ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ ΜΕ ΦΥΣΙΚΕΣ ΟΥΣΙΕΣ ΚΙ ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΝΤ/ΚΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ ΜΕ ΦΥΣΙΚΕΣ ΟΥΣΙΕΣ ΚΙ ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΝΤ/ΚΑ

    Για αρκετό καιρό ακολουθω φαρμακευτική αγωγή με αντικαταθλιπτικά seroxat , ladose και τελικά efexor για να αντιμετωπίσω κρίσεις πανικού που παρουσίαζα καθώς και διαταραχές διάθεσης (άγχος , δυσθυμία-κατάθλιψη).
    Οι κρίσεις πανικού αντιμετωπίστηκαν άμεσα , και στα υπόλοιπα συμπτώματα είχα ικανοποιητικά αποτελέσματα με σκαμπανεβάσματα βέβαια.
    Παρολαυτα θεωρώ ότι , ότι είχε να μου δώσει η συγκεκριμένη μορφή «θεραπείας» , καθώς και ο ιατρός που μου τα συνταγογραφει το έδωσε
    Δεν θέλω να συνεχίσω ισόβια να ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή παρόλο που δεν έχω κάποιες ορατές τουλάχιστον παρενέργειες και παρότι ζω μια φυσιολογική ζωή .
    Μετά από τόσο καιρό το έχω ψάξει παρα πολύ καλά το θέμα και ξέρω και θεωρητικά αλλά και πρακτικά τι να περιμένω από μια διαδικασία απεξάρτησης και απαγκίστρωσης από τα αντικαταθλιπτικά , φαντάζομαι ότι όσοι το προσπαθήσατε ξέρετε τι εννοώ.
    Ψάχνω λοιπόν έναν ειδικό (κατά προτίμηση ψυχίατρος ή/και ιατρός άλλης ειδικότητας με εμπειρία στην αντιμετώπιση παρόμοιων προβλημάτων) στην ευρύτερη περιοχή της Αθήνας που να με κατευθύνει στην προσπάθεια αυτή και ταυτόχρονα να με καθοδηγήσει σε μια «εναλλακτική θεραπεία» με χρήση φυσικών ουσιών ως εναλλακτικές των αντικαταθλιπτικών (π.χ ωμεγα3 , SAM-e , υπερικο κλπ ο κατάλογος είναι πολύ μεγάλος) .
    Αν και ψάχνω μέσω διαδικτύου δεν μπόρεσα να βρω κάποιον με αυτά τα χαρακτηριστικά.
    Οποιοσδήποτε λοιπόν έχει να μου προτείνει κάτι σχετικά θερμά τον παρακαλώ να το κάνει και για να μην θεωρηθεί διαφήμιση παρακαλώ κάντε το μέσω pm ή email

    Eυχαριστω εκ των προτέρων

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Καλησπέρα Αν θέλεις μπορείς να ρίξεις μια ματιά στα πμ σου;
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  3. #3
    Να σε ευχαριστησω θερμα και δημοσιως (το εκανα ηδη pm)
    Επισης να πω δημοσιως πως:
    Αυτο που επειγει για μενα ειναι
    1) η ασφαλης σταδιακη απεξαρτηση απο τα χημικα φαρμακα και
    2) η αντικατασταση τους με φυσικες ουσιες που εχουν αποδεδειγμενα αντιστοιχα αποτελεσματα χωρις τις παρενεργειες (βλ. π.χ SAM-e , S-Adenosyl methionine , http://en.wikipedia.org/wiki/S-Adenosyl_methionine)
    Θεωρω οτι προυποθεση για οποιαδηποτε ψυχοθεραπεια ειναι η αρχικη ενδυναμωση σωματικη και ψυχικη του οργανισμου και η εμπεδωση μιας μινιμουμ "ψυχολογικης ασφαλειας" ,ακριβως γι αυτο τον λογο δηλ. τον συνδυασμο εμπειριας στην απεξαρτηση απο αντικαταθλιπτικα , χρησης φυσικων ουσιων και γνωσεις ψυχολογιας ταυτοχρονα πρωτη επιλογη μου θα ηταν ενας ψυχιατρος (και προφανως -για να σας προλαβω- δεν εννοω τους "κλασικους" ψυχιατρους ) , χωρις αυτο βεβαια να αποκλειει αλλες επιλογες .
    Οπιοαδηποτε γνωμη ευπροσδεκτη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    north
    Posts
    118
    oneironauti χωρίς να είμαι αδιάκριτη, υπήρξες admin ή mod σε κάποιο site παλιότερα? το nickname σου μου είναι γνωστό.
    Κανένα πάθος δεν κλέβει τη θέληση και τη λογική απ' το μυαλό του ανθρώπου, όσο ο φόβος.

    ~Edmund Burke~ | (Βρετανός πολιτικός & φιλόσοφος) | 1729-1797

  5. #5
    Quote Originally Posted by Soutsi View Post
    oneironauti χωρίς να είμαι αδιάκριτη, υπήρξες admin ή mod σε κάποιο site παλιότερα? το nickname σου μου είναι γνωστό.
    Καθολου αδιακριτη soutsi , οχι δεν ημουν admin/mod παρολαυτα το nick ειναι ομορφο ετσι ?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Γεια σου Soutsi εισαι καλα? Παντως τις προαλλες η Blue9791 ειχε γραψει στο φορουμ για ενα βιβλιο που αφορα την διατροφη σε σχεση με την καταθλιψη και το αγχος, το πηρα και εγω, ο τυπος που το εγραψε τα λεει ωραια. Το σημαντικο ειναι ποσο ο τροπος που τρωμε οι ωρες που τρωμε και φυσικα το τι τρωμε επηρεαζει την σεροτονινη και την διαθεση μας. Επειδη εγω μια ζωη τρωω αστατα και απροσεχτα απο προχθες το εβαλα σκοπο να μπω σε ρυθμο μηπως αυτο μου εχει προκαλεσει το προβλημα η εστω το επιδεινωνει. Τερμα θα τρωω συγκεκριμενες ωρες, αργα , και προσεκτικα.
    Το βιβλιο ειναι και στο βιβλιοπωλειο του e-psychology στο http://www.e-psychology.gr/bookstore...category_id=14 δεν του κανω ουτε διαφημηση απλα μου εδειξε εναν αλλο δρομο που πιθανως θα με βοηθησει με το προβλημα μου
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    north
    Posts
    118
    Quote Originally Posted by oneironautis View Post
    Καθολου αδιακριτη soutsi , οχι δεν ημουν admin/mod παρολαυτα το nick ειναι ομορφο ετσι ?
    ναι είναι

    Υπέθεσα οτι βρήκα ενα παλιό φίλο, το nick είναι χαρακτηριστικό και ιδιαίτερο. Άλλωστε όσο ρεαλιστής κ κυνικός εαν είναι κάποιος με τις κρίσεις πανικού κ την αλλαγή στον τρόπο ζωής-σκέψης, όλοι λίγο πολύ γινόμαστε ναύτες του ονείρου

    Γεια σου Soutsi εισαι καλα? Παντως τις προαλλες η Blue9791 ειχε γραψει στο φορουμ για ενα βιβλιο που αφορα την διατροφη σε σχεση με την καταθλιψη και το αγχος, το πηρα και εγω, ο τυπος που το εγραψε τα λεει ωραια. Το σημαντικο ειναι ποσο ο τροπος που τρωμε οι ωρες που τρωμε και φυσικα το τι τρωμε επηρεαζει την σεροτονινη και την διαθεση μας. Επειδη εγω μια ζωη τρωω αστατα και απροσεχτα απο προχθες το εβαλα σκοπο να μπω σε ρυθμο μηπως αυτο μου εχει προκαλεσει το προβλημα η εστω το επιδεινωνει. Τερμα θα τρωω συγκεκριμενες ωρες, αργα , και προσεκτικα
    Γειά σου τούτε καλημέρες

    Ας τα λέμε μωρε... ωραία χαίρομαι, πιστεύω θα δείς διαφορά, είμαι κ εγώ υπέρμαχη της λογικής αυτής, κ ο γιατρός μου... καλή επιτυχία να χεις! Καλή επιτυχία σε όλους κ στις προσπάθειες τους, τα φιλιά μου
    Κανένα πάθος δεν κλέβει τη θέληση και τη λογική απ' το μυαλό του ανθρώπου, όσο ο φόβος.

    ~Edmund Burke~ | (Βρετανός πολιτικός & φιλόσοφος) | 1729-1797

  8. #8
    Ελατε τωρα μην μου πειτε οτι κανεις σας δεν εχει ακουσει ποτε για ουσιες οπως: SAM-e , υπερικο (St John's wort) , EPA , ΤΜΓ (τριμεθυλγλυκινη) , 5-HTP κλπ. κλπ.
    Θα μου πειτε εγω που εχω ακουσει γι αυτα κι αλλα τοσα γιατι δεν εχω βρει καποιον θεραπευτη που να τα χρησιμοποιει?
    Η αληθεια ειναι οτι περα απο αναζητηση στο διαδικτυο δεν εκανα και ιδιαιτερα μεγαλες προσπαθειες , εδω η λεξη κλειδι ειναι "αναβλητικοτητα" και κατι μου λεει οτι περα απο την εμφυτη ταση μου γι αυτην , τα αντικαταθλιπτικα εχουν παιξει τον ρολο τους εδω!
    Τελικα ισως να μην ειναι και πολυ ευκολο να βρεις καποιον θεραπευτη με αυτα τα χαρακτηριστικα στην Ελλαδα , σκεφτειτε οτι ο γιατρος μου δεν ηξερε τις μισες απο αυτες τις ουσιες.

  9. #9
    To υπερικό (hypericum perforatum) της Solgar μου το είχε συστήσει ο ξάδελφος μου όταν με είχαν πρωτοπιάσει οι κρίσεις πανικού. Λέει ότι βοηθάει πολύ και είναι 100% φυσικό (φυτικό). Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα...κάθεται στο συρτάρι μου, με κοιτάει και το κοιτάω...δεν ξέρω αν θα αποφασίσω ποτέ να το πάρω, είμαι γενικά κατά των οιονδήποτε φαρμάκων. Αλλά γενικά έχω ακούσει θετικά σχόλια για το συγκεκριμένο.

    Quote Originally Posted by oneironautis View Post
    Ελατε τωρα μην μου πειτε οτι κανεις σας δεν εχει ακουσει ποτε για ουσιες οπως: SAM-e , υπερικο (St John's wort) , EPA , ΤΜΓ (τριμεθυλγλυκινη) , 5-HTP κλπ. κλπ.
    Θα μου πειτε εγω που εχω ακουσει γι αυτα κι αλλα τοσα γιατι δεν εχω βρει καποιον θεραπευτη που να τα χρησιμοποιει?
    Η αληθεια ειναι οτι περα απο αναζητηση στο διαδικτυο δεν εκανα και ιδιαιτερα μεγαλες προσπαθειες , εδω η λεξη κλειδι ειναι "αναβλητικοτητα" και κατι μου λεει οτι περα απο την εμφυτη ταση μου γι αυτην , τα αντικαταθλιπτικα εχουν παιξει τον ρολο τους εδω!
    Τελικα ισως να μην ειναι και πολυ ευκολο να βρεις καποιον θεραπευτη με αυτα τα χαρακτηριστικα στην Ελλαδα , σκεφτειτε οτι ο γιατρος μου δεν ηξερε τις μισες απο αυτες τις ουσιες.

  10. #10
    Παντως το χειροτερο που μπορεις να κανεις ειναι "να μην κανεις τιποτα" , το υπερικο ειναι οντως φυσικο προιον , αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν εχει παρενεργειες γι αυτο οποιαδηποτε χρηση του πρεπει να γινει υπο την επιβλεψη ειδικου.
    Λαβε υποψην σου οτι σε χωρες οπως η Γερμανια το υπερικο συνταγογραφειται απο γιατρους για την θεραπεια της καταθλιψης συχνοτερα απο οτι και τα αντικαταθλιπτικα.
    Στην Ελλαδα δυστυχως πολλοι γιατροι αγνοουν ακομη και την υπαρξη του , τωρα αν ειναι καθαρη αγνοια ή κρυβεται και κατι αλλο απο πισω δεν ειμαι σιγουρος , σε καθε περιπτωση παντως τα συμφεροντα (και τα κερδη) των φαρμακευτικων ειναι τεραστια και ολο και καποια κοκκαλακια πετουν δεξια κι αριστερα

Similar Threads

  1. Replies: 6
    Last Post: 19-08-2013, 01:36
  2. Αγχολυτικά απεξάρτηση;;;;
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 24-05-2010, 19:42
  3. Απεξαρτηση
    By Λιαδα in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 5
    Last Post: 27-01-2010, 01:22
  4. Ψυχεδελικές ουσίες
    By apathy in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 2
    Last Post: 02-10-2009, 16:14
  5. απεξαρτηση
    By nikos2009 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 13-03-2009, 17:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •