δεν αντεχω να ζω ετσι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    2

    Unhappy δεν αντεχω να ζω ετσι

    είμαι 29 χρονών,μοναχοπαίδι.Οι γονείς μου ήταν πάντοτε αυστηροί μαζί μου,δεν με άφηναν να πηγαίνω για κάφε με τις φίλες μου στο σχολείο κλπ.Χώρισαν (ο πατέρας μου φερόταν πάντοτε άσχημα στη μητέρα μου) όταν τελείωσα το Λύκειο.Είχα περάσει σε μια σχολή στη Θεσσαλονίκη και δεν με άφηναν να πάω απο φόβο μην πάθω κάτι.Την επόμενη χρονία η μητέρα μου με άφησε να πάω.Τελείωσα τις σπουδές μου το 2006 και έπιασα δουλειά,αλλα δεν μπορούσα να μένω μόνη λόγω οικονομικών.Η μητέρα μου δεν με άφηνε να βγαίνω ως αργά,ούρλιαζε όταν ήθελα να βγώ μετά τις 9,φοβόταν για μένα και δεν έκλεινε μάτι και δεν μπορούσε να δουλέψει την επόμενη.Αυτό συνεχίστηκε μέχρι το 2010.Μετά χαλάρωσε αρκετά,είχα πλήρη ελευθερία,έκανα ο,τι κανούν οι άνθρωποι της ηλικίας μου.Τον προηγούμενο μήνα όμως με χτύπησε αυτοκίνητο καθώς πήγαινα στη δουλειά.Δέν έπαθα κάτι σοβαρό αλλά απο τότε ξαναρχίσαμε τα ίδια..ανησυχεί όταν λείπω,με θέλει πίσω στις 12,μέχρι 1 το πολύ.Θα ήθελα πολύ να μείνω μόνη μου αλλά δεν έχω τα χρήματα.
    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Με το φαδερ τι γινεται?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    2
    εφυγε απο το σπιτι οταν χωρισαν και μην τον ειδατε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Νομιζω καλυτερα. Τι λες εσυ?

  5. #5
    Δύσκολη η κατασταση wishes.Ωστόσο δεν είναι μη αναστρέψιμη.Ναι μεν το "προβλημα" θα λυνόταν αν ανεξαρτητοποιόσουν και εμενες μόνη σου,αλλά δεν είναι η μοναδική λύση.Αυτό που θα βοηθουσε τη κατασταση θα ήταν να ξεκαθαρίσεις τα όριά σου.Όπως περιγράφεις τη μητέρα σου, καταλαβαίνουμε πως ένας απλός διάλογος όπου θα της εξηγούσες τα προφανή -ότι δηλαδή είσαι σε μία ηλικία που δε θα έπρεπε να δίνεις λογαριασμό και να παίρνεις εντολές - δε θα έλυνε κάτι. Οπότε το μονο που μπορείς να κάνεις είναι να το δείξεις με τις πράξεις σου.Τι θα συμβεί αν γυρίσεις μετά τις 12 σπίτι; Θα ανησυχήσει, θα μαλώσετε ίσως και μετά τι; Εσύ θα έχεις κάνει αυτό που ήθελες και άρα το αποτέλεσμα μετράει.Όταν αυτος ο τρόπος ζωής σου γίνει συνήθεια, η μητέρα σου δε θα έχει άλλη επιλογή απο το να το δεχτεί. Αυτό που δε μπορείς να αποφύγεις αν θέλεις να διορθώσεις τα πράγματα είναι κάποιοι καυγάδες με τη μητέρα σου, αλλά σίγουρα αξίζει το κόπο.Αν δε διεκδικίσεις τη ζωή σου τώρα τότε ποτε θα το κάνεις;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    σωστη η απο πανω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Ετσι μου ρχεται...
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 02-11-2012, 04:19
  2. Δεν ημουν ετσι εγω
    By haiii in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-03-2012, 20:11
  3. Ποσο ακομα θα αντεχω να αντεχω?
    By silveroula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 158
    Last Post: 04-10-2010, 10:52
  4. έτσι για να το μοιραστώ
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 26-11-2007, 18:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •