Μια μαλλον αστεια ερωτηση..,
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Μια μαλλον αστεια ερωτηση..,

    Γιατι απο τοτε που αρωστησα απο σχιζοφρενεια χρησιμοποιω τη λεξη "εγω" συνεχεια...ειλικρινα μου σπαει πολλες φορες τα νευρα...υπαρχει καποια εξηγηση απο τους γιατρους?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Dioti kale moy....otan arostenoyme...esto kai enstiktodos antilambanomaste tin anagi na kanoyme kala proota ton eayto mas... thelontas kai mi.... strefoyme tin prosoxi mas perissotero ston eayto mas... sigkentronomaste perisotero se emas kai tin katastasi mas...oste kapia stigmi na beltiothoyme oste na mporesoyme na sigkentrothoyme kai na afierosoyme tin prosoxi mas kai se oooola ta alla pragmata giro...

    ...nomizo Kipako moy pos einai aytoamina....enas tropos...mixanismos epibiosis.... ena idos aparetitoy egoismoy gia na epelthi i iasi..... den einai kako arkei na min ginei sinithia kai mania...:):):):)

    ...pisteyo...:P :P:P:::):):)::) makia
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μας ελειψες Adzik:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    κιπι, δεν το χω διαβασει πουθενα, μα ισως γιατι κατα τη σχιζοφρενεια υπερ-προβαλλεται το εγω. ισως να συνδεεται με την αδυναμια κατανοησης των (συναισθηματων των) αλλων.

    μπορι να λεο κ μπουρδα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by keep_walking
    Γιατι απο τοτε που αρωστησα απο σχιζοφρενεια χρησιμοποιω τη λεξη \"εγω\" συνεχεια...ειλικρινα μου σπαει πολλες φορες τα νευρα...υπαρχει καποια εξηγηση απο τους γιατρους?
    Δεν\'ν\' κακό μάνα μ\'.Εγώ,εσύ λέξεις είν\'αυτές.....Εγώ ανέκαθεν χρησιμοποιούσα τη λέξη εγώ.Μου έμεινεςαπό το Δημοτικό και το Σκέφτομαι και Γράφω.Να ένα μήλο.Να η Λόλα.Λόλα δος μου ένα μήλο.Άσχετο!!!!!Ρε παιδί μου ,κόλλησα σε αυτή την προσωπική αντωνυμία.Δεν\'ν\'κακό επαναλαμβάνω!!!


    Στην σοβαρή του προέκταση θα συμφωνήσω με την Adzik....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    Κιπ, μπορω να σου κανω μερικες ερωτησεις για την σχιζοφρενεια?
    Θα τις κανω κι αν θες μου απαντας.
    Βλεπεις πραγματα ή ανθρωπους που δεν υπαρχουν? Αν ναι, εκεινη την ωρα το ξερεις οτι δεν υπαρχουν?
    Νομιζεις οτι σε παρακολουθουν και οτι θελουν να σου κανουν κακο?
    Εχεις βλαψει ποτε καποιον ή τον εαυτο σου?
    Και κατι αλλο ασετο, ποσο χρονων εισαι? εισαι παντρεμενος, εχεις παιδια?
    Σορυ για ολες αυτες τις ερωτησεις αλλα με ενδιαφερει το θεμα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν εχω ουτε οπτικες παραισθησεις ουτε ακουστικες κατω απο φαρμακευτικη αγωγη...χωρις φαρμακευτικη αγωγη εχω μερικες ακουστικες παραισθησεις...οπτικες πρεπει να ειχα οταν πρωτοπαρουσιαστηκε η ασθενεια και αρνιουμουν καθε φαρμακευτικη αγωγη.Τις ακουστικες παραισθησεις καταλαβαινω κατα καποιον τροπο οτι ειναι ψευτικες αλλα πονανε σαν αληθινες.

    Νομιζεις οτι σε παρακολουθουν και οτι θελουν να σου κανουν κακο?
    Κατω απο φαρμακευτικη αγωγη οχι ειμαι πολυ χαλαρος...καθολου παρανοια πολυ λιγοτερη απο των \"φυσιολογικων\" ανθρωπων πιστευω.
    Αν εκοβα τα φαρμακα μου μαλλον θα ισχυε παρολη την γνωση που εχω αποκομισει πιστευω.

    Εχεις βλαψει ποτε καποιον ή τον εαυτο σου?
    Ποτε δεν εχω βλαψει καποιον ηθελημενα...εννοω σιγουρα εχω στενοχωρησει κοσμο χωρις να θελω...αλλα δεν εχω βλαψει.
    Τον εαυτο μου?
    Χμμμμ μια αποπειρα αυτοκτονιας πολυ παλια με καμμια 40-60 ασπιρινες αλλα αυτο ηταν περισσοτερο κραυγη βοηθειας αφου μετα ζητησα αμεσως ιατρικη φροντιδα.
    33 χρονων ανυπαντρος χωρις παιδια....και μαλλον ετσι θα μεινω αν δεν αλλαξω νοοτροπια:p
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    χωρις φαρμακευτικη αγωγη εννοω φυσικα.
    Τι εννοεις \"πρεπει\" να ειχες οπτικες παραισθησεις? Δεν θυμασαι?

    Ποτε ξεκινησε αυτη η ιστορια? ποσο χρονων ησουν? Πως και ποτε συνηδειτοποιησες οτι δεν εισαι καλα?
    Υπαρχει ιστορικο στην οικογενεια σου?
    Ρωταω γιατι ανυσηχω για τον γιο μου, ειναι 7 ετων. Μια μερα με φωναξε εντρομος ενω ηταν ξαπλωμενος στο κρεββατι καιμου ειπε οτι κουνιοταν το κρεββατι απο μονο του πολυ δυνατα!Καταλαβαινεις γιατι ανυσηχω... Νιωθει μερικες φορες οτι καποιος ειναι απο πισω του....Και αλλα πολλα τετοια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εμ δεν πρεπει να ειμαι καλα απο τα 20 περιπου αλλα ανθησε πληρως στα 25-26 εκει.
    Ειχα συνηδειτοποιηση οτι κατι δεν παει καλα απο πιο πριν αλλα ολες οι κουβεντες μου πεφταν στο κενο αλλα τιποτα δεν με προετοιμασε για αυτο που θα επακολουθουσε.
    Οχι δεν υπαρχει ιστορικο απο οσο γνωριζω.
    Σαν παιδι απλως ημουν λιγο παραξενος δεν ξερω αν ολοι νομιζουν οτι ηταν παραξενα παιδια αλλα ημουν.
    Η παιδικη σχιζοφρενεια απο οτι ξερω ειναι εξαιρετικα σπανια...ισως να προκειται για εναν απλο παιδικο φοβο αλλα δεν μπορω να ξερω.
    Απο φοβιες ημουν \"νορμαλ\" πιτσιρικας απλως ημουν υπερβολικα ντροπαλος και ονειροπαρμενος.
    Δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις ιδιαιτερα...τωρα δεν ξερω καθολου απο παιδια...ουτε τον βαθμο των φοβων του... πηγαινε τον και σε εναν καλο ειδικο καλου κακου
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Originally posted by kanenas
    κιπι, δεν το χω διαβασει πουθενα, μα ισως γιατι κατα τη σχιζοφρενεια υπερ-προβαλλεται το εγω. ισως να συνδεεται με την αδυναμια κατανοησης των (συναισθηματων των) αλλων.

    μπορι να λεο κ μπουρδα
    ισοσ κι οχι

    \"Schizophrenia is claimed by many to be a disorder of hemispheric overactivation and/or poor interhemispheric integration. The therapeutic effect of neuroleptics may be on account of this pharmocological agent\'s ability to interfere with interhemispheic communication, resulting in a \"chemical callosotomy\" (Myslobodsky, 1983) To summarize many reports, paranoid schizophrenic often suffer from overactivation of the left hemisphere (LH) while nonparanoids suffer from overactivation of the right hemisphere (RH) (e.g., Lerner et al, 1977). Persistent overactivation of the LH indicates greater reliance on interior reference -- all is self. The greater world exists as part of the schizophrenic, serving him. Peripheral events appear relevant to his interior states or thoughts.
    ...

    Right hemisphere deficit syndrome in children is characterized by impairment of the RH, particularly the parietal lobe (Voeller, 1986). These children suffer from an inability to develop relationships, personality disorders, socially inappropriate behavior, and an inability to perceive emotional states of other human beings. (Many also exhibit aprosodic speech.) According to the self/world dichotomy, a child with decreased RH functioning does not learn to exclude the world from himself during development and subsequently interacts with others as if they are part of him rather than separate entities with minds of their own. The world never gains status in the child. Self exists; but others and the world are merely unlikely postulates. Pronounced egocentrism and self-referentiality should be prominent in their behavior and this appears to be the case. For example, many show an unawareness and lack of concern about the consequences of antisocial acts. Such children usually do not play with other children, and when they do, only with younger children who can be \"bossed\" around. A mother of a child with RH deficit syndrome reported that when she was driving her son in a car with other boys: \"they were talking about ball games and he was talking about the way train signals worked\" (Voeller, 1986). One could interpret this as a manifestation of egocentrism. Right hemisphere dysfunction in attachment disorder continue this line of research (Schore, 2000; 2002). \"

    απο το
    http://209.85.135.104/search?q=cache:KjCl6rJOsYwJ:start.eegspectrum.com/Newsletter/apr2002.htm+egocentrism+schizophrenia&hl=el&am p;ct=clnk&cd=34&gl=gr

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμμ σε ενα τεστ που εκανα ομως πραγματικα στο emotion function σκοραρα το υψηλοτερο βαθμο...αρκετα υψηλο...νομιζω ηταν ενα τεστ που επρεπε να αναγνωρισεις τις συναισθηματικες αντιδρασεις των αλλων αλλα δεν ειμαι και σιγουρος γιατι εκανα πολλα τεστ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by keep_walking


    Εχεις βλαψει ποτε καποιον ή τον εαυτο σου?
    Ποτε δεν εχω βλαψει καποιον ηθελημενα...εννοω σιγουρα εχω στενοχωρησει κοσμο χωρις να θελω...αλλα δεν εχω βλαψει.Μάλλον εννοεί αν έχεις βλάψει στην παράνοιά σου σωματικά όχι αν στενοχώρησες κάποιον..
    Τον εαυτο μου?
    Χμμμμ μια αποπειρα αυτοκτονιας πολυ παλια με καμμια 40-60 ασπιρινες αλλα αυτο ηταν περισσοτερο κραυγη βοηθειας αφου μετα ζητησα αμεσως ιατρικη φροντιδα.
    33 χρονων ανυπαντρος χωρις παιδια....και μαλλον ετσι θα μεινω αν δεν αλλαξω νοοτροπια:pΙχιχιχιχιχι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by gramle
    χωρις φαρμακευτικη αγωγη εννοω φυσικα.
    Τι εννοεις \"πρεπει\" να ειχες οπτικες παραισθησεις? Δεν θυμασαι?

    Ποτε ξεκινησε αυτη η ιστορια? ποσο χρονων ησουν? Πως και ποτε συνηδειτοποιησες οτι δεν εισαι καλα?
    Υπαρχει ιστορικο στην οικογενεια σου?
    Ρωταω γιατι ανυσηχω για τον γιο μου, ειναι 7 ετων. Μια μερα με φωναξε εντρομος ενω ηταν ξαπλωμενος στο κρεββατι καιμου ειπε οτι κουνιοταν το κρεββατι απο μονο του πολυ δυνατα!Καταλαβαινεις γιατι ανυσηχω... Νιωθει μερικες φορες οτι καποιος ειναι απο πισω του....Και αλλα πολλα τετοια.
    Αυτό το θέμα με τον γιο νομίζω ότι το έχουμε ξανασυζητήσει.Δεν είχες πει τότε ότι η παιδοψυχολόγος διέγνωσε μια απλή νεύρωση;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by kanenas
    Originally posted by kanenas
    κιπι, δεν το χω διαβασει πουθενα, μα ισως γιατι κατα τη σχιζοφρενεια υπερ-προβαλλεται το εγω. ισως να συνδεεται με την αδυναμια κατανοησης των (συναισθηματων των) αλλων.

    μπορι να λεο κ μπουρδα
    ισοσ κι οχι

    \"Schizophrenia is claimed by many to be a disorder of hemispheric overactivation and/or poor interhemispheric integration. The therapeutic effect of neuroleptics may be on account of this pharmocological agent\'s ability to interfere with interhemispheic communication, resulting in a \"chemical callosotomy\" (Myslobodsky, 1983) To summarize many reports, paranoid schizophrenic often suffer from overactivation of the left hemisphere (LH) while nonparanoids suffer from overactivation of the right hemisphere (RH) (e.g., Lerner et al, 1977). Persistent overactivation of the LH indicates greater reliance on interior reference -- all is self. The greater world exists as part of the schizophrenic, serving him. Peripheral events appear relevant to his interior states or thoughts.
    ...

    Right hemisphere deficit syndrome in children is characterized by impairment of the RH, particularly the parietal lobe (Voeller, 1986). These children suffer from an inability to develop relationships, personality disorders, socially inappropriate behavior, and an inability to perceive emotional states of other human beings. (Many also exhibit aprosodic speech.) According to the self/world dichotomy, a child with decreased RH functioning does not learn to exclude the world from himself during development and subsequently interacts with others as if they are part of him rather than separate entities with minds of their own. The world never gains status in the child. Self exists; but others and the world are merely unlikely postulates. Pronounced egocentrism and self-referentiality should be prominent in their behavior and this appears to be the case. For example, many show an unawareness and lack of concern about the consequences of antisocial acts. Such children usually do not play with other children, and when they do, only with younger children who can be \"bossed\" around. A mother of a child with RH deficit syndrome reported that when she was driving her son in a car with other boys: \"they were talking about ball games and he was talking about the way train signals worked\" (Voeller, 1986). One could interpret this as a manifestation of egocentrism. Right hemisphere dysfunction in attachment disorder continue this line of research (Schore, 2000; 2002). \"

    απο το
    http://209.85.135.104/search?q=cache:KjCl6rJOsYwJ:start.eegspectrum.com/Newsletter/apr2002.htm+egocentrism+schizophrenia&hl=el&am p;ct=clnk&cd=34&gl=gr



    Από τα πιο ενδιαφέροντα άρθρα.Θα ελέγξω και λεξικό να καταλάβω όλο το άρθρο καθώς το κατάλαβα περιληπτικά.Κοίτα τελικά που ο Κηπ είχε δίκιο περί εγώ και σύνδεσης με τη σχιζοφρένεια...
    Α,ρε Κηπ.Σε τάραξαν κι εσένα στο τέστ.....Χαχα.....
    Ψιλοάσχετο αλλά παρακολουθώ τη συνέντευξη με Πάσσαρη που προβάλεται στον Χαρδαβέλλα.Έμεινα στο ότι είναι ψυχιατρική περίπτωση κι ότι βλέπει τα πράγματα άσπρο-μαύρο.Κανένα εσύ που ο νους σου κατεβάζει μπορείς να μας δώσεις αρθρογραφία σχετική με το ψυχολογικό προφίλ του Πάσσαρη;Λογικά,η ειδική μιλά,πρέπει να έχει αντικοινωνική διαταραχή.Δικό μου όμως σκεπτικό.Άκουσα παλιά ότι έχει λέει μια γεννετική ανωμαλία στο τάδε φυλετικό χρωμόσωμα και αυτή προσδίδει στα άτομα συναισθηματική ψυχρότητα.
    Σημείωση μου:Πολύ χαμογελαστούλη εγώ τον βλέπω....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    Originally posted by kassi_21
    Originally posted by gramle
    χωρις φαρμακευτικη αγωγη εννοω φυσικα.
    Τι εννοεις \"πρεπει\" να ειχες οπτικες παραισθησεις? Δεν θυμασαι?

    Ποτε ξεκινησε αυτη η ιστορια? ποσο χρονων ησουν? Πως και ποτε συνηδειτοποιησες οτι δεν εισαι καλα?
    Υπαρχει ιστορικο στην οικογενεια σου?
    Ρωταω γιατι ανυσηχω για τον γιο μου, ειναι 7 ετων. Μια μερα με φωναξε εντρομος ενω ηταν ξαπλωμενος στο κρεββατι καιμου ειπε οτι κουνιοταν το κρεββατι απο μονο του πολυ δυνατα!Καταλαβαινεις γιατι ανυσηχω... Νιωθει μερικες φορες οτι καποιος ειναι απο πισω του....Και αλλα πολλα τετοια.
    Αυτό το θέμα με τον γιο νομίζω ότι το έχουμε ξανασυζητήσει.Δεν είχες πει τότε ότι η παιδοψυχολόγος διέγνωσε μια απλή νεύρωση;
    Ναι, κασι ετσι ειναι αλλα εγω συνεχιζω να ανυσηχω γιατι τον ειδε μονο μια φορα και μετα μας ειπε οτι δεν μπορει να τον αναλαβει γιατι δεν εχει χρονο!
    Αν ειναι κατι στην αρχη θα το καταλαβαινε με μια μονο φορα? Δεν ξερω απ\'αυτα, τι να πω?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •