8 μήνες...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: 8 μήνες...

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617

    8 μήνες...

    Καλημέρα!
    Εδω και 8 μήνες παίρνω καθημερινά το βράδυ remeron προκειμένου να φάω και να κοιμηθώ. Τους πρώτους μήνες με βοήθησε,τώρα πια κοιμαμαι ελαχιστα, ξυπνώ τη νύχτα και κλαίω για το πρόσωπο που έφυγε απο τη ζωή μου. Συζούσαμε μαζί ένα χρόνο,κοιμομαστε και ξυπνούσαμε μαζί είναι πολύ δυσκολο να το αντέξω, οτι δνε θα τον ξαναδώ ποτέ όπως μου είπε. Αλλες φορές ξενυχτάω και άλλες αφού έχω κοιμηθεί 3-4 ώρες πετάγομαι ταραγμένη και απελπισμένη που δεν είναι διπλα μου. Το απόγευμα θα πάω σε ένα ψυχίατρο γιατι πλέον είμαι κοντα στην αυτοκτονία. Νιώθω οτι αδειασε ο κόσμος, οτι τιποτα δεν εχει νόημα, κενό
    Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να βοηθηθώ με φάρμακα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Το οτι δεν σου ταιριαξε ενα φαρμακο, δν σημαινει οτι δν υπαρχει λυση κ οτι πρεπει να φτασεις στην αυτοκτονια!! Υπαρχουν πολλα αλλα φαρμακα, οπως κ πολλες προσεγγισεις στο θεμα αντιμετωπισης της καταθλιψης, δεν ειναι μονο μια η λυση!! Ευχομαι να πανε ολα καλα με τον ψυχιατρο, να σε βοηθησει κ συντομα να το ξεπερασεις!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by unlucky View Post
    Καλημέρα!
    Εδω και 8 μήνες παίρνω καθημερινά το βράδυ remeron προκειμένου να φάω και να κοιμηθώ. Τους πρώτους μήνες με βοήθησε,τώρα πια κοιμαμαι ελαχιστα, ξυπνώ τη νύχτα και κλαίω για το πρόσωπο που έφυγε απο τη ζωή μου. Συζούσαμε μαζί ένα χρόνο,κοιμομαστε και ξυπνούσαμε μαζί είναι πολύ δυσκολο να το αντέξω, οτι δνε θα τον ξαναδώ ποτέ όπως μου είπε. Αλλες φορές ξενυχτάω και άλλες αφού έχω κοιμηθεί 3-4 ώρες πετάγομαι ταραγμένη και απελπισμένη που δεν είναι διπλα μου. Το απόγευμα θα πάω σε ένα ψυχίατρο γιατι πλέον είμαι κοντα στην αυτοκτονία. Νιώθω οτι αδειασε ο κόσμος, οτι τιποτα δεν εχει νόημα, κενό
    Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να βοηθηθώ με φάρμακα
    και μενα εφυγε η αγαπη μου.ομως θα παλεψω δε θα φυγω ετσι.............
    μην φυγεις παλεψε το..............νικησε το οσο μπορεις παλεψε....................

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Για ποιο λογο χωρισατε?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Το οτι δεν σου ταιριαξε ενα φαρμακο, δν σημαινει οτι δν υπαρχει λυση κ οτι πρεπει να φτασεις στην αυτοκτονια!! Υπαρχουν πολλα αλλα φαρμακα, οπως κ πολλες προσεγγισεις στο θεμα αντιμετωπισης της καταθλιψης, δεν ειναι μονο μια η λυση!! Ευχομαι να πανε ολα καλα με τον ψυχιατρο, να σε βοηθησει κ συντομα να το ξεπερασεις!

    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, μολις γυρισα απο τον ψυχιατρο,είμαι πολυ δυστυχισμενη πραγματικα, κανενας δεν με βοηθησε να φτιαξω τη ζωη μου μονο εμποδια ειχα στη ζωη,παντα εκλαιγα μου έγραψε το seroflin, το seropram , το tanxene και βιταμινες superamin..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Quote Originally Posted by Danay1997 View Post
    και μενα εφυγε η αγαπη μου.ομως θα παλεψω δε θα φυγω ετσι.............
    μην φυγεις παλεψε το..............νικησε το οσο μπορεις παλεψε....................
    δεν μπορω να παλεψω κανενας δεν ηθελε να γελαω και να μαι ευτυχισμενη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by unlucky View Post
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, μολις γυρισα απο τον ψυχιατρο,είμαι πολυ δυστυχισμενη πραγματικα, κανενας δεν με βοηθησε να φτιαξω τη ζωη μου μονο εμποδια ειχα στη ζωη,παντα εκλαιγα μου έγραψε το seroflin, το seropram , το tanxene και βιταμινες superamin..
    Δεν συζητησατε πως νιωθεις, τι αισθανεσαι, τι σκεψεις κανεις κτλ κτλ? Απλα σου εγραψε τα φαρμακα δλδ??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Δεν συζητησατε πως νιωθεις, τι αισθανεσαι, τι σκεψεις κανεις κτλ κτλ? Απλα σου εγραψε τα φαρμακα δλδ??


    Συζητησαμε ναι...ηξερε απο τη μητερα μου και τον πατερα μου πανω κατι τι μου συμβαινει αλλα μιλησαμε..μου ειπε οτι με καταλαβαινει οτι εχω δικιο να νιωθω ετσι, οτι δεν χρειαζομαι φαρμακα..απλα η μητερα μου του ειπε να μου δωσει κατι να κοιμηθω, να ηρεμησω για λιγο καιρο, να μπορεσω να ξανασηκωθω..παιρνω τα χαπια δυο μερες τωρα δεν υπαρχει αισθητη διαφορα ακομα..αυτο που θελω ειναι να περασει ο καιρος και αν γινεται να ξεχασω, να ξαναβρω οτι τον εαυτο μου, να γινω χαρουμενη και αισιοδοξη οπως ημουν αλλά αυτο το ξερω οτι δνε προκειται να ξαναγινει..ποτε δεν θα ξαναχαρω με την ιδια ενταση, παντα θα φοβαμαι οτι θα ξαναπληγωθω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Λυπαμαι για ο,τι σου συνεβη.. ευχομαι κ ελπιζω με τον καιρο να το ξεπερασεις κ να χαμογελας κ παλι.. τα φαρμακα ειναι νωρις για να δειξουν αποτελεσμα, οποτε περιμενεις αναγκαστικα! καλη συνεχεια!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    unlucky, είναι πολύ φυσικό να νιώθεις χάλια μετά από ένα χωρισμό που δεν ήθελες. Όμως καλή μου, νομίζω ότι μετά από 8 μήνες σε αυτή την κατάσταση, δεν είναι καλή ιδέα να βασιστείς μόνο σε μια φαρμακευτική αγωγή. Πιστεύω ότι θα βοηθούσε να απευθυνθείς και σε κάποιον ψυχολόγο, γιατί βεβαίως και μπορείς να ξαναγίνεις χαρούμενη κι αισιόδοξη και να κάνεις μια ευτυχισμένη σχέση, παρότι τώρα σου φαίνεται πολύ δύσκολο.

  11. #11
    Υπαρχουν πολλα αλλα φαρμακα, οπως κ πολλες προσεγγισεις στο θεμα αντιμετωπισης της καταθλιψης
    , δεν ειναι μονο μια η λυση!! Ευχομαι να πανε ολα καλα με τον ψυχιατρο, να σε βοηθησει κ συντομα να το ξεπερασεις!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Λυπαμαι για ο,τι σου συνεβη.. ευχομαι κ ελπιζω με τον καιρο να το ξεπερασεις κ να χαμογελας κ παλι.. τα φαρμακα ειναι νωρις για να δειξουν αποτελεσμα, οποτε περιμενεις αναγκαστικα! καλη συνεχεια!
    Αισθάνομαι ηδη καποια βελτιωση με την αγωγη που παιρνω..ειλικρινα σας μιλαω απο τον ιουνιο εκλαιγα καθε μερα ολη μερα με λυγμους, πριν απο μια βδομαδα που αρχισα τα αντικαταθλιπτικα τουλαχιστον δεν εχω ξανακλαψει. Εχω ενα θεμα με την μειωμενη ορεξη και με το οτι θελω να μενω συνεχεια σπιτι μου και να μην ερχομαι σε επαφη με κοσμο. ο μονος ανθρωπος που θελω να βλεπω ειναι η μητερα μου..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    unlucky, είναι πολύ φυσικό να νιώθεις χάλια μετά από ένα χωρισμό που δεν ήθελες. Όμως καλή μου, νομίζω ότι μετά από 8 μήνες σε αυτή την κατάσταση, δεν είναι καλή ιδέα να βασιστείς μόνο σε μια φαρμακευτική αγωγή. Πιστεύω ότι θα βοηθούσε να απευθυνθείς και σε κάποιον ψυχολόγο, γιατί βεβαίως και μπορείς να ξαναγίνεις χαρούμενη κι αισιόδοξη και να κάνεις μια ευτυχισμένη σχέση, παρότι τώρα σου φαίνεται πολύ δύσκολο.
    Αρχικα το καλοκαιρι πηγαινα για 3 μηνες σε ψυχολογο και μιλουσαμε ομως σταματησα..πρωτον επειδη δεν ηθελα να επιβαρυνω οικονομικα τους γονεις μου μιας δεν εργαζομαι το σταματησα..σκεφτομαι σε λιγο καιρο να ξαναπω να ολοκληρωσω τις συνεδριες αλλα οσο και να ηθελα να το ξεπερασω μονη μου χωρις φαρμακα κτλ δεν τα καταφερα. Εζησα πολυ ασχημα πραγματα που δεν φανταζομουν ποτε οτι θα τα ζησω και επαθα μεγαλο σοκ..

    αυτο που φοβαμαι ειναι μηπως μολις διακοψω τα φαρμακα ξαναπεσω στην ιδια κατασταση.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ακου αυτο το τραγουδι ολο το νοημα ειναι οι στιχοι ειναι οσα θελω να πω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Σε ευχαριστω για το ποστ :-))) μακαρι να παει κατι καλα για εμενα, αν και δεν ειμαι αισιοδοξη πια..δεν ζητησα ποτε μου φοβερα πραγματα, απλα και ανθρωπινα. οταν όλοι σε όσους εχεις δωσει την αγαπη σου και την ψυχη σου σε προδιδουν στα δυσκολα ενω στα ωραια ήταν όλοι εκει διαπιστωνεις πόση υποκρισια σε πριτριγυριζε, οτι εχεις αποτυχει στις επιλογες σου ή οτι εισαι πολυ αφελης και αγαθιαρα για αυτον τον κόσμο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. 7 ΜΗΝΕΣ ΧΩΡΙΣΜΟΥ......
    By _kassandra_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 08-06-2012, 06:06
  2. 8 μήνες μετά...
    By deleted-member06-04-2015 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 95
    Last Post: 20-05-2011, 10:46
  3. σε 2 μηνες το χαος
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 03-08-2009, 10:15
  4. 8 μήνες κατάθλιψη
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 27-06-2009, 13:26
  5. 2 πολιτιμους μηνες ζωης,τι θα εκανες εσυ?
    By alien in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 11-07-2007, 17:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •