Μπορω να δημιουργησω οικογενεια?????????
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Μπορω να δημιουργησω οικογενεια?????????

    Καλημερα σας και χρονια πολλα θα ηθελα να ρωτησω και να λαβω μια σοβαρη απαντηση σε ενα θεμα που με απασχολει τον τελευταιο καιρο.για αρκετα χρονια περνω φαρμακα αντικαταθλιπτικα τα οποια εχω σταματισει και το τελεθταιο διαστημα περνω πολυ λιγα ιρεμιστικα μικρεσ δωσεις εχω ανχος οι γιατροι δεν εχουν καταφερεοι να με βοηθησουν και επιδη αρκετα εχω βασανιστει σεν τουσ πολυ εμπιστευομαι αυτο που 8α ηθελα να ξερω ειναι κατα ποσο τα ιρεμιστικα και τα αντικαταθληπτικα που επερανα μπορουν αν κανουν τερατογενεσεις δεν θα ηθελα ποτε ποτε να ρισκαρω και να φερω στον κοσμο ενα αθωο πλασμα που να ειναι καταδικασμενο ειμαι αντρας εχω σταματισει τα αντικαταθλιπτικα εδω και 3 χρονια.

    1)μπρω να κανω παιδια υγιη παιδια
    2)εχω διαβασει και μου ειχε πει και ο γιατρος μου οτι αυτο που εχω ειναι ενμερη κληρονομικο
    3)αξιζει να ξαναπαω σε γιατρο και να κανω προσπαθεια για μια νεα θεραπεια (με φαρμακα και πειραματα στο κεφαλι μου σημειοτεο εχω δοκιμασει τα περισοτερα αντικαταθλιπτικα ssri,snri χωρισ αποτελεσμα και διαφορετικες διαγνωσεις απο τους γιατρους αλλοσ οτι εχω μιζον καταθλιψη αγωγη απετυχε,αλλοσ οτι εχω μικρη κατα8λιψη πολυ ανχοσ αγωγη απετυχε...) η να το αφησω και να συνεχισω να αγωνιζομαι οπως ειμαι τα τελευταια 3 χρονια αλλα εθισμενοσ στα ηρεμιστικα γιατι μονο αυτα με κανουν λειτουργικο και η τελευται α γιατοσ που με παρακολουθησε για 1 χρονο σηκωσε τα χερια ψηλα με εστηλε μετα απο δοκιμεσ 6 σκεβασματων αντικαταθλιπτικων να κανω εξετασεισ για σπανιεσ ακυρεσ αρωστιεσ και μου ειπε να παω σε καποιον αλλο γιατρο γιατι ειμαι ενα ιατρικο παραδοξο


    Ευχαριστο για το χρονο σασ δεν θελω να μου κανετε κριτικη θα ηθελα καποιοσ που να ξερει τη του γινεται να με συμβουλεψει η να πει μια γνωμη πανω σε αυτα

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    34
    γεια σου apaleftos.Διάβασα τους δισταγμούς σου και ειδική δεν είμαι όσον αφορά τα φάρμακα.Όμως μου έκανε εντύπωση , και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σου,που ανησυχείς για τα σωματικά προβλήματα ενός παιδιού που θα γεννηθεί με το DNA σου και ενώ έχεις βασανιστεί τόσο με την κατάθλιψη ,δεν σε φοβίζει αν μπορείς να είσαι γονιός κάτω από αυτές τις συνθήκες..παλεύεις με τον εαυτό σου ,μπορείς να παλέψεις και να είσαι πάντα εκεί ήρεμη και σταθερή δύναμη ,ώστε να συμβάλεις στην γέννηση ενός ανθρώπου ελεύθερου...?

  3. #3
    Quote Originally Posted by ameliari View Post
    γεια σου apaleftos.Διάβασα τους δισταγμούς σου και ειδική δεν είμαι όσον αφορά τα φάρμακα.Όμως μου έκανε εντύπωση , και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σου,που ανησυχείς για τα σωματικά προβλήματα ενός παιδιού που θα γεννηθεί με το DNA σου και ενώ έχεις βασανιστεί τόσο με την κατάθλιψη ,δεν σε φοβίζει αν μπορείς να είσαι γονιός κάτω από αυτές τις συνθήκες..παλεύεις με τον εαυτό σου ,μπορείς να παλέψεις και να είσαι πάντα εκεί ήρεμη και σταθερή δύναμη ,ώστε να συμβάλεις στην γέννηση ενός ανθρώπου ελεύθερου...?
    ameliari ειμαι πολυ δοτικος ανθρωποσ προστατευτικοσ και γενικα ολα αυτα που εχω περασει με εχουν κανει πιο δυνατο αν η αρωστια δεν μου χτυπισει την πωρτα παλι και με καθηλωσει πιστευω οτι οχι μονο θα ειμαι παντα διπλα στο παιδι μου αν κανω ποτε, αλλα θα γινομουν και θυσια για να εχει τα παντα ειται οπωσ και να το ονομασεις και γενικα δεν κανει καποιοσ παιδια για πλακα να του περασει η ωρα οπωσ διαβασεσ πιο πανω δεν θελω κριτικη ουτε σχολια αυτου του τυπου που δεν οδηγουν πουθενα απλα περναει η ωρα με spam post με προβληματισμουσ δικους σου αυτο το topic ειναι για να βρω εγω καποιεσ απαντησεισ οχι για να μου κανει καποιοσ υποδιξεισ η εντυπωση ευχαριστο

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    34
    apaleftos καλημέρα ! Δεν σου έκανα καμία υπόδειξη ,κριτική και έχω καλύτερα πράγματα να κάνω για να περάσει η ώρα μου,από το να κάνω εντύπωση σε κάποιον άγνωστο ! Μία σκέψη μου μοιράστηκα !!! Το ποιος και γιατί κάνει παιδιά επέτρεψε μου να έχω πολύ πολύ μεγάλες αμφιβολίες !!! Βαρέθηκα να βλέπω μικρές αθώες ψυχές να διαστρεβλώνονται από ανθρώπους που δεν θα έπρεπε να είναι γονείς. Δε νομίζω ότι θα βρεις απαντήσεις με τον τρόπο που"στήνεσαι" απέναντι σε μια σκέψη ,αν και εγώ στο εύχομαι.
    Δε νομίζω ότι έχουμε κάτι άλλο να πούμε ,θέλεις καθαρά ιατρικές συμβουλές και μόνον ένας επαγγελματίας θα ήταν σωστό να στις δώσει.

  5. #5
    Ιατρικές συμβουλές δεν δινονται εδω φιλε. Εδω απλά λεει ο καθενας την αποψη του μεσα από τη δικη του εμπειρια. Άλλωστε το ότι εδω δεν δινονται υποδειξεις θεραπειας ειναι μεσα στους ορους του φορουμ. Οι υπευθυνες απαντησεις που θα παρεις θα ειναι απο αλλους που περασαν παρομοια με σενα και τα καταφεραν ή απετυχαν και ετσι ειναι σε θεση να δωσουν τη δικη τους συμβουλή βοηθειας. Απ εκει και περα πιστευω πως ο καθενας εδω μιλαει καλοπροαίρετα ασχέτως αν συμφωνουμε μαζι του ή αυτα που μεταδιδει είναι ή όχι λανθασμενα.

    Επισης, αν εκ του αποτελεσματος ενας γιατρος δεν μας βοηθαει πάμε σε άλλο, σε άλλους. Βεβαια ειναι και η φυση αυτων των θεματων τετοια που ουσιαστικο ρολο διαδραματιζει η προσωπική προσπαθεια του καθενος. Προς αυτη την κατευθυνση περα από την ιατρική, η ψυχολογια μεσα από τις αποδεδειγμενες μεθοδους της μπορει να υποβοηθησει αποτελεσματικα. Εχω γνωρισει ανθρωπους με τετοια θεματα που μεσα από την ανεξελεγκτη συμπεριφορα τους κληρονομησαν τα θεματα τους στα παιδια τους και άλλους που κατορθωσαν τα θεματα αυτα να τα κρατησουν μακρια από τα παιδια τους και τα παιδια τους τωρα βγηκαν στη ζωη μια χαρα.
    γιάννης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    Αμα μπεις στο τρυπακι με γιατρους αυτο συμβαίνει..ειναι να μη μπλέξεις...δεν γνωρίζω τιποτα περι αυτού αλλα ηθελα να σου πω οτι νιωθω την αγωνία σου.. να σου ευχηθω να κανεις μια υπεροχη οικογενεια..να ξεφυγεις συντομα απο γιατρους κ χαπια..κ να εχεις μια υπεροχη χρονια...
    Η νίκη επί των παθών μας συνιστά την πρώτη κ ουσιαστικότερη νίκη -Βίκτωρ Ουγκώ

Similar Threads

  1. Οικογενεια και πάλι οικογένεια...
    By liodaraki_23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 12-10-2012, 12:26
  2. Την οικογένεια δεν τη διαλέγεις
    By howtodream8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 12-09-2012, 01:34
  3. Οικογένεια
    By nikiii in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 02-06-2012, 19:05
  4. Οικογένεια
    By Nik0L in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 03-08-2011, 10:15
  5. ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 04-08-2007, 22:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •