Κρισεις αυτοπεποιθησης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    11

    Κρισεις αυτοπεποιθησης

    Γεια σας παιδια!!! Ειμαι νεο μελος!Καλα χριστουγεννα να εχουμε!!!!!

    Λιγα πραγματα για μενα.Ειμαι 22 χρονων και ειμαι φοιτητης.Βρισκω ενδιαφερον την ψυχολογια γενικα και εχω συγκροτησει αποψεις για πολλα θεματα.
    Ανοιγω το θεμα για κατι που με ταλαιπωρει πολυ καιρο και ζηταω την βοηθεια σας οπως μπορειτε να την δωσετε.

    Η αυτοπεποιθηση απο οτι εχω καταλαβει χοντρικα ειναι να τα εχεις καλα με τον εαυτο σου.Που σημαινει να τον εχεις αποδεχθει,να βλεπεις και την θετικη του πλευρα που αδιαμφησβητητα υπαρχει,σε ενα ρεαλιστικο πλαισιο ενοειται.Ειναι η εξισσοροπηση της υπεροψιας και της μετριοφρωσηνης που αποτελουν τα 2 ακρα.
    Η αυτοπεποιθηση για τον εαυτο που χωριζεται σε 2 μερη και αφορα
    Α)ικανοτητες/δεξιοτητες
    Β)εξωτερικη εμφανιση

    Γενικα ειμαι ενα φιλοδοξο ατομο.Εχω πετυχει στοχους στην ζωη μου και εχω καταφερει αξιολογα πραγματα.Με οτι εχω καταπιαστει εχει καλα αποτελεσματα.Πιστευω στον εαυτο μου και τον θεωρω πολυ ικανο.Εχουν βοηθησει και τα γεγονοτα οπως ειπα καθως δεν ειχα ποτε μεγαλες αποτυχιες.Και ο οικογενιακος κυκλος παιζει σπουδαιο ρολο φυσικα.Ημουν ο ''εξυπνος'' της οικογενειας,το καλο παιδι και ο αριστος μαθητης.Ειχα πολλες απαιτησεις απο τους γονεις ,με εμπιστευοτουσαν και πιστεαν οτι θα τα καταφερω χωρις να ανακατευτουν.Με λιγα λογια ειμαι περηφανος για τον εαυτο μου και αυτο τροφοδοτει συνεχως ο περιγυρος μου ακομα και τωρα.


    Στον τομεα της εξωτερικης εμφανισης εχω ενα προβληματακι.Μικρος δεν ειχα και πολλες κατακτησεις.Απο τα 15-16 αυτο αλλαξε λιγο αφου αρχισα να προσεχω και να φροντιζω τον εαυτο μου.Εχω κανει 2 σχεσεις (3 και 8 μηνων) και ειχα μερικες περιστασιακες εμπειριες, αλλες προχωρησαν λιγο αλλες πολυ .Δεν ειμαι ο πολυ ομορφος παρολα αυτα δεν με θεωρω ασχημο,αντιθετως πιστευω οτι εχω καποια καλα εξωτερικα χαρακτηριστηκα.Εχω καποιες κατακτησεις ανα καιρους και με κοπελες που τις θεωρω πολυ ωραιες και σκεφτομαι πως θα μπορουσαν να βρουνε καλυτερο απο μενα.

    Εχω συνειδητοποιησει οτι το ζητουμενο δεν ειναι η επιβεβαιωση απο μια ερωτικη εμπειρια η απο ενα ερωτικο σχολιο.Για να εχεις πραγματικα αυτοπεποιθηση καλεισαι να αγαπησεις τον εαυτο σου και να τον αποδεχθεις οπως ειναι.Και οχι καθε περιστατικο να σε επηρεαζει.Εγω λοιπον αυτο δεν το εχω.Καποιες φορες μπορει οντως να κοιταχθω στον καθρεφτη και να πω μου αρεσω.Καποιες αλλες να μην μου αρεσω καθολου.Κανω συχνα το λαθος και εστιαζω μεμονωμενα σημεια του σωματος η του προσωπου μου που δεν μου αρεσουν και απογοητευομαι.Πεφτω ψυχολογικα και επηραζει την καθημερινοτητα εκεινων των ωρων/ημερων.Εχω τετοιες κυκλοθυμικες τασεις.Αυτο δεν ειναι λογικο.Πρωτον τα προβληματα που βρισω στην εμφανιση μου πολλοι δεν θα τα προσεξουν(μπορει να μην υπαρχουν καν),ακομα και αν υπαρχουν τα μεγαλοποιω λες και το ζητουμενο ειναι η τελεια εμφανιση που προβαλλουν τα ΜΜΕ.Υστερα,δεν γινεται να μου αρεσω σημερα και μετα απο μια εβδομαδα οχι.

    Θα ηθελα να το συζητησουμε,περιμενω με αγωνια γνωμες.Και παλι καλες γιορτες!!!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    6
    Αισθάνομαι ακριβώς τα ίδια τα πράγματα κάθε μέρα μπορώ να σου πω αλλα πιστεύω πως δεν υπάρχει άνθρωπος χωρίς ανασφαλειες!σε όλους κάτι δεν αρέσει πάνω τους..είσαι πολύ έξυπνος φαντάζομαι για να καταλάβεις ότι η αυτοπεποίθηση έχει να κάνει και με την εμφάνιση αλλα πιο πολύ με την ψυχολογία μας οπότε ίσως σε επηρεαζει και κάτι άλλο για να αισθάνεσαι έτσι..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    179
    makmak!οι κατακτησεις δεν εχουν να κανουν παντα με την αξια μας και την ομορφια μας.
    μη ξεχνας συνηθως στις εκπτωσεις ψωνιζουν πολλοι ανθρωποι.θεωρω πως σημασια δεν εχει να αρεσουμε σε πολλους αλλα στους αξιολογους,η εμφανιση δεν ειναι το παν
    Για εμενα μετραει ο τυπος και η προσωπικοτητα!
    εγω ειχα καποιον κουκλο ελικρινα...εβαλα τελος ομως γτ δεν ειχε καλο χαρακτηρα...θελω να πω δεν ειναι αυτο που κραταει μια γυναικα..αξιολογη τουλαχιστον
    επισης η σιγουρια που βγαζουμε ελκυει το αλλο φυλο...να πιστευεις σε σενα και να μην πεφτεις,κανεις δεν ειναι τελειος..σημασια εχει να ειμαι αξιοι να αγαπηθουμε!!ελπιζω να βοηθησα!
    Τα πράγματα συμβαίνουν όλα στροβιλίζονται
    Υπάρχουμε σ' ένα θαύμα,αυτό είναι το μέλλον

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    11
    Αννα με εβαλες σε σκεψεις.Απο μικρος προσπαθουσα επιτηδες να κραταω χαμηλους τονους γιατι δεν ηθελα με τιποτα να γινω υπεροπτης.Δεν καυχιεμαι για τα επιτευγματα μου παρολο που εχω αναγκη για επιβραβευση.Την ψυχολογια μου την επηρεαζουν πολλα πραγματα.Τα περισσοτερα θεματα που εχω να αντιμετωπιζω με υπομονη,επιμονη,σιγουρια,α� �σιοδοξια,ωριμοτητα,λογικη. Οτι εχει να κανει με την εμφανιση μου αλλα και με την ερωτικη μου ζωη δεν το διαχειριζομαι οπως θα ηθελα.Με κυριευει αγχος,φοβος,απαισιοδοξια και απογοητευση.Τι αλλο ενοεις θα μπορουσε να με επηρεαζει;

    λιονταρακι23,πιανω τον εαυτο μου να επιζητα την αποδοχη των γυναικων,ενω ξερω οτι το κλειδι ειναι να αποδεχθω τον εαυτο μου.Το θεμα μου δεν ειναι να κανω σχεση.Ξερω οτι ο χαρακτηρας ειναι σημαντικος και πιο σημαντικος τουλαχιστον για μενα απο την εμφανιση.Το παραδοξο ειναι ενω τα ξερω ολα αυτα δεν μπορω να ξεπερασω την ενοχλητικη ανασφαλεια για την εμφανιση μου.Νιωθω οτι εχω κομπλεξ με αυτο

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    6
    Χωρίς να το καταλάβεις έχεις μπει στην διαδικασία να προσπαθείς και να καταφέρνεις πάντα το τέλειο!Δεν αφήνεις περιθώρια στον εαυτό σου για λάθη οπότε το παραμικρό σε κάνει να νιώθεις κάτι λιγότερο από αυτό που πιστεύεις για τον εαυτό σου..κανείς δεν ειναι τέλειος και θα σου πρότεινα να χαλαρωσεις και να δεις τα πράγματα πιο ήρεμα..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by anna_ View Post
    Χωρίς να το καταλάβεις έχεις μπει στην διαδικασία να προσπαθείς και να καταφέρνεις πάντα το τέλειο!Δεν αφήνεις περιθώρια στον εαυτό σου για λάθη οπότε το παραμικρό σε κάνει να νιώθεις κάτι λιγότερο από αυτό που πιστεύεις για τον εαυτό σου..κανείς δεν ειναι τέλειος και θα σου πρότεινα να χαλαρωσεις και να δεις τα πράγματα πιο ήρεμα..
    Τα τελευταια 2 χρονια κανω πιο εντατικα προσπαθειες να ''πεταξω'' στοιχεια του εαυτου μου που δεν μου αρεσαν και μερικες φορες μου διμηουργουσαν προβλημα.Ορισμενα απο αυτα ειναι η γκρινια,ο θυμος που ειχα καποιες φορες και καποια πιο σημαντικα οπως η τελειομανια και η ανασφαλεια για την εμφανιση μου.Τα δυο πρωτα και καποια αλλα που ξεχναω τωρα τα εχω ξεπερασει σχεδον και την τελειομανια την ρυθμιζω σε ικανοποιητικο βαθμο.Δεν λεω και με την ανασφαλεια εκανα καποια βηματα.Βοηθησε οτι φροντισα το σωμα μου και τον εαυτο μου γενικοτερα.Αλλα κανω συνεχως πισωγιρισματα.Δινω περισσοτερη σημασια στην εμφανιση μου απο οσο θελω αλλα δεν το ελεγχω.Οποτε ρωταω σε πρακτικο επιπεδο υπαρχει καποια λυση;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    6
    Σε πρακτικό επίπεδο δώσε χώρο στη ζωή σου σε διάφορα πράγματα!περνα καλά βρες φίλους που να σε εκτιμανε για αυτο ακριβώς που είσαι και αν έχεις περνά καλά μαζί τους!διωξε ότι αρνητικό σκέφτεσαι και υπάρχει στη ζωή σου..ότι σε κανείς να αμφισβητείς για τον εαυτό σου!

Similar Threads

  1. Κρίσεις Πανικού και εγω !!!!!
    By filakhs in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 41
    Last Post: 02-01-2015, 00:06
  2. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  3. Η "ΑΠΑΤΗ" ΤΗΣ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗΣ
    By Raffaella in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 9
    Last Post: 24-05-2014, 11:23
  4. Ελλειψη αυτοπεποίθησης, άγχος και εμμονές
    By katerina12605 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 2
    Last Post: 30-05-2012, 14:25
  5. Έλλειψη αυτοπεποίθησης αυτοεκτίμησης
    By zanazan in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 20
    Last Post: 11-08-2010, 10:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •