Αυτοκτονια και ανακουφιση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 63
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Το προβλημα ειναι η μοναξια, που δεν αντεχεται....που προσπαθω να την προσπερασω και δε μπορω. Θελω να ζησω σαν ατομο νεο, εχω ορεξη για ζωη. Για βολτες, για ταινιες, για φαγητο, για αλκοολ, για επικοινωνια, για ολα. Και θεωρω τον εαυτο μου ικανο να σταθει σε μια συζητηση, το μυαλο μου ειναι ανοιχτο σε ολα. Ομως δυσκολα θα βρω ατομο να καλυψει το κενο. Καποιοι θα με πλησιασουν για εκμεταλευση, αλλοι παλι θα την κοπανησουν στην πρωτη δυσκολια και γενικα πολλοι με εχουν προδωσει ενω εγω δινω τοσα πολλα. Και αν δε δωσω, παραπονιουνται, οτι ειμαι ψυχρη και στον κοσμο μου.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    μπορουμε να βοηθησουμε ο ενας τον αλλο νομιζω.ολοι μεταξυ μας.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    128
    χμμ καταλαβα ...ποσο χρονων εισαι ? και ποσο καιρο εισαι γενικως μονη απο φιλους και απο συντροφο?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Το προβλημα ειναι η μοναξια, που δεν αντεχεται....που προσπαθω να την προσπερασω και δε μπορω. Θελω να ζησω σαν ατομο νεο, εχω ορεξη για ζωη. Για βολτες, για ταινιες, για φαγητο, για αλκοολ, για επικοινωνια, για ολα. Και θεωρω τον εαυτο μου ικανο να σταθει σε μια συζητηση, το μυαλο μου ειναι ανοιχτο σε ολα. Ομως δυσκολα θα βρω ατομο να καλυψει το κενο. Καποιοι θα με πλησιασουν για εκμεταλευση, αλλοι παλι θα την κοπανησουν στην πρωτη δυσκολια και γενικα πολλοι με εχουν προδωσει ενω εγω δινω τοσα πολλα. Και αν δε δωσω, παραπονιουνται, οτι ειμαι ψυχρη και στον κοσμο μου.
    Μπορείς σε παρακαλώ να επεξηγήσεις λίγο την παραπάνω έκφραση;
    Το πρόβλημα είναι στους άλλους ή εσωτερικό;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Ειμαι 23 και εδω και ενα χρονο εχω καταθλιψη. Γνωστους εχω πολλους, αλλα εδω και ενα εξαμηνο εχασα 3 φιλους πολυ σημαντικους. Ο ενας γιατι εφυγε και σταματησε να δινει σημεια επαφης, ο αλλος γιατι πολυ απλα διαπιστωσαμε οτι πλεον εχουμε αλλαξει ενδιαφεροντα και ζωες και ο αλλος χωρις να μου εξηγησε ποτε. Και τα τρια ατομα τα ηξερα πανω απο 7 χρονια και ακομη δε μπορω να το πιστεψω πως εφυγαν απο τη ζωη μου. Ισως κι εγω κατα μια εννοια να τα εδιωξα, αλλα ημουν και ειμαι αρρωστη, περασα πολλα, θα επρεπε να ειναι διπλα μου. Χωρισα πριν ενα χρονο απο μια σχεση που ημουν τρελα ερωτευμενη. Ακομη τον βλεπω στον υπνο μου. Αλλα ολα τα υπομενω, και θελω να κλαψω αλλα πολλες φορες δε μπορω. Τα χαπια βλεπετε, σε μπλοκαρουν συναισθηματικα. Και ποναει ολη μου η υπαρξη πολλες φορες, η καρδια μου, το μυαλο μου, η ψυχη μου.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    Μπορείς σε παρακαλώ να επεξηγήσεις λίγο την παραπάνω έκφραση;
    Το πρόβλημα είναι στους άλλους ή εσωτερικό;
    Νομιζω οτι φταινε και οι δυο πλευρες. Εμενα πχ με ενοχλουν πολλα πραγματα καθως πλεον αν καποιος κανει η πει κατι που θα μου φερει δυσφορια τον απορριπτω. Δεν εχω τις αντοχες να υπομεινω πολλα πραγματα . Κανω σκληρη κριτικη, το ξερω.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Αυτό είναι γνωστό. Αν είσαι σκληρή με τον εαυτό σου, θα είσαι σκληρή και με τους άλλους.
    Δεν υπάρχει άλλη διέξοδος πέρα απ'το να αγαπήσεις τον εαυτό σου. Αν κατάλαβα καλά,
    έχεις κατάθλιψη από τότε που σε άφησε ο αγαπημένος, σωστά;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    Αυτό είναι γνωστό. Αν είσαι σκληρή με τον εαυτό σου, θα είσαι σκληρή και με τους άλλους.
    Δεν υπάρχει άλλη διέξοδος πέρα απ'το να αγαπήσεις τον εαυτό σου. Αν κατάλαβα καλά,
    έχεις κατάθλιψη από τότε που σε άφησε ο αγαπημένος, σωστά;
    Ναι, αλλα δεν ηταν αυτος η αιτια. Ειχα προβλημα με τις απουδες μου, γι αυτο. Ναι ειμαι σκληρη με τον εαυτο μου και πολλες φορες δε με αγαπαω...ισως γι αυτο και τωρα σκεφτομαι να δωσω τελος.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Νομιζω οτι φταινε και οι δυο πλευρες. Εμενα πχ με ενοχλουν πολλα πραγματα καθως πλεον αν καποιος κανει η πει κατι που θα μου φερει δυσφορια τον απορριπτω. Δεν εχω τις αντοχες να υπομεινω πολλα πραγματα . Κανω σκληρη κριτικη, το ξερω.
    μηπως εχεις οριακη διαταραχη προσωπικοτητας;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by agnwstos View Post
    χμμ καταλαβα ...ποσο χρονων εισαι ? και ποσο καιρο εισαι γενικως μονη απο φιλους και απο συντροφο?
    εγω τωρα παω 28 και αυτος με εγκατελειψε ετσι ξαφνικα.δε μπορω να κανω τιποτε.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Ειναι κακο πραγμα Δαναη να εξαρτωμαστε απο αλλα ατομα.... Κι εγω το κανω αυτο δυστυχως....γι αυτο τωρα ειμαι βυθισμενη στη θλιψη.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    128
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Ειναι κακο πραγμα Δαναη να εξαρτωμαστε απο αλλα ατομα.... Κι εγω το κανω αυτο δυστυχως....γι αυτο τωρα ειμαι βυθισμενη στη θλιψη.
    χμμ οντως αυτο ειναι κακο να εξαρτωμαστε πληρως απο αλλα ατομα το εκανα αυτο τοσα χρονια τωρα ειμαι 21 κ καταλαβα πως ναι κατα βαθος μεσα μου ειμαι πολυ δυνατη κ ας μην το ειχα συνειδητοποιησει οποτε ναι μπορω να εξαρτωμαι αρχικα απο μενα κ μετα απο ολους τους αλλους αυτα τα καταλαβα με την σχεση που εχω τωρα παλι καλα το καταλαβα σχετικα νωρις αυτο ....ολοι μπορουμε να αντλουμε δυναμη απο τον εαυτο μας

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Παιδιά εγώ έχω ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα από σας με την έννοια ότι δεν έκανα ποτέ
    σχέση, τι σχέση δηλαδή ούτε φίλους δεν είχα. Δεν το λέω αυτό για να δείξω ότι είμαι
    χειρότερα, εξάλλου εδώ δεν μετράμε ποιος την έχει μεγαλύτερη.... απλά θέλω να πω
    ότι μετά από χρόνια προσπάθειας, έχω αρχίσει να καταλήγω στο ότι ο Burns έχει βρει τη
    σωστή ιδέα. Εξηγούμαι...

    Στο βιβλίο του, Intimate Connections (το οποίο υπάρχει ελεύθερο και στο διαδίκτυο)
    λέει ότι δεν έχει νόημα η σχέση αν δεν τα έχεις βρει πρώτα καλά με τον εαυτό σου.
    Και συνεχίζει: οι άνθρωποι δεν γουστάρουν αυτούς που είναι συνέχεια στην ανάγκη
    και γατζώνονται απ' όποιον βρουν, αντιθέτως παρατηρείται το εξής φαινόμενο: όσο πιο
    πολύ ανάγκη έχεις τόσο πιο πολύ απωθείς τους άλλους και αντίστροφα, όσο πιο πολύ
    είσαι στα ***δια σου τόσο πιο περιζήτητος είσαι.

    Οπότε ερχόμαστε στο εξής αδιέξοδο: αν νιώθεις σκατά και έχεις ανάγκη από τους
    άλλους, πώς βγαίνεις απ'αυτή την τρύπα; Σύμφωνα λοιπόν με τον Burns, η λύση
    είναι μία: αρχίζεις να κάνεις πράγματα μόνος σου. Δηλαδή: γράφεις σε ένα χαρτί τη
    δραστηριότητα πχ "θα μαγειρέψω ένα ωραίο γεύμα για έναν" και δίπλα πόσο πιστεύεις
    ότι θα σου αρέσει, έπειτα αφού την κάνεις γράφεις και το πραγματικό σκορ, δηλαδή
    αν ήταν χειρότερα ή καλύτερα απ'ότι προέβλεψες...

    Θα μου πεις όλο αυτό είναι πολλή δουλειά, ιδιαίτερα για κάποιον που πάσχει από κατάθλιψη.
    Και θα συμφωνήσω, και σε μένα φαίνεται βουνό. Όμως, σκέφτομαι ότι μια λύση είναι να
    βάλεις στο κόλπο και τον θεραπευτή σου, ώστε να είσαι υπόλογος αν κάνεις ή δεν κάνεις
    τα συμφωνηθέντα. Τουλάχιστον αυτό πρόκειται να κάνω απ'την επόμενη εβδομάδα!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    απλα πονεσα φρικτα επειδη εχασα καποιον που αγαπησα πολυ.και ποναω ακομη πολυ φρικτα.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Ειναι κακο πραγμα Δαναη να εξαρτωμαστε απο αλλα ατομα.... Κι εγω το κανω αυτο δυστυχως....γι αυτο τωρα ειμαι βυθισμενη στη θλιψη.
    χαθηκε αυτος και ολο τον βλεπω στον υπνο μου.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. αυτοκτονια
    By fabulous in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 85
    Last Post: 27-05-2019, 17:16
  2. Αυτοκτονία?
    By niah in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 40
    Last Post: 14-05-2011, 18:53
  3. αυτοκτονία..
    By harrys in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 52
    Last Post: 19-12-2008, 10:59
  4. Ανακούφιση
    By stratos in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 4
    Last Post: 09-07-2008, 13:16
  5. Αυτοκτονία...
    By Lewn25 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 6
    Last Post: 19-08-2007, 13:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •