τα υπαρξιακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    7

    τα υπαρξιακα

    δεν ξερω απο που να αρχίσω.. το γεγονός οτι μιλάω ανώνυμα, μου δίνει φυσικά λίγο θάρρος,μιας και ποτέ δεν εχω μιλήσει σε κανεναν γα τα προβληματα μου. εχω βαρεθει να μου λενε "και τι προβλημα ναχεις εσυ?" . Αν καταφερω και δημοσιευσω αυτο το μηνυμα στο τελος 8α είναι πραγματικά πανω απο μενα, γιατι συνηθως τα σβήνω ..
    αισθανομαι πολύ πιεσμένη καθημερινά, και καθε φορα που με πιανω να σκεφτομαι ειτε τα προβληματα ειτε τις καταστασεις μου βουρκωνω. το θεμα δεν ειναι πόσο σοβαρα πραγματα περνας αλλα ποσο μπορεις να τοαντεξεις.
    νιωθω πως κανενας δεν με στηριζει, ουτε η οικογενεια μου ουτε κανεις. εχω περασει σε μια σχοληκαι το μονο τους μελημα ειναι να την τελειωσω για να μην πανε στραφιτα λεφτα απτα φροντηστηρια. και τι να κανω τι? το σεβομαι.αλλα ποτε δεν εδωσαν λεφτα σε κατι για μενα πιο ουσιαστικο. πχ ορθοδοντικο(που ειλικρινα χρειαζομαι, η δερματολογο) . καλα δεν με βλεπουν!? ειλικρινα, δεν αισθανονται ασχημα? ενα χαμογελο μπορει ειλικρνα να μου φτιαξει την μερα, αλλα δεν το εχω..
    στη σχολη μου φετος πηγα 4 φορες πανω κατω, δεν θελω να πηγαινω δεν μπορω να σηκωνομαι κα8ε πρωι να βαφομαι(μεικ απ και λιπ γκλος) και να με κοιτανε στο δρομο ολοι. τοσο ασχημη ειμαι ρε γαμωτο?
    και για μενα τι?? με ρωτησε κανεις ποτε Στέλλα τι 8ες να κανεις?? με ρωτησε κανεις ποτε ποιο ειναι το ονειρομου? αλλα που..
    δουλευα σε μια καφετερια αλλα πηραν αλλη τωρα, ντρεπομαι να ψαξω αλλου δουλεια, και δεν μπορω να οργανωσω την ζωημου
    καθε μερα πιανω τον ευατο μου να λεει θελω να πεθανω? και γιατι ζω, να ειμαι βαρος στους δικους μου. και αν αρχισετε τα "αφου σαγαπανε" , τοτε γιατι δεν κανουν κατι για μενα, κατι που θα με κανει να βαλω ταξη στη ζωη μου,κατι που 8α με βοηθησει να κυνηγησω τα ονειρα μου.
    αισιοδοξιες και βλακειες.
    τις προαλλες μια κοπελα μου ειπε "εχεις σκεφτει να βαλεις σιδερακια?" ντραπηκα, παγωσα "δεν εχω λες, που παω ετσι?" ειπα απο μεσα μου..
    Δεν μου αρεσω, ουτε σαν εξωτερικη εμφανιση ουτε σαν χαρακτηρας. δεν θαμε εκανα παρεα. ειμαι κυκλοθιμικη μου εχουν πει και οξυθυμη. οκ λεω..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γιατι δε τους ζητας λεφτα να πας σε δερματολογο και σε οδοντιατρο? Δεν ειναι τοσο ακριβα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    7
    αν ηταν τοσο ευκολο δεν 8α το εκανα θεμα. αρνουνται λενε δεν εχουμε αλλα, οτι δωσαμε για σενα δωσαμε

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Quote Originally Posted by stella1510 View Post
    αν ηταν τοσο ευκολο δεν 8α το εκανα θεμα. αρνουνται λενε δεν εχουμε αλλα, οτι δωσαμε για σενα δωσαμε
    Eνταξει μην ελπιζεις στα σιδερακια!
    Κι εγω που εβαλα τι καταλαβα; τα δοντια μου ειναι αγνωριστα μια χαρα χαμογελο αλλα παλι ασχημος ειμαι....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Δερματικα τι προβλημα εχεις?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Αρχικα...δε θα σου πω, δες τα θετικα και κανε κουραγιο και τισ γνωστες αηδιες γιατι απο πειρα ξερω οτι δεν πιανουν. Σε κατι τετοιες περιπτωσεις ειναι καλο να παιρνουμε τα πραγματα ενα ενα. Καταρχην, σαν νεο παιδι που πιθανον εισαι, ειναι λογικο να βρισκεσαι σε αυτη την απιστευτη πιεση απο την οικογενεια του τυπου τελειωσε τη σχολη και πιασε αν βρεισ δουλεια για να μη πουμε οτι πηγαν χαραμι τα χρηματα. Και ακομη και αν σου αρεσε το αντικειμενο, παλι θα ενιωθες πιεση. Οποτε, πρεπει να σκεφτεισ πολυ σοβαρα τι θα κανεις με αυτο. Θα μεινεις τεσσερα χρονια ή θα κανεισ κατι αλλο? ειναι καλο να το σκεφτεισ τωρα που ειναι ακομη νωρις. Επιπλεον, ο ορθοδοντικος και ο δερματολογος επισης λυνονται. Δερματολογο μπορεις να βρεις απο την ασφαλιση σου (ΙΚΑ,κτλ) ή ακομη καλυτερα να πας στο Αφροδισιο Νοσοκομειο, αν ζεισ Αθηνα ή Θεσσαλονικη. Τα δοντια θα χρειαστουν οντως καποια χρηματα, αλλα αν ειναι οντως τοσο σημαντικο κομματι για σενα, θα βρουμε μια λυση. Επιπλεον θα ηταν πολυ καλο για σενα να πηγαινεσ σε ενα κεντρο ψυχικησ υγειασ και να γνωρισεις λιγο καλυτερα τον εαυτο σου. Επισης, αν θεσ και μπορεις γραψε μας μερικα επιπλεον στοιχεια για το προβλημα σου, για να μπουμε περισσοτερο στο νοημα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    πανεπιστημιο σχολη οδοντιατρικησ φοιτητεσ με επιβλεψη καθηγητη λιγα λεφτα εωσ τσαμπα γτ τ αλλα σ ειπανε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Υπαρξιακά?
    By Sofaki in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 10-07-2018, 21:59
  2. υπαρξιακα και ψυχικη ηρεμια
    By Kira in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 11-02-2012, 23:57
  3. υπαρξιακα η τι?
    By elirene in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 05-01-2012, 14:01
  4. υπαρξιακα
    By elirene in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 27-07-2011, 17:30
  5. υπαρξιακά
    By Georgz in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 17-08-2008, 21:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •