..Της ψυχης μου το τραγουδι.. - Page 50
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 50 of 52 FirstFirst ... 404849505152 LastLast
Results 736 to 750 of 766
  1. #736
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by Alterego

    Αδυνατω να με αρπαξω.Θελω να με ριξω μεσα βαθεια στο σκοταδι.Θελω να νιωσω κι αλλο αυτο τον πονο.Ισως με λυτρωσει.
    Κάντο, ψάξε βαθιά μέσα σου και νιώσε...
    Μην το αφήνεις να φύγει, ζήσε το.
    Αυτό οδηγεί πιο κοντά στην λύτρωση...


    ΔΕΝ ΣΕ ΦΤΑΝΩ

    ( Συνομιλία με το συναίσθημα)

    Μην κρέμεσαι τόσο
    ψηλά
    Δεν σε φτάνω
    τα δάχτυλα τεντώνονται
    έστω ελάχιστα
    να σε αγγίξουν

    λίγο στην άκρη
    να νιώσουν την υφή σου

    Μην κλειδαμπαρώνεσαι
    και μη μου φεύγεις

    Όλο ανυψώνεσαι
    προς τον ήλιο
    Θέλεις να στεγνώσεις
    μα ξεραίνεσαι.

    Θα σε ποτίζω
    και τα χέρια θα μουσκεύω
    Τις σταγόνες σου θα γεύομαι
    σαν γάργαρο νερό.

    Κι ας μεθώ
    κι ας τα χάνω
    πρόθυμα
    θα κάθομαι
    μές την παραζάλη σου

    Γιατί θα σαι δροσιά
    κάτω απο λιοπύρι
    καλοκαιρινό

    Ας γίνομαι μούσκεμα
    κι ας αναρριγώ

    Μον\' έλα
    λίγο χαμηλά
    γιατί έχω ώρα
    που βρίσκομαι
    στων ποδιών τις μύτες
    και θαρρώ
    θα χάσω την ισορροπία μου
    μέσα στην τόση προσπάθεια.


    :0)

    Δεν είσαι μόνος Άλτερ.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  2. #737
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    364
    Αλτερ μπράβο για τη φωτογραφία. Μου αρέσουν οι εικόνες σου, σου έχω ξαναπεί πως γράφεις κι εγώ βλέπω πίνακες. Τώρα θα φωτογραφίζεις κι εσύ θα βλέπεις συναίσθημα πέρα από τη στιγμή, πάντα συναίσθημα. Πως να σβήσει αυτή η ακόρεστη δίψα για συναίσθημα με δυο τραγούδια, με δυο λόγια ερωτικά, με δυο φωτογραφίες. Δεν αρκούν. Αν είσαι από αυτούς που όλο διψούν και σ\'έχουν αφήσει στη μέση της ερήμου πως να χορτάσεις με δυο στάλες Αλτερ μου; Πάντα θα διψάς και πάντα θα ζητάς πηγή και όαση. Μάθε πως δεν λυτρώνεσαι από αυτό. Δεν υπάρχει τίποτα που να κορέσει αυτή τη δίψα.
    Θέλω να λέω καλλιτέχνες όσους νιώθουν την ίδια δίψα. Μην τα βάζεις με τον εαυτό σου. Μην τον καταπιέζεις.
    κι α σου μιλώ με παραμύθια και παραβολές.....είναι γιατί τ' ακούς γλυκύτερα κι η θλίψη δεν κουβεντιάζεται.
    ΣΕΦΕΡΗΣ

  3. #738
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    weird μου, μου αρεσαν πολυ οι στιχοι σου...πολυ καλοι...

    συμφωνω και μαζι σου narnia...πως να ξεδιψασεις εφοσον οσο πινεις απο την πηγη τοσο πιο πολυ χρειαζεσαι; Και με αυτον τον τροπο δημιουργεις ολο και πιο πολλα και ταξιδευεις ακομα πιο μακρια για να βρεις νεα πηγη με πιο δροσερο νερο και διαφορετικη γευση...μα δεν σου αρκει γιατι σου λειπει και η προηγουμενη και ξαναπλανιεσαι δεξια και αριστερα να βρεις καποια αλλη (ισως και παλι την ιδια)...και οσο ταξιδευεις και ανακαλυπτεις τοσο πιο πολυ στεναχωριεσαι γιαυτο που εμεινε πισω, ομως κερδιζεις κατι πολυ πιο σημαντικο και εισαι σε θεση να δωσεις κατι ακομα πιο σημαντικο...

    δεν μπορουμε να εχουμε τα παντα που θελουμε και ολα μαζεμενα...αρα πρεπει να βρισκουμε παντα κατι που να γεμιζει το κενο μας και που μπορουμε να εχουμε...

    http://www.youtube.com/watch?v=FnkYUw-zyao

  4. #739
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by anoiksi


    πως να ξεδιψασεις εφοσον οσο πινεις απο την πηγη τοσο πιο πολυ χρειαζεσαι;

    για αυτο σταματας να πινεις επειδη μονο και μονο θες, και πινεις μονο οταν πρεπει.

  5. #740
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    και μενεις στασιμος;;;

  6. #741
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    και δεν ειναι οτι θελεις να πεις, αλλα ειναι αναγκη επιβιωσης...

  7. #742
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    γιατι στασιμος μενεις, οταν πινεις νερο οταν πρεπει?

  8. #743
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    οταν πρεπει να πιεις ηδη ειναι πολυ αργα, εχεις αφυδατωθει και εχεις γινει σαν αποξηραμενο φρουτο...τα υγρα σου δινουν ζωη, γιατι λοιπον να μην πινεις οσο εχεις αναγκη;; Γιατι να στερησε ζωη;; Γιατι να αυτοτιμωρησε;; Δεν βρισκω λογο...δεν ειναι κακο να ζητα κανεις λιγα παραπανω...

  9. #744
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    δηλαδη εσυ οταν διψας, και πινεις νερο εχεις αφυδατωθει και εχει γινει αποξηραμενο φρουτο?
    περιεργο αυτο που μου λες για τον ανθρωπινο οργανισμο.

    Το να πινεις οταν διψας, αρα πρεπει να πιεις νερο ειναι το αυτονοητο.
    Το να πινεις με βασει τις αναγκες σου, παιζει να ειναι και πλαστο, οσο πλαστη ειναι η εποχη μας.

    Οι αναγκες μας γενικα χρειαζονται μια επιτηρηση, αλλιως καθε μερα θα ανακαλυπτεις αναγκες και \"αναγκες\"

    Οσο για το παραπανω, δεν ειναι θεμα ποσοτητας, αλλα αναγκαιας ποιοτητας και κατ εμε,
    η ποιοτητα ειναι ενα αυστηρο ζητουμενο.
    Οποτε μερικες φορες ειναι πολυ κακο να ζητας κατι παραπανω.

  10. #745
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    οταν φτασεις στο σημειο που να διψας ο εγκεφαλος σου εχει ηδη αφυδατωθει...η αφυδατωση επηρεαζει παρεπιπτοντος και τα συναισθηματα...δεν μπορεις να ανταπεξελθεις σε διαφορες καταστασεις, ανικανοτητα να αντιμετωπισεις οποιεσδηποτε προκλησεις, ενδιδεις στο φοβο, την ανησυχια, το θυμο και οποιαδηποτε αλλα συναισθηματα...

    τα παραπανω που ισχυουν για τον ανθρωπινο σωμα πιστευω προσωπικα οτι ισχυουν και για την ψυχη...αν θελεις μπορω να σου πω και αλλα...

    οσο αφορα την ποσοτητα και την ποιοτητα συμφωνω απολυτα μαζι σου...

  11. #746
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ακομα και να εχεις αφυδατωθει, το να πιεις απροσεκτα νερο, μονο ζημια θα προκαλεσεις.

    Σε καθε περιπτωση η υπομονη και η αυτοσυγκρατηση ειναι ο καλυτερος συμβουλος και φιλος.

  12. #747
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Και πως αυτοσυγκατεις τον εαυτο σου;Και πως να κανεις υπομονη;Μπορει ενας διψασμενος να κανει υπομονη;
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  13. #748
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    δεν ειναι σωστο ως προς τον εαυτο σου να μενεις διψασμενος ενω η πηγη ειναι διπλα σου...αν δεν πιεις θα εχεις μεγαλυτερο προβλημα απο οτι αν πιεις παραπανω...ετσι πιστευω...

  14. #749
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    τι κι αν πιεις;....αφου θα εισαι μια ζωη διψασμενος.Καλα θα ηταν να αφησουμε αναγκες μας στην ακρη.Δεν μας βγαζουν πουθενα.Απλα μας κναουν να ποναμε ολο και πιο πολυ
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  15. #750
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αν πιεις χανει το νοημα ο προορισμος ,η επιτευξη?
    Και να μη πιεις παλι αναγκη ικανοποιεις , οτι θες κανεις οπως θες συστρεφεις τον εαυτο σου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 50 of 52 FirstFirst ... 404849505152 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •