οικογενειακο!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    17

    οικογενειακο!

    ρε παιδια βοηθηστε με δεν ξερω τι να κανω και πως να σωθω. Μενω σε ενα σπιτι που μου προκαλει απιστεθτω ανχος και νευρα, ολοι εδω μεσα φωναζουν και τσακονονται και οταν μας να τους μιλησεις και να τους διξεις το λαθος τους τσατιζονται και φευγουν νιωθω πως δεν μπορω να συνενοηθω με κανεναν εδω μεσα. Κανενας σε αυτο το σπιτι δεν προσπαθει να φτιαξει τα αρνητικα του πραγματα ετσι ωστε να γινει καλητερος και πιο λητουργικος και οχι μονο αυτο πιο χαρουμενος αν ειναι δυνατον πια. Βεβαια και εγω ετσι ειμουν σαν αυτους αλλα στις σπουδες μ εμαθα να ακουω πραγματα να καταλαβενω τα λαθη μου και να προσπαθω να τα διορθωσω, ξερω ποσο δυσκολο ειναι αλλα πως θα εξελιχθουμε σαν ανθρωποι? Δεν ξερω ισως εγω τα βλεπω ετσι τα πραγματα γιατι πιστευω πως ολα διορθωνονται στον χαραχτηρα στην συμπεριφορα και γενικοτερα στο σκεπτικο, βεβαια με βοηθησε και μια ψυχολογος πανω σε αυτο! Απλα δεν ξερω τι να κανω μηπως να το συζητουσαμε μηπως και φταιω εγω σε κατι, η ειναι λαθος ο τροπος αντιλαμβανομαι τα πραγματα?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    17
    νιωθω πολυ ασχημα για την οικογενεια μ! :(

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    Καλησπέρα! Να σου πω κάτι.. Δεν εισαι ο μόνος!! Όλοι λίγο πολύ ζήσαμε κ κάποιοι ζούνε ακόμη τέτοιες καταστάσεις. Αν προσπαθήσεις να κανείς τον διαιτητή εσυ που έχεις καταλάβει ότι υπάρχει πρόβλημα επικοινωνίας... Θα βρεθείς αντιμέτωπος με όλους. Κ αυτό επειδή δε δέχονται όλοι ότι υπάρχει πρόβλημα. Εγώ εφυγα πριν δύο χρόνια από το σπίτι κ ηρέμησα λίγο. Μη νιώθεις άσχημα,να κοιτάξεις τα δικα σου θέματα όσο δύσκολο αν είναι αυτό που λέω.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    17
    σε ευχαρηστω για την απαντηση σου vickyk. Ναι ομως θελω να βοηθησω την οικογενεια μου να ειναι καλα και να περναμε ομορφα οχι ολη την ωρα με φωνες και γκρινιες! Πραγματικα μακαρι να μπορουσαν να καταλαβουν, και αυτο ειναι το πιο ασχημο γτ οταν μιλαω και δεν καταλαβενει κανεις θεωρω πως εχω αδικο εγω και πευτω μετα εγω! Τελος παντω μαλλον εχεις δικιο δεν χρειαζεται να ξανα ασχοληθω εγω χαλιεμαι περισοτερο απο τι αυτοι!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    168
    Thano
    Καλημέρα.Συνφωνω με την Vicky αλλα ενας ανθρωπος δει την άσχημη πλευρά του εαυτού του σε έναν άλλο,τότε ίσως καταλάβει την ασχήμια του.Το να κανείς τον διαιτητή δεν ειναι λύση αλλα να τους πεις κατάμουτρα την αλήθεια ειναι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    Καλά Χριστούγεννα Θάνο. Όλα στα είπα από προσωπική εμπειρία κ έπειτα από πολλές προσπάθειες να τους κάνω να καταλάβουν κάποια πράγματα. Αν θες να βοηθήσεις μπορείς να προσπαθήσεις αλλά να σου πω ότι εγω τέτοια μέρα.. Επέλεξα να μην είμαι μαζί τους. Μπορείς να φανταστείς πόσο κουράστηκα. Εσυ φαίνεται να έχεις ψαχτει κ να αναγνωρίζεις τι είναι άσχημο. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του κ το θέμα είναι οι άνθρωποι που έχουμε γύρω μας να μας βγάζουν όμορφα συναισθηματα. Δεν έχει σημασία που είναι οικογένεια σου, αν σου βγάζουν άσχημα συναισθηματα απλά δεν ασχολείσαι. Κι επειδή είναι δύσκολο να μένεις μαζί τους κ να υπάρχουν φωνές κ καυγάδες,όσο μπορείς τους αγνοείς. Για τη δική σου ψυχική υγεία.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    δε ξερω την ηλικια σου αλλα υπαρχουν παντα και χειροτερα. πλεον ετσι οπως καταντησε η χωρα, ολοι παραμενουμε με τους γονεις, και μας καταστρεφουν ψυχολογικα, και τη ζωη ολη! η μονη λυση να το ριξεις στις σπουδες μπας και μπορεσεις και τους ξεφορτωθεις μετακομιζωντας αλλου (αν υπαρχουν παντα τα λεφτα).

Similar Threads

  1. Ψυχωσική συνδρομή και οικογενειακό περιβάλλον ασθενούς
    By aggelinaps in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 23-07-2012, 00:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •