προλακτινη κ αντιψυχωτικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406

    προλακτινη κ αντιψυχωτικα

    Παιρνω σολιαν 400μγ κ η προλακτινη ειναι αρκετα ανεβασμενη.
    Εχει δοκιμασει κανεις να μειωσει τα επιπεδα προλακτινης που εχει μετα απο χρηση αντιψυχωτικων με συμπληρωματα διατροφης οπως ρ5ρ κ vitex η οτιδηποτε αλλο ενναλακτικο?
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    PLP plays a role in the conversion of levodopa into dopamine,
    αυξανει ντοπαμινη αυτο??
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    μπορεις να μου εξηγησεις γιατι δεν καταλαβα , τι ειναι levodopa κ αν αυξανει τη ντοπαμινη ,δηλ, κανει το αντιθετο απο τα αντιψυχωτικα.
    Και αυτα που λεω το vitex k to p5p ξερεις αν εχουν l-dopa η αν αυξανουν τη ντοπαμινη?
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Τα vitex δν ειναι εκεινα τα πανακια για την κουζινα που καθαριζεις τον παγκο? Βγαινει κ σε χαπι? Ασχετο :p
    Εξετασεις αιματος θα κανεις για να δεις τα επιπεδα προλακτινης απο κει κ περα αν χρειαστει θα σου χορηγησει ο γιατρος καποιο σκευασμα για να αντισταθμισει!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    wetex εινια αυτο για την κουζινα.
    Κατερινα συζητησε το με τον γιατρο σου.
    Ενας γνωστος ειχε το ιδιο προβλημα , νομιζω οτι zyprexa επαιρνε και αλλαξε την αγωγη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Α ναιιιι σωστα τα wetex (οχι οτι εχω χρησιμοποιησει απλα ακουστα τα εχω!! :p)
    Εγω με την προλακτινη δν ειχα ποτε θεμα, βεβαια παιρνω πολυ πιο ελαφρια φαρμακα κ ειναι κ θεμα οργανισμου.. Καθε ποτε κανεις αιματολογικες εξετασεις??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  7. #7
    τι φάρμακα παίρνεις τώρα; χαμηλή δόση invega ή abilify
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Α ναιιιι σωστα τα wetex (οχι οτι εχω χρησιμοποιησει απλα ακουστα τα εχω!! :p)
    Εγω με την προλακτινη δν ειχα ποτε θεμα, βεβαια παιρνω πολυ πιο ελαφρια φαρμακα κ ειναι κ θεμα οργανισμου.. Καθε ποτε κανεις αιματολογικες εξετασεις??

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    εχω το ιδιο προβλημα με τν προλακτινη και επαιρνα ντοστινεξ για να εχω περιοδο!
    τωρα το εχω σταματησει αλλα παλι ειναι αρκετα υψηλη!
    και ξες οτι η προλακτινη προκαλει σεξουαλικη δυσλειτουργια ετσι;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    λεβοντοπα ειναι φαρμακο για το παρκινσον κ ειναι ντοπαμινη για να λεει παιζει ρολο αυτο εκει κποια ουσια του λεβοντοπα προδρομη τησ ντοπαμινησ γινεται ντοπαμινη αν θεωρησουμε την ουσια φυσικη η οποια βρισκεται στον οργανισμο μηπωσ αυξανει τελικα την ντοπαμινη???το πηγα λιγο μακρια ε;;;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    απο οτι λεει το wiki l-dopa εχει το λεβοντοπα ειναι προδρομη ουσια των κατεχολαμινων δλδ ντοπ,νοραδρεναλ,αδρεναλ δηλαδη ολα αυτα που ανεβαζουν τον εγκεφαλο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    L-DOPA (L-3,4-dihydroxyphenylalanine) is a chemical that is made and used as part of the normal biology of some animals and plants. Some animals including humans make it via biosynthesis from the amino acid L-tyrosine. L-DOPA is the precursor to the neurotransmitters dopamine, norepinephrine (noradrenaline), and epinephrine (adrenaline) collectively known as catecholamines. L-DOPA can be manufactured and in its pure form is sold as a psychoactive drug with the INN levodopa; trade names include Sinemet, Parcopa, Atamet, Stalevo, Madopar, Prolopa, etc.). As a drug it is used in the clinical treatment of Parkinson's disease and dopamine-responsive dystonia.
    http://en.wikipedia.org/wiki/L-DOPA
    εσυ τι θεσ ν κανεισ μ αυτα;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by ευφυέστατος αυτιστικός View Post
    τι φάρμακα παίρνεις τώρα; χαμηλή δόση invega ή abilify
    Εσυ μ στελνες πμ κ με βριζες κ τωρα με ρωτας τι φαρμακα παιρνω? Τεσπα, δν ειμαι μικροπρεπης θα σου πω, λοιπον επαιρνα 6 μγ invega κ πλεον παιρνω 3 μγ, το αμπιλιφαι σταθερα στα 15 μγ, επισης παιρνω κ ζολοφτ 50 μγ! Αυτο ειναι το ημερησιο κοκτειλ μου!! Πες κ το δικο σου !! :p
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    καλα ρε συ λακρυμοζα καταφερεσ να μαλωσεισ με τρεισ μετα απο τοσο καιρο που εχεισ να μπεισ αυτο θελει ταλεντο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    ΤΩΡΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΛΟΠΕΡΙΝΤΙΝ ΕΝΕΣΙΜΟ + ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΚΑΙ 2 ΔΕΠΑΚΙΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΗΜΟΥΝ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΟΑ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΩ ΟΣΟΝΟΥΠΩ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΚΟΜΑ ΑΛΥΤΑ.(ΜΕ ΤΗΝ ΤΩΡΙΝΗ ΜΟΥ ΑΓΩΓΗ) ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ Π Μ ΔΕΝ ΣΕ ΕΒΡΙΖΑ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΦΑΣΗ ΚΑΙ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΛΙΓΟ ΑΠΟΤΟΜΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΞΗΓΕΙΣ.
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Εσυ μ στελνες πμ κ με βριζες κ τωρα με ρωτας τι φαρμακα παιρνω? Τεσπα, δν ειμαι μικροπρεπης θα σου πω, λοιπον επαιρνα 6 μγ invega κ πλεον παιρνω 3 μγ, το αμπιλιφαι σταθερα στα 15 μγ, επισης παιρνω κ ζολοφτ 50 μγ! Αυτο ειναι το ημερησιο κοκτειλ μου!! Πες κ το δικο σου !! :p

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by elis View Post
    καλα ρε συ λακρυμοζα καταφερεσ να μαλωσεισ με τρεισ μετα απο τοσο καιρο που εχεισ να μπεισ αυτο θελει ταλεντο
    Εμ ειδες δν μπορει να το κανει αυτο οποιος κ οποιος!! Που να δεις κ στην ομαδα μου τι μπουρδελο γινετε χαχαχαχα!! Δν μαλωσα καλε με το παιδι απλα μ στειλε κατι πμ π με βριζε αλλα δν εδωσα σημασια, την επομενη στιγμη το ξεχασα! Εγω δεν μαλωνω φιλε μου, εγω διαφωνω!!! :p :p
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αντιψυχωτικά ανά αποτελεσματικότητα (λίστα)
    By Driver in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 15-01-2012, 18:30
  2. Αντιψυχωτικά: οφέλη και κίνδυνοι
    By Driver in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 24-12-2011, 20:28
  3. Τα αντιψυχωτικά καραπαχαίνουν
    By whitecandle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 31
    Last Post: 21-01-2011, 15:32
  4. Προλακτίνη
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 05-11-2009, 10:41
  5. Αντιψυχωτικά
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 23-10-2007, 16:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •