ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ ΜΕ ΦΥΣΙΚΕΣ ΟΥΣΙΕΣ ΚΙ ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΝΤ/ΚΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ ΜΕ ΦΥΣΙΚΕΣ ΟΥΣΙΕΣ ΚΙ ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΝΤ/ΚΑ

    Για αρκετό καιρό ακολουθω φαρμακευτική αγωγή με αντικαταθλιπτικά seroxat , ladose και τελικά efexor για να αντιμετωπίσω κρίσεις πανικού που παρουσίαζα καθώς και διαταραχές διάθεσης (άγχος , δυσθυμία-κατάθλιψη).
    Οι κρίσεις πανικού αντιμετωπίστηκαν άμεσα , και στα υπόλοιπα συμπτώματα είχα ικανοποιητικά αποτελέσματα με σκαμπανεβάσματα βέβαια.
    Παρολαυτα θεωρώ ότι , ότι είχε να μου δώσει η συγκεκριμένη μορφή «θεραπείας» , καθώς και ο ιατρός που μου τα συνταγογραφει το έδωσε
    Δεν θέλω να συνεχίσω ισόβια να ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή παρόλο που δεν έχω κάποιες ορατές τουλάχιστον παρενέργειες και παρότι ζω μια φυσιολογική ζωή .
    Μετά από τόσο καιρό το έχω ψάξει παρα πολύ καλά το θέμα και ξέρω και θεωρητικά αλλά και πρακτικά τι να περιμένω από μια διαδικασία απεξάρτησης και απαγκίστρωσης από τα αντικαταθλιπτικά , φαντάζομαι ότι όσοι το προσπαθήσατε ξέρετε τι εννοώ.
    Ψάχνω λοιπόν έναν ειδικό (κατά προτίμηση ψυχίατρος ή/και ιατρός άλλης ειδικότητας με εμπειρία στην αντιμετώπιση παρόμοιων προβλημάτων) στην ευρύτερη περιοχή της Αθήνας που να με κατευθύνει στην προσπάθεια αυτή και ταυτόχρονα να με καθοδηγήσει σε μια «εναλλακτική θεραπεία» με χρήση φυσικών ουσιών ως εναλλακτικές των αντικαταθλιπτικών (π.χ ωμεγα3 , SAM-e , υπερικο κλπ ο κατάλογος είναι πολύ μεγάλος) .
    Αν και ψάχνω μέσω διαδικτύου δεν μπόρεσα να βρω κάποιον με αυτά τα χαρακτηριστικά.
    Οποιοσδήποτε λοιπόν έχει να μου προτείνει κάτι σχετικά θερμά τον παρακαλώ να το κάνει και για να μην θεωρηθεί διαφήμιση παρακαλώ κάντε το μέσω pm ή email

    Eυχαριστω εκ των προτέρων

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1

    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

    Καλησπέρα. Είδα στην συζήτηση αυτή που έγινε προ μηνών ότι απάντησε η markela με pm, προφανώς δίνοντας πληροφορίες με γιατρούς που ασχολούνται με φυσικά σκευάσματα. Θα μπορούσατε να μου προωθήσετε το μήνυμα παρακαλώ πολύ.

    Quote Originally Posted by oneironautis View Post
    Για αρκετό καιρό ακολουθω φαρμακευτική αγωγή με αντικαταθλιπτικά seroxat , ladose και τελικά efexor για να αντιμετωπίσω κρίσεις πανικού που παρουσίαζα καθώς και διαταραχές διάθεσης (άγχος , δυσθυμία-κατάθλιψη).
    Οι κρίσεις πανικού αντιμετωπίστηκαν άμεσα , και στα υπόλοιπα συμπτώματα είχα ικανοποιητικά αποτελέσματα με σκαμπανεβάσματα βέβαια.
    Παρολαυτα θεωρώ ότι , ότι είχε να μου δώσει η συγκεκριμένη μορφή «θεραπείας» , καθώς και ο ιατρός που μου τα συνταγογραφει το έδωσε
    Δεν θέλω να συνεχίσω ισόβια να ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή παρόλο που δεν έχω κάποιες ορατές τουλάχιστον παρενέργειες και παρότι ζω μια φυσιολογική ζωή .
    Μετά από τόσο καιρό το έχω ψάξει παρα πολύ καλά το θέμα και ξέρω και θεωρητικά αλλά και πρακτικά τι να περιμένω από μια διαδικασία απεξάρτησης και απαγκίστρωσης από τα αντικαταθλιπτικά , φαντάζομαι ότι όσοι το προσπαθήσατε ξέρετε τι εννοώ.
    Ψάχνω λοιπόν έναν ειδικό (κατά προτίμηση ψυχίατρος ή/και ιατρός άλλης ειδικότητας με εμπειρία στην αντιμετώπιση παρόμοιων προβλημάτων) στην ευρύτερη περιοχή της Αθήνας που να με κατευθύνει στην προσπάθεια αυτή και ταυτόχρονα να με καθοδηγήσει σε μια «εναλλακτική θεραπεία» με χρήση φυσικών ουσιών ως εναλλακτικές των αντικαταθλιπτικών (π.χ ωμεγα3 , SAM-e , υπερικο κλπ ο κατάλογος είναι πολύ μεγάλος) .
    Αν και ψάχνω μέσω διαδικτύου δεν μπόρεσα να βρω κάποιον με αυτά τα χαρακτηριστικά.
    Οποιοσδήποτε λοιπόν έχει να μου προτείνει κάτι σχετικά θερμά τον παρακαλώ να το κάνει και για να μην θεωρηθεί διαφήμιση παρακαλώ κάντε το μέσω pm ή email

    Eυχαριστω εκ των προτέρων

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    λιβελουλα γεια σου . να υποθεσω οτι εχεις καταθλιψη ? κ ναι κ οχι να ναι η απαντηση καλα κανεις κ θες να κοψεις τα φαρμακα .
    στην ελλαδα υπαρχουν λιγοι γιατροι που δινουν φυσικες ουσιες . το κακο ειναι οτι αυτοι δεν ειναι καλα ενημερωμενοι .... εχω παει σε 2 ..3
    ακομη κ να πας δε ξερω κατα ποσο θα σου κανουν σωστη δουλεια . βεβαια καλο ειναι να δοκιμασεις αλλα να το χεις υποψην σου . επειδη οι φυσικες ουσιες εχουν πολυ λιγες παρενεργειες μπορεις να τις παρεις μονη αλλα πρεπει να γνωριζεις την δοση . μπορεις να κανεις μια ερευνα σε ξενους ιστοτοπους

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    wstyron , επισης η καταθλιψη ( τουλαχιστον η μετρια και η ελαφριας μορφης ) μπορει να αντιμετωπιστει και χωρις κανενα σκευασμα.
    Για παραδειγμα η συστηματικη γυμναστικη και ο καλος υπνος μπορουν να βοηθησουν σημαντικα στην αντιμετωπιση της.
    Αυτα βεβαια αν δεν συνυπαρχουν αλλα ψυχιατρικα νοσηματα που μπορει να χρηζουν αλλης αντιμετωπισης.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    betelgeuse εισαι 100% σωστη !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Παιδια, τα ανθοϊάματα τα έχετε ακουστά? έχετε πάρει? κάνουν δουλειά?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Eιχα παρει καποτε το rescue remedy , δεν ειχε αποτελεσμα σε εμενα , αλλα δεν χανεις κατι να το δοκιμασεις.

Similar Threads

  1. τσιγάρο και ουσίες
    By flu in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 17-11-2011, 21:50
  2. Αγχολυτικά απεξάρτηση;;;;
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 24-05-2010, 19:42
  3. Απεξαρτηση
    By Λιαδα in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 5
    Last Post: 27-01-2010, 01:22
  4. απεξαρτηση
    By nikos2009 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 13-03-2009, 17:02
  5. συνοσυροτητα και απεξαρτηση
    By ανησυχη in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 1
    Last Post: 31-10-2006, 19:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •