..Της ψυχης μου το τραγουδι.. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 52 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 766
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    376
    Originally posted by Alterego
    ....Ποσο δυσκολο φανταζει να πατησω το κουμπι να καταχωρησω το προβλημα μου αυτο..
    Αρκετές μέρες και πολλλλλέεεες σελίδες μετά που έγραψα ακριβώς το ίδιο έχω να σου πώ ότι ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ.

    Δύναμη ή αλλιώς powerrrrrr

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Πληρωνω κι εγω αρκετες φορες την διαφορετικοτητα μου,με τον ενα η τον αλλο τροπο.Πολλες φορες το οτι διαφερω με εκανε να χασω ατομα απο κοντα μου και γενικοτερα να απουσιαζω απο τα κοινα.Ειναι φορες που χαιρομαι γιαυτη την διαφορετικοτητα μου και την θεωρω ευλογια γιατι μεσα απο αυτο βγαινουν πραγματα που δεν φανταστηκα οτι υπαρχουν μεσα μου η μεσα στον κοσμο γενικα.Η διαφορετικοτητα σου δημιουργει ανασφαλειες και φοβιες και ο δρομος ειναι δυσκολο και δυσβατος.Παλευεις διαρκως,οπως και να εχει.Το οτι δεν ακολουθεις την μαζα μπαινεις αμεσως στο περιθωριο,ετσι νιωθω πολλες φορες.Ειναι ομως και πραγματα που σε τρομαζουν αν και ξερω πως αν ερχομουν να ζησω ξανα θα διαλεγα την διαφορετικοτητα μου,θα διαλεγα δυσκολο δρομο,γιατι οι δυνατοι ειναι βγαλμενοι μεσα απο δυσκολες συνθηκες,αν και ειναι αρκετα ευθραστοι.
    Τι να πω..Δεν ξερω γιατι και πως.Εκεινο που ξερω ειναι οτι ο μονος τροπος να υπαρχω και να ζω ειναι να δινω οσα νιωθω,να αγαπω οτι συναντω γυρω μου.Δεν το κανω γιατι το θεωρω υποχρεωση αλλα γιατι το θελω.Οσους δεσμους εχω κανει ηταν ολοι με παθος και ενταση και ο χωρισμος πονεσε οσο τιποτα αλλο.Μακαρι να μπορουσα να σας δειξω οσα θελω και εχω αναγκη.Η σιωπη κουραζει και σε θαβει
    Εχεις αναγκη να εκφραζεσαι,να μιλας,να σε ακουν.Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Κασσι θα συμφωνησω με τα οσα εχεις γραψει πιο πανω.Οπως οταν κατι δεν το καταλαμβαινω το αφηνω στην ακρη κλπ.Μου φαινεται παραξενο μεσα απο συζητησεις ανθρωπων που εχω κανει πως αντιδρουν στην διαφορετικοτητα.Αλλοι την αποδεχονται αλλα ως εκει αλλοι το θεωρουν τελιως τρελλο.Ολοι μας καταβαθος θελουμε να διαφερουμε αλλα τι ακριβως θελουμε να διαφοροποιησουμε.Αλλοι ασχολουνται με τα μαλλια τους,τα νυχια τους,τα ρουχα τους,αλλοι με τα εσοψυχα τους και παει λεγοντας.

    Αυτο που με κανει εμενα να διαφερω δεν ειναι ο τροπος που περπατω η ντυνομαι,εξαλλου ο καθενας εχει τον τροπο του.Εκεινο που με κανει να διαφερω ειναι ισως ο τροπος που σκεφτομαι,αντιδρω,υπαρχω.Α� �ομη και το τι ζητω απο την ζωη η ο τροπος που ονειρευομαι.Αλλα αυτο γιατι να με βγαζει εξω απο την μαζα;και τελοσπαντων η μαζα τελικα πια ειναι;Αποριες!
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Alterego
    Πληρωνω κι εγω αρκετες φορες την διαφορετικοτητα μου,με τον ενα η τον αλλο τροπο.Πολλες φορες το οτι διαφερω με εκανε να χασω ατομα απο κοντα μου και γενικοτερα να απουσιαζω απο τα κοινα.Ειναι φορες που χαιρομαι γιαυτη την διαφορετικοτητα μου και την θεωρω ευλογια γιατι μεσα απο αυτο βγαινουν πραγματα που δεν φανταστηκα οτι υπαρχουν μεσα μου η μεσα στον κοσμο γενικα.Η διαφορετικοτητα σου δημιουργει ανασφαλειες και φοβιες και ο δρομος ειναι δυσκολο και δυσβατος.Παλευεις διαρκως,οπως και να εχει.Το οτι δεν ακολουθεις την μαζα μπαινεις αμεσως στο περιθωριο,ετσι νιωθω πολλες φορες.Ειναι ομως και πραγματα που σε τρομαζουν αν και ξερω πως αν ερχομουν να ζησω ξανα θα διαλεγα την διαφορετικοτητα μου,θα διαλεγα δυσκολο δρομο,γιατι οι δυνατοι ειναι βγαλμενοι μεσα απο δυσκολες συνθηκες,αν και ειναι αρκετα ευθραστοι.
    Τι να πω..Δεν ξερω γιατι και πως.Εκεινο που ξερω ειναι οτι ο μονος τροπος να υπαρχω και να ζω ειναι να δινω οσα νιωθω,να αγαπω οτι συναντω γυρω μου.Δεν το κανω γιατι το θεωρω υποχρεωση αλλα γιατι το θελω.Οσους δεσμους εχω κανει ηταν ολοι με παθος και ενταση και ο χωρισμος πονεσε οσο τιποτα αλλο.Μακαρι να μπορουσα να σας δειξω οσα θελω και εχω αναγκη.Η σιωπη κουραζει και σε θαβει
    Εχεις αναγκη να εκφραζεσαι,να μιλας,να σε ακουν.Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας
    Α!Μην ευχαριστείς.Μου δίνεις την ευκαιρία να βγάλω κι εγώ ένα κομμάτι του εαυτού μου.Αφροδίτη μου άρεσε το δεσποινίς....Η διαφορετικότητα μάς δημιουργεί φοβίες γιατί δεν παίρνουμε την εύκολη αποδοχή που παίρνουν οι άλλοι ως μάζα.Εγώ σε αντίθεση με εσένα αν ερχόμουν να ξαναζήσω θα διάλεγα να ήμουν αλλιώς.Αν ο Θεός μου έδινε λίγη περισσότερη χαζομάρα,συμβιβαστικότητα και δεν μου έδινε προσωπικότητα τοτε θα ζούσα ζωή χαρισάμενη.Για εμένα κάλιο μια ζωή ευτυχισμένη παρά μια ζωή με ιδιαίτερα νοήματα και εν τέλει μια αγωνία αν θα λάψει το κρυφό σου αστέρι.Συγχίστηκα πάλι.Οι μοντέλες που λανσάρονται στην πίστα.Χαζές και ευτυχισμένες.Οι κοπελίτσες που κυκλοφορούν στις μέρες μας.Χαζές κι ευτυχισμένες.Το δε πρόβλημά στην ψυχοθεραπεία μου είναι ότι από παντού μάζεψα αρνητικά μηνύματα.Ενώ μου είπε έχεις εξυπνάδα και άλλα καλά θα έπρεπε να έχεις κανονικά αυτοπεποίθηση και μόνο αυτό δεν έχεις.Δεν έχω γιατί δεν με αποδέχτηκαν.Μαζί με το δικό σου βλέπω να λύνουμε και το δικό μου.χαχα.....Ελπίζω να βοήθησα να καταλάβεις πως δεν είναι μόνο η διαφοερτική σεξουαλική ταυτότητα που φέρνει την μη αποδοχή αλλά κι εγώ ως ετεροφυλόφιλη και άρα πιο αποδεκτή αντιμετωπίζω προβλήματα.Δεν είσαι μόνη....

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Alterego
    Κασσι θα συμφωνησω με τα οσα εχεις γραψει πιο πανω.Οπως οταν κατι δεν το καταλαμβαινω το αφηνω στην ακρη κλπ.Μου φαινεται παραξενο μεσα απο συζητησεις ανθρωπων που εχω κανει πως αντιδρουν στην διαφορετικοτητα.Αλλοι την αποδεχονται αλλα ως εκει αλλοι το θεωρουν τελιως τρελλο.Ολοι μας καταβαθος θελουμε να διαφερουμε αλλα τι ακριβως θελουμε να διαφοροποιησουμε.Αλλοι ασχολουνται με τα μαλλια τους,τα νυχια τους,τα ρουχα τους,αλλοι με τα εσοψυχα τους και παει λεγοντας.

    Αυτο που με κανει εμενα να διαφερω δεν ειναι ο τροπος που περπατω η ντυνομαι,εξαλλου ο καθενας εχει τον τροπο του.Εκεινο που με κανει να διαφερω ειναι ισως ο τροπος που σκεφτομαι,αντιδρω,υπαρχω.Α� �ομη και το τι ζητω απο την ζωη η ο τροπος που ονειρευομαι.Αλλα αυτο γιατι να με βγαζει εξω απο την μαζα;και τελοσπαντων η μαζα τελικα πια ειναι;Αποριες!
    Η μάζα είναι αυτή που έχει μια προσωπικότητα μάλλον.Μιμείται και ανακυκλώνεται.Είσαι σκεπτόμενο άτομο καλή μου.Όταν βλέπουν άτομο να έχει προσωπικότητα και να μη μασάει το κουτόχορτο που μασούν όλοι το χτυπάνε αμέσως....Εγώ πάντως βλέπω πολλά άτομα ομοφυλόφιλα χαρούμενα και να έχουν φίλους και να τα έχουν βρει με τον εαυτό τους.Βέβαια υπάρχει ακόμα ο φόβος της κοινωνικής κατακραυγής αλλά έχει υπάρξει ένα ρεύμα και οι ομοφυλόφιλοι έχουν δώσει αρκετά το στίγμα τους και έχουν κάνει λίαν εμφανή την παρουσία τους.Τοιουτοτρόπως,είμαστε πιο ενημερωμένοι για την διαφορετικότητα αυτή.Λέμε α,ναι υπάρχουν κι αυτοί.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Και να είσαι σίγουρη πως οι άλλοι για να σε απορρίπτουν γιατί διαφέρεις καταλαβαίνουν ότι διαφέρεις.Άρα αυτό που θες το βγάζεις προς τα έξω.Έλεγα σε μία κοπέλα που είχε τελειώσει ψυχολογία και τη συνάντησα τυχαία για έναν που με ενδιέφερε.Μα είμαι πολύ ήρεμη και πολύ ευγενική και όμως νιώθω ότι τον φοβίζω.(Του τα έριχνα παρεπιπτόντως.Χαχα)Γιατί απομακρύνεται;Μου λέει όσο και αν το κρύβεις οι άλλοι καταλαβαίνουν ποια είσαι.Ότι είσαι δυναμική και τα λοιπά.Οπότε ,καταλήγοντας σε εσένα,οι γύρω σου μπορεί να μην ξέρουν σε τι διαφέρεις αλλά ξέρουν ότι διαφέρεις.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Πολλα με προβληματιζουν και γιαυτο σκεφτηκα πως ολα οσα εχω μεσα μου πρεπει να τα βγαλω προς τα εξω.Ετσι ισως βρω στηριγμα γιατι οσα ζουν σαν και εσενα μπορουν πραγματικα να σε καταλαβουν.Απο τον καιρο που μπηκα στην σελιδα εδω ειδα πως δεν ειμαι μονο εγω που κανω καποιες συγκεκριμενες σκεψεις και ενιωσα να παιρνω δυναμη.Ει ρωνια,παιρνω δυναμη απο τον πονο του αλλου.Αλλα οχι,θες στηριγμα εστω κι αν ο αλλος υποφερει,ετσι θα προχωραμε ολοι καλυτερα.
    Εχω πολλα να πω και να εκφρασω,ισως σιγα σιγα τα βγαλω απο μεσα μου.Δεχομαι καθε αποψη γιατι ισως οι αλλοι να εχουν δικαιο,ισως οι αποψεις μου να ειναι σωστες ποιος να ξερει;
    Φιλη μου Κασσι μακαρι να μπορουσα να ξαναερθω σε αυτη την ζωη, ολα θα τα ηθελα αλλιως.Αυτο ομως ειναι μια ουτοπια,δεν μπορει να συμβει.Γιαυτο ειναι πολλες οι φορες που το βγαζω εκτος του μυαλου μου.Ετσι οπως ηρθα ετσι θα ζησω.Με τις αλλαγες με ολα.Δεν ειμαι ομοφυλοφιλικο ατομο,οχι γιατι φοβαμαι να το πω εξαλλου θα ηταν ολα πιο ευκολα.Ζω σε ξενο σωμα οσο κουφο και παραξενο κι αν ακουγεται.Δεν αντιπροσωπευω το κορμι που κουβαλω.Η καρδια μου,οι παλμοι μου,η ψυχη μου ειναι ολα οσα εχω κι αυτα θελω να εχω
    Πως μπορεις να μου εξηγησεις το γεγονος οτι με οσες κοπελες ειχα δεσμο με ειδαν οπως θελω,με αγαπησαν,με ποθησαν και δεν μπορουν ακομη και τωρα να με δουν ετσι οπως με εφερε η μητερα μου;και πως το εξηγεις οτι μετα απο εμενα εκαναν δεσμου με ανδρικο φυλο;Ειναι \"φυσιολογικα¨ατομα οπως ακριβως και εγω.Δεν θελω να παρεξηγηθω
    δεν εχω κατι με τα ομοφυλοφιλικα ατομα,κι αν ημουν δεν θα το αρνιομουν.Ξερω ομως πως δεν ειμαι,γιατι παλεψα για να το μαθω και μου το εδειξε και ο χρονος.Δεν μπορω να εξηγησω διαφορετικα το τι ακριβως ειμαι..ξερω εγω και μου φτανει νομιζω.Θα θελα ομως καποιες αποψεις σχετικα με αυτο..

    Κασσι πριν γραψω για το προβλημα μου ειχαμε μιλησει,σου ειχα πει οτι ειμαι αρσενικο γενος,το πιστευω οσο κι αν σε σενα μπορει να φανταζει γελοιο.Γελοιο γιατι θα μου πεις \"τι μου λες;αφου δεν εισαι\".Συγχωραμε αν λεω ανοησιες απλα εμαθε να λεω οσα σκεφτομαι...

    καλο σου βραδυ!
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Εμφανισιακά προσπαθείς να μοιάζεις με αγόρι?Η\' δεν σε απασχολεί καθόλου η εμφάνισή σου επειδή δεν μπορείς να δεχτείς το σώμα σου?

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Φιλη μου Αφροδιτη ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου..Ναι ειμαι κατασταλαγμενος σε οτι θελω και τι θελω,περασα απο πολλα κυμματα για να φτασω ως εδω που εχω φτασει.Δεν φτιαχτηκα ετσι τυχαια,δεν ηταν μια ανωριμη αποφαση,ητανε σκεψεις πολλων χρονων και οταν καταλαβα πως μπορω να το αποδεχτω πρωτα εγψ το απελευθερωσα.
    Δεν μπορω να ξερω αν εχει συμβει κατι στην συλληψη αποφευγω παντοτε αυτο το θεμα με την μητερα μου.Καποτε μου ειχε πει βεβαια οτι ενω ολοι περιμεναν αγορακι,βγηκε κατι αλλο.Μου ειχαν δωσει και το ονομα ΝΙκολας απο τον παππου μου.Δεν ξερω κατα ποσο στεκει αυτο η αν αυτο ειναι το προβλημα.Δεν θελω να πιστευω σε τετοιες θεωριες.Εφτιαξα δικες μου..
    Προσπαθησα να ζησω ετσι οπως με εφερε στον κοσμο η μητερα μου.Με το σωμα μου και με ολα.
    Δεν ειχα καποιο προβλημα με το κορμι μου τοτε,θεωρουσα οτι ολα ηταν φυσιολογικα.Μιλαμε τωρα για την ηλικια ακομη του δημοτικου που κανενας μας δεν μπορει ακομη να καταλαβει αν κατι παει στραβα.Ζουσα ηρεμα,περνουσα ωραια.Παντοτε ομως εκανα παρεα με αγορια,παιζο ντας ποδοσφαιρο και γενικοτερα διαφορα αθληματα.Ημουν απο παντα μου αθλητικος τυπος.
    Δεν μπορουσα να καθομαι λεπτο,εχει ζωηραδα κλπ.Δεν εκανα ποτε τιποτα απο οτι εκαναν τα αλλα κοριτσια της ηλικιας μου,διεφερα απο τοτε,αλλα ολοι το εβλεπαν τοτε ως αντιδραση μου,
    ως ανωριμοτητα και θα περνουσε αυτη η φαση,ετσι το εβλεπα κι εγω αλλωστε.Αργοτερα μεγαλωνωντας τιποτα δεν αλλαξε.Ισα ισα ολα εδειχναν ακομη περισσοτερο ποσο διαφερω.Οι γονεις μου δεν ξερω πως το εβλεπαν,εγω ομως το αντιλαμβανομουν.Με φοβιζε και δεν μπορουσα να καταλαβω γιατι διαφερω τοσο.Εκανα δεσμους,προσπαθησα τουλαχιστο με την οποια θηλυκοτητα ειχα αλλα τιποτα.Δεν ενιωθα τιποτα..ουτε ενιωσα ποτε πρωτο φιλι κλπ. (νιωθω καπως αβολα,αλλα εχω συνηθισει να μιλαω γιαυτο,συγχωρεσε με αν τα γραφω παραξενα).Οπως και να εχει..ενιωθα οτι δεν μπορω να το συνεχισω αλλο.Η πρωτη μου αληθινη επαφη υπηρξε με μια κοπελα.Τοτε ενιωσα...ενιωσα τοσα οσα δεν μπορω να περιγραψω.Ακολουθησαν και αλλοι δεσμοι.Μεγαλοι δεσμοι..
    Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οσο αναφορα το κορμι μου παντοτε κατι με ενοχλουσε.Στην αρχη ομως δεν μπορουσα να καταλαβω τι ηταν.Ωσπου και καταλαβα.Δεν μου ανηκει.Δεν το μισω,ειναι ενταξει μερικες φορες που νιωθω αβολα μαζι του,βασικα περισσοτερο τα τελευταια χρονια.Δεν το ανεχομαι,δεν μου τεριαζει.Δεν ξερω πως αλλιως να το εξηγησω.Ελπιζω να σου απαντησα.
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Εσωτερικα δεν προσπαθω για κατι..Ολα βγαινουν απο μονα τους.Και ο ερωτας μου και ο θαυμασμος μου για το γυναικειο φυλο.Δινομαι και παιρνω...
    Εξωτερικα ειναι πολλες οι φορες που με ενοχλει το πως ειμαι.Ομως και παλι δεν ειναι τοσο δυσκολο..Με την πρωτη ματια δυσκολευεσαι να καταλαβεις τι ειμαι.Ειναι πολυ σημαντικο ομως να αναφερω οτι δεν προκαλω με την εμφανιση μου,μου το εχει πει και η ψυχολογος μου αυτο,δεν μου αρεσει να προκαλω γενικως,ειμαι χαμηλων τονων..Δεν ειμαι βαρυς χαρακτηρας και κυριολεκτικα και μεταφορικα..Αρκετοι μου λενε πως η πρωτη συναντηση με τις υπολοιπες διαφερουν.Αν με γνωρισεις καταλαμβαινεις τι ειμαι...Δεν προσπαθω να μοιασω με κατι,μου βγαινουν ολα και κινησεις και συμπεριφορα.
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Η ψυχή δεν ηρεμεί παρα ταύτα αν δεν αποδεχτείς αυτό που νιώθεις, αυτό που είσαι, στο σύνολό του. Είσαι κατασταλλαγμένος στο τι θες, τι προτιμήσεις έχεις και κανείς δεν έχει το δικαίωμα να το κατακρίνει κι αν το κάνει είναι γιατί φοβάται ο ίδιος για τη σιγουριά στις σεξουαλ. του προτιμήσεις. Όσο για τη μάζα, το νΑ την ακολουθείς, όπως συμβαίνει στα σημερινά πλαίσια, κατ\'εμέ είναι ότι πιο ψυχαναγκαστικό-μανιοκαταθλιπτικό-ψυχοφθόρο υπάρχει..όχι δεν είμαι ούτε υπέρ του ατομισμού..Είμαι υπέρ της ελευθερίας του καθενός ξεχωριστά, στα πλαίσια που σταματά εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου.
    Υπάρχει τόση αποξένωση και κορεσμός στις ανθρ. σχέσεις πια που για κάποιους η λύση στη μοναξιά τους είναι να πηγαίνουν σαν πρόβατα όλοι μαζί, φορώντας τα ίδια ρούχα, τα ίδια προσωπεία και τις ίδιες ψυχολογίες. Φυσικά και είναι υγεία να διατηρείς την προσωπικότητά σου, οι παρεκλίνουσες δεν είναι αυτές που δεν είναι μέσα στα πρότυπα της μάζας αλλά αυτές που έχουν σκοπό να βλάψουν με όποιο τρόπο. Κι όταν κάποιος εξυπνάκιας ομοφοβικός τρεντάς χλευάζει έναν ομοφυλόφιλο, δε βλάπτει?
    ίσως ξέφυγα λίγο από το θέμα μας, αλλά επειδή προφανώς σε προβληματίζει κι κοινων. κριτική ή σε φοβίζει, προσπαθώ να σου πω ότι αν η αυτοποδοχή σου είναι μέσα σου σταθερη και πάγια, τότε θα ηρεμήσει η ψυχή σου και δε θα πτοείσαι από την όποια κακόβουλη αντιμετώπιση. [/quote]

    Ποσο συμφωνω μαζι σου..μιλας για μενα απο εσενα
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πλανητης Αφροδιτη
    Posts
    1
    Αγαπητέ ALTEREGO, λες: \" μακαρι να μπορούσα να ξαναερθω σε αυτή τη ζωή, όλα θα τα ήθελα αλλιώς\" , πώς αλλιώς; Να ήσουν κάποιος και να ένιωθες έτσι; Να ήσουν κάποια και να ένιωθες έτσι; Τι νόημα έχει; Φτάνει που είσαι εσύ. Αυτό μόνο έχει σημασία. Ναι ίσως κάποια πράγματα να ήταν ποιό απλά για σένα, αλλά πάλι θα ησουν εσύ. Αυτό που ήρθες να προσφέρεις σε αυτόν τον κόσμο είτε έτσι είτε αλλιώς θα το δώσεις και θα το έδινες ή ίσως τελικά έπρεπε να γίνει έτσι, ώστε να δώσεις ακριβώς αυτό στον κόσμο. Να δείξεις οτι τελικα αυτό που εχει σημασία δεν είναι τι βλέπεις, αλλά τι νιώθεις. Δε μετράει ο επιφανειακός κόσμος, αλλα ο βαθύτερος, που οι περισσοτεροι τον αγνοούν και το χλευάζουν πολλες φορες οταν βλεπουν ότι κάποιος το αναζητάει,τον θεωρούν βαρεμένο επειδή εκεινος προσπαθεί να εξανθρωπιστει-πραγμα δύσκολο-ενώ εκείνοι δεν έχουν τη δύναμη. Γι΄αυτο μην ψαχνεις να βρεις το αν και το γιατι, απλα θα χάσεις το χρόνο σου.Σκέψου το πώς θα κανεις αυτά που πρέπει να κάνεις και όσο θα φτάνεις τους στόχους σου θα παίρνεις δύναμη από την ίδια την ύπαρξή σου.Ξέρω είναι δυσκολο να σε αποδεχτεί ο κόσμος, το πλήθος, οι μάζες, ο όχλος, αλλά το απειρο απο το οποίο είσαι φτιαγμένος;Είναι δυνατό να αρνηθεί την ύπαρξή τού;Και το άπειρο ειναι όλα αυτά είναι κόσμος,πλήθος, μάζες, όχλος....είναι τα πάντα.Και πές μου, τι θα απομείνει απο όλους εμας εδώ σε αυτόν τον κόσμο;Θα μείνει η ύπαρξη.Όχι το σώμα.Θα μείνουν οι πράξεις, όχι το πως φαίνεσθαι.ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΣΥ!!!!!!!!

    Τα υπόλοιπα σε αλλο γραμμα

    ΥΓ:Ευχαριστώ για την ύπαρξή σου

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Χμμ παιδιά.Ας ξαναπάμε πάλι στο θέμα αποδοχή.Δεν είναι πιστεύω ότι δεν αποδεχόμαστε τον άλλο ως προσωπικότητα αλλά ίσως πολλοί να μην αποδέχονται μερικά του στοιχεία.Έλεγα στον γιατρό \"Μα πώς είναι να είσαι ομοφυλόφιλος;Πώς αισθάνεται κανείς;\"Και μου είπε\"Εφ΄όσον δεν είσαι είναι κουτό να ψάξεις να αισθανθείς\".Επειδή λοιπόν αυτό που αισθάνεσαι δεν το αισθάνονται οι ετεροφυλόφιλοι γι\'αυτό και δεν μπορούν να το αποδεχτούν ή δυσκολεύονται.Απλά τυχαίνει να είσαι μειονότητα και γι΄αυτό και αισθάνεσαι πιο μοναχικά.Αν εγώ μπορούσα να νιώσω αυτό που νιώθει η ομοφυλόφιλη απλά θα ήμουν ομοφυλόφιλη.Αν η ομοφυλόφιλη μπορούσε να νιώσει όπως εγώ(στο σεξουαλικό πάντα κομμάτι και στις δύο περιπτώσεις)απλά θα ήταν ετεροφυλόφιλη.Δεν είναι ρατσιστικό.Για εμένα είναι διαφορετικά στοιχεία.Πώς να το πω;Μας φαίνεται κάπως ξένο αυτό το θέμα της ομοφυλοφιλίας γιατί είναι κάτι που δεν μπορούμε να βιώσουμε και άρα να κατανοήσουμε.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Originally posted by Άνοιξη
    Αγαπητέ ALTEREGO, λες: \" μακαρι να μπορούσα να ξαναερθω σε αυτή τη ζωή, όλα θα τα ήθελα αλλιώς\" , πώς αλλιώς; Να ήσουν κάποιος και να ένιωθες έτσι; Να ήσουν κάποια και να ένιωθες έτσι; Τι νόημα έχει; Φτάνει που είσαι εσύ. Αυτό μόνο έχει σημασία. Ναι ίσως κάποια πράγματα να ήταν ποιό απλά για σένα, αλλά πάλι θα ησουν εσύ. Αυτό που ήρθες να προσφέρεις σε αυτόν τον κόσμο είτε έτσι είτε αλλιώς θα το δώσεις και θα το έδινες ή ίσως τελικά έπρεπε να γίνει έτσι, ώστε να δώσεις ακριβώς αυτό στον κόσμο. Να δείξεις οτι τελικα αυτό που εχει σημασία δεν είναι τι βλέπεις, αλλά τι νιώθεις. Δε μετράει ο επιφανειακός κόσμος, αλλα ο βαθύτερος, που οι περισσοτεροι τον αγνοούν και το χλευάζουν πολλες φορες οταν βλεπουν ότι κάποιος το αναζητάει,τον θεωρούν βαρεμένο επειδή εκεινος προσπαθεί να εξανθρωπιστει-πραγμα δύσκολο-ενώ εκείνοι δεν έχουν τη δύναμη. Γι΄αυτο μην ψαχνεις να βρεις το αν και το γιατι, απλα θα χάσεις το χρόνο σου.Σκέψου το πώς θα κανεις αυτά που πρέπει να κάνεις και όσο θα φτάνεις τους στόχους σου θα παίρνεις δύναμη από την ίδια την ύπαρξή σου.Ξέρω είναι δυσκολο να σε αποδεχτεί ο κόσμος, το πλήθος, οι μάζες, ο όχλος, αλλά το απειρο απο το οποίο είσαι φτιαγμένος;Είναι δυνατό να αρνηθεί την ύπαρξή τού;Και το άπειρο ειναι όλα αυτά είναι κόσμος,πλήθος, μάζες, όχλος....είναι τα πάντα.Και πές μου, τι θα απομείνει απο όλους εμας εδώ σε αυτόν τον κόσμο;Θα μείνει η ύπαρξη.Όχι το σώμα.Θα μείνουν οι πράξεις, όχι το πως φαίνεσθαι.ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΣΥ!!!!!!!!

    Τα υπόλοιπα σε αλλο γραμμα

    ΥΓ:Ευχαριστώ για την ύπαρξή σου
    Ναι ισως και να ειναι ετσι.Ειναι φορες που λεω πως δεν πρεπει να ψαχνω αλλο το γιατι,δεν υπαρχει σημασια.Η ουσια βρισκεται αλλου.Το οτι ζεις οπως ακριβως το θες,οταν μπορεις να αγαπας και να αγαπιεσαι,οταν υπαρχουν ανθρωποι που σε εχουν δεχτει οπως κι αν εισαι,γιατι στην ουσια σημασια εχει τι τους κανεις να νιωθουν μαζι σου και οχι πως ειναι μαζι σου.Τι να σου κανει η μαζα οταν βρισκεις στιγμες ευτυχιας διπλα τους;Τι να σου κανει ο οχλος οταν εσυ υπαρχεις μεσα σ\'αυτη την ομορφη ζωη που σου κανει τοσα δωρα.Μην γινεσαι τυφλος σ\'αυτα τα δωρα,υπαρχουν ανθρωποι που ειναι απλα μονοι..
    Σημασια τελικα να μην εχει τιποτα απο ολα αυτα τα επιφανιακα
    Την αποδοχη την παιρνεις απο τον εαυτο σου,στην συνεχεια θα ερθει και των αλλων.Ναι ισως τελικα να ηρθα σ\'αυτη την γη ετσι ακριβως για να δειξω πως τιποτα δεν ειναι απο αυτο που βλεπουμε,η ουσια βρισκεται μεσα μας,εκει οπου τιποτα δεν φαινεται με την πρωτη ματια,αλλα αξιζει πολλες ματιες.
    Αληθεια θα μπορεσω ποτε να το δειξω αυτο;αραγε με ενδιαφερει τοσο η μαζα και φοβαμαι την μη αποδοχη της;η φοβαμαι τον εαυτο μου που νιωθει μειονοτητα.Μα αυτο θα πει παλικαρια,να εισαι μειονοτητα αλλα να κερδιζεις τους ανισους αγωνες..

    Ευχαριστω Ανοιξη για την εμπνευση
    Ευχαριστω ολους που απλα υπαρχετε,κι ας δυσκολευει το γεγονος που περπαταμε παραλληλα,καποτε ισως συναντηθουμε.
    Καλη μερα σας
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Φιλη μου Κασσι ετσι ειναι ακριβως..οτι δεν εχουμε βιωσει φανταζει μακρινο και ξενο.Γιαυτο ειναι φορες που θελω να δανεισω τα ματια μου να δει ο αλλος τι βλεπω,να δανεισω την ψυχη μου στα χερια σου να δεις ποσο βαρια ειναι μερικες φορες οταν υποφερει...Οπως και παλι οτι δεν εχουμε βιωσει δεν μπορει να ειναι τοσο ξενο.Ισως καποτε μας συμβει ισως και οχι.Μπορεις ομως να νιωσεις τι ειναι να μπερδευεσαι,να κλαις,να υποφερεις..

    \"Υπαρχει μεγαλυτερη χαρα απο τον πονο\" ;
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

Page 3 of 52 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •