Τι ειδους ψυχοθεραπεια κανετε και ποια θεωρειται καλυτερη για την σχιζοφρενεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437

    Τι ειδους ψυχοθεραπεια κανετε και ποια θεωρειται καλυτερη για την σχιζοφρενεια

    Γεια σας πασχω απο σχιζοφρενεια παρανοικου τυπου εδω και 2 χρονια και κανω ψυχοθεραπεια μαζι με φαρμακα.
    Εχω κανει 2 ειδους ψυχοθεραπειας εχω κανει 3 συνεδριες συμπεριφοριστικη σε μια ψυχολογο οπου με εβαζε και εγραφα τις σκεψεις μου σε ενα χαρτι
    οπου δεν με βοηθησε καθολου γιατι ημουν σε οξεια φαση και τον υπολοιπο διαστημα δηλαδη 2 χρονια περιπου κανω λακανικη με ψυχιατρο οπου δεν μπορω να πω οτι με αλλαξε η' με εκανε αλλον ανθρωπο ειδα μια μικρη διαφορα αλλα οχι τεραστια και σκεφτομαι να αλλαξω το ειδος της ψυχοθεραπειας.
    Εχετε να προτεινετε καποιο ειδος ψυχοθεραπειας

  2. #2
    αφου ειναι ανιατη ασθενεια εγω το βρισκωω ΤΖΑΜΠΑ κοπο την ψυχοθεραπεια.ουφ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,015
    In the case of therapy, some research has shown that psychotherapy and medication can be more effective than medication alone (however, the same study noted that psycotherapy alone was NOT a substitute for medication). The three main types of psychosocial therapy are: behavioral therapy (focuses on current behaviors) cognitive therapy (focuses on thoughts and thinking patterns) and interpersonal therapy (focuses on current relationships). For schizophrenia, cognitive-behavioral therapy has shown the most promise in conjunction with medication.


    Μια προχειρη μεταφραση....
    Μερικες ερευνες δειχνουν οτι η ψυχοθεραπεια μαζι με τα φαρμακα εχουν καλυτερα αποτελεσματα , χωρις η ψυχοθεραπεια να υποκαθιστα τα φαρμακα. Οι τρεις κυριως κατηγοριες ψυχοκοινωνικης θεραπειας ειναι η συμπεριφοριστικη ( επικεντρωνεται στις τωρινες συμπεριφορες) , η γνωστικη (επικεντρωνεται στις σκεψεις και στα μοτιβα σκεψης) , και η interperson (επικεντρωνεται στις τωρινες σχεσεις με τους αλλους). Η συμπεριφοριστικη- γνωστικη δειχνουν οι πιο υποσχομενες στη σχιζοφρενεια σε συνδυασμο με τα φαρμακα.


    Απο το www.schizophrenia.com
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    γεια εγω κανω συστημικη για περιπου 2 μηνες και πιστευω οτι ειναι καλη μιας και ο ψυχιατρος μου
    τονιζει τα θετικα και τα αρνητικα τμηματα του εαυτου μου. εγω εχω βρει καπου που την κανω τζαπα
    πωντων πιστευω οτι απο τις πρωτες συναντησεις μπορει να καταλαβεις αν σου αρεσει η οχι .τωρα οσο αφορα τα φαρμακα για τα δικα μου προβλημματα η τα περνω η δεν τα περνω πιστευω οτι ειναι το ιδιο.
    αν σε ενδιαφερει να σου δωσω περισοτερες πληροφοριες για την συστημικη ψυχαναλυση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    O τζαπας ζει τελικα !!! (?) :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    nikopoul Θα ηθελα περισσοτερες πληροφοριες για την συστημικη προσεγγιση

  7. #7
    ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΜΕ ΕΙΚΟΝΕΣ

  8. #8
    ΟΤΑΝ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΑΠΟΤΥΓΧΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ Η ΤΥΧΗ ΗΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΣΟΥ
    :D:D:D

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    ευφυεστατε αυτιστικε οταν λες εσωτερικο διαλογο με εικονες τι εννοεις γιατι δεν καταλαβα τιποτα

Similar Threads

  1. τι ειδους ψυχοθεραπεια
    By cocomero in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 16-09-2012, 23:17
  2. τι ειδους ψυχοθεραπεια κανετε ?
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 05-05-2009, 01:38
  3. ψυχοθεραπεια.Ποια μου ταιριαζει και πως θα το μαθω?
    By afrula in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 6
    Last Post: 02-01-2009, 15:32
  4. Ποια θεωρειτε τη δικη σας καλυτερη ταινια
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 65
    Last Post: 27-09-2008, 19:22
  5. Σε ποια ηλικία θέλετε να κάνετε το πρώτο σας παιδί ??
    By Kleiw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 48
    Last Post: 11-12-2007, 22:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •