Κρίση πανικού τρίτου ατόμου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    7

    Κρίση πανικού τρίτου ατόμου

    Χαίρετε,
    Θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας για ένα θέμα που με απασχολεί και θα ήμουν ευγνώμων για τις όποιες συμβουλές σας.
    Πρόκειται για μια φίλη μου, η οποία εκδήλωσε κάποια στιγμή όλα σχεδόν τα συμπτώματα που αναφέρονται στο site σχετικά με την κρίση πανικού: ταχυκαρδία, κρύος ιδρώτας, τρόμος, τάσεις λιποθυμίας, ρίγος, δύσπνοια, πόνος στο στήθος, τρέμουλο, ναυτία συν το έντονο αίσθημα ότι πρόκειται να πεθάνει που κι αυτό το είδα να αναφέρεται κάπου. Τα συμπτώματα αυτά έρχονταν κατά κύματα, ή τουλάχιστον έτσι κάπως μου τα περιέγραφε. Δηλαδή πρώτα δεν μπορούσε να αναπνεύσει, μετά είχε ρίγη, μετά ενόχληση στο στομάχι.
    Να σημειωθεί ότι ήμουν δίπλα της όσο γινόταν όλο αυτό. Κράτησε περίπου 24 ώρες, αλλά από ότι μου είπε για τρεις μέρες ήταν στην ίδια κατάσταση. Είναι τρομακτικό το συναίσθημα ο άνθρωπος που έχεις δίπλα σου να σου λέει ότι φοβάται ότι θα πεθάνει, να λιποθυμά στα χέρια σου και εσύ να στέκεις εκεί με όλη τη διάθεση να βοηθήσεις αλλά να μην μπορείς να κάνεις κάτι. Αν πολλαπλασιάσω επί 100 αυτό το συναίσθημα φαντάζομαι ότι θα πάρω μια ιδέα του πως ένιωθε εκείνη. Από την άλλη είναι παρήγορο να ξέρω ότι σε μια απίστευτα δύσκολη στιγμή της ήμουν εκεί και έκανα τα πάντα για εκείνη.
    Ίσως πρέπει να σημειώσω ότι πέρα από τα συμπτώματα, ανήκει στο profile των ατόμων που ενδέχεται να παρουσιάσουν κρίση πανικού, όπως διάβασα εδώ. Ακόμα, παρόμοια κρίση, αλλά μικρότερης έντασης και διάρκειας είχε ξανά και υποθέτω ότι έχουν υπάρξει κι άλλες φορές. Μήπως λοιπόν πρόκειται για διαταραχή πανικού;
    Επειδή δεν είμαι ειδικός, κάθε άλλο, θα ήθελα να μου πείτε αν οι υποθέσεις μου έχουν κάποια βάση. Κυρίως όμως θα ήθελα να μάθω πώς ή αν μπορώ να την βοηθήσω. Εκείνη δεν γνωρίζει (αν υποθέσουμε ότι οι φόβοι μου επαληθεύονται) πόσο σοβαρό είναι το πρόβλημα και δε νομίζω από μόνη της να επισκεφθεί ειδικό. Σκέφτομαι να της μιλήσω για αυτό το site, το θεωρώ πιο κομψό από το να της πω να πάει σε ψυχολόγο. Ίσως εδώ βρει κάποιες συμβουλές από παρόμοιες περιπτώσεις. Σίγουρα θα βρει άτομα που θα την καταλάβουν και θα νοιαστούν για αυτήν.
    Πείτε μου σας παρακαλώ αν πρέπει να της μιλήσω και αν δε ζητώ πολλά πείτε μου και τον τρόπο. Συχνά αυτός είναι πιο καθοριστικός σπό το περιεχόμενο των λόγων μας.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ...ε ναι,εδω προκειται για διαταραχη πανικου ισως με καποια αλλα συνοδα συμπτωματα!χρειαζεται ειδικο για φαρμακοθεραπεια&ψυχοθερ� �πεια!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •