παρενέργειες του ladose
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    1

    παρενέργειες του ladose

    καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθειά σας.. πολύ δικό μου πρόσωπο από την οικογένειά μου είχε πρόσφατα πρόβλημα με το χάπι ladose. η κοπέλα είχε πάντα πρόβλημα χαρακτήρα καθώς το περιβάλλον που μεγάλωσε δεν ήταν το κατάλληλο λόγω πολλών καυγάδων μέσα στο σπίτι. είναι ένα πολύ ευαίσθητο κορίτσι. εδώ και δυο χρόνια είναι άνεργη, κάτι που την έριξε πολύ ψυχολογικά. παλαιότερα αντιμετώπισε πρόβλημα αλκοολισμού κάτι που ξεπέρασε με τη βοήθεια ψυχολόγου. ο γιατρός της συνέστησε να πάρει κάποια αντικαταθλιπτικά χάπια. μετά από καιρό και αφού είχε ακολουθήσει την αγωγή η κατάθλιψη συνεχιζόταν ώσπου της συνέστησαν να πάρει τα χάπια ladose. τα έπαιρνε σχεδόν 1 μήνα με αποκορύφωμα τη σημερινή ημέρα όπου ήταν σαν να είχε χάσει το μυαλό της. έφυγε από το σπίτι της έχοντας φοβερές παραισθήσεις (έβλεπε ανθρώπους που έχουν φύγει από τη ζωή, έλεγε ασυναρτησίες, είχε φοβερή ανησυχία για τα συγγενικά της πρόσωπα, χάθηκε, δεν ήξερε που βρισκόταν και διάφορα τέτοια) όταν κάπως ηρέμησε μας είπε ότι δεν είχε κοιμηθεί τρία βράδια και επίσης μάλλον είχε πάρει 2 χάπια γιατί είχε χάσει τη σειρά και δεν μπορούσε να θυμηθεί πότε έπρεπε να τα πάρει κανονικά. την πήγαμε σε ψυχίατρο η οποία μας είπε ότι δεν έπρεπε να ξεκινήσει αυτά τα χάπια και ότι αυτό που έχει πάθει τώρα είναι κάτι σαν overdose, θα πρέπει να τα σταματήσει αλλά δεν θα είναι εύκολο καθώς ο οργανισμός της έχει πια συνηθίσει και θα είναι σαν να κάνει αποτοξίνωση, με στερητικά και τα σχετικά. το θέμα μου είναι ότι δεν ξέρω πως μπορούμε εμείς σαν συγγενείς να το αντιμετωπίσουμε και να συμπεριφερθούμε στην ίδια και την οικογένειά της. δεν ξέρω αν χρειάζεται να νοσηλευτεί σε κάποια κλινική. πραγματικά σήμερα τη φοβήθηκα πάρα πολύ, πίστεψα ότι ήταν ικανή να κάνει κακό στον εαυτό της και συνεχίζω να φοβάμαι για κάτι τέτοιο. η εμφάνισή της ήταν πολύ τρομακτική, είχε ασπρίσει το πρόσωπο της και τα μάτια της ήταν δυο μαύρες κουκκίδες χωρίς να μπορείς να ξεχωρίσεις την κόρη του ματιού. ήταν οργισμένη αλλά ταυτόχρονα και φοβισμένη. σας παρακαλώ πείτε μου κάτι..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    evi_mpi δυσκολο να σου δωσει καποιος απαντησεις. Το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι εχω ζησει παρομοιες καταστασεις με την μανα μου οταν επαιρνε τα χαπια μονη της (και παιρνει αρκετα). Μπερδευε τις δοσολογιες πχ επαιρνε δυο χαπια απο καποιο φαρμακο δεν επαιρνε το αλλο με αποτελεσμα να εμφανιζει παραισθησεις, ακουγε φωνες και τετοια. Απο την στιγμη που της πηρα τα χαπια και της τα δινω εγω τα πραματα ειναι καλυτερα (οχι τελεια). Πιθανως καποιος πρεπει να φροντιζει να της δινει τα χαπια. Επισης μεγαλο ρολο παιζει ο συνδιασμος μπορει δηλαδη να παιρνει και καποιο αλλο χαπι ταυτοχρονα και να της προκαλει χειροτερα προβληματα. Αυτα πρεπει να τα δει καποιος σοβαρος ψυχιατρος. Τελος πιστευω να εχει κοψει πραγματικα το ποτο γιατι απο αυτη την φαση εχει περασει και η μανα μου παλια και ταυτοχρονα επαιρνε και χαπια και ηταν πραγματικα πολυ δυσκολα. Ευχομαι να βρεθει μια ακρη συντομα.
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

Similar Threads

  1. Ladose Ναι ή Οχι
    By specialguy in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 45
    Last Post: 30-10-2022, 00:40
  2. ladose και ιδψ.
    By kyknos25 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 24-11-2019, 09:27
  3. valdoxan ladose....ladose valdoxan....αμπε μπα μπλομ!!!
    By kapamaru!! in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 14-06-2012, 13:06
  4. ladose...
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 04-05-2010, 22:42
  5. ladose!!!
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 18-11-2008, 18:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •