Μια γνώμη...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    19

    Μια γνώμη...

    Γεια χαρά σε όλους, είμαι κοπέλα 30 χρονών και θέλω να μοιραστώ μαζί σας ένα πρόβλημα που αποφεύγω να το αντιμετωπίσω πολύ καιρο! Καποιες φορες στην ζωη μου εχει τυχει να νιωσω ελξη για καποια γυναικα....ποτε δεν το κυνυγησα παραπανω και ουτε μου εχει τυχει καποια τετοια εμπειρια. Οι σχέσεις μου με τους άντρες δεν θα ελεγα οτι ηταν πάντα καλές. Οσον αφορά το σεξ, θα έλεγα οτι πιο πολυ με ικανοποιουσε η συναισθηματικη επαφη, και η σαρκική σπάνια. Ηθελα να κανω σεξ, αλλα η επαφη με τον εκαστοτε συντροφο μου δεν με ικανοποιουσε. Προτιμουσα να αυτοικανοποιουμαι, και οταν το κάνω, σκεφτομαι γυναικεια στηθη. Αν τυχει να δω καποιο πορνο θα επικεντρωθω στην γυναικα. Παρ ολα αυτα οι άνρες με ελκύουν κανονικά.
    Αυτην την στιγμη έχω μια σχεση 3ων χρόνων με εναν ανθρωπο που λατρευω, θαυμαζω και αγαπώ. Αλλα συνεχως βρισκω αιτίες για να αποφυγω το σεξ μαζι του.
    Τα τελευταια χρόνια πάσχω και απο κατάθλιψη ταυτόχρονα και ακολουθώ φαρμακευτικη αγωγη, και απέδωσα την απροθυμία μου για σεξ και εκει. Το ολο θεμα ειναι αγκαθι μεταξυ μας. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι μου συμβαινει αυτο. Ο ιδιος μου εχει πει πως πιστευει οτι τον θελω πολυ σαν συντροφο, αλλα ποτε δεν τον ηθελα σεξουαλικα. Πριν κάποιες μερες έτυχε με παρέα να βρεθούμε σε ενα γκέι κλαμπ...εκει λοιπον με πλησιασε μια κοπελα κι εγω την απερριψα ευγενικα. Παρ ολα αυτα το μονο που μπορουσα να σκεφτω γι αυτην ειναι οτι ηταν χαρουμενη, γλυκια, κι αν την αγκαλιαζα και την φιλουσα θα ηταν μαλακια και ζεστη. Εμοιαζε σαν ψηλο εφηβο αγορι και αυτο εμενα μου φανηκε χαριτωμενο. Απο τοτε την σκεφτομαι συνεχεια, και θα ηθελα τελικα να την ειχα γνωρισει. Δεν μπορω να πω με σιγουρια οτι αυτο που σκεφτομαι μαζι της αφορα το σεξ. Απλα ειμαι πολυ μπερδεμενη......Δεν μπορούσα να τα συζητησω αυτα με καποιον αλλον. Γιατι δεν θελω να κανω σεξ με τον συντροφο μου? Γιατι με ελκυουν ΚΑΙ οι γυναικες? Γενικα σαν ανθρωπος ειμαι πολυ υπερ των φεμινιστικων θεματων και με την παραμικρη διενεξη με εναν αντρα νιωθω οτι προσπαθει να μου επιβληθει. Τα γυναικεια θεματα με απασχολουν πολυ και τα διαβαζω τακτικα. Σαν ανθρωπος ειμαι φλου, χυμα και σπορ. Δεν ειμαι αυτο που λενε γυναικα με θυληκοτητα. Εχω, αλλα δεν μου αρεσει να την προβαλλω. Αν εχει κανεις καποια γνώμη για ολα αυτα, θα με βοηθουσε πάρα πολυ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ο φιλος σου πως και παραμενει ολα αυτα τα χρονια ενω η ερωτικη σας ζωη ειναι ανυπαρκτη?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    19
    kerasi...ποτέ δεν παραδέχομαι οτι τις περισσότερες φορές που κάνω σεξ μαζί του δεν το ευχαριστιέμαι, γιατί ούτως η άλλως καταλαβαίνω οτι δεν εχει να κανει με αυτον, μια και δεν κάνει απολύτως τίποτα λάθος. Σεξουαλική ζωή έχουμε, απλά δεν είναι ικανοποιητική για μένα. Αυτός απο μεριάς του παρατηρει οτι δεν έχω διαθεση για σεξ, σπάνια θα πάρω την πρωτοβουλια δηλαδη να ξεκινήσω κάτι. Επίσης βοηθάει πολύ ότι λόφω της δουλειάς του λείπει συχνά, και κάποιες φορές για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Οπότε το πρόβλημα αυτό δεν είναι συνεχώς υπαρκτό.
    Βασικά...αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν είναι δυνατον η απροθυμία μου για σεξ οφείλεται τοσο πολυ στην καταθλιψη...η μηπως εχω κάποιο άλλο πρόβλημα. Υπάρχει περίπτωση να είμαι λεσβία?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εσυ πως και παραμενεις τοσα χρονια εφοσον δεν ικανοποιεισαι?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    19
    Οι σχέσεις μου στο παρελθόν ήταν κακές! Είμαι επιτέλους με εναν ανθρωπο που με νοιαζεται πραγματικά. Κι ουτε πιστευω πως με καποιον αλλον το σεξ θα ειναι καλύτερο. Ποτε δεν ηταν. Οπως είπα και πιο πάνω, αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν είναι δυνατον η απροθυμία μου για σεξ να οφείλεται τοσο πολυ στην καταθλιψη...η μηπως εχω κάποιο άλλο πρόβλημα. Υπάρχει περίπτωση να είμαι λεσβία? Πως σου ακούγονται ολα αυτα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οταν λες τη φραση ''ποτέ δεν παραδέχομαι οτι τις περισσότερες φορές που κάνω σεξ μαζί του δεν το ευχαριστιέμαι'' τι εννοεις? στον ιδιο δεν το παραδεχεσαι? ή οτι υπαρχουν κ φορες που το φχαριστιεσαι? ή κατι αλλο εννοεις?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    19
    Στον ιδιο δεν το παραδεχομαι και εννοώ ότι το κάνω με το ζόρι. Κυριολεκτικά. Για να μην υπάρξουν πάλι καυγαδες και απογουτευσεις και να τεθεί θέμα χωρισμού κτλ!Το ευχαριστιέμαι καποιες λιγες φορες αλλα και παλι προτιμω μονη μου. Δεν ημουν παντα ετσι, κυρίως απο τοτε που ξεκίνησε η καταθλιψη έχασα το ενδιαφέρον μου για το σεξ σε μεγαλο βαθμο. Αλλα απο μικρη δεν ευχαριστιόμουν το σεξ ιδιαιτερα. Απλα καποια στιγμη αποφασισα οτι δεν ειμαι φαν του σεξ οπως αλλοι ανθρωποι. Είναι ομως φυσιολογικο? Μηπως με καποια γυναικα θα ηταν διαφορετικα?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Mαλιστα. Καταθλιψη για ποιο λογο επαθες? Τι προβλημα υπηρχε?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    19
    χμμμ...μια σειρα προσωπικών προβλημάτων στα οποια δεν θα αναφερθω.... ενα απο αυτά όμως ήταν και το οτι δεν υπηρχε καθολου επικοινωνια, τρυφεροτητα και συναισθημα μεσα στο οικογενειακο περιβαλλον αλλα και στις προηγούμενες (αθλιες) ερωτικές μου σχεσεις

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ειχες κανει σχεση πριν παθεις την καταθλιψη?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    19
    Είχα κανει αλλά τίποτα το ουσιώδες...είτε θα ήταν επιφανειακές, είτε θα βασίζονταν στο σεξ, είτε με τελείως λάθος ανθρώπους, που δεν ταιριάζαμε καθόλου, και ως εκ τούτου τελείωναν γρήγορα. Πριν την κατάθλιψη η επιθυμία μου για σεξ ήταν σε νορμάλ επίπεδα, αλλά μετά το σεξ υπήρχε κενό.Καμία ευχαρίστηση. Η κατάθλιψη ήρθε σταδιακά, πρώτα μια διαρκής απογουτευση και μια αίσθηση ότι είμαι μόνη, οτι δεν καταλαβαίνει κανεις. Ενιωθα θυμό, κυρίως για τους δικούς μου ανθρώπους, και απίστευτη πίεση. Αρχισα να κλείνομαι στο σπίτι για βδομάδες, δεν μιλουσα σε κανεναν. Μετα ήμουν μια χαρα. Μετα ξανα τα ίδια. Μέχρι να πάρω την απόφαση να πάω σε γιατρο, είχα παρατήσει φίλους, σχολή, και γενικα η ζωή μου είχε μεινει πίσω. Παντα εψαχνα μανιωδως μια σχέση με τρυφεροτητα και επικοινωνια, και το οτι δεν την έβρισκα, ηταν ακομα πιο απογουτευτικο. Τώρα είμαι πολύ καλύτερα. Μια και βρήκα τον άνθρωπο που εψαχνα, που τον νοιαζομαι και τον καταλαβαινω οσο κ αυτος, που τον ερωτευτηκα, που τον θεωρω απολυτα ελκυστικο, απορω με το γεγονος πως δεν εχω επιθυμια να κανω σεξ μαζι του...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    αρα δεν οφειλεται η μη ικανοποιηση στην καταθλιψη. υπηρχε ηδη το εδαφος κ πιθανως να ενισχυεται με την καταθλιψη. αρα το αρχικο σου ερωτημα απαντηθηκε νομιζω.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    19
    Αν ήμουν φίλη σου, θα μου πρότεινες να δοκιμάσω με γυναίκα δηλαδη?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    19
    Η μήπως να απευθυνθω σε γιατρό γιατι μπορεί να εχω εγώ κάποιο άλλο θεμα?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ειναι πολλα αυτα που θα θελα να σε ρωτησω και θα χρειαζοταν χρονος και με μπερδευεις με καποιες απαντησεις σου.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. τη γνωμη σας..
    By FreakOut in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 22-06-2014, 00:04
  2. Την γνώμη σας...
    By faith in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 12-10-2012, 00:31
  3. τη γνώμη σας please
    By empar in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 20-04-2011, 00:39
  4. ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ PLEASE
    By elpi68 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 28-12-2007, 15:15
  5. Την γνωμη σας
    By Dotless in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 20-02-2006, 14:52

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •