Πως μπορώ να βοηθήσω ενα δικό μου άνθρωπο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    2

    Πως μπορώ να βοηθήσω ενα δικό μου άνθρωπο?

    Καλησπέρα!

    Στην προσπάθεια να βρώ λύση στο πρόβλημα μου, έπεσα πανω στο forum!
    Ο φίλος μου μάλλον έχει ψυχοσωματικά...βασικά δεν ξέρω...ίσως κάποιος απο εσάς βοηθήσει..
    Όλα ξεκίνησαν τον Μαίο, μετά απο ένα υπερατλαντικό ταξίδι που έκανε ένιωσε κάποια μουδιάσματα στα πόδια..
    επισκέφθηκε το γιατρό της εργασιάς και του είπε να πάει σε νευρολόγο γιατί είχε υποψιές για Σκλήρυνση..παρεπιπτόντως ο γιατρός της εργασίας είναι δερματολόγος...
    anyway..σημασία έχει ότι μετα απο αυτό και μετά απο επισκέψεις σε 4 νευρολόγους κάνεις δεν του είπε κάτι για Σκλήρυνση, ούτε καν για μαγνητική δεν τον παρέπεμψαν, αντιθέτως τον στείλαν σε ψυχίατρο ο οποίος του είπε να χαλαρώσει και ότι όλα ειναι ψυχοσωματικα!
    Παρόλα αυτά εκείνος απο τότε νιώθει τα πάντα σχεδόν, πεταρίσματα, μουδιάσματα, πόνους στην πλάτη, τη μέση και τον αυχένα, αστάθεια κόμπους στο λαιμό και πολλά άλλα..το πρόβλημα είναι ότι δεν θέλει να πάει σε γιατρό, θεωρεί οτι κανεις δεν μπορεί να βοηθήσει.
    Πολλές φορές με ευχαριστεί που είμαι δίπλα του και άλλες μου λέει οτι δεν τον έχω βοηθήσει καθόλου στο προβλημά του και άλλα άσχημα πράγματα πάνω στα νεύρα του όπως να χωρίσουμε κλπ.
    Δεν είναι ο άνθρωπος που αγαπώ εδώ και 6 χρόνια και πραγματικά θέλω να είμαι δίπλα του και να τον βοηθήσω αλλά δεν με αφήνει, έχω να κάνω με ενα τοίχο!..
    Δεν σας είπα οτι η δουλειά του είναι σε υπολογιστή...σε αυτό πιστεύω οτι οφείλονται οι πόνοι και στο γεγονός οτι δεν είναι φίλος της γυμναστικής.
    Σας παρακαλώ, θέλω τόσο να τον βοηθήσω αλλά δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά...

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    256
    Αγαπητή μου,
    πέρασα μια ποιο δύσκολη περίπτωση από τη δική σου... είναι οδυνηρό...
    Αλλά μόνη σου θα αποφασίσεις, αν μπεις σ΄αυτή την φωτιά για μένα είναι σίγουρο ότι θα βγεις χρυσάφι καθαρό.
    Αλλά δεν είναι για όλους αυτά τα λόγια.. αν όμως δεν αντέχεις προχώρησε παρακάτω..
    Η μικρή μου πείρα μου έμαθε ότι το παρακάτω έχει πάντα περισσότερο πόνο, όμως τίποτα δεν είναι απόλυτο...
    Για κάποιους μπορεί είναι ένα χρέος που πληρώνοντας το εξαγνίζονται, άλλοι πάλι, το κοροϊδεύουν..
    Αν μείνεις όμως, συσσώρευσε πολλά αποθέματα αρετών, και πολύ υπομονή, για να αντέξεις,
    Αν είναι ψυχοσωματικό η ενθάρρυνση σου, μαζί με την θετική σου ενέργεια και την ανιδιοτελή σου αγάπη
    μπορούν να κάνουν το αδύνατο, δυνατό.. κανε κουράγιο και πάρε τις αποφάσεις σου “εν ψυχρώ και όχι εν θερμώ”
    Εύχομαι να είναι περαστικό..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    11
    4 γιατροι να μην του χουν πει για μαγνητικη?περιεργο. Μόνο για σκλήρυνση μπορώ να σου μιλήσω. 3 μαγνητικες χρειαζονται (οι 2 πρωτες απαραιτητα) εγκεφαλου,ν.μυελού και αυχενα. Και παρακέντηση υγρού από ν.μυελό.Εμένα αυτά μου καναν
    Τα μουδιασματα η ασταθεια ειναι συμμπτωματα αλλά αν έχει θέμα με τον αυχενα(και λογω δουλειας)... μπορεί αυτό να τα προκαλει. Καλα οι γιατροι τι είπαν?
    Γενικα η σκληρυνση προσβαλει την κίνηση-ισορροπια,τα άκρα βασικα ,την όραση,το ουροποιητικο και αφοδευτικό σύστημα,να ξερεις αμα εχει τετοια συμπτωματα.Αλλά εγώ ασ'πυμε είχα ασταθεια σοβαρη που λες αμέσως ...νοσοκομειο... ή μούδιασμα,τρέμουλο,τίναγμα ,ή διπλοπια
    Κατα τα αλλα δε μπορω να πω κατι.Μην τον πιέζεις γενικά,όποτε έχει καλύτερη διάθεση προσέγγισε τον.Ή μπορεις να πας μονη σου σε γιατρο να το ψάξεις και συ

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    2
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...η αλήθεια είναι οτι τις τελευταίες 2 μέρες είναι καλύτερα,
    συμβαίνει συχνά αυτο... είναι λίγο κυκλοθυμικό το ξέρω.
    marika είμαστε μαζί πολλά χρόνια, δεν θέλω να φύγω, θέλω να βοηθήσω..εσύ τα κατάφερες τουλάχιστον?
    yianni οι γιατροί... οι μεν νευρολόγοι είπαν ότι δεν είναι δικό τους θέμα, οι δε ψυχίατροι (2) ότι πρέπει να ηρεμήσει, να σταματήσει να αγχώνεται γιατί αλλιώς θα του αναγκαστούν να δώσουν χάπια!
    Δεν έχει άλλα συμπτώματα απο αυτά που ανέφερα ευτυχώς, δεν πιστεύω ότι είναι σκλήρυνση...
    εσένα yianni τι σου είπαν?
    ευχομαι όλα να είναι περαστικά στη ζωή όλων μας!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    germany düsseldorf
    Posts
    1
    stin Loyouma


    τα συμπτοματα που περιγραψες , ειναι συμπτοματα δηλητηριασις , ο φηλος σας πρεπει να παει σε ενα τοξυκολογο ,,,,οποσδυποτε,,,,,,, για να τον εξετασει τη βαρια μεταλλα τον δηλητηριαζουν ,
    δεν μπορει να περειμενη αλλο , οσω θα περυμενη τοσο πιο δυσκολει θα γεινη η ηγεια του και τα νευρηκα του,
    συγνομη για τα λαθυ , γραφω απο το εξωτερικο Γερμανια , τελεφτεα φορα πριν 28 χρονια εγραψα ελληνικα....

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ
    By NILADMIRARI in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2012, 22:51
  2. Πως μπορω να βοηθησω;
    By numbsoul in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 19-07-2012, 15:16
  3. Φοβαμαι..για το μελλον μασ.. το δικο μου.. το δικο σασ.. ολων μασ..
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 07-06-2011, 23:06
  4. Πως μπορώ να βοηθήσω τη Μ.;
    By elia in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 3
    Last Post: 14-11-2010, 20:46
  5. πώς μπορώ να βοηθήσω
    By problimatismeni74 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 08-04-2008, 16:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •