Την προσοχή σας παρακαλώ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    16

    Την προσοχή σας παρακαλώ

    Καλησπέρα σας, είμαι αρκετό καιρό σε αυτό το φόρουμ είχα κατά καιρούς κάποιους προβληματισμούς/προβλήματα και πολλοί από εσάς προσπαθήσατε να με βοηθήσετε. Για μεγάλο διάστημα παλιότερα αντιμετώπιζα κάποια συμπτώματα κατάθλιψης και έμπαινα συχνά σε ένα φαύλο κύκλο όπου δεν ένιωθα καλά, δεν ήξερα τι να κάνω, πως να πάω μπροστά τη ζωή μου και γενικά δεν τα είχα καλά με τον εαυτό μου σε σημείο να σκέφτομαι κάποιες φορές άσχημα πράγματα. Εδώ και σχεδόν ένα χρόνο μπορώ να πω πως έχω ξεφύγει από αυτή την κατάσταση, έχω γνωρίσει και μια κοπέλα, είμαι καλά-είμαστε καλά. Φυσικά δεν λύθηκαν όλα αυτά που με προβλημάτιζαν ως δια μαγείας υπάρχουν ακόμα, απλά προσπαθώ με αισιοδοξία και καθαρό μυαλό πλέον(πράγμα που δεν είχα) να τα βάλω όλα σε μία σειρά μέσα μου. Έτσι και εγώ τώρα θα ήθελα με τη σειρά μου να βοηθήσω όσο και όπου μπορώ λέγοντας σας τα εξής: Η ζωή είναι υπέροχη, είναι το μεγαλύτερο και το καλύτερο δώρο μαζί με την υγεία(σωματική-ψυχική-πνευματική). Κάποιοι ίσως να έχουν απλά κάποιες άσχημες μέρες να μην νιώθουν καλά, χωρίς ζωή και ενέργεια, να ψάχνουν το νόημα της ζωής τους άλλοι ίσως χρειάζονται τη βοήθεια ενός ειδικού. Και στις δυο περιπτώσεις αυτό που έχω να προτείνω είναι να είστε συγκεντρωμένοι σε σας και στο περιβάλλον γύρω σας. Όταν είμαστε σε άσχημες μέρες προφανώς κάτι μας ενοχλεί και ψάχνοντας αυτό το κάτι συνέχεια κουράζουμε το μυαλό μας με ανούσιες σκέψεις οι οποίες σιγά σιγά δυναμώνουν και μετά είναι δύσκολο να τις βγάλουμε από το μυαλό μας(αυτό τουλάχιστον συνέβαινε με εμένα). Κάποια στιγμή χωρίς να το προσπαθήσω ήμουν συγκεντρωμένος σε ένα βιβλίο και δεν κατάλαβα πως πέρναγε η ώρα διαβάζοντάς το. Αυτό σιγά σιγά άρχισα να το παρατηρώ και σε άλλα πράγματα και να βλέπω πως άλλαζε και η διάθεση μου, φυσικά δεν γινόταν κάθε φορά αλλά το προσπαθούσα δεν το παρατούσα δεν έλεγα άστο για άλλη φορά. Έτσι έχω βρει κάποια πραγματάκια που μου αρέσουν(όχι πολλά), αλλά ξέρω ότι αυτά με ευχαριστούν και νιώθω ωραία για αυτό. Έτσι δεν αισθάνομαι ότι οι μέρες μου περνούν άδικα, χωρίς νόημα(αν και κάποιες φορές στενοχωριέμαι κρίση, ανεργία κλπ...). ΠΙΣΤΕΨΕ ΣΕ ΣΕΝΑ, ΚΑΝΤΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ, ΜΠΟΡΕΙΣ!!! Έχεις τη δύναμη να το κάνεις, όλη την έχουν απλά προσπάθησε να δεις τα πράγματα γύρω σου με άλλη ματιά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Πολλοι το ειδαν, κανεις δεν απαντησε.. Ο ανθρωπος εκφραζει τις ανησυχιες του, περασε καταθλιψη, καταθετει τα βιωματα του, αλλα οι μπουρδες του καθε τρολολολ χαζολολ ειναι μαλλον πιο σημαντικες...
    Φιλε μου πολλα απο αυτα που γραφεις τα νιωθω κα τα εχω βιωσει στο μεγιστο... Το θεμα ειναι να αναγνωριζεις τι ειναι αυτο που βιωνεις.. Να μπαινεις μεσα του που λεμε.. Η απογνωση θα υπαρχει, αλλα απο την αλλη πλευρα θα αχνοφαινεται η ελπιδα... Μου αρεσε το αισιοδοξο μηνυμα σου στο τελος, ενστερνιζομαι απολυτα τη θεση σου, κ μακαρι να πανε ολα προς το καλυτερο για ολους! Συνεχισε ετσι! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Geo1986 χαίρομαι που έχεις βρει το τρόπο να βοηθήσεις τον εαυτό σου, συμφωνώ με αυτόν κι έχω να προσθέσω κάτι ακομα πιστεύοντας ότι θα συμφωνήσεις.Όταν έχεις βρει ποιά είναι τα πράγματα/οι δραστηριότητες που σου αρέσουν και εστιάζεις σε αυτά, βρίσκεις και το νόημα.Το ωραιότερο όμως από αυτή τη διαδικασία είναι ότι μέσα από αυτή εξελισσεσαι.Μετά από ένα διάστημα θα παρατηρήσεις τη προσφορά αυτών στο χαρακτήρα σου και αν είναι κάτι που μας κρατάει ζωντανούς πιστεύω είναι μόνο η εξέλιξή μας.Η στασιμότητα σκοτώνει.Ένας έρωτας,μία φιλία, μία καλή δουλειά θα σε ξυπνήσουν αλλά κάποια στιγμή κάτι θα στραβώσει και αν δεν έχεις δουλέψει με τον εαυτό σου έρχεται η κρίση πανικού,η κατάθλιψη κ.α.Αντίθετα,μία κρισιμη φάση της ζωής σου θα τη χειριστείς πολύ καλύτερα αν γνωρίζεις τον εαυτό σου,εάν τον έχεις δουλέψει και η γνώση και μόνο ότι βελτιώνεσαι σαν άνθρωπος σου δινει απίστευτη δύναμη :) Σου εύχομαι κι εγώ όλα να σου πάνε καλά!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    16
    Ήρα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, θα πρέπει να τα έχουμε καλά με τον εαυτό μας για να είμαστε ισορροπημένοι μέσα μας και να μπορούμε με δύναμη και αισιοδοξία να αντιμετωπίζουμε οτιδήποτε μας παρουσιάζεται. Lacrymosa πιστεύω πως πρέπει να φαίνεται και η άλλη μεριά, η αλλαγή, η εξέλιξη όπως λέει και η Ήρα. Δεν θα πρέπει να μένουμε στην θλίψη και την απόγνωση. Σκοπός του θέματος μου είναι να δείξω ότι ο καθένας μπορεί να αλλάξει προς το καλύτερο αρκεί να προσπαθήσει. Όλη αυτή η αλλαγή θέλει χρόνο μέχρι να συνειδητοποιήσουμε ποιοι είμαστε και να βάλουμε μέσα μας μια τάξη. Πιστεύω ένα μεγάλο πρόβλημα είναι ότι βιαζόμαστε για τα πάντα γύρω μας και αυτό δεν μας αφήνει να ασχοληθούμε πολύ με τον εαυτό μας.

Similar Threads

  1. Σχιζο και προσοχη
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 22-10-2012, 01:34
  2. Παιδια λιγο την προσοχη σας...
    By Roberto in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 19-10-2010, 00:19
  3. ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΑΠΑΤΗ
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 21-04-2010, 12:49
  4. κατι να τραβηξει την προσοχη αλλα δεν ξερω τι!
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 12-07-2009, 23:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •