ας παρω μια αντικειμενικη γνωμη επιτελους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 120
  1. #1

    ας παρω μια αντικειμενικη γνωμη επιτελους

    Λοιπον ας πω την ιστορια μου. Εχω σχεση με ενα παιδι 32 ετων εδω και 2,5 χρονια και χτες τον ρωτησα που παει αυτη η σχεση. Το αποτελεσμα ηταν να μου πει οτι δεν ξερει αν θα παντρευτει,ποτε και με ποιαν. Εκει στο με ποιαν ενιωσα να με πλακωνει κατι στο στηθος. Δεν μενουμε μαζι παρα μονο τα σκ γτ οι γονεις του μενουν μαζι του, οποτε κλεινουμε σε ξενοδοχεια. Δεν ξερω τι να κανω, δεν εχω εμμονη με τον γαμο απλα θελω να εξελιχθει η σχεση ειτε με συμβιωση ειτε με μια επισημοποιηση. Να χωρισω η να δωσω και αλλο χρονο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    256
    Kοπέλα μου κράτησε τη σχέση σου. Δώστε χρόνο κι εσύ κι αυτός σ’ αυτή τη σχέση, μάθετε να αγαπιέστε. Γνωρίζεις τη σύγχυση και την ανασφάλεια που έχουν περιέλθει όλοι αυτή την εποχή. Αποφάσεις προτεραιότητας μπορούμε να πάρουμε μόνο για μας κι αυτές είναι πρώτα από όλα η καλλιέργεια του εαυτού μας.
    Άποψή μου, δώσε όλο τον ελεύθερο χρόνο σου σε σένα, γνώρισε κι άλλο εσένα, αγάπησε περισσότερο εσένα και διαφύλαξε τη σχέση. Όταν εσύ δοθείς σ’ αυτή τη σπουδή, τη μαθητεία, τη γνωριμία με τον εαυτό σου σε βάθος, τότε αλλάζεις, γίνεσαι άτομο πολύ ενδιαφέρον, τότε ο σύντροφος σου θα συμβιώνει ευτυχισμένος μαζί σου.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    κι εγω τωρα ειμαι σε ηλικια που θα επρεπε να παντρευτω, αλλα δε προκειται να συμβει γιατι δε μπορει να βρεθει η καταληλη. κι οταν λεω καταληλη δεν εννοω οποια μου κατσει, που βλεπομαστε δυο φορες τη βδομαδα, περναμε καλα μονο σε ξενοδοχεια κλπ. αλλα καποια που ειναι πραγματικα ταιριαστη, και βρισκομαστε συνεχεια, ζουμε τη ζωη μαζι. αν εσυ νομιζεις μπορεις να ζησεις τη ζωη μαζι του, τοτε γιατι δε συμβαινει ηδη, πρωτου παντρευτειτε ? ο γαμος δεν ειναι τπτ αλλο παρα η επισημοποιηση μιας ηδη πετυχημενης σχεσης, η οποια αντεξε στο χρονο. μπορει παλι ο ιδιος να μην νιωθει ετοιμος, δεν ωριμαζουμε ολοι σε συγκεκριμενη ηλικια, μεσω της εμπειριας παει αυτο.

  4. #4
    Αν επιτρέπεται πόσο χρονών είσαι narki;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    2,5 ετη ειναι αρκετα, δεν ειναι λιγος καιρος. Σε πρωτη φαση εκεινο που πρεπει να καταλαβεις ειναι αν ο φιλος σου ειναι αντιθετος με την ιδεα του γαμου, με την προοπτικη της υγκατοικησης και του παιδιου ενδεχομενως ή αν δεν ειναι αντιθετος αλλα το τοποθετει στο μελλον. Αν λοιπον συγκρουοντε τα θελω σας μακροπροθεσμα τοτε καλο ειναι να μην αφηνεις να περασουν τα χρονια ετσι στο ασχετο. Ειναι καπως η απαντηση του παντως. Οταν ειναι οι γονεις του γτ δεν πας να μεινεις εστω μια μερα? Αν του πεις να μεινειτε μαζι υπαρχει κατι στο οποιο κολλαει? και μη μου πεις το οικονομικο....αλλωστε 32 δεν ειναι κ παιδακι....

  6. #6
    σας ευχαριστω πολυ και τους 2 σας. Ισως το βλεπω λαθος εγω ολο το θεμα. Πρεπει να ηρεμησω και να ζησω οτι εχω τωρα απλα επηρεαζομαι πολυ απο φιλους και γνωστους οτι δεν ειναι σοβαρος, οτι τα χρονια περνανε και θα χαραμιστω αλλα εγω τον αγαπαω πολυ και εχω προβληματιστει.

  7. #7
    Quote Originally Posted by Ashley View Post
    Αν επιτρέπεται πόσο χρονών είσαι narki;
    26-27 ειμαι.

  8. #8
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    2,5 ετη ειναι αρκετα, δεν ειναι λιγος καιρος. Σε πρωτη φαση εκεινο που πρεπει να καταλαβεις ειναι αν ο φιλος σου ειναι αντιθετος με την ιδεα του γαμου, με την προοπτικη της υγκατοικησης και του παιδιου ενδεχομενως ή αν δεν ειναι αντιθετος αλλα το τοποθετει στο μελλον. Αν λοιπον συγκρουοντε τα θελω σας μακροπροθεσμα τοτε καλο ειναι να μην αφηνεις να περασουν τα χρονια ετσι στο ασχετο. Ειναι καπως η απαντηση του παντως. Οταν ειναι οι γονεις του γτ δεν πας να μεινεις εστω μια μερα? Αν του πεις να μεινειτε μαζι υπαρχει κατι στο οποιο κολλαει? και μη μου πεις το οικονομικο....αλλωστε 32 δεν ειναι κ παιδακι....
    Δεν θελει πολλα πολλα με τους δικους του και τους δικους μου. Προτεινα να μεινουμε μαζι αλλα λεει οτι ειναι δυσκολα τετοια εποχη και δεν ξερει πως θα τα βγαλουμε περα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μαλιστα. Παντως η οικονομικη κατασταση της χωρας αν αλλαξει θα ναι μετα απο πολλα ετη επομενως πρεπει να το ξανασκεφτεις. Παντως ενω λες οτι εισαστε μαζι 2,5 ετη μου βγαινει μια εικονα σαν να εισαστε στον πρωτο καιρο. Δεν αμφιβαλλω οτι τον αγαπας κ σ αγαπαει αλλα δεν αρκει μονο αυτο. Επισης η αγαπη φαινεται σε πολυαριθμα θεματα. Ευτυχως εισαι μικρη αλλα μη φας κ 10 χρονια στο φλου...δε σχολιαζω αλλα για γονεις, για ιστοριες παρομοιες κλπ κλπ που θα μπορουσα να σου πω γτ δε θελω να στο χαλασω. Σαν αντρας παντως και σαν οικονομολογος που ειμαι, δεν το βλεπω καλα το εργο....

  10. #10
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Μαλιστα. Παντως η οικονομικη κατασταση της χωρας αν αλλαξει θα ναι μετα απο πολλα ετη επομενως πρεπει να το ξανασκεφτεις. Παντως ενω λες οτι εισαστε μαζι 2,5 ετη μου βγαινει μια εικονα σαν να εισαστε στον πρωτο καιρο. Δεν αμφιβαλλω οτι τον αγαπας κ σ αγαπαει αλλα δεν αρκει μονο αυτο. Επισης η αγαπη φαινεται σε πολυαριθμα θεματα. Ευτυχως εισαι μικρη αλλα μη φας κ 10 χρονια στο φλου...δε σχολιαζω αλλα για γονεις, για ιστοριες παρομοιες κλπ κλπ που θα μπορουσα να σου πω γτ δε θελω να στο χαλασω. Σαν αντρας παντως και σαν οικονομολογος που ειμαι, δεν το βλεπω καλα το εργο....
    απλα ξερεις κατι. Αν μου ελεγε οτι δεν νιωθει ακομα ετοιμος και κατι παρομοιο θα ημουν οκ. Πληγωθηκα με το δεν ξερω ποια, αυτο με εκανε να αμφιβαλλω για πολλα. Δουλεια εχουμε και οι 2 ευτυχως αλλα νομιζω οτι ειναι δικαιολογια απλα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αρα ο λογος για τον οποιο δε θελει συγκατοικηση ειναι το οικονομικο? αν ειχατε μεγαλυτερους μισθους ας πουμε θα ερχοταν να μεινετε μαζι? οπως καταλαβαινεις (αν κ τυφλωμενη απ τον ερωτα!) αυτο ειναι δικαιολογια. Προσεξε δε λεω οτι ειναι ψεμμα. Οτι δεν ισχυει. Προφανως τα οικονομικα ειναι δυσκολα. Αλλα τοτε δεν πρεπει να γινει καμμια συγκατοικηση κ κανενας γαμος στην ελλαδα. Και αυτο με τους γονεις δε μ αρεσει αλλα δε το συνεχιζω γτ δε θελω να στο χαλασω. Ισως να μπορεις να το παρει στο χαλαρο τοτε δεν υπαρχει θεμα. Δηλ να πεις ειμαστε μαζι καλα και οσο παει, μπορει μετα απο καποια ετη να με βαρεθει ή να γινει κατι αλλο σοβαρο κ να χωρισουμε. Ξερεις πολλες φορες εμας τους αντρες μας πιανει κ φοβια της δεσμευσης, ας αγαπιομαστε με την κοπελα. Το οικονομικο ομως δεν προβλεπεται να αλλαξει αμεσα.

  12. #12
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Αρα ο λογος για τον οποιο δε θελει συγκατοικηση ειναι το οικονομικο? αν ειχατε μεγαλυτερους μισθους ας πουμε θα ερχοταν να μεινετε μαζι? οπως καταλαβαινεις (αν κ τυφλωμενη απ τον ερωτα!) αυτο ειναι δικαιολογια. Προσεξε δε λεω οτι ειναι ψεμμα. Οτι δεν ισχυει. Προφανως τα οικονομικα ειναι δυσκολα. Αλλα τοτε δεν πρεπει να γινει καμμια συγκατοικηση κ κανενας γαμος στην ελλαδα. Και αυτο με τους γονεις δε μ αρεσει αλλα δε το συνεχιζω γτ δε θελω να στο χαλασω. Ισως να μπορεις να το παρει στο χαλαρο τοτε δεν υπαρχει θεμα. Δηλ να πεις ειμαστε μαζι καλα και οσο παει, μπορει μετα απο καποια ετη να με βαρεθει ή να γινει κατι αλλο σοβαρο κ να χωρισουμε. Ξερεις πολλες φορες εμας τους αντρες μας πιανει κ φοβια της δεσμευσης, ας αγαπιομαστε με την κοπελα. Το οικονομικο ομως δεν προβλεπεται να αλλαξει αμεσα.
    Κανε μου μια χαρη. Εξηγησε μου αυτο με τους γονεις.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εχεις παει να φατε ολοι μαζι μια κυριακη ας πουμε? ή τωρα τις γιορτες. Ή να πας να κατσεις εκει για λιγο ας ειναι κ οι γονεις στο σπιτι, οχι να κοιμηθεις εκει.

  14. #14
    οχι δεν μου το εχει ζητησει ποτε.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τρωω τωρα που σε διαβαζω κ θα με πνιξεις...! :)

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. σε δυσκολη πραγματικα θεση..ζητω μια γνωμη αντικειμενικη
    By fot5 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 07-09-2012, 15:21
  2. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με μια σημαντική απόφαση που προσπαθώ να πάρω...
    By Κύκνος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 20-01-2012, 18:42
  3. η ομορφια ειναι τελικα αντικειμενικη η υποκειμενικη???
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 07-11-2011, 11:11
  4. Επιτέλους
    By alexandros3 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 26-11-2010, 23:57
  5. Replies: 7
    Last Post: 16-12-2009, 21:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •