Το πιο σωστό μου λάθος..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    20

    Το πιο σωστό μου λάθος..

    Καλησπέρα,

    ανακάλυψα το forum τυχαία και αποφάσισα να μοιραστώ κι εγώ την ιστορία μου, θέλοντας να ακούσω γνώμες ή πώς θα αντιμετωπίζατε εσείς παρόμοιες καταστάσεις.

    Η σχέση μου με τον Γ. ξεκινάει 4 χρόνια πριν, τον γνώριζα από παλιές παρέες ελάχιστα, όμως μέσω του διαδικτύου "ξανασυναντηθήκαμε" και "ξανασυστηθήκαμε" οπότε και εμένα άρχισε να μου αρέσει ιδιαίτερα. Εκείνος 4 χρόνια μεγαλύτερος, εγώ ήμουν μικρή (18) και με ελάχιστες εμπειρίες, έβλεπα στο πρόσωπό του κάτι άπιαστο για μένα, έναν άνθρωπο που δε θα μου έδινε ποτέ σημασία να ασχολείται μαζί μου σε καθημερινή βαση. Αυτή η συχνή επικοινωνία και το ενδιαφέρον του για μένα είχαν ως αποτέλεσμα να ξεκινήσει μια ερωτική σχέση, αλλά θέλω να τονίσω ότι ποτέ δεν είμασταν μαζί. Βρισκόμασταν σεξουαλικά απο το δεύτερο χρόνο και μετά, και παράλληλα εκείνος μπορεί να έβλεπε και άλλες κοπέλες, δεν υπήρχε καμία δέσμευση. Το πρόβλημα ξεκινάει απο τη στιγμή που εγώ ήθελα περισσότερα μαζί του. Ζήλευα, αλλά ποτέ δεν το εξέφραζα, δεν ήθελα να τον χάσω, γιατί πραγματικά, εκτός απο την επικοινωνία μας που όλα αυτά τα χρόνια δε σταμάτησε στιγμή, ένιωθα ότι είχα έναν άνθρωπο δίπλα μου, στην ουσία δεχόμουν ό,τι μου έδινε. Παρολ' αυτά καταπιεζόμουν, είχα χάσει μέρος του εαυτού μου, ήξερα ότι ολο αυτό είναι ένα μεγάλο λάθος και με καταστρέφει, ιδιάιτερα όταν άρχισε να μου λέει για σχέσεις του. Εκεί έχανα τη γη κάτω απο τα πόδια μου, κάθε φορα. Έλεγα ότι αυτό ήταν και τέλος αλλά ξαναγυρνούσα. Είχαμε περάσει όλα αυτά τα χρόνια τόσα πολλά μαζι, ήξερα τα πάντα για εκείνον κι εκείνος τα πάντα για μένα, φαινόταν ότι ταιριάζαμε, το σεξ ήταν καταπληκτικό, αλλά κάπου κολλούσε.. Μου ήταν δύσκολο να ξεκόψω. Αυτό προσπαθώ να κάνω τώρα, σε μια σοβαρή προσπάθεια, και είναι ότι πιο δύσκολο έχω περάσει. Είναι σε σχέση τώρα εδώ και περίπου 2 χρόνια, περνάει καλά αν και πρόσφατα η άλλη τον χώρισε. Στο διάστημα του χωρισμού, αισθάνθηκα ότι "γαντζώθηκε" πάνω μου, μιλούσαμε περισσότερο, μέναμε μαζί σπίτι μου και ξαφνικά θεώρησα οτι ίσως και να είμαστε μαζί. Ήλπιζα ότι θα καταλάβει πόσο τον αγαπάω και πόσο "εκεί" είμαι για αυτον. ΄Ώσπου ξαναγύρισε στην πρώην και εγώ εκεί τελείωσα. Το πιο δύσκολο ξεκινάει από εδώ και πέρα, καθώς εγώ συναισθηματικά καταρρέω, είναι μέρες που αισθάνομαι ότι έχω ξεπεράσει όλη αυτηή την κατάσταση και άλλες που βλέπω τον εαυτό μου στον καθρέφτη και δε με αναγνωρίζω. Εκείνος προσπάθησε με κάθε τρόπο να με πέισει ότι εγώ είμαι κάτι άλλο, ξεχωριστό από αυτήν, όμως εγώ πιστεύω πως αξίζω πολύ περισσότερα από το να είμαι δεύτερη σε μια σχέση, γιατί τον ήθελα πάρα πολύ και στην πραγματικότητα ποτέ δεν τον ειχα.. Νιώθω πως μάχεται η καρδιά μου που είναι δοσμένη σ' αυτόν με τη λογική.. Συγγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ για την προσοχή σας! :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ωραια η ιστορια σου αν και καθολου πρωτοτυπη. Ουτε κ βλεπω καποιο προβλημα. Μαλλον βλεπω σε σενα. Αλλα μη σε παω στα βαθια χριστουγεννιατικα...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    20
    Το πρόβλημα είναι ότι νιώθω ότι δεν μπορώ να προχωρήσω.. Λέω το αφήνω πίσω αλλά εξακολουθεί να με ενοχλεί.. Θέλω να ακούσω τη γνώμη σου, έτσι κι αλλιώς με τα ρηχά αποτέλεσμα δεν είδα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Καπως ετσι ηταν και η δικη μου "σχεση" μου με εναν πρωην.
    Οταν πηγαινα να προχωρησω στην ζωη μου με καποιον αλλον , ξαφνικα με θυμοταν αλλαζε προσωπο, ξεχνουσε τις αλλες και εγω σαν μαλακας ξαναεπεφτα.
    Καποια στιγμη μου προτεινε και να συγκατοικησουμε εγω αρνηθηκα και μετα απο δυο μηνες συγκατοικουσε με αλλη.
    Και εγω σαν μαλακας ουτε τοτε ξεκολλησα και συνεχισα να βρισκομαι μαζι του , παρολο που απο την αρχη ηξερα οτι δεν θα καταληξει καπου.
    Περασμενα ξεχασμενα.

    Στι θεμα σου τωρα.
    Πιστευω πως εισαι αρκετα συνειδητοποιημενη και ξερεις τι πρεπει να κανεις αλλα δυσκολευσαι στην πραξη.

    Προσπαθησε να μην εχεις πλεον καμια επαφη μαζι του , απλα βγαλτον απο την ζωη σου . . .
    Αλλιως μια ζωη θα σε τουμπαρει , και φανταζομαι πως κατι τετοιο δεν το θες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τι εννοεις με τα ρηχα αποτελεσμα δεν ειδα?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    20
    Εννοώ πως με συμβουλές από τον κύκλο μου, ελλείψει εμπειριών, δεν είδα αποτέλεσμα σε μένα. Δηλαδή δεν έχω πάρει βοήθεια και υποστήριξη απο φίλους ή φίλες γιατί δεν έχουν ζήσει κάτι παρόμοιο, ή επειδή θεωρούν ότι είναι πολύ εύκολο να διαγράψεις μια ιστορία χρόνων..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Να το ξεχασεις ειναι δυσκολο , αλλα μπορεις να τερματισεις την κατασταση.
    Και μετα δωσε χρονο στον εαυτο σου για να συνελθεις .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οκ καταλαβα, επειδη τσιμπαω κατι τωρα κ βαριεμαι να γραφω κατεβατα, θα σου πω αυριο. Ενα μικρο ερωτημα αν και ακυρο, τωρα λες ξαναγυρισε στη γκομενα του, εσυ εχεις φρικαρει κλπ. Ο ιδιος ομως προς εσενα τι κινησεις κανει? Μιλατε? Εχετε επαφη? Δηλ σας θελει ολες οπως στο παρελθον (οποτε το προβλημα ειναι οτι εσυ θες αποκλειστικη σχεση) η σε εδωσε ακυρο κ συ χτυπιεσαι? Κ μηπως δουλευει νυχτα?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    20
    Μου μίλησε με σκοπό να με πείσει να αλλάξω γνώμη. Να συνεχίσουμε να βρισκόμαστε κλπ, όλα όπως πριν. Του το ξέκοψα λέγοντας πως δεν μπορώ αλλο τα ίδια, οπότε τώρα δε μιλάμε και είμαι σε φάση προσαρμογής προς την πραγματικότητα. Επίσης απο τότε που εκανε σχέση με αυτή που έχει τώρα, στη ζωή του ήμουν μόνο εγώ κι αυτή. Σοβαρεύτηκε κάπως... άρα τώρα έχει μόνο αυτή.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Σε περιπτωση που προσπαθησει παλι να σε προσεγγισει ξεκοψε το του με την μια.
    Δεν αξιζει να χανεις χρονο απο την ζωη σου εξαιτιας του.
    Δεν θα οδηγησει πουθενα και το ξερεις.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    20
    Νομίζω δε θα κάνει άλλη προσπάθεια. Το πήρα όλο πάνω μου, είναι δική μου απόφαση και σίγουρα μου λείπει αλλά όταν σκέφτομαι πόσο τη θέλει με πιάνει τρέλα..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εινια απολυτο κατανοητο να σε τρελαινει το οτι ειναι με αλλη , αλλα προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι.
    Κανε κατι να ξεχαστεις. Δωσε βαση στους φιλους σου και προσπαθησε να αλλαξεις λιγο παραστασεις. Αν εχεις την δυνατοτητα πηγαινε ενα ταξιδακι για λιγες μερες ή βρες μια καινουργια ασχολια και θα το ξεπερασεις σιγα σιγα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μηπως δουλευει σε καφε ή καποιο μπαρακι?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    20
    Όχι καμία σχέση..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μαλιστα. Του εχεις πει οτι πως ειναι δυνατον να σε θελει, να σε αγαπει κλπ και να εχει κ αλλη? Τι απανταει σε αυτο?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Διαλέγοντας πάντα λάθος άτομα να με ελκύουν..Γιατί, τι κάνω λάθος?
    By flower22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 07-05-2012, 23:35
  2. ΣΩΣΤΟ Η ΛΑΘΟΣ?
    By ροβη in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 25
    Last Post: 07-01-2012, 10:16
  3. σωστο η λαθος?
    By arge in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 13-12-2011, 11:36
  4. ΤΟ "ΣΩΣΤΟ" ΚΑΙ ΤΟ "ΛΑΘΟΣ"
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-09-2010, 07:48
  5. Θέλουμε να μείνουμε μαζί. σωστό ή λάθος?
    By konstan in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 02-11-2008, 03:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •