ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    20

    ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ

    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη..είμαι καινούργιος στο χώρο και θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για το προβλημά μου. Κατ' αρχας να συστηθώ είμαι ο Αλέξανδρος 29 ετών. Η ιστορία μου οσό πιο σύντομα γίνεται, ξεκινάει όταν ήρθα απο την επαρχία για σπουδές στην Αθήνα όπου και έμεινα και μετά επειδη γνώρισα μια κοπέλα και με την οποία εχω σχέση εδω και 9 χρόνια, βρήκα μια ικανοποιητική δουλειά πανω στο επαγγελμά μου και όλα έδειχνα να κυλούν ομαλά στην ζωή μου, όμως τον τελευταίο χρόνο νιώθω πολύ μεγάλη πίεση από την κοπέλα μου καθημερινά αλλά και από την δουλειά μου. Γενικά δουλεύω αρκετές ώρες την ημέρα με αποτέλεσμα να μην εχω ιδιαίτερο ελεύθερο χρόνο και εκτός δουλειάς τον υπόλοιπο χρόνο τον περνάω με την κοπέλα μου, σχεδον μέναμε μαζί ( 4-5 μερες την εβδομάδα). Το τελευταίο χρόνο όμως έχω κουραστεί πάρα πολύ με όλα αυτά και είναι και οι εποχές δύσκολες πλέον, έχω ξενερώσει με την δουλειά μου με την σχέση μου με όλα. Φίλους δεν έχω πολλούς και (αυτό ειναι ένα από τα λάθη μου) πέραν απο το εργασιακο περιβάλλον και από καποιους φίλους της κοπέλας μ. Το μυαλό μου είναι συνέχεια στο πως θα βρώ ενα τρόπο να φύγω απο αθήνα και να γυρίσω στον τόπο καταγωγής μου και έγινε ακόμη πιο έντονο από τα χριστούγεννα και μετα όταν πηγα μετά απο μήνες στο χωριό μου και συναντησα μια κοπέλα γνωστή καποιων φίλων μου, κρατήσαμε επικοινωνια και μιλάμε σχεδόν καθημερινα.
    Νιώθω οτι έχω ξενερώσει και δεν υπάρχει πλέον αυτή η χημεία με την κοπέλα μου, εδώ και 1 χρόνο η πίεση της έγινε ανυπόφορη με τηλεφωνεί καθε ώρα σχεδόν να με ρωτήσει αν τελειώνω την δουλειά, τι ώρα θα φύγω, πότε θα βρεθούμε, τι θα κάνουμε και από την στιγμή που αποφάσισα να κάνω κάτι και για εμένα να ασχοληθώ πάλι με το ποδόσφαιρο και να εκτονωθώ άρχισε να γίνεται πιο πιεστική και να μου λέει χρόνο βρίσκεις να πας για μπάλα αλλά για εμένα δεν έχεις. Εχω φτάσει στα όρια μου ενα χρόνο τώρα έκανα υπομονή δεν μιλουσα ( και αλλο λαθος μου) και ξαφνικά δεν άντεξα άλλο και εξεράγει της είπα όλα αυτα που νιώθω για αυτήν και της σκέψεις μου να φύγω και ότι θέλω να με αφήσει λιγάκι να ηρεμίσω και να μην γίνετε πιεστική.
    Τις περισσότερες μέρες επιδιώκω να μένω μόνος και να μην βρισκόμαστε με την κοπέλα μου γιατι κάνουμε την ίδια κουβέντα και δεν καταλήγουμε πουθενά. Νιώθω μόνος πλέον στην Αθήνα γιατί δεν έχω καποιον κολλητό να του πώ τι νιώθω.
    Εκτιμώ που αφιερώσατε τον χρόνο σας για να διαβάσετε το κειμενό μου και συγνώμη για τα όποια ορθογραφικά λαθη..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    108
    Γιατί δεν προσπαθεις να δώσεις ενα οριστικό τέλος στη σχέση σου με την κοπέλα; τι είναι αυτό που σε κάνει να μην της το πεις οριστικά και αμετακλητα;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    20
    δεν ειναι και ευκολο μετά απο 9 χρόνια σχέσης να δώσεις ενα τέλος, αλλά απο την άλλη είναι πλέον και δύσκολο το να μείνω σε αυτή τη σχέση.δεν ξέρω τι είναι αυτό που με κάνει να μην της το πώ, ίσως γιατί δεν θέλω να μείνω μόνος μετά απο τοσα χρόνια, να με φοβίζει, πραγματικά δεν ξέρω. απλά νιώθω ότι αυτή η σχέση με τραβάει όλο και πιο κάτω χατζωμένο στο έδαφος και δεν έχω πια την διάθεση να κάνω κάτι για τον εαυτό μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Σεξ κανετε?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    20
    κερασι: ναι καναμε μεχρι πριν λιγες μέρες αλλά εδώ και 10 μερες την αποφεύγω γενικά

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ολα δικα σου τα θες ρε φιλαρα...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    20
    δεν ειπα οτι τα θελω ολα δικα μου ισα ισα που σε αυτή την σχέση τα έδωσα όλα και δεν κρατησα κατι και για μένα, παράτησα φίλους, συγγενείς ευκαιρίες για καλύτερη επαγγελματική καριέρα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Θα σου απαντησω με ενα σονγκ....
    http://www.youtube.com/watch?v=DlaD8Y_UILI

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    20
    ωραιο το τραγουδακι αλλα να ξερεις οτι ισχυει και το αντιστροφο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κοιτα μη σε δωσει ακυρο πανηγυρικο εκει που δε το περιμενεις. Αργα ή γρηγορα θα γινει αλλωστε. Δε λεω, ο χειμωνας της μοναξιας ειναι βαρυς, αλλα και μια χλιαρη σχεση με συνηθεια, αγαπη, στοργη κ προδερμ, δε μου λεει κατι. Και το πριονισμα ακομα κι αυτο χανει την αιγλη του. Αντε, εχεις το γκομενακι να σε παρακαλει, το τρεχεις και βγαινεις κ παραπονουμενος....! τι να σε πω, ο,τι κ να σε πω θα ναι λιγο.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    20
    διαφωνω μαζι σου αλλα σεβομαι την αποψη σου, δεν τρεχω κανενα γκομενακι οπως το λες και ουτε βγαινω παραπανουμενος ποτε δεν το εκανα γιατι δεν ειμαι τετοιος χαρακτηρας ποσο μαλλον στην συγκεκριμενη κοπελα που ειμαστε μαζι 9 χρονια

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    19
    Βασικά εμένα με ξενίζει πως ένας άνθρωπος με τον οποίο είχες 9 χρόνια σχέση μαζί του, μετατρέπεται τόσο ευκολα σε κάποιον που σε ενοχλεί, σε πιέζει και σε κρατάει κάτω γαντζωμένο. Αφού όμως νιώθεις έτσι, είναι φανερό ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να χωρίσεις, να μείνεις μόνος σου όσο και αν το φοβάσαι, να φτιάξεις την ζωή σου όπως την θες και μην σπαταλάς άλλο τον χρόνο σου, και ΚΥΡΙΩΣ τον δικό της. Αστην να βρει έναν άνθρωπο που την εκτιμά, την αγαπάει και της αξίζει.

  13. #13
    Quote Originally Posted by detected View Post
    Βασικά εμένα με ξενίζει πως ένας άνθρωπος με τον οποίο είχες 9 χρόνια σχέση μαζί του, μετατρέπεται τόσο ευκολα σε κάποιον που σε ενοχλεί, σε πιέζει και σε κρατάει κάτω γαντζωμένο. Αφού όμως νιώθεις έτσι, είναι φανερό ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να χωρίσεις, να μείνεις μόνος σου όσο και αν το φοβάσαι, να φτιάξεις την ζωή σου όπως την θες και μην σπαταλάς άλλο τον χρόνο σου, και ΚΥΡΙΩΣ τον δικό της. Αστην να βρει έναν άνθρωπο που την εκτιμά, την αγαπάει και της αξίζει.

    Aυτο πως γινεται δεν το εχω καταλαβει ουτε εγω detected.

    Ανθρωποι που σκεφτονται οπως ο alex ειναι συνηθως εγωκεντρικοι.
    Δηλαδη "αν δεν τα ειχαμε θα μπορουσα να....ειχα καλυτερη δουλεια,καλυτερη ζωη,να εμενα εκει που ηθελα, να αγοραζα σκυλο,να εβλεπα μπαλα κτλ"

    Χωρισε την να την πονεσει για να καταλαβει οτι τους ανθρωπους τους επιλεγουμε πιο προσεκτικα και προσεχουμε που ακουμπαμε την ψυχη μας.
    Γιατι ειναι 9 χρονια οχι 9 μηνες.
    Σκληρο το μαθημα που θα της δωσεις,αλλα μαθημα ζωης.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    20
    detected: εχει αλλαξει γενικοτερα τον τελευταιο καιρο γιατι ειναι 3 χρονια ανεργη κ προφανως την εχει παρει απο κατω και εχει αφεθει τελειως και η μονη ασχολια της ειμαι εγω απλα και εγω ειμαι χαρακτηρας ο οποιος δεν λεει αυτο που τον ενοχλει και το κραταω μεσα μου ισως για αυτο και τοσο καιρο δεν εδειχνα οτι με ενοχλει αυτη η κατασταση και εκανα υπομονη. δεν ειναι οτι δεν νοιαζομαι για αυτην αλλα νιωθω οτι δεν ειμαι πλεον ερωτευμενος μαζι της οπως παλια.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    20
    δεν ειμαι καθολου εγωκεντρικος ισα ισα που ολα αυτα τα χρονια εκανα τα παντα για αυτη. παρατησα φιλους και αποκοπηκα απο δικος μου ανθρωπους για να ειμαι μαζι της. θελω να πιστευω πως ειμαι ρεαλιστης και ειμαι ανθρωπος που δεν το βαζει ευκολα κατω απλα νιωθω πως ολα της τα προβληματα τα εχει φορτωσει σε εμενα και οτι δεν προσπαθει να κανει κατι για τον εαυτο της πανω απο ολα και οχι για μενα.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ένας μεταφυσικός προβληματισμός!
    By Violet_Diamond in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 23-04-2012, 21:24
  2. θρησκεια και προβληματισμος
    By ρουλα 24 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 07-03-2012, 18:39
  3. Προβληματισμός τι να κάνω
    By ΚΑΤΡΙΝΑ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 118
    Last Post: 28-01-2012, 17:32
  4. Προβληματισμός
    By reggaeM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-12-2010, 12:16
  5. Καταθλιψη και προβληματισμός
    By haris970 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 26-03-2010, 04:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •