τελος μου λέει υπομονή μέχρι να περάσει την δύσκολη στιγμή της μετακόμισης και του διαζύγίου του για να μην παρει λαθος αποφάσεις και πιστεύω έχει δίκιο.Απ την άλλη δεν ξέρω πως να φερθώ.εγω ζηλευω.έκανα και μια βλακεία και τον τσέκαρα αν λεει αλήθεια και επιπλεον το ομολογησα..με φορτώνει ενοχές..πόσο να περιμένω για απόφαση βρε παιδιά???δεν μπορω να ζω στην αβεβαιότητα γιατι δεν ειναι μια περιπέτεια για μενα.αλλα πως να το πάρω απόφαση?τι πρέπει να σκέφτομαι και να κάνω για να τον ξεπεράσω?και συνέχεια λέω: αν βιαστώ εγώ??κι αν εχει δικιο οτι τον πιέζω?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Athens
    Posts
    230
    Με όλον το σεβασμό προς το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις και χωρίς διάθεση να το παίξω \"ξέρω\" - αντίθετα διακινδυνεύω διαπίστωση με ελάχιστα στοιχεία - νομίζω ότι το παληκάρι ΔΕΝ ξέρει τι θέλει.

    Καλύτερα μείνε μακριά και πες του να μην σε ξαναενοχλήσει μέχρι να πάει να μείνει μόνος του και να κινήσει την διαδικασία διαζυγίου.

    Στην τελική μόνο αν τον βάλεις να διαλέξει θα καταλάβει τι θέλει... έτσι δεν είναι; Εκτός κι αν έχεις εσύ τον φόβο μήπως και επιλέξει (ξανά) τη σιγουριά του γάμου του.

    Αυτά πέρι \"προδοσίας\" είναι τουλάχιστον αστεία. Πότε ακριβώς ανέλαβες δέσμευση ερωτικής αποκλειστικότητας στον εν λόγο κύριο ώστε να προδόσεις;;;

    Με εκτίμηση

    Παππάς10 ή κατά κόσμον Μιχάλης.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    376
    Αφού ξεκινήσω με ακριβώς τον ίδιο τρόπο που ο Μιχάλης το έγραψε (τι ωραία ρε γμτο που το έγραψε ακριβώς αυτό που νιώθω όταν γράφω για τρίτους με ή χωρίς πολλά στοιχεία)
    Originally posted by Pappas10
    Με όλον το σεβασμό προς το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις και χωρίς διάθεση να το παίξω \"ξέρω\" - αντίθετα διακινδυνεύω διαπίστωση με ελάχιστα στοιχεία -
    να πώ ότι δεν έχω καταλάβει, εγώ τουλάχιστον, αν η Angus ΞΕΡΕΙ τι θέλει.
    Δηλαδή τι σημαίνει είμαι 18 χρόνια σε γάμο κάνοντας υπομονή?
    Και σε αυτήν την υπομονή εντάσσονται οι 3 εξωσυζυγικοί έρωτες? Που πάντως δεν ήταν περιπέτειες?
    Και εντάξει το καταλαβαίνω στην ελλάδα τι σημαίνει παίρνω διαζύγιο και πόσο δύσκολο είναι να πείς δεν αντέχω τον γάμο μου και επιτέλους το αποφασίζω και χωρίζω, αλλά όταν βρίσκεσαι σε διάσταση για μεγάλο διάστημα (άραγε γιατί όχι διαζύγιο?) τι σημαίνει τον δέχτηκα πίσω (γιατί εσύ είσαι με αυτόν όχι η οικογένειά σου και η πίεσή τους, και δική σου απόφαση ήταν να τον δεχτείς ΕΣΥ πίσω όχι της οικογένειάς σου)?
    Και αφού τον δέχτηκα πίσω τι σημαίνει και σεξ (όχι έρωτα?)κάναμε?
    Και πώς γίνεται τελικά να αγαπάς τον <<άλλον>> αλλά να μένεις μαζί με τον άντρα σου?
    Όλα τα ανωτέρω κάτι για τα δεκανίκια που συζητάτε με φαίνονται εμένα.

    Α και για το παλληκάρι μη ξεχνιόμαστε. Μιά από τα ίδια, ή σχεδόν, έχω ερωτήματα και συμφωνώ με τον Μιχάλη ότι αυτός ΔΕΝ ξέρει τι θέλει.
    Δηλαδή πόσο δύσκολο του είναι να συζητήσει (εντάξει διαζύγιο δεν πήρε και μετακόμιση δεν έκανε αλλά να συζητήσει για το μέλλον του μαζί σου τι δυσκολία έχει ΑΝ σε αγαπάει?)
    Και τι σημαίνει δεν κάνω έρωτα μαζί σου γιατί με πρόδωσες? Δηλαδή αυτός με την γυναίκα του δεν κάνει τίποτα τα 5 χρόνια που έχετε σχέση οι δύο σας? Αυτό δεν του κάνει για προδωσία? Και τι λέξη ενοχική είναι αυτή να την λές στον άλλον. Ακους εκέι προδωσία. Ναι θα μας πάρουν οι γείτονες τον Εβρο και οι άλλοι την Μακεδονία τώρα.

    Τέλος για το υπάρχει τρόπος που ρωτάς Αngus στο αρχικό σου post.
    ΧΜΜ ο τρόπος είναι αφού αποφασίσεις ΕΣΥ τι θέλεις, να το κυνηγήσεις. Αν αυτό που κυνηγάς στην πορεία δεις ότι δεν σου αρέσει τελικά ε τότε άλλαξε κυνήγι.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    6
    sinitos se teties periptosis ginete os eksis pragma:ta se paratisune kai i dio.opos ena skilo pu filai se dio spitia meni nistiko.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    376
    Όταν όμως \"δυο γάιδαροι μαλώνουνε σε ξένο αχυρώνα\" ούτε οι γαίδαροι ούτε εμείς ξέρουμε ποιανού είναι ο αχυρώνας. Πιθανώς ούτε η angus να ξέρει σε ποιόν θα δώσει τελικά τον αχυρώνα της........ Και όπως πάντα μόνο ο χρόνος θα δείξει

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    7
    παιδιά σας ευχαριστώ όλους.να διευκρινίσω κάτι.δεν είχα εγω εξωσυζυγικές σχέσεις πριν απ αυτή που σας είπα..αν θα πάρω διαζύγιο ή οχι το έχω αποφασίσει σας το ανέφερα.ξέρω οτι τον άλλον τον αγαπω καλώς ή κακώς.και ο husband ειπε αν ξέρω τι θέλω να το κυνηγήσω.αλλα αυτό κάνω και παίρνω αντιφατικά μηνυματα και ψέματα.μου ζήτησε χρόνο να αποφασίσει.οκ.εγω τι να κανω?να θέσω ημερομηνία???με αγαπαέι λέει και είναι ερωτευμένος.το δικό μου πρόβλημα είναι αυτο:να του πω για ενα μηνα σε περιμενω να αποφασισεις και να ηρεμήσεις ή να δωσω τέλος και πιθανον να τον δίωξω ενω ισως εχει δικιο?το θεμα είναι οτι θέλω κι εγω να ηρεμησω και να μην περιμενω αδικα.πρέπει να συνεχίσω την ζωη μου.να θέσω ημερομηνία ή είναι πιεση?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •