Θέλω να μιλήσω!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614

    Θέλω να μιλήσω!

    Έχω την ανάγκη να μιλήσω σε κάποιον, να βγάλω ό,τι έχω μέσα μου. Μια πάνω μια κάτω, αυτό το πράγμα συνεχώς με έχει κουράσει. Δεν ξέρω από πού να κρατηθώ, από πού να πάρω κουράγιο. Και το πιο μικρό πράγμα αν γίνει, η ψυχολογία μου πέφτει και δεν ξέρω πώς να συνέλθω. Δε θέλω κανέναν, δε μιλάω σε κανένα, έχω κλείσει κινητό, δε θέλω να ακούω κανέναν, όλοι με κουράζουν. Όμως νιώθω και μόνη. Σκέφτομαι το παρελθόν, όσους με πρόδωσαν, ενώ τους έδωσα τα πάντα. Έχω πάψει πια να ελπίζω και δεν έχω καμία όρεξη να προσφέρω, νιώθω ότι στέρεψα από συναισθήματα. Με κούρασαν οι ανούσιες συναναστροφές. Όποιος και όποια με γνωρίζει το μόνο που θέλει είναι να με εκμεταλλευτεί. Δεν ξέρω τι εικόνα βγάζω και όλοι με βλέπουν έτσι. Λεφτά για ψυχολόγο δεν έχω. Πού να μιλήσω πού?!? Και τους γονείς μου πόσο να τους ζαλίσω πια.. Δε μου αρκεί.
    Είχα μιλήσει μια-δυο φορές με έναν συμφοιτητή μου προορίζεται για ιερέας, μήπως και μου δώσει μια πιο σοφή γνώμη. Προσπάθησα να τον προσεγγίσω μέσω ιντερνετ, από κοντά δεν έχουμε μιλήσει ποτέ, όμως άλλα παιδιά που τον ήξεραν μου είπαν ότι θα γίνει ιερέας. Είχαμε πει μια-δυο κουβέντες και ειλικρινά μου έδωσε δύναμη με όσα μου είχε πει. Αλλά κι αυτός έχει χαθεί. Του έστειλα χρόνια πολλά και δεν μου απάντησε ποτέ. Ούτε ο μέλλων ιερέας δεν ενδιαφέρεται για τον συνάνθρωπο, δηλαδή ποιος!!!! Βλέπω τον κόσμο γύρω μου να γκρεμίζεται!!!!
    Last edited by Deleted20082014; 31-12-2012 at 00:17.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Aλκμηνη οι περισσοτεροι ανθρωποι οταν εχουν προβληματα και διαφορου τυπου πραγματα που τυραννανε το μυαλο τους εχουν την αναγκη να μιλησουν .... Νιωθουν αυτη την εντονη αναγκη να μοιραστουν τον πονο τους , το προβλημα τους αυτο που τους βασανιζει... Πανω σε αυτο ομως υπαρχει ενα μικρο θεμα που πρεπει να το εχεις κρυμενο καλα καπου στο πισω μερος του μυαλου σου ... Το να ακουμπησεις σε καποιον και να προσπαθησεις να πιαστεις ειναι το συνηθεστερο , το να ακουμπησεις ομως στον λαθος ανθρωπο ειναι ομως ενα μεγαλο λαθος .... Στο λεω εντελως φιλικα και χωρις να θελω να σε θιξω σε κανενα σημειο ....

    Μιλησε ,ανοιξε κουβεντα με καποιον , πες του τα προβληματα σου , που ξερεις ισως σε βοηθησει να περασεις ενα βημα μπροστα .... Αυτα τα λιγα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Hey γεια σου! Υπάρχει εδω κάποιος που μπορείς να μιλήσεις μαζί του.
    Τι ειναι αυτό που σε κάνει να αισθάνεσαι έτσι;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Σ' ευχαριστώ που μου απάντησες. Αλλά πραγματικά δεν έχω κανένα φίλο που να μπορώ να μοιραστώ ό,τι νιώθω.
    Μόνο απλούς γνωστούς. Φίλο ούτε μισό! Οπότε πώς μπορώ να κάνω αυτό που λες.
    Ποιος θα νοιαστεί για μια τρελή άγνωστη που θα καθήσει να του πει τον πόνο της.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Gypsy Cello, είπα όσο πιο επιγραμματικά μπόρεσα στο πρώτο μου ποστ γιατί είμαι έτσι.
    Πάντως αυτό που ξέρω είναι ότι έχω μέσα μου ένα βάρος που θέλω να αφαιρέσω από πάνω μου!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Καλύτερα να μιλήσεις σ' έναν άγνωστο που θα είναι κ πιο αντικειμενικός εδώ που τα λέμε
    γιατί φιλία δεν υπάρχει έτσι κι αλλιώς.. Κ παρεπιπτόντως συμφωνώ με undetermined, είναι μεγά λάθος να μιλάς με λαθος άνθρωπο.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Αλκμήνη View Post
    Gypsy Cello, είπα όσο πιο επιγραμματικά μπόρεσα στο πρώτο μου ποστ γιατί είμαι έτσι.
    Πάντως αυτό που ξέρω είναι ότι έχω μέσα μου ένα βάρος που θέλω να αφαιρέσω από πάνω μου!
    καλα έκανες, κανείς δεν σε υποχρεώνει να τα πεις όλα μια κ έξω. Οπως αισθάνεσαι πράξε.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Η φιλια ειναι σημαντικο κομματι στη ζωη μας ... Φετος μετα απο 4 ολοκληρα χρονια. Τα ξαναβρηκα με τον κολλητο μου που τον γνωριζω απο τα νηπια .... Μιλαμε για 20 χρονια φιλιας ..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Δεν ξέρω παιδιά... Και για τη φιλία δεν είμαι αρμόδια να μιλήσω. Μια φίλη είχα και αυτή με ξέγραψε μόλις βρήκε γκόμενο.
    Ήρθε μετά από ένα χρόνο που δε μιλούσαμε και ήθελε να γίνω κουμπάρα της μόνο και μόνο επειδή είμαι απεριποίητη κατά τη γνώμη της(όπως είχα ανακαλύψει ότι έλεγε για μένα) ώστε στο γάμο της να πέφτουν όλα τα βλέμματα σ' εκείνην. Πραγματικά τη σιχάθηκα... Δεν ξέρετε πώς ένιωθα γι' αυτή την κοπέλα και μου τα γκρέμισε όλα. Και δεν έχω και τις καλύτερες εμπειρίες από άλλους ανθρώπους τελευταία, τι να σας πρωτοπώ. Μόλις πάω να συνάψω φιλία μου σκάει η κεραμίδα κατακούτελα!!
    Αυτό για το λάθος άνθρωπο γιατί το λέτε; Για τον ιερέα; Αν το λέτε γι' αυτό, το έκανα γιατί πίστευα ότι θα ενδιαφερόταν για τον συνάνθρωπό του, λόγω της θέσης που είχε επιλέξει.
    Κατά τα άλλα δε μιλάω σε κανέναν, πού να τον βρω το λάθος άνθρωπο!!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Οι ανθρωπινες σχεσεις ειναι λιγο περιεργες αλκμηνη.... Δε ταιριαζουμε παντα με ολους τους ανθρωπους . Η φιλια δεν ειναι κατι το τοσο απλο , η φιλια φαινεται στην παροδο του χρονου , η φιλια ειναι ενας δεσμος κατα καποιο τροπο μεταξι των φιλων ... Σστα δυσκολα φαινοντε οι φιλοι λενε και το πιστευω ακραδαντα.....

    Να ρωτησω κατι τωρα? Βγαινεις εξω ,κανεις καινουριες γνωριμιες? Μπες σε ενα καινουριο κυκλο κανε νεες παρεες μηπως και ταιριαξουν οι αποψεις σου με ανθρωπους

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Ήμασταν παιδικές φίλες με την κοπέλα. 15 χρόνια και. Αλλά δε βαριέσαι, πήρα το μάθημά μου... Όλοι μα όλοι κάποια στιγμή θα μας απογοητεύσουν.
    Ναι βγήκα έξω, έκανα γνωριμίες που επίσης αποδείχθηκαν σκάρτες όπως προείπα. Για να γίνω πιο συγκεκριμένη, διέρρευσαν προσωπικά μου σε τρίτους που δεν είχαν κανένα δικαίωμα να ξέρουν.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Δε πρεπει να το βαζεις κατω ομως αλκμηνη ... Μια φιλια δεν γινεται απο την μια μερα στην αλλη ... Καθε πραγμα θελει τον καιρο του.... Στα παντα ο χρονος ειναι το κλειδι

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Καλά τα λες... Δεν ξέρω τι να σκεφτώ πραγματικά...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Ισως δε χρειαζεται να σκεφτεσαι τοσο πολυ...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ¨) Αλκμηνη.
    Θα σου πω καποια πραματα αλλα πρωτα να ξερεις οτι απλα ειναι γνωμημου, δεν λεω οτι ειναι το σωστο ουτε οτι ειμαι αδιαλακτος σε αυτα!!
    Για να μπορεις να κανεις φιλες πρεπει πρωτα απο ολα να τα βρεις με τον εαυτοσου, πρεπει να κατσεις κατω κι να δεις τι θες, τι σου αρεσει! πρωτα πρεπει να κανεις παρεα με εσενα!! δλδη να μαθεις να περνας καλα μονησου, να κανεις βολτες μονησου! να βλεπεις τηλεοραση ,καποια ταινια μονησου, να παιζεις κανενα παιχνιδι στο ιντερνετ μονησου!! ,Πρεπει να μαθεις να περνας χρονο διασκεδασης με εσενα, μονησου δλδη!! πρωτα ετσι θα μπορεσεις να σεβαστεις, να αγαπας τον εαυτοσου!
    Προτεινω να αρχισεις να ενδιαφερεσαι με την εμφανησησου! να ντινεσαι ομορφα, δεν ειναι αναγκη να φορας ακριβα ρουχα η γυναικια αξεσουαρ! οπως θα εχεις ακουσει το ντυσιμο δεν εχει να κανει με ακριβα ρουχα! με λεφτα δλδη! το ζητημα ειναι να βρεις συνδιασμο σε αυτα που φορας, να ειναι τεριαστα μεταξυτους πρωτα κι μετα πανω σου, υπαρχουν ρουχα που μπορει εσενα να σε κανουν κουκλα κι καποια αλλη να την κανουν ασχημη. Το ιδιο συμβαινει κι με τα αξεσουαρ, με τους κολιεδες, η με τα σκουλαρικια,γενικα με ολα τα αξεσουαρ, ειτε με την τσαντασου! ψαξε ν βρεις αυτο που σου "παει" αυτο που σαν κοιτας τον καθρεφτη θα σου αρεσει!
    Ολα αυτα που γραφω ειναι περος των αλλαγων που πρεπει να κανεις , ετσι λοιπον καλο θα ειναι να βρεις τροπους να γινεις πιο ομορφη για εσενα ομως, αμα πρεπει να κανεις διαιτα να κανεις, αμα πρεπει να παρεις κιλα φαε κατι, εισαι νεα κοπελα!! ειναι ομορφο να θες να εισαι ομορφη! φτιαξε τα μαλιασου, υπαρχουν πολυ φτηνα κομμωτηρια πλεον. Οταν λοιπον κανεις ολα αυτα α δεις που η διαθεσησου θα αλλαξει μονομιας! θα εισαι χαρουμενη, θα χερεσαι σαν βλεπεις τα βλεματα των αλλων γυναικων κι ανδρων να σε κοιταν! θα αρχισεις να ακους λογια για την ομορφιασου στον δρομο, ειμαι συγουρος πως σαν ακους τα "πειραγματα" ανδρων στο δρομο θα σου αρεσει, θα σε ανεβασει ψυχολογικα ! ολες σχεδον τις κοπελες της γης το να ακουν λογια στο δρομο, πειραγματα απο ανδρες καταβαθος τους αρεσει παραπολυ!!οσο κι να μην το παραδεχοντε ειναι κατι γνωστο ετσι? κακα τα ψεματ¨)¨)
    Ολα αυτα μαζι κι με το να βρεις τον εαυτοσου, να τον αγαπας δλδη! να τον σεβεσαι δλδη ! μαθε να αγαπας τον εαυτοσου Αλκμηνη! δωσε χρονο σε εσενα!! Πρωτα θα αγαπησεις εσυ την Αλκμηνη και μετα οι αλλοι!! πιστεψεμε κανει διαφορα οταν μια κοπελα προσπαθει να ειναι ομορφη, φροντιζει τον εαυτοτης το κορμι της, οταν αγαπα τον εαυτο της δλδη!! απεναντιας μια κοπελα που ειναι χαλια, που δεν φροντιζει τον εαυτοτης κι δεν τον αγαπα! οσο κορμαρα κι αν ειναι χανει!! θα κερδισει αυτη που λαμπει απο ευτυχεια!
    Τοτες Αλκμηνη θα δεις ποσο θα αλλαξουν ολοι γυροσου, νεες φιλιες , κανουργια ατομα θα θελουν να ειναι διπλασου¨) ανδρες που θα σε ποθουν και θα σου την πεφτουν! Ευχομαι να κρατησεις ομως αναμνησεις, να εχεις την ταπεινοτητα! γτ. οι πιο πολλες κοπελες σαν ομορφηνουν λιγακι την ψωνιζουν παρα πολυ!! πανε στο αλλο ακρο , "μαστουρονουν" απο το καιμακι των ανδρων, κανουν τα παντα για να τους την πεσουν οι ανδρες κι μολις ο ανδρας την πατισει, την κινηγησει λιγο αυτη περνει την χαρα οτι την γουσταρουν ,ανεβαινει η αυτοπεποιθεση της κι μετα διωχνει με αλαζονεία κι με ασχημο τροπο αυτον που του εδωσε το θαρρος να της την πεσει!!δυστυχως αυτη η συμπεριφορα αμα βρει κανενα ανδρα που ειναι ψυχικα επικινδυνος ο βιασμος η γενικα η βια ειναι πολυ κοντα!!
    Αλκμηνη ευχομαι οτι καλο για εσενα την νεα χρονια να σου παν ολα δεξια -η αριστερα, οπως θες ¨)- ,να εχεις υγεια , να αγαπας την Αλκμηνη κι τοτες ως θαυμα θα δεις πως θα σε αγαπαν και οι αλλοι!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 44
    Last Post: 08-10-2012, 21:32
  2. Θελω καπου να μιλησω
    By reggaeM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 08-07-2010, 02:18
  3. θελω να μιλησω..
    By 10-9-1982 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 02-02-2010, 17:57
  4. απλα θελω να μιλησω....
    By eimarmenh in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 10-01-2010, 15:24
  5. Replies: 27
    Last Post: 15-11-2007, 13:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •