Υπνος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8

Thread: Υπνος

  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    74

    Υπνος

    Πολυ ασχολοθηκα για φιλους και γνωστους σε αυτο το φορουμ καιρος να ρωτησω και κατι για μενα ....θελω να σας ρωτησω κατι που με απασχολει...εχωντας σχεδον απαλαγει απο κρισεις και πονους ψυχοσωματικα και λοιπα νιωθω τελεια αλλα τα προβληματα του υπνου μου χαλανε τη διαθεση σκεφτομαι οτι θα παω για υπνο και τα ιδια θα συμβουν(ξερω οτι και μονο αυτη η σκεψη αρκει για να τα διατηρει αλλα...)....με το που παει να με παρει ο υπνος νιωθω οτι κατι θα συμβει και ανοιγω τα ματια εντρομος και με τη καρδια μου να χτυπα ασταματητα σα να ξυπνησα απο εφιαλτη θα συμβει αυτο 10 φορες και μετα αν ειμαι τυχερος θα καταφερω να κοιμηθω...συνηθως εχω και μια αισθησησ ζαλαδας προφανως γιατι το μυαλο δε προλαβαινει να δωσει εντολες οτι σαν ηλιθιος παλι ξυπνησα :Ρ:Ρ:Ρ:.....εχω αρχισει να κουραζομαι απο αυτο...υπαρχουν αλλοι με παρομοιο προβλημα στο φορουμ??

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    29
    εγω μια κ μοναδικη φορα επαθα κριση πανικου πριν τον υπνο κ τα χρειαστηκα....εχω συνηθησει βεβαια τον πανικο γιατι ζω μαζι του τα τελευταια 5 χρονια αλλα αυτο ηταν κτ διαφορετικο...σα κτ να με επνιγε.....ητανε η μοναδικη φορα που ειπα,καλυτερα να μην ειχα γεννηθει...

    δεν ξερω αν κτ τετοιο αισθανεσαι κ εσυ,που ειναι καθαρα κριση πανικου, αλλα ειναι απαισιο το συναισθημα.

    αν δοκιμασεισ να κανεις γυμναστικη λιγο πριν πεσεις για υπνο, ισως βοηθησει!

    επισης ενα ντουζ με ζεστο νερο, χαλαρωνει τους μυς.

    αυτο που με βοηθα εμενα κ το κανω συχνα οποτε νιωθω ανησυχια πριν τον υπνο ειναι να βλεπω dvd με κωμωδιες-ελληνικο κινηματογραφο κ τετοια, η παιδικα! θες δε θες, γελας κ αρα παλι χαλαρωνουν οι μυς!

    εφαρμοσε τα αυτα κ γραψε αν εχεις αποτελεσματα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    177
    Mazang αν και τα είπαμε και στο τσατ..το γράφω εδώ να το δουν όλοι...
    σου ανέφερα οτι κάτι τέτοιο πάθαινα εγώ έπειτα από το μεγάλο σεισμό του \'99 όπου ήμουν φανερώς σοκαρισμένη και φοβισμένη. Το πάθαινα αυτό για αρκετούς μήνες μετά...είχα ανασφάλεια και ξυπνούσα με το παραμικρό όταν κατάφερνε να με πάρει ο ύπνος και φυσικά δεν κοιμόμουν ποτέ βαθειά αφού ήμουν πάντα σε εγρήγορση και μερικές φορές ξυπνούσα λίγο πριν γίνει ένας μετασεισμός.
    Το θέμα είναι οτι εσύ μου είπες οτι τότε δεν είχες τέτοια συμπτώματα..αλλά οτι αυτό που περιγράφεις νομίζεις οτι κράταει από εκείνη τη χρονιά..
    Δεν ξέρω αν έχουν σχέση απλα ανέφερα οτι οι φόβοι καμια φορά κρύβονται πολύ καλά στο υποσυνείδητο και \" σκάνε μύτη\" εκεί που δεν το περιμένεις :)

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    6
    agapas ta paramitia?diavase ena pu sinitos exon kalo telos kai prospatise na fantastis esena mesa etsi ta kimitis grigora gia na dis to kalo telos.ego onirevo epizodia.kai kseris ti mono ti skepsi py meta to ipno imaste pio orei arki ande kalinixta...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ......η ψυχοθεραπεια θα βοηθουσε πολυ σ αυτες τις περιπτωσεις!

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    67
    Συνήθως και εγω έχω δυσκολία στον ύπνο.
    Βλέπω συχνά εφιάλτες και αυτό με κάνει να σκέπτομαι ότι όταν θα κοιμηθώ θα τους δω. και αυτό με τρομάζει.
    Προσπαθώ να κοιμάμαι αργά , ούτως ώστε να ειμαι πολύ κουρασμένη και να με παίρνει πιο ευκολα ο ύπνος.
    Ομως πάλι δεν ειναι ευκολο.
    Ετσι συνήθως παιρνω stilnox (ο γιατρος μου το δινει ).

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    29
    ...μπορεί να φανεί χαζό, αλλά δοκίμασε να πιείς μισή ώρα πριν τον ύπνο μια κούπα τήλιο -αλλά βαρύ... μπόμπα! Που το βράζεις μέχρι το ρόφημα να κοκκινήσει. Και εννοείται, να μην επιτρέπεις στο μυαλό σου σκέψεις ότι ντε και καλά θα σου συμβεί.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    376
    Πήγα τις προάλλες σε κάτι φίλους. Είχαν ένα μικρό παιδάκι. Είχε ανεβάσει πυρετό. Εβγαζε δόντια. Το είχαν πάει και σε γιατρό να το δεί αλλά δεν τους αρκούσε μόνο το apotel που έδιναν στο παιδάκι τους. Ηθελαν να κοιμηθεί όπως παλιά.

    Το μόνο που ήξερα να τους πώ ήταν ότι μόνο όταν περάσει το αίτιο που προκαλεί τον πόνο μόνο τότε το παιδάκι θα κοιμηθεί κανονικά. Και, αν και σκληρό, μόνο ο χρόνος κάνει κάποια πράγματα οδυνηρά να περάσουν.
    Φυσικά τους είπα και για κάποια πράγματα όπως παιχνίδια, ένα μπανάκι πριν το ύπνο κλπ ώστε να χαλαρώσει λίγο το παιδάκι αλλά τελικά μόνο όταν το αίτιο φύγει φεύγει και το σύμπτωμα.

    Φιλιά σε όλα τα παιδάκια (και μεγάλους) που πονάνε τόσο που ούτε ο ύπνος δεν τους κάνει την χάρη να έρθει με όλη του την ηρεμία. Και υπομονή

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •