Βοήθεια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27

Thread: Βοήθεια

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Αυτο πρωτη φορα το ακουω , σε εμενα πχ ειναι μονιμη απλα υπαρχουν περιοδοι που μου δυσκολευει την ζωη και περιοδοι που την ελεγχω καλα.
    Αλλα free απο ιδεοληψιες και ψυχαναγκασμους δεν ειμαι ποτε.
    Ενδιαφερον , δηλαδη υπαρχει ελπιδα . . .

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    Egw, dn 8ewrw ikana ayta ta duo gegonota na "dhmourghsoun" thn ideopsy......

  3. #18
    Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Λάρισσα,Ελλάδα
    Posts
    64
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας για την παράθεση των προσωπικών σας απόψεων και εμπειριών. Εκτιμώ απίστευτα το ενδιαφέρον σας. Απλώς το κομμάτι αυτής της ασθένειας που με οδηγεί στην απόγνωση είναι οι ψυχικές μεταπτώσεις. Ορισμένες φορές είναι εμφανής η βελτίωση της κατάστασης και της ψυχολογίας μου,όμως πάντοτε θα συμβεί κάτι που θα με καταρρακώσει.Αυτή η κατάσταση με έχει κουράσει πραγματικά. Δεν αντέχω άλλο αυτόν τον αγώνα. Παλεύω ουσιαστικά με την ΙΔΨ εδώ και 2 χρόνια,όμως το πρόβλημα προϋπήρχε και έκανε αισθητή την παρουσία του προ 4 ετών. Πόσο ακόμη θα συνεχιστεί αυτή η κατάσταση; Επισκέπτομαι μία ψυχίατρο-ψυχολόγο. Είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένη. Ύστερα όμως από ένα χρονικό διάστημα 2 ημερών μετά τη συνεδρεία,αδυνατώ να ακολουθήσω τις συμβουλές μου,βάση πάντοτε της ψυχολογικής μου κατάστασης. Ίσως είμαι και εγώ φταίχτης όλων αυτών των γεγονότων. Αλλά προσπαθώ πραγματικά. Και κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει αυτό το γεγονός. Σε σημείο που έχω εξαντληθεί.

  4. #19
    Εγώ παλεύω τα διπλάσια χρόνια από τα δικά σου.Υπάρχουν στιγμές καλές που ελπίζω και στιγμές που απελπίζομαι. Δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμα τη λύση, αν και μου λένε ότι υπάρχει χωρίς φάρμακα αλλά με έναν καλό θεραπευτή και κυρίως με προσωπική προσπάθεια.Έτσι συνεχίζω την προσπάθεια και περιμένω , διαβάζω , ενημερώνομαι για την φύση της ασθένειας, μπαίνω σε ξένα sites που είναι πιο κατατοπιστικά, διαβάζω μαρτυρίες ανθρώπων που το έχουν ξεπεράσει ή έχουν συμφιλιωθεί με την ασθένεια, και γενικά δεν το βάζω κάτω όσο μπορώ. Όσο και αν σε εξαντλεί η" ρημάδα ", πάντα θα βρίσκεις το θάρρος να σηκώνεσαι και να συνεχίζεις, να παίρνεις θάρρος από τις μικρές σου νίκες σε καθημερινή βάση.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    Cina , poia einai ayta ta ksena sites sxetika me thn ιδψ an kai ta agglika mou einai ...... kai egw kserw arketa.
    Last edited by christos78; 24-01-2013 at 01:12.

  6. #21
    christo υπάρχουν ocd forums, ψάξτο. Επίσης οτιδήποτε για ocd , έγκυρο άρθρο.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Τα φορουμσ βοηθανε σε αρκετο βαθμο αλλα περισσοτερη βαση πιστευω πρεπει να δινουμε στα επιστημονικα αρθρα , οπως και να το κανουμε στα φορουμς γραφονται και μαλακιες που και που κυριως απο αγνοια.

  8. #23
    betel το άτομο που υποφέρει χρόνια από ιδψχ.είναι πιο κατάλληλο να με συμβουλεύσει από έναν ειδικό που δεν έχει ιδέα επί του θέματος, που δεν έχει ανάλογη εμπειρία από ασθενείς που έχει θεραπεύσει αλλά το παίζει ειδήμονας. Άραγε πόσοι γιατροί , ψυχολόγοι έχουν εμπειρία από ασθενείς με ιδψχ. , πόσους έχουν θεραπεύσει ή τουλάχιστον έχουν ασχοληθεί με επιτυχία μαζί τους; Σίγουρα σε forums υπάρχουν και πολλά σκουπίδια, αυτά τα παραβλέπουμε, μένω όμως σε αυτά που έχουν να μου πουν κάτι, που μπορούν να βοηθήσουν.Αυτά λοιπόν είναι κατά τη γνώμη μου πιο χρήσιμα από κάποιες συμπεριφορικές τεχνικές που θα μου μάθει ένας ψυχολόγος χωρίς να έχει ειδικευτεί στη φύση της διαταραχής, αλλά που εφαρμόζει τα ίδια σε όλες τις διαταραχές άγχους. Έκανα ένα χρόνο ψυχοθεραπεία, έμαθα πράγματα, αλλά η ιδψχ. είναι πάλι εδώ. Μαζί με μένα και πολλοί άλλοι που πήγαν για τον ίδιο λόγο σε ψυχολόγους ή ακολουθούν θεραπεία μέσω φαρμάκων. Η ψυχοθεραπεία στην ιδψχ. σου δείχνει το δρόμο, σε καμιά περίπτωση δεν σε θεραπεύει. Το ίδιο και τα φάρμακα. Απλά ανακουφίζουν από τα συμπτώματα , δεν πολεμούν την αιτία. Κανείς δεν ξέρει την αιτία παρά μόνο ο εαυτός μας, όπως και την πορεία προς τη θεραπεία. Στο σημείο αυτό οι εμπειρίες των άλλων μου διδάσκουν πολλά, ίσως ο δικός τους δρόμος να γίνει κάποια στιγμή και δικός μου.

  9. #24
    Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Λάρισσα,Ελλάδα
    Posts
    64
    Σας ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη σας. Όμως η κατάσταση χειροτερεύει. Δεν αντέχω άλλο να ζω κατ'αυτόν τον τρόπο. Έχω εξαντληθεί από τον αγώνα και τις προσπάθειες που καταβάλλω αυτά τα χρόνια επί καθημερινής βάσεως. Τίποτα δεν έχει νόημα για εμένα πια. Εαν δεν ήμουν χριστιανή,αναμφίβολα θα είχα αφαιρέσει τη ζωή μου. Φοβάμαι όμως. Όχι τον πόνο,αλλά τις συνέπειες αυτής μου της πράξης. Η ζωή είναι δώρο Θεού,ευλογία. Αν δεν ήμουν θρησκευόμενη και δεν είχα ενδοιασμούς,σίγουρα θα είχα οδηγηθεί σ'αυτό το σημείο. Σκέφτομαι την αυτοκτονία εδώ και δύο μήνες επί καθημερινής βάσεως. Φοβάμαι. Πολύ. Οι γονείς μου δεν έχουν αντιληφθεί τη σοβαρότητα της καταστάσεως. Δε θέλω να τους ανησυχήσω. Πέρυσι ταράχτηκαν πολύ από την απόπειρα μου. Κατανάλωσα μεγάλη ποσότητα χαπιών,όμως τους ειδοποίησα εγκαίρως. Δείλιασα. Όπως πάντοτε. Οι γιατροί ανέφεραν στους γονείς μου πως εαν είχαμε αργήσει ένα μισάωρο,θα είχα χάσει τη ζωή μου. Ήμουν τρομοκρατημένη. Βγήκα δυνατή από αυτή την υπόθεση. Όμως οι σκέψεις συνεχίστηκαν. Από ένα βίτσιο πήρα πάλι χάπια. Οδηγηθήκαμε και πάλι στο νοσοκομείο. Αυτήν τη φορά δεν ήταν σοβαρή η κατάσταση. Οι γονείς μου άρχισαν να κουράζονται από αυτή την κατάσταση. Πέρασε και αυτή η δυσκολία. Το καλοκαίρι περνούσε. Η ζωή μου ήταν παροδικά πανέμορφη. Ξαφνικά ξεκίνησα να αποκτώ και πάλι αυτοκτονικές σκέψεις. Προ δύο μηνών. Θέλω να λυτρωθώ από αυτό το βάσανο μου. Δεν αντέχω άλλο πόνο. Δε μου αρέσει να με λυπούνται. Είμαι πολύ περήφανη. Πρώτη φορά εξωτερικεύω τα συναισθήματα μου. Δεν έχω συζητήσει για αυτά ούτε με την ψυχίατρο-ψυχολόγο,ούτε με τους γονείς μου. Ντρέπομαι απίστευτα.

  10. #25
    Quote Originally Posted by Petitefille View Post
    Σας ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη σας. Όμως η κατάσταση χειροτερεύει. Δεν αντέχω άλλο να ζω κατ'αυτόν τον τρόπο. Έχω εξαντληθεί από τον αγώνα και τις προσπάθειες που καταβάλλω αυτά τα χρόνια επί καθημερινής βάσεως. Τίποτα δεν έχει νόημα για εμένα πια. Εαν δεν ήμουν χριστιανή,αναμφίβολα θα είχα αφαιρέσει τη ζωή μου. Φοβάμαι όμως. Όχι τον πόνο,αλλά τις συνέπειες αυτής μου της πράξης. Η ζωή είναι δώρο Θεού,ευλογία. Αν δεν ήμουν θρησκευόμενη και δεν είχα ενδοιασμούς,σίγουρα θα είχα οδηγηθεί σ'αυτό το σημείο. Σκέφτομαι την αυτοκτονία εδώ και δύο μήνες επί καθημερινής βάσεως. Φοβάμαι. Πολύ. Οι γονείς μου δεν έχουν αντιληφθεί τη σοβαρότητα της καταστάσεως. Δε θέλω να τους ανησυχήσω. Πέρυσι ταράχτηκαν πολύ από την απόπειρα μου. Κατανάλωσα μεγάλη ποσότητα χαπιών,όμως τους ειδοποίησα εγκαίρως. Δείλιασα. Όπως πάντοτε. Οι γιατροί ανέφεραν στους γονείς μου πως εαν είχαμε αργήσει ένα μισάωρο,θα είχα χάσει τη ζωή μου. Ήμουν τρομοκρατημένη. Βγήκα δυνατή από αυτή την υπόθεση. Όμως οι σκέψεις συνεχίστηκαν. Από ένα βίτσιο πήρα πάλι χάπια. Οδηγηθήκαμε και πάλι στο νοσοκομείο. Αυτήν τη φορά δεν ήταν σοβαρή η κατάσταση. Οι γονείς μου άρχισαν να κουράζονται από αυτή την κατάσταση. Πέρασε και αυτή η δυσκολία. Το καλοκαίρι περνούσε. Η ζωή μου ήταν παροδικά πανέμορφη. Ξαφνικά ξεκίνησα να αποκτώ και πάλι αυτοκτονικές σκέψεις. Προ δύο μηνών. Θέλω να λυτρωθώ από αυτό το βάσανο μου. Δεν αντέχω άλλο πόνο. Δε μου αρέσει να με λυπούνται. Είμαι πολύ περήφανη. Πρώτη φορά εξωτερικεύω τα συναισθήματα μου. Δεν έχω συζητήσει για αυτά ούτε με την ψυχίατρο-ψυχολόγο,ούτε με τους γονείς μου. Ντρέπομαι απίστευτα.
    Κατά τη γνώμη μου γράφεις σε λάθος ενότητα του forum. Η κατάσταση σου μοιάζει με κατάθλιψη και όχι με ιδψχ. Η ιδψχ. έχει αυτοκτονικές έμμονες σκέψεις που όμως δεν υλοποιούνται, είναι μόνο σκέψεις-εμμονές.Εσύ έχεις κάνει δύο απόπειρες ως τώρα. Γιατί πηγαίνεις σε ψυχολόγο αν δεν μπορείς να της μιλήσεις γι' αυτά που νιώθεις; Από που περιμένεις την βοήθεια; Όσο τα κρατάς μέσα σου, τόσο η κατάστασή σου θα χειροτερεύει.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by cina View Post
    Κατά τη γνώμη μου γράφεις σε λάθος ενότητα του forum. Η κατάσταση σου μοιάζει με κατάθλιψη και όχι με ιδψχ. Η ιδψχ. έχει αυτοκτονικές έμμονες σκέψεις που όμως δεν υλοποιούνται, είναι μόνο σκέψεις-εμμονές.Εσύ έχεις κάνει δύο απόπειρες ως τώρα. Γιατί πηγαίνεις σε ψυχολόγο αν δεν μπορείς να της μιλήσεις γι' αυτά που νιώθεις; Από που περιμένεις την βοήθεια; Όσο τα κρατάς μέσα σου, τόσο η κατάστασή σου θα χειροτερεύει.
    Cina ακριβως οπως σκεφτηκες και εσυ σκεφτηκα και εγω. Οτι μαλλον δεν προκειται περι ΙΨΔ αλλα για κατι αλλο. Και αυτος ειναιο λογος που μεχρι στιγμης δεν εχω παρει θεση στο θεμα . Επισης δεν εχει περιγραψει μεχρι στιγμης τιποτα που να θυμιζει ιψδ.

    Petitefille εχεις επισκεφτει ψυχιατρο? Aν ναι τι σου εχει πει?

  12. #27
    Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Λάρισσα,Ελλάδα
    Posts
    64

    Σκέψεις αυτοκτονίας

    Πάσχω από ΙΨΔ και το έχουν επιβεβαιώσει όλοι οι ψυχίατροι. Αφού κατακλύζομαι από σκέψεις και η καθημερινότητα μου απαρτίζεται από διαρκείς ψυχαναγκασμούς. Πάσχω όμως και από κατάθλιψη η οποία δημιουργεί τις αυτοκτονικές τάσεις.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •