Περι καταθλιψης ο λογος. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 53
  1. #31
    Η διαφορά είναι πως οι ασχημοι που έχουν όμορφες γυναικες δεν υποφερουν απο τα θεματα ψυχολογίας για τα οποία συζηταμε εδω, τα οποια ως εκ της φυσης τους εμποδιζουν καποιο να δημιουργησει μια ωραια σχέση ή να την κρατησει στο χρονο. Για να μπορεσει κανεις με τετοια θεματα να φτιαξει μια σχεση που να τον γεμίζει θα πρέπει πρώτα να τα ξεπεράσει. Όπως λόγω των θεματων αυτων αντιμετωπίζει προβλήματα σε όλους τους υπολοιπους τομεις της ζωης τους, το ίδιο του συμβαινει και στις σχεσεις. Τα θεματα αυτα τον εμποδιζουν να πλησιασει ή να εχει σωστη σταση απεναντι στη γυναικα, ήδη του στερησαν και την εμπειρια. Η γυναικα βλεπει αυτο που εκπέμπει ο αντρας το οποιο ειναι αποτελεσμα όλων αυτων των θεματων. Πολλες γυναικες πλησιαζουν τετοιους αντρες επειδη τους κινουν το ενδιαφερον, συντομα όμως φευγουν αφου ο αλλος ακομα κι αν τις γουσταρει λόγω των θεματων του θα κανει τις λαθος κινησεις και θα τις χασει. Η λύση ειναι η διορθωση της λαθος του ψυχολογιας κι οσο αυτη δε διορθωνεται ο αντρας ειναι καταδικασμενος να ειναι μόνος.
    γιάννης

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Η διαφορά είναι πως οι ασχημοι που έχουν όμορφες γυναικες δεν υποφερουν απο τα θεματα ψυχολογίας για τα οποία συζηταμε εδω, τα οποια ως εκ της φυσης τους εμποδιζουν καποιο να δημιουργησει μια ωραια σχέση ή να την κρατησει στο χρονο. Για να μπορεσει κανεις με τετοια θεματα να φτιαξει μια σχεση που να τον γεμίζει θα πρέπει πρώτα να τα ξεπεράσει. Όπως λόγω των θεματων αυτων αντιμετωπίζει προβλήματα σε όλους τους υπολοιπους τομεις της ζωης τους, το ίδιο του συμβαινει και στις σχεσεις. Τα θεματα αυτα τον εμποδιζουν να πλησιασει ή να εχει σωστη σταση απεναντι στη γυναικα, ήδη του στερησαν και την εμπειρια. Η γυναικα βλεπει αυτο που εκπέμπει ο αντρας το οποιο ειναι αποτελεσμα όλων αυτων των θεματων. Πολλες γυναικες πλησιαζουν τετοιους αντρες επειδη τους κινουν το ενδιαφερον, συντομα όμως φευγουν αφου ο αλλος ακομα κι αν τις γουσταρει λόγω των θεματων του θα κανει τις λαθος κινησεις και θα τις χασει. Η λύση ειναι η διορθωση της λαθος του ψυχολογιας κι οσο αυτη δε διορθωνεται ο αντρας ειναι καταδικασμενος να ειναι μόνος.
    Φιλε μου σε ευχαριστω για την καθοδηγηση και την στηριξη σου!
    Δεν ειπα οτι εχω μηδενικη εμπειρια η οτι δεν εχουνε περασει γυναικες απο τη ζωη μου..
    Σαφως και θα μπορουσα να εχω ΠΟΛΥ περισσοτερες εμπειριες αλλα δεν ημουνα παντα μονος μου...

    Απλα αυτο π με στεναχωρει ειναι οτι μου ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο να πλησιασω μια κοπελα ή αισθανομαι πολυ μειωνεκτικα αν την πλησιασω...
    Για παραδειγμα ας πουμε οτι γνωριζω ενα κοριτσι!Μπορει να κανονισουμε να βγουμε και να κοντευω να σκασω απο το αγχος μηπως αλλαξει γνωμη η μηπως δεν θελει να την δουνε μαζι μου διοτι δεν ειμαι "ωραιος"...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Nocash ...απο την στιγμη που ειναι μαζι σου μια γυναικα..σημαινει οτι γουσταρει που ειναι μαζι σου...αρα κατι εχεις που σε αυτην αρεσει....
    γιαυτο βγαλε απο το μυαλο σου..αυτο το δεν ειμαι ωραιος....αν δεν νιωθει ελξη καταρχην απο την εμφανιση καποιος ..απλα δεν θα μπει στην διαδικασια ουτε καν να βγει μαζι μας

    προσωπικα το μακραν πιο χοντρο κολλημα στην ζωη μου...το χω φαει με καποιον που μονο ομορφο δεν θα τον ελεγες.....δηλαδη κανεις δεν τον ελεγε...αλλα στα ματια μου ηταν θεος...
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by nflu View Post
    Nocash ...απο την στιγμη που ειναι μαζι σου μια γυναικα..σημαινει οτι γουσταρει που ειναι μαζι σου...αρα κατι εχεις που σε αυτην αρεσει....
    γιαυτο βγαλε απο το μυαλο σου..αυτο το δεν ειμαι ωραιος....αν δεν νιωθει ελξη καταρχην απο την εμφανιση καποιος ..απλα δεν θα μπει στην διαδικασια ουτε καν να βγει μαζι μας

    προσωπικα το μακραν πιο χοντρο κολλημα στην ζωη μου...το χω φαει με καποιον που μονο ομορφο δεν θα τον ελεγες.....δηλαδη κανεις δεν τον ελεγε...αλλα στα ματια μου ηταν θεος...
    Νφλου οταν εισαι ρεαλιστης και βλεπεις τα πραγματα οπως πραγματικα ειναι τοτε δεν βλεπεις "λαθος"...
    Θελω να πω οτι οταν λεω οτι ειμαι ασχημος και καταδικασμενος να με στραβοκοιτανε λες και ειμαι παραπληγικος το εννοω και ειναι ετσι....
    Δεν ειπα οτι δεν θα βρω ποτε κοπελα...
    Δεν ειπα οτι ποτε δεν θα καταφερω να ζησω η να καταφερω καποια πραγματα...
    ΑΛΛΑ σε ολα θα πρεπει να προσπαθησω ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απο καποιον π ευκολα θα κερδισει μια θεση σε μια δουλεια λογω της εμφανισης του η που θα χωρησει και θα βρει ευκολα "κατι" να ξεχαστει...

    Σε μια παρεα οταν εισαι ομορφος οτι και να πεις,οπως και να το πεις δεν γινεσαι βαρετος..
    Σε ενα κρυο αστειο θα γελασουν ολοι μονο και μονο απο το υφος και τον τροπο...
    Οταν ομως δν εισαι ομορφος αλλα αποκρουστικος,σαν εκτρωμα πρεπει να προσπαθησεις πολυ για να τραβηξεις την προσοχη και για να κρατησεις το ενδιαφερον των αλλων..

    Εν ολιγοις προκειται για επιβιωση....


    Το μονο καλο π μπορω να βρω πανω μου ειναι πως (ισως και λογω του προβληματος μου) δεν ειμαι επιφανειακος ανθρωπος και εχω μαθει να "κοβω" τους ανθρωπους με μια ματια και να ξερω αν ειναι επιφανειακος η αν εχει κατι ξεχωριστο πανω του...
    Αλλα αυτο δε με βοηθαει σε τιποτα εκτος απο το να συναναστρεφομαι με λιγο πιο σκεπτομενα ατομα...

    Συγνωμη αν γραφω λιγο "αραια" αλλα παρακολουθω το φορουμ και τις απαντησεις καθημερινα απλα γραφω οταν δεν ειμαι καλα και κατι με απασχολει και αυτη τη στιγμη δεν αισθανομαι ας πουμε καλα...

  5. #35
    Φίλε, η εμπειρία μου λέει ότι κάποιοι απ αυτους που φαινομενικά ειναι άσχημοι ή που για καποιο λόγο μειονεκτουν σωματικα (πχ ύψος, πρόσωπο, αναπηρία κλπ) αναπτύσσουν τρομερή αυτοπεποίθηση (και πρωτα την προϋπόθεση της που ειναι η αυτοεκτίμηση) με αποτέλεσμα λόγω του ωραιου χαρακτηρα που εχουν αναπτυξει για το λόγο αυτο να ειναι όχι απλά αποδεκτοι απο τους αλλους αλλά και να επιζητανε οι αλλοι την παρεα τους και να εχουν επιτυχιες τοσο επαγγελματικες όσο και στις γυναικες (να εχουν διπλα τους ωραιες γυναικες). Απ την αλλη, αυτοι που κολλάνε στο μειονεκτημα, όπως πας να κανεις εσυ τωρα, τους παίρνει το ποτάμι. Για τους πρωτους το κόμπλεξ του μειονεκτηματος εχει μετατραπεί σε πείσμα, σε κινητηριο δυναμη να ξεπερασουν τους αλλους που υποτιθεται ειναι καλυτεροι τους. Στη ζωη βλεπεις αλλους εμφανισιακα να ειναι ωραιοι αλλα κατα τα λοιπα τιποτα το αξιολογο, βλεπεις στην αρχη να τους πλησιαζουν αλλα συντομα να τους εγκαταλείπουν. Αρα δεν εχουν το χαρακτηρα.
    Το να μπορεις να λες "εχω μαθει να "κόβω" τους ανθρωπους" και "συναναστρέφομαι με λίγο πιο σκεπτόμενα ατομα" ειναι αποδειξη βαθους στο χαρακτηρα, καλλιεργημενο ατομο. Αυτο αξιοποίησε το, ως το αντισταθμισμα αυτου που σε σενα θεωρεις ως μειονεκτημα, κανε το με πεισμα τη δικη σου κινητηριο δυναμη για επιτυχίες. Αρα παραδεχεσαι πως εχεις κατι πολύ θετικο αλλά το υποτιμάς....
    γιάννης

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Παλι τα ιδια!
    Βγηκα-δεν περασα καλα-ειμαι απογοητευμενος απο ολα...

    Τελικα εχω καταληξει...
    Δικαιολογημενα εχω κολλησει σε αυτο το πραγμα,στο οτι ειμαι ασχημος...
    Αυτο εχει δεσμευσει μονιμα ενα τμημα του εγκεφαλου μου με αποτελεσμα να βλεπω να μειωνεται η ευστροφια μου...
    Ολα αυτα με κανουν να νιωθω αβολα εξω απο τη "θαλπωρη" του σπιτιου μου....
    Δε θελω να ειμαι σε μερη με πολυ κοσμο...Δε θελω να συναναστρεφομαι με ατομα π δεν με εχουνε αποδεχθει αποδεδειγμενα...
    Βλεπω ατομα να με αποστρεφονται και σε αυτο ισως φταιω εγω,οχι ισως βασικα μονο εγω φταιω.....
    Δεν ξερω τι να κανω...
    Πλεον εχω αρχισει να πιστευω πως η λυση ειναι μια...
    Γιατι να μην εχω κι εγω δικαιωμα να ζησω οπως οι αλλοι;;;

    Μερικες φορες θα παρακαλουσα το θεο να με εκανε καθυστερημενο νοητικα ετσι ωστε να μην "καταλαβαινω" αυτο που περναω τωρα...
    Για να σας δωσω ενα παραδειγμα της καθημερινοτητας μου...

    Φανταστειτε να προσπαθειτε να ισσοροπισετε σε ενα σχοινι και διπλα σας να ειναι καποιοι ανθρωποι που προσπαθουν να σας πεταξουν κατω...
    Ειναι ευκολο για αυτους αλλα δυσκολο για εσας να παραμεινεται στο σχοινι...

    Τοσο ευκολα μου "γ@μανε" κι εμενα τη ψυχολογια...
    Τοσο ευκολα με κανουνε να θελω να αυτοκτονησω...
    Τοσο ευκολα αισθανομαι μειωνεκτικα και αβολα...

    Ξερω πως γινομαι κουραστικος με το ιδιο προβλημα συνεχεια αλλα τι να κανω...

    Μακαρι να γινοταν να αλλαξω καποια πραγματα στην ζωη μου...
    Μακαρι να μ εδινα ενα φυσιολογικο προσωπο παιρνοντας μου κατι αλλο π εχω τωρα...
    Και τι δε θα δινα να ειχα μια διαφορετικη/φυσιολογικη ζωη...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Aς μου πει καποιος κατι βρε παιδια!Μια ιδεα κατι να μην βασανιζομαι τοσο πολυ.....

  8. #38
    Εσυ κανεις απο μονος σου ζημια στον εαυτο σου επειδη χωρις κατι χειροπιαστο σου γινε εμμονη ότι εισαι άσχημος και αυτο το παραδεχεσαι λεγοντας ότι εχει κολλησει εκει ενα κομματι του εγκεφαλου σου και ότι μειωνει την ευστροφία σου. Κανεις επίσης το λαθος να λαμβανεις σοβαρα υποψη και να αναμοχλεύεις μεσα σου το τι σου λεει ο καθενας και το παραδεχεσαι ότι σου γαμανε τη ψυχολογια. Αυτα τα δυο σου κανουν ζημια. Θετικο το ότι παραδεχεσαι πως καποιοι απο αυτους που σε αποστρέφονται το κανουν εξαιτίας σου. Εκλογίκευσε αυτα τα δυο, εσυ τωρα βρισκεσαι στην υπερβολή. Παραμελησες για τους δυο αυτους λογους όλες τις υπολοιπες πτυχες της ζωης σου. Αναλογισου επι αυτου ποσες ευκαιριες εχασες μεχρι τωρα. Ολη αυτη η επεξεργασια που κανεις αυτων των δυο στη σκεψη σου σου στερει την ικανοτητα να αντικρισεις αντικειμενικα τον εαυτο σου και να τον αφησεις ελευθερο να δοκιμασει τις ικανοτητες του. Ολο αυτο το τοπιο μεσα σου σε εχει κρατησει σε αδρανεια στη ζωη σου. Ωστοσο οι αλλοι που ειναι καλοπροαιρετοι μαζι σου (οχι αυτοι που σε χλευαζουν κλπ) μπορει να αναγνωριζουν την αξια σου και να σε αντικριζουν πολύ αλλιως απ ότι αντικριζεις εσυ εσενα, εκτος κι αν καταφερες παλι λογω του κυκεωνα των σκεψεων σου να τους καταστρεψεις την εικονα.
    γιάννης

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Ωστοσο οι αλλοι που ειναι καλοπροαιρετοι μαζι σου (οχι αυτοι που σε χλευαζουν κλπ) μπορει να αναγνωριζουν την αξια σου και να σε αντικριζουν πολύ αλλιως απ ότι αντικριζεις εσυ εσενα, εκτος κι αν καταφερες παλι λογω του κυκεωνα των σκεψεων σου να τους καταστρεψεις την εικονα.
    Αυτο ειναι που φοβαμαι περισσοτερο!!

    Και ενταξει αυτοι που με "χλευαζουνε" γιατι το κανουνε;;;
    Εγω γιατι πρεπει να σκεφτομαι 500 φορες κατι που θα πω μηηηηπως προσβαλω τον αλλον ενω καποιοι αλλοι πετανε ετσι τη μαλακια τους;;;
    Και γιατι την πετανε σε εμενα αφου οπως λες ειναι απλα μια εμμονη και μπορει να μην ειμαι ασχημος;;
    Γιατι δε το λενε σε καποιον αλλο αλλα σε εμενα;;;
    Αυτο το πραγμα με εχει κανει να αισθανομαι πολυ κατωτερος...
    Δεν ξερω που θα με οδηγησει....

  10. #40
    Όχι φίλε, επειδη εσυ εισαι ήρεμος, χαμηλών τόνων, ευγενικος, δεν εχεις τον τονο της φωνης ούτε το χαρακτηρα να θιξεις τον αλλο ουτε καν να του αντιμηλήσεις κι αυτο το εκμεταλλεύονται επειδη ειναι παλιοχαρακτηρες, και επειδη εσυ δεν αντιδρας μεχρι τωρα σου εχουν παρει τον αερα που λενε. Γι αυτο το λόγο εσενα σε προσβάλλουν. Και το γεγονος ότι καποιος σε προσβαλλει δε σημαινει ότι εισαι κατωτερος. Επισης η σταση τους σε κανει αυτο που λες, στο τελος να μην ειναι ακριβως αυτο που θα θελες να πεις επειδη στη σκεψη σου εχει παρεισφρύσει ο φόβος της αντιδρασης τους κι αυτο μολύνει αυτο που θα θελες να πεις. Εχεις κανει το μεγαλο λαθος να ταυτισεις την αυτοεκτιμηση σου με το πως σου συμπεριφερονται αυτοι. Μαθε και λιγο να αντιλεγεις, ξεκινα να το κανεις. Κι ασχημος ξερω πως δεν εισαι εκτος κι αν μου πεις κατι χειροπιαστο.
    γιάννης

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    καλησπέρα nocash :-)
    η μη καλή εμφάνιση διορθώνεται αν το θες πολύ.
    Αλλά η ψυχολογία που απορρέει από αυτήν θέλει δουλειά μέσα σου.
    Τα σκαμπανεβάσματα που λες ότι έχεις, τα έχουμε όλοι.
    Αυτό δε σημαίνει ότι είμαστε καταθλιπτικοί.
    Απλά περνάμε περιόδους ακεφιάς.
    Μη δίνεις δηλαδή τέτοια βαρύτητα σε συμπτώματα τύπου πονοκέφαλος. Ακόμα και μια σκέψη αυτοκτονίας, δεν είναι ένδειξη.
    Το μέσα σου πρέπει να ενδυναμώσεις.
    Έχεις σκεφτεί να κάνεις ψυχοθεραπεία;
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Γιαννη!
    Ασχημος ειμαι το ξερω και το εχω αποδεχθει!

    Τελος!
    Αισθανομαι ασχημος,η αντιδραση των υπολοιπων μου το επιβεβαιωνει οπως επισης και οι "λιγες" εμπειριες μου με κοπελες επιβεβαιωνει αυτο π λεω...

    Τα εχω πολυ μπερδεμενα στο μυαλο μου αλλα πιστευω πως το καλυτερο θα ηταν να καταφερω να ξεγελασω τον εαυτο μου με κατι αλλο...
    Ετσι ωστε σιγα σιγα να διωξω αυτο το αισθημα κατωτεροτητας...
    Πως ομως που οταν βγαινω εξω για μια βολτα ετσι ωστε να μην παθω καταθλιψη αισθανομαι οτι οι περαστικοι γελανε μαζι μου και με το προσωπο μου...;;;

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by void View Post
    Έχεις σκεφτεί να κάνεις ψυχοθεραπεία;
    Δε θελω να "μπλεξω" με οτιδηποτε εχει πρωτο συνθετικο το ψυχω- γιατι ηδη εχω πολλα προβληματα στο σπιτι μου με τους συγγενεις οι οποιοι κυριολεκτικα βρισκονται στον κοσμο τους,δε θελω να τους δωσω και "πατημα" να με λενε καθυστερημενο η ψυχασθενη η κατι τετοιο τελος παντων...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by Nocash View Post
    Δε θελω να "μπλεξω" με οτιδηποτε εχει πρωτο συνθετικο το ψυχω- γιατι ηδη εχω πολλα προβληματα στο σπιτι μου με τους συγγενεις οι οποιοι κυριολεκτικα βρισκονται στον κοσμο τους,δε θελω να τους δωσω και "πατημα" να με λενε καθυστερημενο η ψυχασθενη η κατι τετοιο τελος παντων...
    άρα λοιπόν εσύ θεωρείς κάποιον που κάνει ψυχοθεραπεία καθυστερημένο;
    εάν δηλαδή ήξερες εμένα και σου έλεγα, "α ξέρεις πηγαίνω και σε ένα γκρουπάκι και συζητάμε και με βοηθάει" θα με έλεγες καθυστερημένη;
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by void View Post
    άρα λοιπόν εσύ θεωρείς κάποιον που κάνει ψυχοθεραπεία καθυστερημένο;
    εάν δηλαδή ήξερες εμένα και σου έλεγα, "α ξέρεις πηγαίνω και σε ένα γκρουπάκι και συζητάμε και με βοηθάει" θα με έλεγες καθυστερημένη;
    Δεν ειπα αυτο προς θεου!!
    Απλα σου ειπα οτι οι συγγενεις μου ζουνε στον δικο τους φανταστικο κοσμο...Φασαριες και εντασεις καθημερινα και θελοντας και μη μπλεκομαι και εγω μερικες φορες...
    Δε θελω μια μερα να μου πουνε κατι τετοιο!
    Εν ολιγοις οταν ο αλλος ειναι αμορφωτος δεν γνωριζει την διαφορα του ψυχολογου με τον ψυχιατρο ουτε τη διαφορα της καταθλιψης με την νοητικη καθυστερηση,Οτιδηποτε δεν παει καλα με την ψυχικη σου υγεια θεωρησε καθυστερημενος για αυτους!
    Γιαυτο κι εγω λοιπον προσπαθω να κρατησω μεσα μου αυτα που με απασχολουνε γιατι κανεις δε με καταλαβαινει,δεν με "νιωθει"...

    Καταλαβες;;

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΗ ΠΡΑΞΗ-ΕΝΑς ΓΛΥΚΟΣ ΛΟΓΟΣ
    By Frini in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 138
    Last Post: 13-11-2012, 05:13
  2. Η ΚΟΛΑΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ
    By LILA28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 11-08-2012, 16:50
  3. Ποιος είναι ο λόγος που γράφετε εδώ;
    By Instant in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 15-12-2011, 17:58
  4. Περι ομοιοπαθητικης ο λογος...
    By WeakbutPowerfull in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 3
    Last Post: 08-03-2011, 10:22
  5. Λόγος χωρισμού?
    By mandyav in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 09-03-2009, 14:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •