Εγώ , ο πανικός και η αγοραφοβία !
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512

    Εγώ , ο πανικός και η αγοραφοβία !

    Φοβόμουν ακόμα και να βγω στο δρόμο. Με κατέβαλε ο πανικός σε κάθε σκέψη ότι θα έβγαινα από το σπίτι.

    Τι θα μπορούσε να μου συμβεί? Όλα τα κακά! Να με δολοφονήσουν, να περάσει το τρόλευ από πάνω μου, να με κατασπαράξουν σκυλιά, να με φάνε τέρατα! Θυμάμαι ότι περπατώντας στο δρόμο είχα την εντύπωση ότι δεξιά και αριστερά μου υπήρχε βάραθρο και σε κάθε βήμα κινδύνευα να πέσω μέσα και να γκρεμοτσακιστώ.

    Φοβόμουν να μιλήσω mε ανθρώπους γιατί τους «έβλεπα» να με φτύνουν καθώς μου μιλούσαν με ένα δηλητηριώδες σάλιο και να συρρικνώνομαι με φρικτούς πόνους.. Μόνο στο κρεβάτι μου κάτω από τα σκεπάσματα ένιωθα ασφαλής αλλά και εκεί με τσάκιζε η αϋπνία…

    Ετρεμα στη σκέψηκαι μόνο ότι μπορεί να ξεμυτίσω από την τρύπα μου! Τάσεις για εμετό, ταχυπαλμίες, κρίσεις βήχα, διακοπή αναπνοής… Πέστε μου σύμπτωμα που να μην το πέρασα!

    Αυτή όμως η πνευματική άσκηση με βοήθησε να αντιμετωπίσω τον πανικό και τους φόβους μου .

    1.Χαλαρώνω και ζητάω επικοινωνία από τον Θεϊκό Σύμμαχο μου . Μόλις εμφανιστεί του ζητάω βοήθεια στην εξουδετέρωση των φόβων μου. Ζω την ασφάλεια της παρουσίας του. Παρατείνω την αίσθηση αυτή μέχρι να νιώσω ασφαλής και έτοιμη για το επόμενο βήμα.

    2. Δίνω μορφή στον φόβο μου. Είναι μπροστά μου ο πρώτος φόβος: «Η επικοινωνία μου με τους ανθρώπους». Ένα τέρας! ʼσχημο, αποκρουστικό τεράστιο έτοιμο να με κατασπαράξει. Βιώνω το συναίσθημα του τρόμου. (Αν φοβάσαι πολύ και δεν μπορείς να φανταστείς το φόβο σου σαν οντότητα απλά γράψε νοητικά το όνομα του : π.χ. « επικοινωνία».). Τρέμω σύγκορμη. Προσπαθώ να συνέλθω. Να ανακτήσω την ψυχραιμία μου. Να σκεφτώ . Να συνειδητοποιήσω ότι δεν είναι μόνη σε αυτή την προσπάθεια . Μαζί μου είναι ο Θεϊκός μου Σύμμαχος, ο Προσαρμοστής της Σκέψης μου, αυτός που μπορεί να προσαρμόσει οτιδήποτε κακό σε καλό. Του ζητάω βοήθεια. Ο Προσαρμοστής της Σκέψης μου και Θεϊκός μου σύμμαχος μου δίνει ένα ραβδάκι. Ένα ραβδάκι που φεγγοβολάει! Α! Τι όμορφο! Αυτό το ραβδάκι -μου εξηγεί- μεταμορφώνει τα πάντα σε αυτό που θέλω. Α! τι ωραία έχω ένα μαγικό ραβδάκι! Βιώνω το συναίσθημα της δύναμης. Έχω δύναμη! Μπορώ να αντιμετωπίσω τώρα αυτόν τον φόβο! Και να! Αγγίζω το τέρας με το ραβδάκι μου και τον μεταμορφώνω σε μια πανέμορφη πεταλούδα!! Τι όμορφη! Παιγνιδίζει γύρω μου, κάθεται στο χέρι μου και τη αγγίζω με το μάγουλο μου! Α, το χνούδι από τα φτερά της τι απαλό, τι όμορφο! Αντί φόβος ομορφιά, αγάπη! Χαίρομαι όσο μπορώ περισσότερο και παρατείνω τη διάρκεια για όσο θέλω. Όταν απολαύσω την παρουσία της την φυσάω απαλά και την ωθώ να φύγει, να ταξιδέψει ελεύθερη στο Σύμπαν! Αχ! Τι όμορφη πεταλουδίτσα πόσο την αγαπώ! Αντικατέστησα τον φόβο μου με την ομορφιά και την αγάπη!

    3. Βαθιά ανάσα! Πάει έφυγε ο αυτός ο φόβος!!

    4. Ευχαριστώ τον Θεϊκό Σύμμαχο μου και τον παρακαλώ να μου επιτρέψει να κρατήσω μαγικό του το ραβδάκι για όσο το χρειαστώ. Μου το εμπιστεύεται με ευχαρίστηση. Στην επιστροφή μου στην υλική διάσταση έχω τώρα μαζί μου και το ραβδάκι ! Επιστρέφω στη πραγματικότητα και μένω για λίγο διάστημα δεκτική. Προσεύχομαι ευχαριστώντας τον Προσαρμοστή της Σκέψης μου για την βοήθεια του.


    5. Με καλύτερη διάθεση τώρα άρχισα να βγαίνω στο δρόμο έχοντας πάντα μαζί μου το μαγικό μου ραβδάκι. Περπατούσα στο δρόμο και μόλις εμφανιζόταν το βάραθρο νοητικά τον μετέτρεπα σε ένα μικρό μονοπάτι δεξιά και αριστερά με πανέμορφα λουλούδια που μου προκαλούσαν τα συναισθήματα της ομορφιάς και της ασφάλειας. Μόλις με καταλάμβανε ένας φόβος εγώ είχα πια ένα θεϊκό πανίσχυρο δώρο και τον μετέτρεπα σε κάτι όμορφο, καλό που με αγαπάει! Δεν ήταν εύκολο! Καθόμουν στη άκρη του δρόμου έντρομη, καταϊδρωμένη, να με σπρώχνουν οι περαστικοί «προχώρα ρε ζώο βιαζόμαστε» και τέτοια.
    Βαθιές ανάσες , θάρρος , θάρρος καλή μου! Ενεργοποίησε το ραβδάκι σου! Τώρα !

    Μέρα με την μέρα γινόμουν καλύτερα! Παράλληλα με τον διαλογισμό βέβαια έπαιρνα και θεραπεία με ομοιοπαθητικά φάρμακα. Μην επιχειρήσετε να αντικαταστήσετε τα φάρμακα με διαλογισμό και κυρίως χωρίς να ενημερώσετε το γιατρό σας.

    Λοιπόν, αυτή η άσκηση είχε ένα μυστικό. Πριν το ανακαλύψω δυσκολεύτηκα πολύ και ταλαιπωρήθηκα περισσότερο γιατί απογοητεύτηκα. Την άσκηση σας την παρουσίασα ολοκληρωμένη όμως θα σας πω που ήταν το λάθος.

    Για μεγάλο χρονικό διάστημα έκανα την άσκηση απλά εξαφανίζοντας τον φόβο με το ραβδάκι μου όμως ο φόβος επανερχόταν ύστερα από λίγο και μερικές φορές δριμύτερος. . Με την βοήθεια του Προσαρμοστή της Σκέψης μου κατάλαβα ότι έπρεπε να μεταμορφώνω τον φόβο μου σε κάτι θετικό, κάτι όμορφο που να προκαλεί θετικά συναισθήματα : ασφάλεια, αγάπη, ομορφιά, καλοσύνη.

    Μετά από αυτή την ανακάλυψη άρχισαν να εξαφανίζονται ένας -ένας οι φόβοι μου και να μην επανέρχονται.

    Τώρα δεν φοβάμαι τίποτε. Δεν μου χρειάζεται πια το μαγικό ραβδάκι!

    Μια μέρα που ένιωσα έτοιμη το επέστρεψα στον Θεϊκό μου Σύμμαχο, ευχαριστώντας τον για την βοήθεια του. Τώρα ζω με τις αξίες της Ομορφιάς, της Αλήθειας, της Καλοσύνης και της Αγάπης και δεν υπάρχει χώρος στη ψυχή μου για πανικό και φόβο!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    8essalonikh
    Posts
    3
    ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ!! Ένα μεγάλο κομμάτι των παιδικών μου χρόνων είχε στοιχείωσει από αυτήν την φοβία. Φοβόμουν να πάω σε μέρη με συνωστισμό, επειδή ένιωθα εγκλωβισμένη... ότι θα μου κοβόταν η αναπνοή από λεπτό σε λεπτό... ότι θα με ζούλαγαν μέχρι να πεθάνω από ασφυξία...

    Πήγα σε ψυχολόγο, αλλά... δεν τα κατάφερα (μιλάμε για εφηβεία πλέον). Ώσπου κάποια μέρα επίτηδες πήγα σε μια εκκλησία γεμάτη φίσκα από κόσμο, & παρά τις αντιδράσεις του σώματός μου (ιδρώτας, νευρικότητα, κοκκίνισμα στα μάγουλα κλπ), έμεινα στην θέση μου για 2 ώρες. Από τότε, μπορεί να μην έχω νικήσει τελείως την αγοραφοβία μου, εντούτοις είμαι πια σε θέση να την ανέχομαι!TextBlue

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    4
    Και μόνο διαβάζοντας τον τροπο που περιγραφεις για την αντιμετώπιση των φοβων με κανει να αισθάνομαι καλύτερα. Το γεγονός οτι κι εσύ τα κατάφερες και απαλάχτηκες από τους φόβους σου με γεμίζει αισιοδοξία οτι θα τα καταφέρω παρά τα όποια, μικρά είναι η αλήθεια, πισωγυρίσματα. Σ\' ευχαριστούμε για το παράδειγμα που μας δίνεις και τη θετική ενέργεια που μας στέλνεις!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Maria Artemis,

    ειναι διάχυτη η θεληση σου να γίνεις καλά και όταν θέλουμε κάτι το πετυχαίνουμε. Μπορει να τσαλαβουτάμε σαν τα κουτάβια μέχρι να βρουμε την καλύτερη αγωγή, τον καλύτερο δρομο, μπορεί να ματώνουμε από τα λάθη και την απελπισία μας αλλά έχουμε μπει στο δρόμο της θεραπείας.

    Αφού μπόρεσα εγω , εγω που είχα φθάσει στο πάτο των αντοχών μου, που περιφερόμουν σαν φυτο ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΛΑ . ΟΛΟΙ.

    Δίνουμε μια μεγάλη μάχη μεσα απο αυτη την ασθένεια, μια μάχη με τον εαυτό μας, να ανακαλύψουμε τι κρύβεται μέσα μας, τι ειναι αυτό που μας διαλύει και μετά τι θα είναι αυτό που θα μας δώσει φως στη ζωη μας!

    Οσο επώδυνο και αν σου φαίνεται τώρα, όσο δύσκολο, όσο και αν σε λυγίζει τώρα , μετά όταν θα είσαι καλά θα δεις ότι θα είναι η ευλογία της ζωής σου.
    Γαιτί θα βγεις τόσο δυνατή από αυτη τη μάχη, τόσο γενναία, τόσο όμορφη σαν άνθρωπος που πραγματικά θα ευχαριστείς τη ζωή για αυτή τη σπουδαία ευκαιρία που σου έδωσε.

    Το να ανακαλύπτουμε τι κρύβεται μεσα μας , το ταξείδι προς τα έσω είναι το πιο συναρπαστικό μας ταξείδι! Και όλοι όσοι βρίσκεστε εδω μέσα, είτε το έχετε καταλάβει είτε όχι, έχετε ξεκινήσει αυτό το ταξείδι!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •